1974-05-12 Κυριακή της Σαμαρείτιδος ήχος τέταρτος

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Ιερουργεί ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Σεραφείμ
 

Attachments

  • meros 1.mp3
    14.5 MB · Views: 275
  • meros 2.mp3
    14.9 MB · Views: 377
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ιερουργεί ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Σεραφείμ
1970

Φιλε μου ,ο Αθηνων Σεραφειμ εξελεγη στις 13/1/1974 . Αν οντως η ηχογραφηση ειναι του 1970 , Αρχιεπισκοπος ηταν ο λογιωτατος μεν , στυλοβατης της χουντας δε , Ιερωνυμος Κοτσωνης .
 
Last edited:

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Πάμε και για την β πλευρά της κασέτας ? Μέρος 3ο
 

Attachments

  • meros 3.mp3
    9.4 MB · Views: 190
Last edited:

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για την πληροφορία δεν το ήξερα - ε τότε δεν θα είναι το 1970 αλλά αργότερα γιατί κάπου μέσα ακούγεται η φήμη του Σεραφείμ πάντως πάνω στην κασέτα που είχα 1970 έγραφε αλλά προφανώς ήταν λάθος η ημερομηνία.

Τα τελευταία μέρη θα τα ανεβάσω αύριο δυστυχώς προσπάθησα 3 φορές απόψε και δεν ανέβηκαν
 
Last edited:

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Ορίστε και τα τελευταία μέρη της ηχογράφησης.
Ακούστε προσεκτικά την καταβασία αντί Άξιον εστί (ευφραίνου αγάλλου), ο Στανίτσας δίνει ρέστα - Αρχοντικό ψάλσιμο και μεγαλείο μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

Η καταβασία υπάρχει στο 5ο και τελευταίο μέρος απλά επειδή είναι ένα αγαπημένο μου κομμάτι την παραθέτω ΠΑΛΙ στο τέλος ως ξεχωριστό track.
Υπάρχει νομίζω και σε μουσικό κείμενο στην πατριαρχική κιβωτό του π. Ιεροθέου - αν κανείς θέλει ας την ανεβάσει.
 

Attachments

  • meros 4-xeroybiko agia.mp3
    8 MB · Views: 182
  • meros 5.mp3
    9.3 MB · Views: 182
  • ΚΑΤΑΒΑΣΙΑ ΕΥΦΡΑΙΝΟΥ ΑΓΑΛΛΟΥ.mp3
    3 MB · Views: 205
Ορίστε και τα τελευταία μέρη της ηχογράφησης.
Ακούστε προσεκτικά την καταβασία αντί Άξιον εστί (ευφραίνου αγάλλου), ο Στανίτσας δίνει ρέστα - Αρχοντικό ψάλσιμο και μεγαλείο μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

Η καταβασία υπάρχει στο 5ο και τελευταίο μέρος απλά επειδή είναι ένα αγαπημένο μου κομμάτι την παραθέτω ΠΑΛΙ στο τέλος ως ξεχωριστό track.
Υπάρχει νομίζω και σε μουσικό κείμενο στην πατριαρχική κιβωτό του π. Ιεροθέου - αν κανείς θέλει ας την ανεβάσει.

Πολλές ευχαριστίες για τις ηχογραφήσεις.

Ένα μικρό δείγμα ευχαριστίας και από μέρους μου είναι το ''Ευφραίνου, αγάλλου'' από το χέρι του Άρχοντα. Όπως θα παρατηρήσετε ο Άρχοντας ψάλλει από αυτό ακριβώς το κείμενο.

Π.
 

Attachments

  • Ο άγγελος εβόα. Ευφραίνου, αγάλλου Θρ. Στανίτσα.pdf
    61.4 KB · Views: 335

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Εγώ σε ευχαριστώ Παναγιώτη που ανέβασες το μάθημα σε κείμενο.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Πολλές ευχαριστίες για τις ηχογραφήσεις.

Ένα μικρό δείγμα ευχαριστίας και από μέρους μου είναι το ''Ευφραίνου, αγάλλου'' από το χέρι του Άρχοντα. Όπως θα παρατηρήσετε ο Άρχοντας ψάλλει από αυτό ακριβώς το κείμενο.

Π.

Μήπως υπάρχει καταγεγραμμένο και το δοξαστικό ''Αναστάσεως Ημέρα'' που ακούγεται εδώ ;
 
Μήπως υπάρχει καταγεγραμμένο και το δοξαστικό ''Αναστάσεως Ημέρα'' που ακούγεται εδώ ;

Υπάρχει.
Η καταγραφή του Δοξαστικού της Αναστάσεως του Κυρίου έγινε από άλλη ζωντανή ηχογράφηση, η οποία είχε πραγματοποιηθεί το 1975 στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής Παιανίας Αττικής και κατά την οποία είχε ψάλλει ο Άρχοντας μαζί με χορωδία, ιερουργούντος τότε του πρώτου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθονίκου Φιλιππότη (εφησυχάζοντος τώρα).
 

Attachments

  • Αναστάσεως ημέρα Θρ. Στανίτσα.pdf
    38.6 KB · Views: 743

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Παναγιώτης Μπάτρης;108795 said:
Υπάρχει.
Η καταγραφή του Δοξαστικού της Αναστάσεως του Κυρίου έγινε από άλλη ζωντανή ηχογράφηση, η οποία είχε πραγματοποιηθεί το 1975 στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής Παιανίας Αττικής και κατά την οποία είχε ψάλλει ο Άρχοντας μαζί με χορωδία, ιερουργούντος τότε του πρώτου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθονίκου Φιλιππότη (εφησυχάζοντος τώρα).

Εύγε! Άψογη καταγραφή! Νομίζω, μόνο, πως στο "και τοις μισούσιν", ο Θράσος κάνει χρωματική πτώση (την οποία λόγω φωνητικής κόπωσης παρέλειψε στην προκειμένη ηχογρ.). Δλδ σαν να θέτει φθορά Δι πλ.Β' στο ολίγον του διγόργου.
 
Last edited:

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Καλησπέρα.

Ανεβάζω την ίδια ηχογράφηση τεμαχισμένη. Σε κανα-δυό σημεία, χρειάστηκε συγκόλληση αρχείων (μία είναι στο τέλος του Χερουβικού, και είναι "ανεπιτυχής", αλλά δεν μπορώ να κάτι καλύτερο). Μέσα στο συμπιεσμένο αρχείο περιλαμβάνονται όλα όσα ακούγονται στα προηγούμενα μέρη.
Χάρη στο nektario έχουμε την ακριβή ημερομηνία της ηχογράφησης. Σύμφωνα με το βιβλίο του κ. Τσιούνη, εκείνη την Κυριακή γινόταν η κηδεία της μητέρας του, κι ο Άρχοντας έψαλλε σχεδόν πένθιμα (Θρασύβουλος Στανίτσας - Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ. Χ. Ε. - Αναμνήσεις και αφηγήσεις, σελ. 83, υποσημείωση 59).
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καλησπέρα.

Ανεβάζω την ίδια ηχογράφηση τεμαχισμένη. Σε κανα-δυό σημεία, χρειάστηκε συγκόλληση αρχείων (μία είναι στο τέλος του Χερουβικού, και είναι "ανεπιτυχής", αλλά δεν μπορώ να κάτι καλύτερο). Μέσα στο συμπιεσμένο αρχείο περιλαμβάνονται όλα όσα ακούγονται στα προηγούμενα μέρη.
Χάρη στο nektario έχουμε την ακριβή ημερομηνία της ηχογράφησης. Σύμφωνα με το βιβλίο του κ. Τσιούνη, εκείνη την Κυριακή γινόταν η κηδεία της μητέρας του, κι ο Άρχοντας έψαλλε σχεδόν πένθιμα (Θρασύβουλος Στανίτσας - Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ. Χ. Ε. - Αναμνήσεις και αφηγήσεις, σελ. 83, υποσημείωση 59).

Ευχαριστίες και στους δύο, και στον πρωτοαναρτήσαντα. Τη μέρα κηδείας ή μνημοσύνου της μητέρας του Άρχοντα φέρεται να μην επέτρεψε ο ίδιος να ηχογραφηθεί η ακολουθία. Αν αυτό αληθεύει και οι ημερομηνίες είναι σωστές, τότε πρέπει να ελεγθεί και πάλι η ημερομηνία της παρούσας ηχογράφησης.

Δ.
 
Top