1964-1965 Επί τον ποταμόν (Στανίτσας - Γέμελος)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω σε μουσικο κειμενο και σε ηχητικο , τον πολυελεο του αειμνηστου πρωτοψαλτη Χιου Γεωργιου Γεμελου , ''επι τον ποταμον ..'' .

Οι επισυναψεις (σπανιες) ειναι :

Ακριβες αντιγραφο ιδιογραφου του Γ Γεμελου (εγραφε με καλαμι) .
Ηχητικο οπου ψαλλει ο Γ Γεμελος .
Ηχητικο οπου ψαλλουν μαζι οι Στανιτσας-Γεμελος (1964-1965) , οταν ο Στανιτσας ειχε μεταβει στην Χιο . Το ηχητικο αυτο , υπαρχει σε εκπομπη που επιμελειται στον Ρ/Σ της Πειραϊκης Εκκλησιας , ο φιλος-συναδελφος , πρωτοψαλτης Βαγγελης Σφακιανακης και που ανεβασε στο ''Ψαλτολογιον'' ο αγαπητος Λεωνιδας (ενας ειναι [αλλα λεων] ο Λεωνιδας) . Παραθετω το σχετικο λινγκ της εν λογω εκπομπης :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=42446&postcount=30

Θαυμαστε την καλιγραφια και το ψαλσιμο του Γ Γεμελου (τον Στανιτσα τον ξερουμε , δεν το συζηταμε) .

Τον εν λογω πολυελεο (κειμενο & ηχητικα) , αφιερωνω στο εκλεκτο μελος του φορουμ , αγαπητο συναδελφο Αθανασιο Μπακαλουδη .

Attachments

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ευχαριστούμε πολύ για το σπάνιο αυτό κομμάτι. Επισυνάπτω την πάρτα και σε PDF για μεγαλύτερη ευκολία.

Συγκινητική η σημείωση του συνθέτη στην πρώτη σελίδα για το πότε και κάτω από ποιες συνθήκες μελοποίησε τον Πολυέλεο...

Attachments

vagelis

Ευχαριστούμε πολύ για το σπάνιο αυτό κομμάτι. Επισυνάπτω την πάρτα και σε PDF για μεγαλύτερη ευκολία.

Συγκινητική η σημείωση του συνθέτη στην πρώτη σελίδα για το πότε και κάτω από ποιες συνθήκες μελοποίησε τον Πολυέλεο...
Σταυρο
Ευχαριστιες για το pdf .

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η εν λόγω σύνθεση και με την αισθητική του Μελωδού. Αξίζει να παρατηρήσουμε, πέρα από την όλη ιδέα (και την συναισθηματική φόρτιση με την οποία αυτή μεταφέρθηκε στο χαρτί), ότι η επιλογή του ήχου από τον συνθέτη, είναι άκρως εύστοχη για έναν πολυέλεο που ψάλλεται την μεγάλη Τεσσαρακοστή, περίοδος όπου ο πλάγιος του β΄(και ιδιαίτερα αυτός του μαλακού χρώματος) κυριαρχεί τόσο σε κανόνες, όσο και σε στιχηρά, καθίσματα κ.α.

Ευχαριστίες για την ανασκαφή του κειμένου, όσο και των ηχητικών ντοκουμέντων.

Attachments

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω σε μουσικο κειμενο και σε ηχητικο , τον πολυελεο του αειμνηστου πρωτοψαλτη Χιου Γεωργιου Γεμελου , ''επι τον ποταμον ..'' .
Τον εν λογω πολυελεο (κειμενο & ηχητικα) , αφιερωνω στο εκλεκτο μελος του φορουμ , αγαπητο συναδελφο Αθανασιο Μπακαλουδη .
Ἀγαπητὲ φίλε Βαγγέλη,
Ἡ εὐγενέστατη χειρονομία σου, μὲ τὰ τρία ἄνθη πού μου ἔστειλες, ἦταν μία μεγάλη καὶ εὐχάριστη ἔκπληξη. Σὲ εὐχαριστῶ πολύ. Μόνο ποὺ δὲν μπορῶ νὰ ἀνταποδώσω καὶ γιὰ νὰ μὴν μένει ἡ προσφορά σου μονομερής, καὶ μιάς ποὺ ἀπέναντί μου ἔχω κρητικὸ κοπέλι, θὰ προσπαθήσω νὰ συντάξω μία πρωτότυπη μαντινάδα, συνδυάζοντας τὴν χειρονομία σου μὲ τὴν προχθεσινὴ συμπλήρωση τῶν ἑβδομήκοντα χρόνων μου.:mad:
- Τὸν πολυέλεο αὐτό, ποὺ ἔστειλες γιὰ μένα,
Ἐκεῖ κι ἐγὼ τὰ ὄργανα τὰ ἔχω κρεμασμένα,
Κι' ὅποιος διαβάσει τώρα αὐτά, κι ἀλλοῦ ὁ νοῦς τοῦ πάει,
Πὲς τοῦ σ' αὐτὸν τὸν ποταμόν, νὰ πάει νὰ κολυμπάει
.

Last edited by a moderator:

vagelis

Ἀγαπητὲ φίλε Βαγγέλη,
Ἡ εὐγενέστατη χειρονομία σου, μὲ τὰ τρία ἄνθη πού μου ἔστειλες, ἦταν μία μεγάλη καὶ εὐχάριστη ἔκπληξη. Σὲ εὐχαριστῶ πολύ. Μόνο ποὺ δὲν μπορῶ νὰ ἀνταποδώσω καὶ γιὰ νὰ μὴν μένει ἡ προσφορά σου μονομερής, καὶ μιάς ποὺ ἀπέναντί μου ἔχω κρητικὸ κοπέλι, θὰ προσπαθήσω νὰ συντάξω μία πρωτότυπη μαντινάδα, συνδυάζοντας τὴν χειρονομία σου μὲ τὴν προχθεσινὴ συμπλήρωση τῶν ἑβδομήκοντα χρόνων μου.:mad:
- Τὸν πολυέλεο αὐτό, ποὺ ἔστειλες γιὰ μένα,
Ἐκεῖ κι ἐγὼ τὰ ὄργανα τὰ ἔχω κρεμασμένα,
Κι' ὅποιος διαβάσει τώρα αὐτά, κι ἀλλοῦ ὁ νοῦς τοῦ πάει,
Πὲς τοῦ σ' αὐτὸν τὸν ποταμόν, νὰ πάει νὰ κολυμπάει
.
Φιλε Θαναση
Ευχαριστω πολυ για την μαντιναδα και μιας και ειχες προχθες γενεθλια , δεξου και μια απο το 'κοπελι'' τση Κρητης :

Μέρες που δέχεσαι ευχές, δέξου και μια από μένα
Χρόνια ΠΟΛΛΑ . Χρόνια ΚΑΛΑ , χρόνια ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ .

vagelis

Αγαπητε Αθανασιε
Πριν δυο μερες (την Πεμτη) σου εστειλλα ενα Π.Μ. (προσωπικο μηνυμα) .
Το ειδες ;
Φιλικα Β.Λ.

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Αγαπητε Αθανασιε
Πριν δυο μερες (την Πεμτη) σου εστειλλα ενα Π.Μ. (προσωπικο μηνυμα) .
Το ειδες ;
Φιλικα Β.Λ.
o.k. Ευάγγελε, εγώ το είδα αλλά προφανώς εσύ δεν άνοιξες το outlook σου για να δείς το δικό μου e-mail και τί περιμένω από εσένα.

vagelis

o.k. Ευάγγελε, εγώ το είδα αλλά προφανώς εσύ δεν άνοιξες το outlook σου για να δείς το δικό μου e-mail και τί περιμένω από εσένα.
Αγαπητε Θαναση
Δεν ελαβα τιποτε απο σενα . Και δεν εχω autlook αλλα gmail . Το μεηλ μου ειναι συνεχως ανοικτο .
Καμε σε παρακαλω τον κοπο και ξαναστειλλε οτι μου εγραψες με Π.Μ. και γραψε μου εκει και το μεηλ σου κλπ .
Ευχαριστω .