1972-02-13 Κυριακή της Απόκρεω ήχος τρίτος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απολαυστε Στανιτσα του 1972 .
13-2-1972 Κυριακη Αποκρεω και ηχος Γος .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ 13-2-1972 Κυριακη ΑΠΟΚΡΕΩ-Ηχος Γος.ZIP
    15.5 MB · Views: 541

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Απολαυστε Στανιτσα του 1972 .
13-2-1972 Κυριακη Αποκρεω και ηχος Γος .
Καλη Ακροαση .

Eύγε κ.Βαγγέλη, φανταστείτε ότι τότε ήμουν ενός χρονών. Χαρά σε εσάς που απολαμβάνατε Στανίτσα. Που να ήξερα τότε τί έχανα. Αυτές οι ηχογραφήσεις για εμάς τους νεώτερους είναι σαν τα κομμάτια του πάζλ που ψάχναμε και δεν τα βρίσκαμε. Πάντα τέτοια.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αγαπητέ κυρ-Βαγγέλη, ευχαριστούμε για την ωραία αυτή και ολοκληρωμένη ηχογράφηση. Όμως, νομίζω ότι πρόκειται για τον ψηφιακό δίσκο που εξέδωσε ο "Σύλλογος Μουσικοφίλων Κων-λεως" πριν 5-6 χρόνια. Το είχα αγοράσει τότε κι έχει τα ίδια ακριβώς κομμάτια...

Μήπως η δική σου ηχογράφηση έχεις κάτι παραπάνω;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ κυρ-Βαγγέλη, ευχαριστούμε για την ωραία αυτή και ολοκληρωμένη ηχογράφηση. Όμως, νομίζω ότι πρόκειται για τον ψηφιακό δίσκο που εξέδωσε ο "Σύλλογος Μουσικοφίλων Κων-λεως" πριν 5-6 χρόνια. Το είχα αγοράσει τότε κι έχει τα ίδια ακριβώς κομμάτια...

Μήπως η δική σου ηχογράφηση έχεις κάτι παραπάνω;

Λεωνιδα
η ηχογραφηση αυτη περιεχεται σε ενα σιντι DATA που μου εχουν στειλλει και περιεχει και αλλες ηχογραφησεις . Εγραφε μονο ημερομηνια . Δεν ξερω τιποτε αλλο .
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...νομίζω ότι πρόκειται για τον ψηφιακό δίσκο που εξέδωσε ο "Σύλλογος Μουσικοφίλων Κων-λεως" πριν 5-6 χρόνια. Το είχα αγοράσει τότε κι έχει τα ίδια ακριβώς κομμάτια...

Συμπίπτει όντως με τον ψηφιακό δίσκο που εκδόθηκε από τον ΣΜΚΩΝ (προέλευση ηχογρ. : αρχείο Θ. Γιαννούτα) και αποσύρθηκε κατόπιν για τους γνωστούς λόγους...
 

nektarios

Παλαιό Μέλος
Καλή Ακρόαση!!!!!!!!
Όποιος έχει και τις υπόλοιπες Κυριακές του Τριωδίου του έτους 1972 ας κάνει τον κόπο να της ανεβάσει προς όφελος όλων μας!!!!!!!
Σας Ευχαριστώ πολλύ!!!!!!!!!!
 

Attachments

  • 01. Θεός Κύριος... Ευφραινέσθω... Σε την μεσιτεύσασαν.mp3
    1.4 MB · Views: 234
  • 02. Αναστάσιμα Καθίσματα.mp3
    1.6 MB · Views: 194
  • 03. Αναβαθμοί, Κανόνες.mp3
    3.7 MB · Views: 221
  • 04. ''Βοηθός και σκεπαστής''- Καταβασίες.mp3
    3.1 MB · Views: 215
  • 05. ''Δόξα... Της μετανοίας... Τα πλήθη''.mp3
    3 MB · Views: 181
  • 06. Η Τιμιωτέρα- Ήχος πλ. Β΄.mp3
    1.8 MB · Views: 164
  • 07. ''Ασπόρου συλλήψεως...''.mp3
    1.4 MB · Views: 165
  • 08. Πάσα πνοή... Αναστάσιμοι Αίνοι του Γ΄ Ήχου.mp3
    2.9 MB · Views: 224
  • 09. ''Ώ ποία ώρα τότε...''- Ιδιόμελον, Ήχος πλ. Β΄.mp3
    2.8 MB · Views: 230
  • 10. Προκαθάρωμεν...- Δοξαστικόν Ήχος Α΄.mp3
    4.5 MB · Views: 233
  • 11. Ασματικόν Αργής Δοξολογίας.mp3
    954.7 KB · Views: 154
  • 12. ''Κύριε ελέησον...''- Ήχος πλ. Δ΄.mp3
    822.1 KB · Views: 154
  • 13. ''Ευφραινέσθω τα ουράνια...''.mp3
    1 MB · Views: 186
  • 14. Τρισάγιον, Δύναμις Σ.Αβαγιανού- Ήχος Β΄.mp3
    4.6 MB · Views: 217
  • 15. Δόξα σοι Κύριε....mp3
    851.9 KB · Views: 147
  • 16. Χερουβικόν, Ήχος Γ΄.mp3
    5.8 MB · Views: 232
  • 17. Λειτουργικά Ήχος Γ΄- Μ.Χατζηαθανασίου.mp3
    4 MB · Views: 237
  • 18. Άξιον εστίν, Ήχος Γ΄- Μ.Χατζηαθανασίου.mp3
    2.5 MB · Views: 224
  • 19. ''Κύριε ελέησον...''- 'Ήχος Γ΄.mp3
    1.6 MB · Views: 153
  • 20. ''Επί τον ποταμόν...''- Πολυέλεος, Ήχος Γ΄.mp3
    4.9 MB · Views: 201

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Καλή Ακρόαση!!!!!!!!
Όποιος έχει και τις υπόλοιπες Κυριακές του Τριωδίου του έτους
ας κάνει τον κόπο να της ανεβάσει προς όφελος όλων μας!!!!!!!
Σας Ευχαριστώ πολλύ!!!!!!!!!!

Εξακολουθω να ενισταμαι ! Ειναι ο Αρχοντας του 1972 εδω :eek: ;
κ.Σκρεκα τι λετε ;
 
Πρόκειται για την γνωστή σειρά ηχογραφήσεων του συλλόγου Μουσικόφιλων Κων/πόλεως του έτους 1972!!!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Δεν έχουμε λόγους να αμφιβάλουμε για την αλήθεια των παρατιθεμένων στοιχείων εδώ . Πρόκειται για ηχογράφηση από το αρχείο του Θ. Γιαννούτα.

δγσ

Δεν λεω οτι ειναι ψεματα ! Ομως στο αυτι μου κατι δεν "καθεται" καλα ! Συγκρινοντας αυτη την ηχογραφηση , με την γνωστη ηχογραφηση της Πεντηκοστης του 1971 που υπαρχει στο forum , ακουω φωνη "νεοτητος" στην Πεντηκοστη και φωνη "γηρατος" σε περιπου 8 μηνες ! Πως γινεται αυτο ; Μια εξηγηση ισως ειναι πως η εγγραφη του 1972 ειναι κακιστης ποιοτητας . Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο !
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Οντως υπαρχει ενα θεμα.:confused: Ακουγεται μεγαλος και κουρασμενος στη συγκεκριμενη ηχογραφηση...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το μεγαλυτερο θεμα ομως ειναι , οτι το ακουνε μονο δυο :eek: :eek: !!

Η φωνή του Άρχοντα είχε διακυμάνσεις- ειδικά μετά το 70- κάτι που πιθανότατα τον ώθησε και σε συνθέσεις προοριζόμενες πλέον για χορωδιακή εκτέλεση( πχ. τα γνωστά σύντομα και αργοσύντομα Χερουβικά, Λειτουργικά λεγέτου, Λειτουργικά- Άξιόν εστιν πλ β [1972]). Παρακαλώ και τον φίλτατο Ν. Γιάννου που αξιώθηκε να τον ακούει για ικανό διάστημα να μας διαφωτίσει σχετικά.

Δ.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με τη φωνή του εκάστοτε ηχογραφημένου. Τα τότε μηχανήματα εγγραφής δεν ήταν και πολύ πιστά στην εγγραφή και αναπαραγωγή, αφού οι διακυμάνσεις στην ταχύτητα εγγραφής επηρεάζουν σημαντικά το αποτέλεσμα.
Π.χ., εάν το μηχάνημα γύριζε την ταινία με μια α ταχύτητα κατά την εγγραφή, σε κάποιο άλλο μηχάνημα (σπανιότερα και στο ίδιο) εάν η αναπαραγωγή ήταν μεγαλύτερη του α ακούγεται ψιλή η φωνή με λίγο "τσιμπιμένο" ίσο και πιο νεανική, ενώ αν είναι μικρότερη, συμβαίνει το αντίθετο.
Συνήθως όπου μπλέκονται μπαταρίες, όταν εξασθενούν, γυρίζει πιό αργά η εγγραφή και η αναπαραγωγή σε οποιοδήποτε σωστό μηχάνημα είναι γρήγορη.
Κάποια άλλα μηχανήματα και μπομπίνες έχουν και επιλογές ταχύτητας, οπότε άλλα έγραφε ο ένας και άλλα άκουγε ο άλλος...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με τη φωνή του εκάστοτε ηχογραφημένου. Τα τότε μηχανήματα εγγραφής δεν ήταν και πολύ πιστά στην εγγραφή και αναπαραγωγή, αφού οι διακυμάνσεις στην ταχύτητα εγγραφής επηρεάζουν σημαντικά το αποτέλεσμα.
Π.χ., εάν το μηχάνημα γύριζε την ταινία με μια α ταχύτητα κατά την εγγραφή, σε κάποιο άλλο μηχάνημα (σπανιότερα και στο ίδιο) εάν η αναπαραγωγή ήταν μεγαλύτερη του α ακούγεται ψιλή η φωνή με λίγο "τσιμπιμένο" ίσο και πιο νεανική, ενώ αν είναι μικρότερη, συμβαίνει το αντίθετο.
Συνήθως όπου μπλέκονται μπαταρίες, όταν εξασθενούν, γυρίζει πιό αργά η εγγραφή και η αναπαραγωγή σε οποιοδήποτε σωστό μηχάνημα είναι γρήγορη.
Κάποια άλλα μηχανήματα και μπομπίνες έχουν και επιλογές ταχύτητας, οπότε άλλα έγραφε ο ένας και άλλα άκουγε ο άλλος...

Καλα αυτο συμβαινει με πολλες παλαιες ηχογραφησεις πολλων ψαλτων...Τη μια ειναι τρομερα υψιφωνοι και την αλλη αναρωτιεσαι τι εγινε:D
 
Top