1966-04-03/10 Μεγάλη Εβδομάδα (πρώτη φορά στον Άγ. Δημήτριο)

Από τον Όρθρο της Μ.Τετάρτης, που ψέλνεται την Μ.Τρίτη το βράδυ, στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων το 1966. Είναι από η πρώτη ηχογράφηση του τροπαρίου της Κασσιανής(το αργό φυσικά) στον Άγιο Δημήτριο, αφού μόλις πριν λίγο καιρό έχει διοριστεί στην εκκλησία αυτή. Το απίστευτο είναι ότι τελειώνοντας το εν λόγω δοξαστικό ο Άρχων το εκκλησίασμα ξέσπασε σε χειροκροτήματα!! Απολαύστε τον αείμνηστο...
Αφιερωμένα στο φίλο μου Δημήτρη Σκρέκα για την επερχόμενη ονομαστική εορτή του.
Καλή ακρόαση!

Attachments

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Από τον Όρθρο της Μ.Τετάρτης, που ψέλνεται την Μ.Τρίτη το βράδυ, στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων το 1966. Είναι από η πρώτη ηχογράφηση του τροπαρίου της Κασσιανής(το αργό φυσικά) στον Άγιο Δημήτριο, αφού μόλις πριν λίγο καιρό έχει διοριστεί στην εκκλησία αυτή. Το απίστευτο είναι ότι τελειώνοντας το εν λόγω δοξαστικό ο Άρχων το εκκλησίασμα ξέσπασε σε χειροκροτήματα!! Απολαύστε τον αείμνηστο...
Αφιερωμένα στο φίλο μου Δημήτρη Σκρέκα για την επερχόμενη ονομαστική εορτή του.
Καλή ακρόαση!
Ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση, Νίκο! Κάτι που δεν ξἐρω αν είδες υπάρχει εδώ

Δ.

Το είδα, είναι από άλλη ηχογράφηση αυτά που ανέβασε ο κύριος Γιάννου, ίσως του 68. Σε αυτήν εδώ είναι το περίφημο χειροκρότημα που όμως δεν θα το ακουσουμε γιατί δεν ανεβαίνει το κομμάτι.Να στο στείλω με email μήπως καταφέρεις να το ανεβάσεις;

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Λοιπόν... από το Αρχείου του Ιωάννη Παπαχρήστου, θα ανεβάσω σιγά σιγά όλη τη Μεγάλη Εβδομάδα του 1966. Ξεκινάμε λοιπόν.

Attachments

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Β' μέρος του όρθρου της Μεγάλης Δευτέρας.

Attachments

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Δοξαστικό Κασσιανής (α' μέρος). Είναι 55 ΜΒ ολόκληρο, οπότε, υπομονή.
Κύριε prenumele, σε αυτό το δοξαστικό είναι που στο τέλος το εκκλησίασμα χειροκροτεί. Θα το ακούσετε στο β' μέρος, που θα ανεβεί οσονούπω.

Attachments

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Χειρόφρενο!
Τα υπόλοιπα από αύριο, πρώτα ο Θεός.
Καλό βράδυ σε όλους!

Attachments

prenumele

Παλαιό Μέλος
από το Αρχείου του Ιωάννη Παπαχρήστου...
Καρούλι;
Κασέτα;
Εάν καρούλι
- πιό το μηχάνημα εγγραφής
και
- πιό το μηχάνημα playback

Το πρόβλημα ταχυτήτων διαιωνίζεται:
εδω ακούγεται χαμηλωτερη η βάση, και ισως φυσιολογικότερη η φωνή.

Το θέμα διαφοράς ταχύτητας λόγου διαφοράς μηχανημάτων έχει αναπτύξη ο Αθανάσιος Παϊβανάς.

Καλό θα ήταν να γίνει ένας πίνακας, και, για καθε ηχογράφηση
- μηχάνημα εγγραφής
- μηχάνημα playback

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
We go on...

Κύριε prenumele, δεν έχω ιδέα. Δόθηκαν οι ηχογραφήσεις σε μέλος του Ψαλτολογίου αταξινόμητες, με "αβάπτιστα" τα tracks, και σε ορισμένες περιπτώσεις σε ενιαία αρχεία, όπως π.χ. εδώ, όπου υπάρχουν 10 ηχογραφήσεις της Μ. Εβδομάδας του 1966, διάρκειας 15-45 λεπτά η καθεμία. Εγώ τις ονοματίζω, τις τεμαχίζω, όποτε το κρίνω σκόπιμο, και τις ανεβάζω εδώ. Δεν γνωρίζω τα τεχνικής φύσεως θέματα που θίγετε, αλλά ούτε έχω τις πληροφορίες που ζητάτε.

Attachments

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Μπαίνουμε και στην τελευταία μέρα αισίως.

Attachments