1965-04-11 Κυριακή Ε' Νηστειών ήχος πρώτος (Άγ. Σπυρίδων Πειραιώς, μνημόσυνο Κ. Πρίγγου)

P

PANROUST

Guest
Εγώ πάντως μπερδεύτηκα με τις χρονολογίες...:confused:
Η εγώ δεν διαβάζω καλά η εφημερίδα δεν τα λέει καλά η ο Χάρης κάπου κάνει λάθος η δεν ξέρω...
Στο πρώτο τεύχος των Ιεροψαλτικών Νέων αναφέρει ότι στις 15 Μαρτίου απεβίωσε στον Ευαγγελισμό ο Κων.Πρίγγος....
Και για κοιτάξτε τι γράφουν τα τεύχη 11 και 12.
Στο τεύχος 12 δεν αναφέρει για κάποιο μνημόσυνο στον Αγ.Σπυρίδων .Ίσως να ξεχάστηκε να γραφτεί η να μην έγινε γνωστό, εφόσον έγινε καθυστερημένα το μνημόσυνο μετά από ένα μήνα.
 

Attachments

  • Ι.Ν. ΑΡ.ΦΥΛΛΟΥ 11 ΑΠΡΙΛΙΟΣ 1965.rar
    356.9 KB · Views: 47
  • Ι.Ν. ΑΡ.ΦΥΛΛΟΥ 12 ΜΑΙΟΣ 1965.rar
    385 KB · Views: 33
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὅλα καλά εἶναι. Γιατί μπερδεύεσαι;
Ἄλλο τό ἐτήσιο μνημόσυνο πού ἔκανε ἡ οἰκογένεια στόν Ἱ. Ν. Χρυσοσπηλαιωτίσσης καί ἄλλο ἡ πρόσκληση τοῦ Ἄρχ. Στανίτσα στόν Ἱ. Ν. Ἁγ. Σπυρίδωνος γιά νά ψάλλει, ὅπου μέ τήν εὐκαιρία ἐτελέσθη καί τό μνημόσυνον.


 
T

Tzanakos_B

Guest
Πρόκειται για μια εξαιρετική (στο σύνολό της) και συγκινητική ηχογράφηση, όχι μόνο για την παλαιότητά της (1965).
(Είναι, άλλωστε, μετρημένες στα δάκτυλα των 2 χειρών οι ηχογρ. του Στανίτσα στην Αθήνα που ξεχωρίζουν)
Η συγκεκριμένη ξεχωρίζει (και) για τον εξής λόγο : ο μέγας Άρχων Στανίτσας ψάλλει στο (ετήσιο, προφανώς) μνημόσυνο του Πρίγγου, του αειμνήστου Μεγάλου Άρχοντος.

Η εκτέλεση όλων ανεξαιρέτως των ύμνων είναι υποδειγματική, αρμόζουσα στον κεκοιμημένο Άρχοντα προκάτοχό του. Τί να πει κανείς για το Χερουβικό...

Αυτή και μόνο η ηχογράφηση αρκεί να δείξει (και να πείσει και τους άπιστους!) ότι ο Στανίτσας υπήρξε de facto ο καλύτερος μαθητής του Πρίγγου, ο επάξιος καθ᾽όλα διάδοχός του (και συνεχιστής του) και ο τελευταίος (της μακράς αλυσίδας) των Μεγάλων Αρχόντων της ΜΧΕ.

Αγαπητε Δημητρη Ζαγκανα. Με αφορμη το σχολιο που γραφεις για τον αειμνηστο Στανιτσα , θυμαμαι την συγκεκριμενη ηχογραφηση την ειχα ακουσει στη Σπαρτη γυρω στα1970, οταν βρεθηκε εκει ενας φιλομουσος ονοματι Αλεξης , που ειχε ολη την Ακολουθια σε πομπινα μαγνητοφωου Φιλιπς και την ακουσαμε , ο αειμνηστος Σαραντακος Γ. ο Στυλ. Μπονανος πρωτ. στον Αγιο Νικωνα και εγω . Ο Μπονανος ηταν απαξιωτικος με τους Κωνσταντινουπολιτες γενικως... Εγω και ο Γ. Σαραντακος ακουγαμε συχνα τον Τσολακιδη και ειχαμε αλλη γνωμη. Οταν ακουσε το Δυναμις [ του Στανιτσα ] και ιδιαιτερα το ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ σε πρωτο ηχο [ βασικα του Πριγγου ειναι ] ο '' Πολυς Μπονανος , καθηλωθηκε και φαινοταν πολυ συγκινημενος..!!!! Αυτα τα γραφω σε σενα που τιμας καπου , καπου το Αναλογιον της Ευαγγελιστριας , σε εχω ακουσει και εχεις διαμορφωσει ωραιο υφος Πατριαρχικο. Εκει στη Σπαρτη στην ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ, εψαλλα 18 χρονια πρωτοψαλτης απο ηλικιας 28 ετων και ωριμασα ψαλτικα.. Τωρα οπως γνωριζεις ψαλλει εκει ο αδελφος μου Παναγιωτης. Διατηρω παντα ωραιες αναμνησεις !!!! Φιλικα Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Βασικά, ανεβάζω ηχογράφηση της ίδιας Κυριακής, με τη διαφορά ότι εδώ η ηχογράφηση είναι πιο καλή, σε σύγκριση με την ήδη υπάρχουσα.
Από το αρχείο των ηχογραφήσεων του κ. Γιάννη Παπαχρήστου.
 

Attachments

  • 01 Αργές καταβασίες ανοίξω το στόμα μου.mp3
    3.3 MB · Views: 63
  • 02 Πεντηκοστός ψαλμός.mp3
    2.1 MB · Views: 52
  • 03 Της μετανοίας - τα πλήθη.mp3
    2.9 MB · Views: 55
  • 04 Τιμιωτέρα - Άπας γηγενής.mp3
    3.5 MB · Views: 54
  • 05 Εξαποστειλάριο.mp3
    2.7 MB · Views: 49
  • 06 Αναστάσιμοι αίνοι ήχος πρώτος.mp3
    2.6 MB · Views: 63
  • 07 Προσόμοιο Αγίας.mp3
    2.1 MB · Views: 52
  • 08 Δοξαστικό αίνων.mp3
    5.7 MB · Views: 59
  • 09 Δοξολογία αργή Ιακώβου ήχος δεύτερος.mp3
    6.6 MB · Views: 60
  • 10 Τρισάγιον ήχος δεύτερος - Δύναμις Στανίτσα ήχος φεραχνάκ.mp3
    4.6 MB · Views: 63
  • 11 Δόξα σοι Ευαγγελίου.mp3
    1.5 MB · Views: 50

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
και τέλος.
Η διάταξη των αρχείων στο τέλος, διαφέρει από αυτήν που μας έδωσαν οι κ. Λ. Γαρουφαλής και Χ. Συμεωνίδης. Ποια είναι η σωστή σειρά, δεν γνωρίζω.
 

Attachments

  • 12 Χερουβικό ήχος πρώτος.mp3
    12.9 MB · Views: 98
  • 13 Λειτουργικά Χατζηαθανασίου ήχος πρώτος.mp3
    1.7 MB · Views: 54
  • 14 Αγιος άγιος Μ. Βασιλείου.mp3
    3.2 MB · Views: 49
  • 15 Την γαρ σην μήτραν αρχαίο.mp3
    4 MB · Views: 54
  • 16 Εις άγιος.mp3
    889.9 KB · Views: 34
  • 17 Είδομεν το φώς - Είη το όνομα.mp3
    1.8 MB · Views: 39
  • 18 Πoλυέλεος Δούλοι Κύριον ήχος πλάγιος του τετάρτου.mp3
    8.6 MB · Views: 55
  • 19 Πολυέλεος Επί τον ποταμόν ήχος τρίτος.mp3
    4.3 MB · Views: 54
  • 20 Προσφώνηση για Στανίτσα.mp3
    5.8 MB · Views: 58
Top