1994 ΑΙΓΙΟ ΥΠΑΠΑΝΤΗΣ ΄΄σπάνια ηχογράφηση΄΄ Πρωτοψάλτης Άρχων Ταλιαδώρος Χαρίλαος, Λαμπαδάριος Φανάρας Γεώργιος, μονωδία Βασιλειάδης Παρασκευάς

droumel

Νέο μέλος
Ψαλμωδίες πριν 27 χρόνια , ασύγκριτο εκκλησιαστικό μέλος, ύφος γνήσιο και ανόθευτο, μέσα από ψάλματα και ύμνους, ψαλμωδίες χωρίς απηχήματα ,ψαλμωδίες που μυρίζουν μόνο λιβάνι, ψαλμωδίες που τη χαρά και την θλίψη την ανεβάζουν στους ουρανούς.
Μοιράζομαι μαζί σας ηχογραφήσεις παλαιοτέρων ετών από το φωναρχείο μου ως παρακαταθήκη για τους νεότερους τέττιγες της εκκλησίας.
 

Attachments

  • Παναγία Δέσποινα 1994.mp3
    6.2 MB · Views: 127
  • Θ ωδή ''Υπαπαντής'' 1994.mp3
    4.7 MB · Views: 165
  • Εξαποστειλάρια ''Υπαπαντής'' 1994.mp3
    3.8 MB · Views: 96
  • Δοξολογία αργή ''Ιακώβου'' β 1994.mp3
    14 MB · Views: 182
  • Αίνοι ''Υπαπαντής'' 1994.mp3
    7.6 MB · Views: 128
  • Δοξαστικό αίνων ''Υπαπαντής''1994.mp3
    2.9 MB · Views: 103

droumel

Νέο μέλος
Αγαπητέ Λεωνίδα οι αναρτήσεις αυτές με ανέκδοτες ηχογραφήσεις παλαιοτέρων ετών είναι ΑΝΤΙΔΩΡΟΝ τιμής και ευγνωμοσύνης στην πολύτιμη προσφορά των Αρχόντων Πρωτοψαλτών της Θεσσαλονίκης και όχι μόνο , οι οποίοι με άοκνο ζήλο και εργατικότητα συνέβαλαν όχι μόνο στην καλλιέργεια διάσωση και διάδοση της πατρώας μουσικής με αριστοτεχνικά μαθήματα ,αλλά και των εμπλουτισμό των αναλογίων με αρίστους και άξιους Ιεροψάλτες ,έτσι με αυτό τον τρόπο πάντα θα τους θυμόμαστε .
 

droumel

Νέο μέλος
Αγαπητέ οι ηχογραφήσεις αυτές αναδεικνύουν το Προσωπικού ύφους του Άρχοντα στην εκκλησιαστική μουσική συνδυάζοντας πάντοτε μελωδίες και έννοιες του κειμένου .
Παρέλαβε και παρέδωσε.
Δάσκαλε με τα μελίσματα και τα ακούσματα. πάντα θα σε θυμόμαστε.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Ψαλμωδίες πριν 27 χρόνια , ασύγκριτο εκκλησιαστικό μέλος, ύφος γνήσιο και ανόθευτο, μέσα από ψάλματα και ύμνους, ψαλμωδίες χωρίς απηχήματα ,ψαλμωδίες που μυρίζουν μόνο λιβάνι, ψαλμωδίες που τη χαρά και την θλίψη την ανεβάζουν στους ουρανούς.
Μοιράζομαι μαζί σας ηχογραφήσεις παλαιοτέρων ετών από το φωναρχείο μου ως παρακαταθήκη για τους νεότερους τέττιγες της εκκλησίας.

Πριν τους αίνους ο Δάσκαλος κανοναρχεί και ψάλλει το εξαποστειλάριο ο φίλος του (και. ευεργέτης του ) Βύρων Πιπερίγκος του οποίου και θαυμάστε την ακρίβεια των διαστημάτων αν και υπερήλικας.

Επίσης να αναφέρω ότι στο Αγρίνιο ο Δάσκαλος απελάμβανε την μεγίστη αποδοχή και τον Θαυμασμό σε σχέση με την υπόλοιπο Ελλάδα.

Επίσης προσκεκλημένος από τον αείμνηστο Χαρίλαο Παππαποστόλου σε πανήγυρι της Ζωοδόχου Πηγής επί του αναλογίου ενεπνεύσθη και παρουσίασε για πρώτη φορά τα λειτουργικά και Αξιόν εστϊν σε Β ήχο με διατονικές πτώσεις.

Αιωνία η μνήμη των εκλιπόντων.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Τι να πει κανείς για μια τέτοια απόδοση των ύμνων της Βυζαντινής Μουσικής. Η Ψαλτική τέχνη σε όλο της το μεγαλείο ! Ο ατελείωτος, σπάνιος, αδαμάντινος Χαρίλαος Ταλιαδώρος . Τώρα που έλειψαν αυτά τα θηρία καταλαβαίνουμε περισσότερο την αξία τους και αντιλαμβανόμαστε το μεγάλο κενό που άφησαν. Το έχω ξαναπεί : ο Ταλιαδώρος μας είχε πει κάποτε όταν μας έκανε μάθημα " Ρε όταν φύγουμε εμείς από το προσκήνιο μετά θα έρθει το Χάος" Τότε σαν εικοσάχρονο παιδί που ήμουνα τον είχα παρεξηγήσει ως αλαζόνα ,τώρα βλέπω πόσο δίκιο είχε. Ευχαριστούμε για τα εκλεκτά ψαλτικά ακούσματα.
 

droumel

Νέο μέλος
Φίλτατε Θεόδωρε έχω γνωρίσει και τον πεθερό σου τον ιατρό κ Βύρωνα Πιπερίγκο Φιλάδελφο του Δάσκαλου και τον εξάδελφό του φίλο της Β.Μ. τον κ Δημήτριο Πιπερίγκο ο οποίος ήταν ο πρώτος που είχε μαγνητόφωνο στην περιοχή με ηχογραφήσεις Ιεροψαλτών και πάντα ήταν γενναιόδωρος και πρωτεργάτης να βοηθήσει στο να έρθει ένας μεγάλος Πρωτοψάλτης στην περιοχή μας να ψάλει .Ενα έχω να πω Αρχοντάνθρωποι και οι δύο .

Θα τους θυμάμαι πάντα.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Φίλτατε Θεόδωρε έχω γνωρίσει και τον πεθερό σου τον ιατρό κ Βύρωνα Πιπερίγκο Φιλάδελφο του Δάσκαλου και τον εξάδελφό του φίλο της Β.Μ. τον κ Δημήτριο Πιπερίγκο ο οποίος ήταν ο πρώτος που είχε μαγνητόφωνο στην περιοχή με ηχογραφήσεις Ιεροψαλτών και πάντα ήταν γενναιόδωρος και πρωτεργάτης να βοηθήσει στο να έρθει ένας μεγάλος Πρωτοψάλτης στην περιοχή μας να ψάλει .Ενα έχω να πω Αρχοντάνθρωποι και οι δύο .

Θα τους θυμάμαι πάντα.

Φίλτατε Δημήτριε εσύ τους γνώρισες πριν απο εμένα όπως και όλους τους παλιούς φιλομούσους.
Έχεις τον μεγάλο σεβασμό μου και εκτίμησή μου.
Μαζί με τον Χρήστο Βουλδή είστε οι τελευταίοι διαφυλάττοντες την ιστορία της μουσικής παράδοσης της γενέτειράς μας.

Υπάρχει όμως και ένα άλλο φωνοαρχείο που πρέπει να διασώσουμε και να παρουσιάσουμε.
Περισσότερα κατ' ιδίαν.
 

balgiota

Νέο μέλος
Ο Ταλιαδώρος είναι σε ηλικία 68 ετών, ο Φανάρας 24 και ο Παρασκευάς 55....η ομάδα πετούσε.....

Ήθελε κότσια πάντως να ψάλλει κάποιος αριστερά από τον Ταλιαδώρο (και από άλλα μεγαθήρια).
Ακριβώς! Ειδικότερα, σε ότι αφορά τον αείμνηστο πλέον δάσκαλο είχε κατά γενική ομολογία μια τεράστια μουσική παιδεία και μόρφωση στην Β.Μ. στα 30του που άλλοι δεν την είχαν με αποτέλεσμα να μην μπορούσες να<<σταθείς>>απέναντι του καθότι θα έπρεπε να είσαι πολύ καλά <<διαβασμένος>>. Σε συνδυασμό με τους άλλους Ιεροψάλτες όπου είχαν και έχουν μια εξαιρετικά αξιόλογη πορεία στα ψαλτικά δρώμενα το αποτέλεσμα ήταν υψηλού ερμηνευτικού επιπέδου!
 
Top