1969-02-01 Εσπερινός Κυρ. Τελών. - Φαρισ. (Ένας εσπερινός - μια ιστορία [εγκαίνια βιβλίου Τριωδίου])

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χτυπά το τηλέφωνο ...
Εμπρός!...
Νικολάκη, θά 'ρθεις το απόγευμα στον εσπερινό να εγκαινιάσουμε το βιβλίο;
Ναι, Δάσκαλε, θά 'ρθω!
Έλα από το σπίτι μου, να πάρουμε και το μαγνητόφωνο, να γράψουμε!
Εντάξει! Δάσκαλε!
Όταν το απόγευμα φτάσαμε στον Άγιο Δημήτριο, μου λέει: Αμάν μπρε τζάνε μ' ξέχασα τα γυαλιά μου!
Να πεταχτώ να τα φέρω; ... Άσε δεν έχουμε ώρα.
Αρχίζει ο εσπερινός ψάλλει τα πάντα απ' έξω και ισοκρατώ. Πριν από τα ιδιόμελα της Υπαπαντής, μου λέει: Όταν σου κάνω σχήμα με το χέρι μου τί λέει παρακάτω, θα μου κανοναρχήσεις.
Και το χρειάστηκε στο "Ούτος εστιν ο εν προφήταις ρηθείς"...
Μια επισήμανση: Ή ο Στανίτσας στα (ειρμολογικά) απόστιχα δεν κάνει Γα δίεση, ή είμαι κουφός! :D
Αυτός ήταν ο Στανίτσας!

Υ/Γ 1000 Ευχαριστώ στον ybulbu για την πολύτιμη βοήθειά του. Γιάννη, ο όρθρος του '69 που ανέβασες, συμπληρώθηκε. Περιμένω τη βαθμολογία σου
 

Attachments

  • Κύριε εκέκρεξα - Αναστάσιμα Α ήχου.mp3
    3.7 MB · Views: 997
  • Μη προσευξώμεθα.mp3
    1.4 MB · Views: 733
  • Ιδιόμελα Υπαπαντής.mp3
    3.2 MB · Views: 833
  • Παντοκράτορ Κύριε.mp3
    2.9 MB · Views: 722
  • Απόστιχα αναστάσιμα Α ήχου.mp3
    1.4 MB · Views: 728
  • Και νυν - Ο τοις Χερουβιμ εποχούμενος.mp3
    3.3 MB · Views: 675
  • Του λίθου σφραγισθέντος.mp3
    1,009 KB · Views: 700
Last edited:
Κύριε Γιάννου,πιστεύω πως είσθε πολύ τυχερός που ζήσατε τέτοιες στιγμές σε εκείνες τις καλές εποχές (Πρίγγος,Στανίτσας,Παναγιωτίδης,Μήτρου και άλλοι πολλοί ) αλλά πιστεύω και εμείς μοιραζόμαστε αυτή την τύχη, με την απλοχεριά σας να μας τα προσφέρετε έτσι ανέξοδα και έτοιμα στο πιάτο, προς πνευματικήν τέρψιν και σωστή μάθηση της Εθνικής μας μουσικής .
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και ένα τεράστιο Εύγε!!!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Με συγκινηση σας ευχαριστώ κύριε Γιάννου για αυτή την υπέροχη ηχογράφηση.Τώρα όσο αφορά την επισημανσή σας μάλλον εξηγείται απο το ότι δεν πηγατε να φέρετε τα γυαλάκια του άρχοντα με αποτέλεσμα να έχουμε αυτό το εξαίσιο άκουσμα στον πρώτο ήχο:)
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ευχαριστούμε πάρα πολύ κ. Γιάννου!
Αυτός ήταν ο Στανίτσας...

Ποια χρονολογία είναι ακριβώς αν επιτρέπετε?
 

merenda21

Θοδωρής Παπαμιχαήλ
Κύριε Γιάννου,

σας ευχαριστώ πολύ για το ταξίδι που έφερε άρωμα από μια εποχή με ζωντανούς ήχους και απλότητα.

κρατήσατε την εφηβική "αφέλεια" και απλότητα στον τρόπο που δίνεται και παρέχεται.

όσο εύκολα θα πηγαίνατε να φέρεται τα γυαλιά του Άρχοντα, έτσι απλά μοιράζεστε την δυνατή πραγματικά στιγμή.

υπάρχουν και νέες γενιές που σας θαυμάζουν και σας χρειάζονται.

να είστε καλά................
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητε Νικο

Πολλες πολλες ευχαριστιες για την ιστορια σου αυτη και την ιστορικη οντως (λογω εγκαινιασμου του Τριωδιου) ηχογραφηση του Αρχωντα .
Ο Αρχωντας εγραψε ιστορια στα ψαλτικα δρωμενα της Ορθοδοξιας , εξαιτειας δε καποιων σαν εσενα , εξακολουθει να γραφει και θα γραφει εσαει .

Και βεβαια δεν εισαι κουφος .

Και παλι ευχαριστω .
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε πάρα πολύ κ. Γιάννου!
Αυτός ήταν ο Στανίτσας...

Ποια χρονολογία είναι ακριβώς αν επιτρέπετε?

1969! Εγκαίνια του νεοεκδοθέντος βιβλίου του "Μουσικόν Τριώδιον", για το οποίο μετά το τέλος της εκτύπωσης με πήρε τηλέφωνο και μου είπε:
Νικολάκη, το όνομά σου πέρασε στην αιωνιότητα!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;32155 said:
1969! Εγκαίνια του νεοεκδοθέντος βιβλίου του "Μουσικόν Τριώδιον", για το οποίο μετά το τέλος της εκτύπωσης με πήρε τηλέφωνο και μου είπε:
Νικολάκη, το όνομά σου πέρασε στην αιωνιότητα!

Ο αείμνηστος Άρχων ήξερε πολύ καλά τί έλεγε! Το όνομά σας πέρασε όντως στην αιωνιότητα, όπως και τα ονόματα όλων των "μετά φόβου Θεού" επιμεληθέντων μουσικές εκδόσεις πατριαρχικανθρώπων (Κ.Κλάββας και Ι.Ναυπλιώτης για το Δοξαστάριο του Βιολάκη [Π. Πελοποννησίου], Β.Νικολαΐδης, Α.Ευθυμιάδης και Χρ.Θεοδοσόπουλος για την Φόρμιγγα του Πρίγγου).
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
κ. Γιάννου, ευχαριστούμε πολύ για το ιστορικό ντοκουμένο αυτό και για τις ψαλτικές ιστορίες που κατά καιρούς αναφέρετε για το Στανίτσα και άλλους. Αν έχετε και άλλες (είμαι σίγουρος πώς έχετε) με πολύ ενδιαφέρον τις ακούμε αν έχετε διάθεση και ώρα να τις μοιράζεστε μαζί μας. Ευχαριστώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
46 χρόνια ... Λές και ήταν χθές!:D
Ξεχνιούνται αυτά αγαπητέ Νικόλαε!!!!!!!!!!!!!
Σε ευχαριστώ που μας ενημερώνεις σχετικά, και έτσι γίνομαι και εγώ συμμέτοχος σε αυτά που έζησες κοντά στον Μεγάλο μας Αρχοντα Πρωτοψάλτη της Μ.τ.Χ.Ε. Θρασύβουλο Στανίτσα.
Πίστεψέ με συγκινούμαι ιδιαίτερα και νοιώθω νοερά πως ήμουν και εγώ εκεί.
Ευχαριστίες που τα μοιράζεσαι μαζί μας απλόχερα.
Καλόν Μήνα, και Ευλογημένο Τριώδιο.
Ἐρρωσθε!!!!!!!!!!!
 
Top