20-07-2014 Εσπερινός και Όρθρος ΣΤ΄ Κυριακής. Ηχος πλ. α΄εωθινό στ΄ για Τάμπλετ

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα της 20-07-2014 του Εσπερινού & του Όρθρου της στ΄ Κυριακής για Τάμπλετ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
Καλό καλοκαίρι.
Σας ευχαριστώ πολύ για την αγάπη σας και την ανοχή σας, που είναι αμοιβαία βεβαίως βεβαίως.
 

Attachments

  • 20-07-2014 Αρχιερατικός Εσπερινός.pdf
    4.3 MB · Views: 600
  • 20-07-2014 Ηχος πλ. α΄εωθ. στ΄ Προφήτου Ηλιού.pdf
    6 MB · Views: 518
  • 20-07-2014 Εσπερινός Ήχος πλ. α΄ εωθ. στ΄.mel
    197.9 KB · Views: 75
  • 20-07-2014 Ήχος πλ. α΄ εωθ. στ΄.mel
    227.4 KB · Views: 45
Last edited:

Ναυπακτιώτης

Ι. Βασιλόπουλος
Σεβαστές μου Κύριε Βασίλη,

Και πάλι σε ευχαριστούμε δια την προσφορά σας.:)

Όμως παρατήρησα, πως το κείμενο του όρθρου δια της 20 Ιουλίου, δείχνει στον τίτλο ως Ιανουαρίου 19. Μήπως θα χρειαζόταν να διορθωθεί, δια να μην έχει κανείς κάποιο μπέρδεμα;:confused:

Με σεβασμό,
Ιωάννης Βασιλόπουλος
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σεβαστές μου Κύριε Βασίλη,

Και πάλι σε ευχαριστούμε δια την προσφορά σας.:)

Όμως παρατήρησα, πως το κείμενο του όρθρου δια της 20 Ιουλίου, δείχνει στον τίτλο ως Ιανουαρίου 19. Μήπως θα χρειαζόταν να διορθωθεί, δια να μην έχει κανείς κάποιο μπέρδεμα;:confused:

Με σεβασμό,
Ιωάννης Βασιλόπουλος
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Βασιλόπουλε για τα καλά σας λόγια καθώς και για την παρούσα επισήμανση την οποία και διόρθωσα.
Ζητώ συγνώμη. Αλλά!!!!!!!!!!
 

ranbabis

Νέο μέλος
Κ. Κιαμηλίδη σας ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθειά σας κάθε εβδομάδα. Η επισύναψη όλων των ύμνων της κυριακής με βυζαντινές νότες βοηθάει πάρα πολύ εμάς που μπερδεύουμε το τυπικό. Και πάλι σας ευχαριστούμε!
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Βασιλόπουλε για τα καλά σας λόγια καθώς και για την παρούσα επισήμανση την οποία και διόρθωσα.
Ζητώ συγνώμη. Αλλά!!!!!!!!!!

(Συνέχεια στο αλλά): Αχ, αυτός ο ηλεκτρονικός δαίμων! Παντού χώνει τη βρωοουρά του.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα της 20-07-2014 του Εσπερινού & του Όρθρου της στ΄ Κυριακής για Τάμπλετ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες....
κ. Βασίλη, αφού κι εγώ σας ευχαριστήσω για τον κόπο, που κάνετε σε κάθε σημαντική εορτή να μας δίνετε "έτοιμη μουσική τροφή", θα ήθελα, καλοπροαίρετα, παρατηρώντας τους Κανόνες, να μοιραστώ μαζί σας, αλλά και με τ' άλλα εκλεκτά μέλη του "Ψ" κάποιες σκέψεις ως προς το μέτρημα & τον τονισμό τους.
Συγκεκριμένα, στο πρώτο Κανόνα του Προφήτου Ηλιού, που ψάλλεται ως προς το "Αρματηλάτην Φαραώ εβύθισε...", στην τρίτη μουσική γραμμή, θα ήταν προτιμότερο να τονισθεί η συλλαβή "λα" του "καταλάμπρυνον" κι όχι η συλλαβή "κα"!
Εναλλακτική γραμμή είναι: ΓΑ - ΒΟΥ, ΒΟΥ - ΠΑ - ΠΑ - ΝΗ - ΝΗ, αντίστοιχα: Μά -καρ, κα-τα-λά-μπρυ-νον.
Στην τέταρτη μουσική γραμμή, το άρθρο "της" θα μπορούσε να τονιστεί λιγότερο, εάν ψαλλόταν στο ΠΑ κι όχι στο ΒΟΥ. Δηλαδή: ΝΗ-ΠΑ ΠΑ-ΠΑ-ΠΑ......... "και της" αι-ω-νι-......
Χωρίζοντας και μετρώντας με τον τονικό ρυθμό κατά τον οποίο δεν έχουν όλες οι συλλαβές το ίδιο "τονικό βάρος", αποφεύγουμε κάποιους παρατονισμούς ή τονισμούς ασθενέστερων συλλαβών εις βάρος "ισχυρότερων τονικά, συλλαβών".

Υ.Γ.: Τα παραπάνω, τα επισημαίνω, φιλικά, γιατί εφ' ενός μεν, τα συναντάμε καθημερινά στους Κανόνες κι όχι μόνο κι αφ' ετέρου "δεν μου χτυπάν καλά στο αυτί", και τροποποιώ τη μελωδία ώστε να αμβλύνω τον παρατονισμό.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
κ. Βασίλη, αφού κι εγώ σας ευχαριστήσω για τον κόπο, που κάνετε σε κάθε σημαντική εορτή να μας δίνετε "έτοιμη μουσική τροφή", θα ήθελα, καλοπροαίρετα, παρατηρώντας τους Κανόνες, να μοιραστώ μαζί σας, αλλά και με τ' άλλα εκλεκτά μέλη του "Ψ" κάποιες σκέψεις ως προς το μέτρημα & τον τονισμό τους.
Συγκεκριμένα, στο πρώτο Κανόνα του Προφήτου Ηλιού, που ψάλλεται ως προς το "Αρματηλάτην Φαραώ εβύθισε...", στην τρίτη μουσική γραμμή, θα ήταν προτιμότερο να τονισθεί η συλλαβή "λα" του "καταλάμπρυνον" κι όχι η συλλαβή "κα"!
Εναλλακτική γραμμή είναι: ΓΑ - ΒΟΥ, ΒΟΥ - ΠΑ - ΠΑ - ΝΗ - ΝΗ, αντίστοιχα: Μά -καρ, κα-τα-λά-μπρυ-νον.
Στην τέταρτη μουσική γραμμή, το άρθρο "της" θα μπορούσε να τονιστεί λιγότερο, εάν ψαλλόταν στο ΠΑ κι όχι στο ΒΟΥ. Δηλαδή: ΝΗ-ΠΑ ΠΑ-ΠΑ-ΠΑ......... "και της" αι-ω-νι-......
Χωρίζοντας και μετρώντας με τον τονικό ρυθμό κατά τον οποίο δεν έχουν όλες οι συλλαβές το ίδιο "τονικό βάρος", αποφεύγουμε κάποιους παρατονισμούς ή τονισμούς ασθενέστερων συλλαβών εις βάρος "ισχυρότερων τονικά, συλλαβών".

Υ.Γ.: Τα παραπάνω, τα επισημαίνω, φιλικά, γιατί εφ' ενός μεν, τα συναντάμε καθημερινά στους Κανόνες κι όχι μόνο κι αφ' ετέρου "δεν μου χτυπάν καλά στο αυτί", και τροποποιώ τη μελωδία ώστε να αμβλύνω τον παρατονισμό.
Κύριε Κούγια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια καθώς και για τις επισημάνσεις σας με τις οποίες συμφωνώ. Έκανα τις κατά την κρίση μου διορθώσεις στην σελ. 35 την οποία και επισυνάπτω.
Ενημερωτικά:
1. Είμαι αυτοδίδακτος και τους κανόνες τους μαθαίνω κάθε μέρα. Γηράσκω αεί διδασκόμενος και αεί διορθούμενος, και ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Ναταν μόνον αυτές!!!!!!! Να είναι καλά όλοι οι Καλοί Συνάδελφοι Διορθωτές που κοπιάζουν ιδιαίτερα διαβάζοντας όλο το αρχείο, ώστε το τελικό που θα αναρτηθεί να έχει την καλύτερη ορθότητα και πληρότητα.
Σχετικά με τους μουσικούς παρατονισμούς πάντως ενθυμούμαι πως βρίσκονται στις εξαιρέσεις, και ίσως είναι στοιχείο της παραδόσεως. Και φυσικό είναι να γίνονται τροποποιήσεις κατά το ψάλλειν, κάτι που και εγώ το κάνω στην πράξη. Το καλύτερο βέβαια είναι το σκέτο κείμενο αλλά ..........
2. Οι αναρτήσεις περιέχουν μέλη τα οποία έγραψα παλαιά χωρίς να δύναμαι να κάνω και καλύτερες καταγραφές. Σπάνια τα ξαναδιαβάζω. Τόσα ήξερα τόσα έγραφα και γράφω, και ευελπιστώ για καλύτερα όταν μπορέσω.
3. Πολλάκις έχοντας και το γνώθι σαυτόν σκέφτηκα την διακοπή των. Όμως λόγω της Μεγάλης επιμονής του Πατρός Μαξίμου πως παρά τις υπάρχουσες αδυναμίες, αυτές είναι χρήσιμες κυρίως στους νέους συναδέλφους ανά την οικουμένη.
4. Τα π.μ. που λαμβάνω για την αποδοχή των αναρτήσεων είναι δεσμευτικά από την αγάπη των, που με συγκινούν ιδιαίτερα, και παρά τις δυσκολίες και τις αδυναμίες μου θα προσπαθώ να τις συνεχίζω κατά δύναμη.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος και αεί διορθούμενος
 

Attachments

  • 20-07-2014 Σελίς 35.pdf
    116.3 KB · Views: 116
Last edited:

ΓεωΣαβ

Μέλος
Ανεκτιμητη η αξια του εργου σας χωρις υπερβολη. Ανωτερη κατα πολυ η εργασια σας απο αλλων που εχουν και συνδρομη. Για τις πολλες ωρες που αφιερωνεται για μας σας ειμαστε εσαει ευγνωμονες. Ο Θεος να σας ανταμειβει παντοτε. Ευχαριστουμε.
 
Top