20. Ἀκολουθία Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Ἀρτεμίου

paniil

Νέο μέλος
Για άλλη μια φορά αγαπητοί φίλοι και αδελφοί καταφεύγουμε στην αγάπη σας ζητώντας κάποια ακολουθία για να έχουμε στις 20 του Μήνα του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Αρτεμίου. Η πηγές μου λένε ότι έχει εκδόσει α) ο Αγιος Αρτέμιος Κορυδαλλού, επιμέλεια Θεοχ. Προβατάκη, β)ο Γεωργιος Ρήγας και γ) υπάρχει και στα Κύπρια Μηναία.
Αν κάποιος έχει μία από της παραπάνω ακολουθίες ή και κάποια άλλη (δεν με χαλάει) την περιμένω μέχρι της 20.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παπά Νικόλας από Κρήτη.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Βλέπε εδώ, τέσσερα προσόμοια του μικρού εσπερινού και ένα μεγαλυνάριο.
Επίσης εδώ, αναφέρει Ασματική ακολουθία του αγίου Αρτεμίου
 
Last edited:

nektar

νεοαρχάριος
Για άλλη μια φορά αγαπητοί φίλοι και αδελφοί καταφεύγουμε στην αγάπη σας ζητώντας κάποια ακολουθία για να έχουμε στις 20 του Μήνα του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Αρτεμίου ... έχει εκδόσει ο Αγιος Αρτέμιος Κορυδαλλού, επιμέλεια Θεοχ. Προβατάκη...
Αν κάποιος έχει μία από της παραπάνω ακολουθίες ή και κάποια άλλη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Παπά Νικόλας από Κρήτη.

Βλέπε εδώ, τέσσερα προσόμοια του μικρού εσπερινού και ένα μεγαλυνάριο. Επίσης εδώ, αναφέρει Ασματική ακολουθία του αγίου Αρτεμίου

Ἐπειδὴ τὸ ζητᾷ ὁ φιλάγιος παπα-Νικόλας καὶ ὁ εὐγενέστατος κ.Νεοκλῆς, ἀναρτᾶται ἀμέσως ἡ ἀκολουθία τοῦ λεβέντη Ἁγίου Ἀρτεμίου, τοῦ χριστόμορφου.

Ὁ Ἅγιος Ἀρτέμιος ὁ Μεγαλομάρτυς ἦταν διακεκριμένος πολιτικὸς τοῦ Βυζαντίου καὶ εὐσεβέστατος χριστιανός. Ὁ Μέγας Κωνσταντῖνος, ἐκτιμῶντας τὰ ἠθικὰ καὶ πολιτικά του χαρίσματα, τοῦ ἔδωσε τὸ ἀξίωμα τοῦ πατρικίου καὶ τὸν διόρισε Δούκα καὶ Αὐγουστάλιο της Ἀλεξανδρείας. Ἐσύναξε μὲ βασιλικὴ διαταγὴ Λείψανα στὴν Βασιλεύουσα. Στὴν Πάτρα κατὰ τὴν παράδοση, ἵδρυσε ὑδραγωγεῖο καὶ τὴν Μονὴ τοῦ Γηροκομείου. Ὅταν ὁ Ἀρτέμιος ἄκουσε ὅτι ὁ Ἰουλιανὸς ὁ Παραβάτης βασάνιζε τοὺς χριστιανοὺς στὴν Ἀντιόχεια, ἦλθαν στὰ χείλη του τὰ λόγια τοῦ ψαλμῳδοῦ Δαβὶδ πρὸς τὸ Θεό: «Κύριε, πνεύματι ἡγεμονικῷ στήριξόν με». Κύριε, στήριξέ με μὲ σκέψεις σταθερὲς καὶ θέληση ἰσχυρή, ποὺ νὰ κυριαρχεῖ μέσα μου καὶ νὰ μὲ κατευθύνει στὴν ὑπεράσπιση τοῦ ἀγαθοῦ με θάῤῥος. Πράγματι, ὁ Ἀρτέμιος, μὲ τὴν δύναμη ποὺ τοῦ ἔδωσε ὁ Θεός, πῆγε ἀμέσως στὴν Ἀντιόχεια καὶ μὲ παῤῥησία ἤλεγξε εὐθέως τὸν Ἰουλιανὸ γιὰ τὶς παρανομίες του κατὰ τῶν χριστιανῶν. Ὁ Ἰουλιανός, ποὺ δὲν περίμενε τέτοια στάση ἀπὸ ἀξιωματοῦχο, τὸν συνέλαβε καὶ τὸν μαστίγωσε ἀλύπητα. Ἔπειτα τοῦ ἔσπασε τὰ κόκαλα μὲ πέτρες, καὶ τελικὰ τὸν ἀποκεφάλισε. Τὸ ἱερὸ λείψανο τοῦ Ἀρτεμίου παρέλαβε κάποια διακόνισσα, ἡ Ἀρίστη, ποὺ τὸ μετέφερε στὴν Κωνσταντινούπολη, στὸ ναὸ τοῦ προφήτου Προδρόμου.

Τί νὰ πρωτογράψῃ κἄποιος γιὰ τὶς 20 Ὀκτωβρίου; Ἀρτέμιος, Ματρώνα, Γεράσιμος...

Ποτέ μου δὲν ἐσκέφτηκα τὴ γῆ νὰ καταχτήσω,
ἕνα γ-κομμάτι οὐρανὸ ποθῶ γιὰ ν᾿ ἀποχτήσω.

Βρουβογιάννης
 

Attachments

  • 10_20_agios_megalomartys_artemios.pdf
    7.6 MB · Views: 1,604
Last edited:

paniil

Νέο μέλος
Νεκτάριε και πάλι δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση και εξυπηρέτηση. θα σου γράψω για ακόμα μια φορά την μαντινάδα που μου είχε πει ένας φίλος.
Αν ήταν τα ευχαριστώ κεριά ν'ανάψω ομάδι
όλος ο κόσμος θα 'φεγγε ας ήταν και σκοτάδι...
Να είσαι καλά Παπά Νικόλας από Κρήτη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐρωτηθείς γιά τήν ὕπαρξη ἀπολυτικίου τοῦ ἁγίου Ἀρτεμίου ὡς προστάτου τῆς Ἑλληνικῆς Ἀστυνομίας, τό βρῆκα σέ μιά Κυριακάτικη φυλλάδα τοῦ π. Θεολόγου Ἀμπόνη τῆς 20/10/2013 πρός τό τέλος σέ συλλογή ἀπολυτικίων (ποίημα Γερασίμου). Δυστυχῶς δέν ὑπάρχει δυνατότητα ἀντιγραφῆς:(. Τόση ἀσφάλεια... καί (ἀστυνομική) περιφρούρηση;;; Γιά τούς ὕμνους τῆς Ἐκκλησίας; Ἔλεος!!!

Ἡ ἐρώτηση ἐπεκτάθηκε καί στήν ἐνδεχόμενη ὕπαρξη ἰδιαίτερης ἀκολουθίας τοῦ ἁγίου Ἀρτεμίου ὡς προστάτου τῆς Ἑλληνικῆς Ἀστυνομίας. Γι᾿ αὐτό δέν βρῆκα κάτι καί δέν πιστεύω ὅτι ἐποιήθη κάτι τέτοιο.

Στίς ἀναζητήσεις μου αὐτές ὅμως, βρῆκα μιά θαυμάσια μεταπτυχιακή διπλωματική ἐργασία, πού ἀπό τήν σ. 215 ἀναφέρεται στά ὑμνολογικά τοῦ ἁγίου καί ἀπό σ. 250 στόν προστάτη τῆς Ἑλληνικῆς Ἀστυνομίας.
http://ikee.lib.auth.gr/record/106971?ln=el
Οι βυζαντινές αγιολογικές και υμνολογικές πηγές για τον Αγιο Αρτέμιο
Βολάκης Παναγιώτης

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας
2008
http://ikee.lib.auth.gr/record/106971/files/gri-2008-1614.pdf

ΥΓ. Κάποιος μοῦ λέει ὅτι ἀντιγράφει ἀπό τό pdf. Ἐγώ ὄχι. Μοῦ τό ἔστειλε:
Ἕτερον Ἀπολυτίκιον τοῦ Μεγαλομάρτυρος.
(Γερασίμου)
Ἦχος πλ. α ́. Τὸν συνάναρχον Λόγον.

Τῶν μαρτύρων λαμπρότης Μάρτυς Ἀρτέμιε, Ἀστυνομίας τὸ Σῶμα σκέπε καὶ φύλαττε καὶ ὁδήγει ἀσφαλῶς αὐτῶν τὰ βήματα· σὲ γὰρ προστάτην ἀληθῆ ἐπιγράφουσι σοφὲ καὶ πίστει σοι ἐκβοῶσι· διὰ παντὸς ἐκδυσώπει, ἐλεηθῆναι τὰς ψυχὰς ἡμῶν.​


 
Last edited:
Top