1969-08-15 Κοίμηση της Θεοτόκου

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
ευχαριστως να σας εξηγησω ο,τι θελετε,αρκει να προκειται για κατι που εχω πει εγω.
παρεθεσα αυτουσιο το κειμενο απο το ΤΑΣ και δεν εγραψα τιποτα δικο μου ουτε χαρακτηρισα καποιο "θεοτοκε παρθενε" ως αχωνευτο.

Οχι με παρεξηγησατε! Εννοουσα γιατι δεν αρεσε στον αρχοντα να ψαλλει το συγκεκριμενο κομματι?
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Συνονόματε,
το νεαρόν της ηλικίας ή η απειρία (ως προς την ά-γνωστη σχολή) δικαιολογεί να μη "γινώσκεις α αναγινώσκεις", αλλά μην επιμένεις γιατί εκτίθεσαι. Ο Άρχων ψάλλει το πασίγνωστο ως "(Κωνσταντινου)Πολίτικο" Θεοτόκε Παρθένε σε πλ. α΄ της αρτοκλασίας. Είναι προφανές ότι ο συσχετισμός με τα διάφορα περίεργα που άκουγε εν Αθήναις από ιερείς κ.λπ. (στα οποία αναφέρεται ο Αθηναίος στην καταγωγή και γνώστης π. Δοσίθεος) δεν έχει καμία βάση..

υγ. Εν προκειμένω, δεν ήταν ο Άρχων δύστροπος..

1
Αν δεν κανω λαθος περιμενα απαντηση απο τον κυριο Σκρεκα και δε μου αρεσει καθολου,αλλον να ρωταω και αλλος να απαντα.
2
Δεν καταλαβαινω καθολου τι εννοειτε οταν λετε το εξης: "ή η απειρία (ως προς την ά-γνωστη σχολή) δικαιολογεί να μη "γινώσκεις α αναγινώσκεις", και σας παρακαλω πολυ να μου το εξηγησετε περαιτερω.
3
προφανως εχουμε διαφορετικη αποψη περι "εκθεσης".εκτιθεμαι,επειδη απο αυτα που διαβαζω αντιλαμβανομαι κατι με το οποιο εσεις διαφωνειτε??
Διαβαστε την αναφορα του Π.Δοσιθεου στο ΤΑΣ και εξηγηστε μου αν θελετε τι ακριβως αντιλαμβανομαι λαθος.Αλλα ακομα κι αν ισχυει οτι "ειμαι" λαθος,γιατι εκτιθεμαι????
Ας ημαστε πιο φειδωλοι σας παρακαλω σε εκφρασεις βαρυνουσας σημασιας,ειδικα σε αγνωστους.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νομιζω οτι σε αυτο πρεπει να απαντησει ο Π.Δοσιθεος και οχι εγω.

Πιο απλά: Έχετε από πολλούς ψάλτες ηχογραφημένο το φερόμενο ως Πολίτικο Θεοτόκε Παρθένε; Μάλλον όχι. Έχετε από περισσότερους μήπως το 8ηχο του Γλυκέος; Αυτό δε σημαίνει κατ ανάγκην ότι δεν τους άρεσε το πρώτο, ή ότι το λοιδορούσαν. Ο π. Δοσίθεος καυτηριάζει τη νεωτερική συνήθεια να ψάλλεται σε ασυνήθιστους ήχους από ιερείς το Θεοτόκε Παρθένε στην Αρτοκλασία. Αυτό δεν άρεσε καθόλου στον Άρχοντα, όπως και τα νεωτερικά Πλούσιοι επτώχευσαν. Αυτό σημαίνει πως όταν η περίσταση το απαιτούσε, το έψαλ(λ)ε με όλη του την τέχνη και μαεστρία. Αυτό φαίνεται και στο μάλλον κύκνειο άσμα του στη Μονή του Κύκκου, ένα χρόνο πριν την κοίμησή του.

Ταύτα,

δ.
 

JOHN ANASTAS

Μέλος
οσον αφορα το you tube βιντεο που ανεβηκε με τα πασαπνοαρια ατην πρωτη σελιδα....

το πρωτο πασαπνοαριο σε ηχο πρωτο ακουγεται η φυσικη φωνη του αρχοντα (χαμηλη και γεματη)

το δευτερο πασα πνοη (ηχο Δ) ειναι ανεβασμενη η βαση τουλαχιστον μια φωνη και αγουγεται σαν να τζιριζει μια γατα

και το τριτο (πλ α') θα πρεπει να ειναι και αυτη "τσιμπιμεννη" τουλαχιστον μιση φωνη παρολο που ηταν νεος

πχ... στο cd που συνοδευει το βιβλιο του Τσιουνη, ειναι τρομακτικα ψηλη η βαση και πρεπει να διορθωθει

ολλα αυτα τα βεβαιωνει ο ιδιος ο αρχοντας με την απαντηση που εδινε οταν ακουγε την φωνη του σ'αυτες τοις "πειραγμενες" ηχογραφησεις....... " αυτη δεν ειναι η φωνη μου"

στους νεοτερους...
η καλυτερη και πιο Πασιγνωστη φωνητικη ασκηση για να χαμηλωσιες τον λαρυγγα για να ακουγεται η φωνη πιο χαμηλη και γεματη ειναι το....

mum mum mum
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
οσον αφορα το you tube βιντεο που ανεβηκε με τα πασαπνοαρια ατην πρωτη σελιδα....

το πρωτο πασαπνοαριο σε ηχο πρωτο ακουγεται η φυσικη φωνη του αρχοντα (χαμηλη και γεματη)

το δευτερο πασα πνοη (ηχο Δ) ειναι ανεβασμενη η βαση τουλαχιστον μια φωνη και αγουγεται σαν να τζιριζει μια γατα

και το τριτο (πλ α') θα πρεπει να ειναι και αυτη "τσιμπιμεννη" τουλαχιστον μιση φωνη παρολο που ηταν νεος

πχ... στο cd που συνοδευει το βιβλιο του Τσιουνη, ειναι τρομακτικα ψηλη η βαση και πρεπει να διορθωθει

ολλα αυτα τα βεβαιωνει ο ιδιος ο αρχοντας με την απαντηση που εδινε οταν ακουγε την φωνη του σ'αυτες τοις "πειραγμενες" ηχογραφησεις....... " αυτη δεν ειναι η φωνη μου"

στους νεοτερους...
η καλυτερη και πιο Πασιγνωστη φωνητικη ασκηση για να χαμηλωσιες τον λαρυγγα για να ακουγεται η φωνη πιο χαμηλη και γεματη ειναι το....

mum mum mum
Σας ευχαριστω πολυ για την αναλυτικοτατη και κατατοπιστικοτατη απαντηση σας.
Θα σας ημουν πραγματικα υποχρεος,αν με διαφωτιζατε σχετικα με το θεμα των βασεων και οσον αφορα στις ηχογραφησεις απο το πατριαρχειο.
 
Last edited:

nektarios

Παλαιό Μέλος
Καλή Ακρόαση!!!
 

Attachments

  • 01 Kyrie Ekekraxa-Prosomoia.mp3
    8.6 MB · Views: 54
  • 02 Doxa. Thearxio.mp3
    12.1 MB · Views: 60
  • 03 Prokeimenon.mp3
    318 KB · Views: 24
  • 04 Aposticha hx. d'.mp3
    4.1 MB · Views: 37
  • 05 Apolytikion.mp3
    1.8 MB · Views: 34
  • 06 Tais ths Theotokou-Ote H Metastasis.mp3
    4.3 MB · Views: 46
  • 07 Pepikoilmeni Kanona.mp3
    5.8 MB · Views: 61
  • 08 Pepikoilmeni Arges Katabasies.mp3
    6.8 MB · Views: 51
  • 09 Megalinaria-TH' Odi.mp3
    6 MB · Views: 38
  • 10 Exaposteilarion.mp3
    3.2 MB · Views: 35
  • 11 Ainoi-Prosomoia hx. d'.mp3
    3.8 MB · Views: 33
  • 12 Doxa. Th Athanato Sou hx. pl. b'.mp3
    7.3 MB · Views: 40
  • 13 Doxologia Argi.mp3
    10.5 MB · Views: 50
  • 14 Theotoke Parthene.mp3
    3 MB · Views: 45
  • 15 Apostolos.mp3
    4.2 MB · Views: 48
  • 16 Xeroubiko.mp3
    11 MB · Views: 63
  • 17 Leitourgika.mp3
    6.5 MB · Views: 44

nektarios

Παλαιό Μέλος
Η παραπάνω ηχογράφηση υπάρχει στο φόρουμ. Είναι το έτος 1969.

Παρακαλώ πολύ τους υπεύθυνους να καταταξουν την ακολουθια σε αυτο το θέμα.
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=23443
Ζητώ συγνώμη για το μπέρδεμα.
 
Last edited by a moderator:
Top