1973-04-08 Κυριακή Δ' των Νηστειών Ήχος Δ'

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αφού καταργήθηκε το δώρο, είπα να μη σας αφήσω παραπονεμένους χρονιάρες μέρες....
Βάσει των ακουσμάτων από τις χρονολογίες που μου έδωσε ποιός άλλος; (ο π. Μάξιμος) θεώρησα την πρώτη σωστή γιατί: α) δεν συμμετέχω, (απολύθηκα στις 18-4-73), β) η χροιά της φωνής του άρχοντα, και γ) Το εξαποστειλάριο "Υψούτε Κύριον τον Θεόν ημών" ψάλλεται απ' έξω, προ της καταγραφής του από τον άρχοντα με διαφοροποιημένο το «και προσκυνείτε τω υποποδίω....».
Κυριακή Δ' των Νηστειών (οσίου Ιωάννου συγγρ. της κλίμακος) λοιπόν 8-4-73 Ήχος Δ', ενώ εγώ τηλε-ϊσοκρατώντας:D φώναζα: «9 και μία στραβάδιααααααα!!!!».:eek:
Η έκπληξη του ηχητικού αυτού είναι η δοξολογία "άγια" με σύντομο ασματικό, και το κυριώτερο...
Ο ηχογραφήσας Γιώργος Κραμποκούκης δεν τσιγκουνεύτηκε την ταινία και κατέγραψε τον ΑΝΔΡΕΑ ΣΥΡΜΟΠΟΥΛΟ....
Καλή ακρόαση!
Ν
ΥΓ Συγκρίσεις σχόλια απαγορεύονται ρητώς!:D
 

Attachments

  • 1.O N STAN SYRM.mp3
    4 MB · Views: 139
  • 2.TIMIWTERA STAN SYRM.mp3
    2.8 MB · Views: 111
  • 3. EKSAPOSTEILARIA STAN SYRM.mp3
    2.4 MB · Views: 104
  • 4.AINOI D HXOY STAN SYRM.mp3
    3.7 MB · Views: 125
  • 5. DEYTE ERGASWMETHA STAN.mp3
    2.3 MB · Views: 127
  • 6.DOKSOLOGIA AGIA STAN SYRM.mp3
    6.5 MB · Views: 188
  • 7.TYPIKA STAN SYRM.mp3
    5 MB · Views: 134
  • 8.TRISAGION DYNAMIS AVAGIANOU STAN SYRM.mp3
    4.4 MB · Views: 123

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
!!!!!
λοιπάμαι λίγο τόν αριστερό :D
Σκούρο ... χιούμορ...: Έχουν ανταμώσει και κάνουν παρεούλα και οι τρεις συμπεριλαμβανομένου του ηχολήπτη!!!
Όσο για τα αισθήματα λύπης που εκφράζεις, προ δύο Κυριακών είχαν ψάλει τη δοξολογία! Πού να φανταστεί ο Ανδρέας ότι θα την ξανάβαζε (λόγω ήχου), γιαυτό το "Υμνούμεν σε" στραβώνει ... μέχρι να την βρει.:D
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Γιατί, Κε Νίκο, "προ δύο Κυριακών είχαν ψάλει τη δοξολογία"; Δεν την είχανε ψάλλει την προηγούμενη κιόλας Κυριακή (δηλ. Γ' Κυριακή των Νηστειών) που ήταν και της Σταυροπροσκυνήσεως;

Πάντως, ευχαριστούμε πολύ για την ανάρτηση!! Εγώ, πάντως, είμαι έκπληκτος που όλο και εμφανίζονται τέτοια διαμάντια!! Καλή χρονιά!!

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Γιατί, Κε Νίκο, "προ δύο Κυριακών είχαν ψάλει τη δοξολογία"; Δεν την είχανε ψάλλει την προηγούμενη κιόλας Κυριακή (δηλ. Γ' Κυριακή των Νηστειών) που ήταν και της Σταυροπροσκυνήσεως;
Πάντως, ευχαριστούμε πολύ για την ανάρτηση!! Εγώ, πάντως, είμαι έκπληκτος που όλο και εμφανίζονται τέτοια διαμάντια!! Καλή χρονιά!!
Απόστολος
Δίκιο έχεις Απόστολε! Δεν ξέρω γιατί μου κόλλησε ότι η συγκεκριμένη ηχογράφηση ήταν η Ε' Κυριακή των Νηστειών!:D Ενώ πολύ σωστά διορθώνεις την απερισκεψία μου:confused:...
Σου εύχομαι καλή και ευλογημένη χρονιά!
Ν
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
ανατρίχιασα...μεγαλεία ...πόσο θα θελα να μουν εκεί σε μια γωνιά να τους ακούσω ζωντανά..
 
Top