1964-1965 Επί των ποταμών (Στανίτσας - Γέμελος)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω σε μουσικο κειμενο και σε ηχητικο , τον πολυελεο του αειμνηστου πρωτοψαλτη Χιου Γεωργιου Γεμελου , ''επι τον ποταμον ..'' .

Οι επισυναψεις (σπανιες) ειναι :

Ακριβες αντιγραφο ιδιογραφου του Γ Γεμελου (εγραφε με καλαμι) .
Ηχητικο οπου ψαλλει ο Γ Γεμελος .
Ηχητικο οπου ψαλλουν μαζι οι Στανιτσας-Γεμελος (1964-1965) , οταν ο Στανιτσας ειχε μεταβει στην Χιο . Το ηχητικο αυτο , υπαρχει σε εκπομπη που επιμελειται στον Ρ/Σ της Πειραϊκης Εκκλησιας , ο φιλος-συναδελφος , πρωτοψαλτης Βαγγελης Σφακιανακης και που ανεβασε στο ''Ψαλτολογιον'' ο αγαπητος Λεωνιδας (ενας ειναι [αλλα λεων] ο Λεωνιδας) . Παραθετω το σχετικο λινγκ της εν λογω εκπομπης :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=42446&postcount=30

Θαυμαστε την καλιγραφια και το ψαλσιμο του Γ Γεμελου (τον Στανιτσα τον ξερουμε , δεν το συζηταμε) .

Τον εν λογω πολυελεο (κειμενο & ηχητικα) , αφιερωνω στο εκλεκτο μελος του φορουμ , αγαπητο συναδελφο Αθανασιο Μπακαλουδη .
 

Attachments

  • Επι τον ποταμον (Γεωργιου Γεμελου) Πλ.Βος.ZIP
    931.9 KB · Views: 629
  • 9'55''=ΓΕΜΕΛΟΣ Γεωργιος=Επι τον ποταμον Πλ.Βος(Βου)_new.mp3
    4.5 MB · Views: 583
  • 11'36''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ-ΓΕΜΕΛΟΣ=Επι τον ποταμον Πλ.Βος (ΒΟΥ).mp3
    5.3 MB · Views: 656

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ευχαριστούμε πολύ για το σπάνιο αυτό κομμάτι. Επισυνάπτω την πάρτα και σε PDF για μεγαλύτερη ευκολία.

Συγκινητική η σημείωση του συνθέτη στην πρώτη σελίδα για το πότε και κάτω από ποιες συνθήκες μελοποίησε τον Πολυέλεο...
 

Attachments

  • ΠΟΛΥΕΛΕΟΣ ''ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΟΤΑΜΩΝ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ'', ΉΧΟΣ ΠΛ. Β΄, ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΕΜΕΛΟΥ.pdf
    972.5 KB · Views: 579

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε πολύ για το σπάνιο αυτό κομμάτι. Επισυνάπτω την πάρτα και σε PDF για μεγαλύτερη ευκολία.

Συγκινητική η σημείωση του συνθέτη στην πρώτη σελίδα για το πότε και κάτω από ποιες συνθήκες μελοποίησε τον Πολυέλεο...

Σταυρο
Ευχαριστιες για το pdf .
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η εν λόγω σύνθεση και με την αισθητική του Μελωδού. Αξίζει να παρατηρήσουμε, πέρα από την όλη ιδέα (και την συναισθηματική φόρτιση με την οποία αυτή μεταφέρθηκε στο χαρτί), ότι η επιλογή του ήχου από τον συνθέτη, είναι άκρως εύστοχη για έναν πολυέλεο που ψάλλεται την μεγάλη Τεσσαρακοστή, περίοδος όπου ο πλάγιος του β΄(και ιδιαίτερα αυτός του μαλακού χρώματος) κυριαρχεί τόσο σε κανόνες, όσο και σε στιχηρά, καθίσματα κ.α.

Ευχαριστίες για την ανασκαφή του κειμένου, όσο και των ηχητικών ντοκουμέντων.
 

Attachments

  • Επί τον ποταμόν Γεωργίου Γέμελου (ήχος πλ. του Β΄).pdf
    519.6 KB · Views: 362

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω σε μουσικο κειμενο και σε ηχητικο , τον πολυελεο του αειμνηστου πρωτοψαλτη Χιου Γεωργιου Γεμελου , ''επι τον ποταμον ..'' .
Τον εν λογω πολυελεο (κειμενο & ηχητικα) , αφιερωνω στο εκλεκτο μελος του φορουμ , αγαπητο συναδελφο Αθανασιο Μπακαλουδη .

Ἀγαπητὲ φίλε Βαγγέλη,
Ἡ εὐγενέστατη χειρονομία σου, μὲ τὰ τρία ἄνθη πού μου ἔστειλες, ἦταν μία μεγάλη καὶ εὐχάριστη ἔκπληξη. Σὲ εὐχαριστῶ πολύ. Μόνο ποὺ δὲν μπορῶ νὰ ἀνταποδώσω καὶ γιὰ νὰ μὴν μένει ἡ προσφορά σου μονομερής, καὶ μιάς ποὺ ἀπέναντί μου ἔχω κρητικὸ κοπέλι, θὰ προσπαθήσω νὰ συντάξω μία πρωτότυπη μαντινάδα, συνδυάζοντας τὴν χειρονομία σου μὲ τὴν προχθεσινὴ συμπλήρωση τῶν ἑβδομήκοντα χρόνων μου.:mad:
- Τὸν πολυέλεο αὐτό, ποὺ ἔστειλες γιὰ μένα,
Ἐκεῖ κι ἐγὼ τὰ ὄργανα τὰ ἔχω κρεμασμένα,
Κι' ὅποιος διαβάσει τώρα αὐτά, κι ἀλλοῦ ὁ νοῦς τοῦ πάει,
Πὲς τοῦ σ' αὐτὸν τὸν ποταμόν, νὰ πάει νὰ κολυμπάει
.
 
Last edited by a moderator:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ἀγαπητὲ φίλε Βαγγέλη,
Ἡ εὐγενέστατη χειρονομία σου, μὲ τὰ τρία ἄνθη πού μου ἔστειλες, ἦταν μία μεγάλη καὶ εὐχάριστη ἔκπληξη. Σὲ εὐχαριστῶ πολύ. Μόνο ποὺ δὲν μπορῶ νὰ ἀνταποδώσω καὶ γιὰ νὰ μὴν μένει ἡ προσφορά σου μονομερής, καὶ μιάς ποὺ ἀπέναντί μου ἔχω κρητικὸ κοπέλι, θὰ προσπαθήσω νὰ συντάξω μία πρωτότυπη μαντινάδα, συνδυάζοντας τὴν χειρονομία σου μὲ τὴν προχθεσινὴ συμπλήρωση τῶν ἑβδομήκοντα χρόνων μου.:mad:
- Τὸν πολυέλεο αὐτό, ποὺ ἔστειλες γιὰ μένα,
Ἐκεῖ κι ἐγὼ τὰ ὄργανα τὰ ἔχω κρεμασμένα,
Κι' ὅποιος διαβάσει τώρα αὐτά, κι ἀλλοῦ ὁ νοῦς τοῦ πάει,
Πὲς τοῦ σ' αὐτὸν τὸν ποταμόν, νὰ πάει νὰ κολυμπάει
.

Φιλε Θαναση
Ευχαριστω πολυ για την μαντιναδα και μιας και ειχες προχθες γενεθλια , δεξου και μια απο το 'κοπελι'' τση Κρητης :

Μέρες που δέχεσαι ευχές, δέξου και μια από μένα
Χρόνια ΠΟΛΛΑ . Χρόνια ΚΑΛΑ , χρόνια ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητε Αθανασιε
Πριν δυο μερες (την Πεμτη) σου εστειλλα ενα Π.Μ. (προσωπικο μηνυμα) .
Το ειδες ;
Φιλικα Β.Λ.
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Αγαπητε Αθανασιε
Πριν δυο μερες (την Πεμτη) σου εστειλλα ενα Π.Μ. (προσωπικο μηνυμα) .
Το ειδες ;
Φιλικα Β.Λ.

o.k. Ευάγγελε, εγώ το είδα αλλά προφανώς εσύ δεν άνοιξες το outlook σου για να δείς το δικό μου e-mail και τί περιμένω από εσένα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
o.k. Ευάγγελε, εγώ το είδα αλλά προφανώς εσύ δεν άνοιξες το outlook σου για να δείς το δικό μου e-mail και τί περιμένω από εσένα.

Αγαπητε Θαναση
Δεν ελαβα τιποτε απο σενα . Και δεν εχω autlook αλλα gmail . Το μεηλ μου ειναι συνεχως ανοικτο .
Καμε σε παρακαλω τον κοπο και ξαναστειλλε οτι μου εγραψες με Π.Μ. και γραψε μου εκει και το μεηλ σου κλπ .
Ευχαριστω .
 
Top