1970-11-30 Άγιος Ανδρέας, Πάτρα

P

ptz

Guest
-Αγαπητοί φίλοι,κοίταξα στο υπόμνημα του επί των ηχογραφήσεων συντονιστού,αγαπητού κ.ΜΠΟΥΛΠΟΥΤΖΗ,για τις ως τώρα ηχογραφήσεις του Δασκάλου και δεν είδα κάποια σχετική με την επικείμενη πανήγυρι του Αγ.Ανδρέα.Ανεβάζω λοιπόν μία σχετικά καθαρή ηχογράφηση που έχω από την Β' εν Ελλάδι ψαλτική του πορεία σε άριστη φωνητική κατάσταση.Η κασσέτα γράφει Πάτρα-1970.
Δεν ξέρω αν ισχύει και αν είναι από Αγ.Ανδρέα Πατρών.Οι Πατρινοί ας ακούσουν τις καμπάνες που κάποια στιγμή κτυπούν να μας πούν.
-Αυτό που γιά μένα έχει ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ σημασία,είναι το ότι όταν ο Δάσκαλος ήθελε να ψάλλει κλασσικό μέλος ήταν ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ.
Ακούστε τον αλλά με ανοικτά βιβλία και δεστε πως ερμηνεύει το αργό σε Αγια κεκραγάριο Ιακώβου και την σε βαρύ 4φωνο[πεστεγκιαρ] δοξολογία του ιδίου,τι υφεσοδιέσεις και αναλύσεις κάνει-και ΠΩΣ τις κάνει-και τι χρόνική αγωγή ακολουθεί στο κάθε μέλος.Και τα δύο αυτά μέλη απαιτούν πολλά.Καλή ακρόαση.Π.ΤΖ
Υ.Γ. Προσέξτε στην δοξολογία.Μετά τον α στίχο και επειδή μάλλον ο αριστερός βάρεσε στο ''γάμο του καραγκιόζη''[δεν λέγεται άμα δεν την ξέρεις απέξω],ο Δάσκαλος σταματά μετρά μέσα του και πέφτει ακριβώς πάνω στον αρχικό τόνο.Και δυστυχώς μου κόβεται το Αγιος ο Θεός,που κάνει ένα τέλειο διάστημα γα-νη^-ζω,σαυτόν τον ήχο.
 

Attachments

  • 01 κεκραγάριο αργό Αγια Ιακώβου.mp3
    3.4 MB · Views: 681
  • 02 στιχηρά προσόμοια.mp3
    2.3 MB · Views: 438
  • 03 δξκό εσπερινού.mp3
    3.1 MB · Views: 433
  • 04 απολυτίκιο.mp3
    541.6 KB · Views: 373
  • 05 καθίσματα όρθρου.mp3
    1.2 MB · Views: 388
  • 06 ιδιόμελο Ν ψαλμού.mp3
    1.4 MB · Views: 392
  • 07 στιχηρά προσόμοια αίνων.mp3
    1.7 MB · Views: 407
  • 08 Δξλγία αργή Βαρέως Ιακώβου.mp3
    4.6 MB · Views: 701

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ !!! ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ !!!!

Ευχαριστουμε !
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Υπαρχει καποιος μεγαλυτερης ηλικιας συναδελφος και συμπολιτης μου στο forum , να θυμηθει τις παλιες καμπανες του Αγιου και να μας διαφωτισει ?

Ο υποφαινομενος ηταν τοτε 6 ετων .:):):)

Περιμενουμε !!!
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
-Αγαπητοί φίλοι,κοίταξα στο υπόμνημα του επί των ηχογραφήσεων συντονιστού,αγαπητού κ.ΜΠΟΥΛΠΟΥΤΖΗ,για τις ως τώρα ηχογραφήσεις του Δασκάλου και δεν είδα κάποια σχετική με την επικείμενη πανήγυρι του Αγ.Ανδρέα.Ανεβάζω λοιπόν μία σχετικά καθαρή ηχογράφηση που έχω από την Β' εν Ελλάδι ψαλτική του πορεία σε άριστη φωνητική κατάσταση.Η κασσέτα γράφει Πάτρα-1970.
Δεν ξέρω αν ισχύει και αν είναι από Αγ.Ανδρέα Πατρών.Οι Πατρινοί ας ακούσουν τις καμπάνες που κάποια στιγμή κτυπούν να μας πούν.
-Αυτό που γιά μένα έχει ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ σημασία,είναι το ότι όταν ο Δάσκαλος ήθελε να ψάλλει κλασσικό μέλος ήταν ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ.
Ακούστε τον αλλά με ανοικτά βιβλία και δεστε πως ερμηνεύει το αργό σε Αγια κεκραγάριο Ιακώβου και την σε βαρύ 4φωνο[πεστεγκιαρ] δοξολογία του ιδίου,τι υφεσοδιέσεις και αναλύσεις κάνει-και ΠΩΣ τις κάνει-και τι χρόνική αγωγή ακολουθεί στο κάθε μέλος.Και τα δύο αυτά μέλη απαιτούν πολλά.Καλή ακρόαση.Π.ΤΖ
Υ.Γ. Προσέξτε στην δοξολογία.Μετά τον α στίχο και επειδή μάλλον ο αριστερός βάρεσε στο ''γάμο του καραγκιόζη''[δεν λέγεται άμα δεν την ξέρεις απέξω],ο Δάσκαλος σταματά μετρά μέσα του και πέφτει ακριβώς πάνω στον αρχικό τόνο.Και δυστυχώς μου κόβεται το Αγιος ο Θεός,που κάνει ένα τέλειο διάστημα γα-νη^-ζω,σαυτόν τον ήχο.

Δάσκαλε ευχαριστούμε πολύ. Ασφαλώς αυτού του επιπέδου οι ερμηνείες είναι σεμιναριακές. Θεωρώ πως δύσκολα μπορεί κανείς να αγγίξει έστω τέτοιου είδους ερμηνευτικές προσεγγίσεις. Είναι θα έλεγα καθηλωτικό το άκουσμα, οπότε το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να ακούσει καλά και να μελετήσει με προσοχή.
Είναι χρήσιμο για όλους εμάς τους νεότερους το παράδειγμα μελέτης που μας δίνετε κάθε φορά.
Ούτε σκέψη φυσικά για αντιγραφή ή μιμητισμό.
Και πάλι ευχαριστίες πολλές.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
-
Υ.Γ. Προσέξτε στην δοξολογία.Μετά τον α στίχο και επειδή μάλλον ο αριστερός βάρεσε στο ''γάμο του καραγκιόζη''[δεν λέγεται άμα δεν την ξέρεις απέξω],ο Δάσκαλος σταματά μετρά μέσα του και πέφτει ακριβώς πάνω στον αρχικό τόνο.Και δυστυχώς μου κόβεται το Αγιος ο Θεός,που κάνει ένα τέλειο διάστημα γα-νη^-ζω,σαυτόν τον ήχο.

Μοῦ ἄρεσε πολὺ τὸ σχόλιο, πετυχημενο καὶ καίριο. Τὸ ἴδιο σφάλμα ἔχω κάνει τόσες φορὲς :eek::eek::eek: στὸν βαρύ, δύσκολος ὁ ἄτιμος ...
Θὰ τὴν ξεκοκαλίσω τὴν ἠχογράφηση πρὸς γνῶσιν κὰι συμμόρφωσιν ....
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
-Αγαπητοί φίλοι,κοίταξα στο υπόμνημα του επί των ηχογραφήσεων συντονιστού,αγαπητού κ.ΜΠΟΥΛΠΟΥΤΖΗ,για τις ως τώρα ηχογραφήσεις του Δασκάλου και δεν είδα κάποια σχετική με την επικείμενη πανήγυρι του Αγ.Ανδρέα.Ανεβάζω λοιπόν μία σχετικά καθαρή ηχογράφηση που έχω από την Β' εν Ελλάδι ψαλτική του πορεία σε άριστη φωνητική κατάσταση.Η κασσέτα γράφει Πάτρα-1970.
Δεν ξέρω αν ισχύει και αν είναι από Αγ.Ανδρέα Πατρών.Οι Πατρινοί ας ακούσουν τις καμπάνες που κάποια στιγμή κτυπούν να μας πούν.
-Αυτό που γιά μένα έχει ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ σημασία,είναι το ότι όταν ο Δάσκαλος ήθελε να ψάλλει κλασσικό μέλος ήταν ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ.
Ακούστε τον αλλά με ανοικτά βιβλία και δεστε πως ερμηνεύει το αργό σε Αγια κεκραγάριο Ιακώβου και την σε βαρύ 4φωνο[πεστεγκιαρ] δοξολογία του ιδίου,τι υφεσοδιέσεις και αναλύσεις κάνει-και ΠΩΣ τις κάνει-και τι χρόνική αγωγή ακολουθεί στο κάθε μέλος.Και τα δύο αυτά μέλη απαιτούν πολλά.Καλή ακρόαση.Π.ΤΖ
Υ.Γ. Προσέξτε στην δοξολογία.Μετά τον α στίχο και επειδή μάλλον ο αριστερός βάρεσε στο ''γάμο του καραγκιόζη''[δεν λέγεται άμα δεν την ξέρεις απέξω],ο Δάσκαλος σταματά μετρά μέσα του και πέφτει ακριβώς πάνω στον αρχικό τόνο.Και δυστυχώς μου κόβεται το Αγιος ο Θεός,που κάνει ένα τέλειο διάστημα γα-νη^-ζω,σαυτόν τον ήχο.

Θα παρακαλουσα οποιον συναδελφο-συμπολιτη εχει γνωση πανω σ'αυτο , να ενημερωσει το forum . Ευχαριστω !

Υ.Γ

Εγω βεβαια ημουν εκει :wink: (γεννηθεις ομως το ....1964 :):):)) !!!
 
Top