1963-03-03 Κυριακή της Ορθοδοξίας - Οικουμενικό Πατριαρχείο (Στανίτσας - Δανιηλίδης)

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Αγαπητοί φίλοι,

Ανεβάζω ηχογράφηση του Όρθρου και μέρους της Θ. Λειτουργίας της Κυριακής της Ορθοδοξίας από τον πατριαρχικό ναό το 1963. Ψάλουν οι Άρχοντες Θρ. Στανίτσας και Ν. Δανιηλίδης. Αποσπάσματα της ηχογράφησης υπάρχουν στο διαδίκτυο, αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να υπάρχει κάπου ολόκληρη.

Η ακολουθία μεταδόθηκε από το ραδιόφωνο και χάριν πληρότητας την παραθέτω με τα σχόλια των εκφωνητών. Αργότερα, ίσως αξίζει να απομονωθούν τα ψαλτικά μέρη.

Όπως θα διαπιστώσετε η ποιότητα της ηχογράφησης είναι εξαιρετική. Για αυτό το λόγο προτίμησα τη συμπίεση στα 192 Kbps ώστε να διατηρηθεί η ποιότητα του ήχου. Το μέγεθος καθενός εκ των συμπιεσμένων αρχείων είναι ~25-50 MB.

Καλή ακρόαση,

Πάνος

1)http://www.analogion.com/psaltologion/SundayOfOrthodoxy-part1.zip
2)http://www.analogion.com/psaltologion/SundayOfOrthodoxy-part2.zip
3)http://www.analogion.com/psaltologion/SundayOfOrthodoxy-part3.zip
4)http://www.analogion.com/psaltologion/SundayOfOrthodoxy-part4.zip

Υ.Γ. Παρακάτω επισυνάπτονται κάποια αρχεία που έλλειπαν από την αρχική ανάρτηση.
 

Attachments

  • 12-1 Απολυτίκια-Κοντάκιο.mp3
    7.4 MB · Views: 499
  • 12-2 Δύναμις-Φήμη.mp3
    12.9 MB · Views: 487
  • 12-3 Απόστολικό Ανάγνωσμα.mp3
    9.6 MB · Views: 459
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Να΄σαι καλά Πάνο. Από τις πιό εντυπωσιακές ηχογραφήσεις που έχω ακούσει. Αξίζει να τη συζητήσουμε. Τα σχόλιά σας;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μπράβο Παναγιώτη.
Καλά έκανες και την συγκέντρωσες. Εγώ δεν τα είχα τα σχόλια των εκφωνητών.
Σε ευχαριστούμε για τον κόπο και τον χρόνο σου.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί φίλοι,
Ανεβάζω ηχογράφηση του Όρθρου και μέρους της Θ. Λειτουργίας της Κυριακής της Ορθοδοξίας από τον πατριαρχικό ναό το 1963. Ψάλουν οι Άρχοντες Θρ. Στανίτσας και Ν. Δανιηλίδης. Αποσπάσματα της ηχογράφησης υπάρχουν στο διαδίκτυο, αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να υπάρχει κάπου ολόκληρη.

Πολυ καλη ηχογραφηση . Πολλες ευχαριστιες και πολλα συγχαρητηρια .
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Καθέ φορά που την ακούω την ηχογράφηση, εύχομαι να ήμουν εκεί...:(
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πάνο, ο Βασίλης παρατήρησε οτι οι ηχογραφήσεις φτάνουν μέχρι το Εις Πολλά στο ευαγγέλιο. Έχεις και το υπόλοιπο της ηχογράφησης;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί φίλοι,

Ανεβάζω ηχογράφηση του Όρθρου και μέρους της Θ. Λειτουργίας της Κυριακής της Ορθοδοξίας από τον πατριαρχικό ναό το 1963. Ψάλουν οι Άρχοντες Θρ. Στανίτσας και Ν. Δανιηλίδης. Αποσπάσματα της ηχογράφησης υπάρχουν στο διαδίκτυο, αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να υπάρχει κάπου ολόκληρη.

Η ακολουθία μεταδόθηκε από το ραδιόφωνο και χάριν πληρότητας την παραθέτω με τα σχόλια των εκφωνητών. Αργότερα, ίσως αξίζει να απομονωθούν τα ψαλτικά μέρη.

Όπως θα διαπιστώσετε η ποιότητα της ηχογράφησης είναι εξαιρετική. Για αυτό το λόγο προτίμησα τη συμπίεση στα 192 Kbps ώστε να διατηρηθεί η ποιότητα του ήχου. Το μέγεθος καθενός εκ των συμπιεσμένων αρχείων είναι ~25-50 MB.
Καλή ακρόαση,Πάνος

Πάνο, ο Βασίλης παρατήρησε οτι οι ηχογραφήσεις φτάνουν μέχρι το Εις Πολλά στο ευαγγέλιο. Έχεις και το υπόλοιπο της ηχογράφησης;

Εχω σε σιντι ΟΛΗ την ακολουθια απο τον εσπερινο ως το τελος της λειτουργιας , αλλα σε οχι καλη ηχογραφηση . Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να την ανεβασω σιγα-σιγα (σε δοσεις) οποτε βρισκω χρονο .
Ρωτω λοιπον και εγω τον κ. Σαπουντζη , μηπως εχει ολοκληρη την ακολουθια
ετσι καθαρογραμμενη σαν τα κομματια που ανεβασε ;
Επισης βρηκα και 4 κασεττες που γραφουν ''Φαναρι Κυριακη Ορθοδοξιας
24-3-2002'' και σπηκαρει ο Παναγιωτης Μυλωνας . Πρεπει ομως να γινουν
σιντι κλπ .
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
όχι, δυστυχώς, το απόσπασμα αυτό είναι το μόνο που έχω. όπως ανέφερα και στον κ. Λυναρδάκη, σε προσωπική μας επικοινωνία, η ηχογράφηση αυτή έφτασε στα χέρια μέσω του π. Μιχάλη Κανιαδάκη, παλιού φοιτητή της Θ.Σ. Χάλκης και εφημερίου στο Ηράκλειο Κρήτης. ίσως αυτός να γνωρίζει περισσότερα για το αν υπάρχει ολόκληρη η ακολουθία σε ψηφιοποιημένη μορφή. πάντως, όπως φαίνεται από την ραδιοφωνική εισαγωγή, ο εκφωνητής αναγγέλλει την αναμετάδοση της ακολουθίας του Όρθρου και μέρους της Θ. Λειτουργίας...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εχω σε σιντι ΟΛΗ την ακολουθια απο τον εσπερινο ως το τελος της λειτουργιας , αλλα σε οχι καλη ηχογραφηση . Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να την ανεβασω σιγα-σιγα (σε δοσεις) οποτε βρισκω χρονο...

Αξίζει. Αν μπορείς ανέβασέ την. Ευχαριστούμε.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Χαιρετε και παλι. Χαιρομαι που εχετε βαλει τοσες ωραιες ηχογραφησεις (τις οποιες εννοειται και εχω κατεβασει) και ψαχνω να βρω να σας το ανταποδωσω. Χθες βρηκα μια Θ. Λειτουργεια με τον Φιλοθεο Κεσκινιαδη (δεν ξερω τιποτε αλλο - οποια πληροφορια ευπροσδεκτη). Να την ανεβασω οπως την περασα απο τη κασετα (πλευρα1 - πλευρα2) η να την κοψω σε Tracks?
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χαιρετε και παλι. Χαιρομαι που εχετε βαλει τοσες ωραιες ηχογραφησεις (τις οποιες εννοειται και εχω κατεβασει) και ψαχνω να βρω να σας το ανταποδωσω. Χθες βρηκα μια Θ. Λειτουργεια με τον Φιλοθεο Κεσκινιαδη (δεν ξερω τιποτε αλλο - οποια πληροφορια ευπροσδεκτη). Να την ανεβασω οπως την περασα απο τη κασετα (πλευρα1 - πλευρα2) η να την κοψω σε Tracks?

Σε τρακ ειναι πολυ καλλιτερα .
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μαλλον ειναι Κωνσταντινουπολιτης και η ηχογραφηση ειναι απο τη Πολη (Μαλλον)
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Εχω σε σιντι ΟΛΗ την ακολουθια απο τον εσπερινο ως το τελος της λειτουργιας , αλλα σε οχι καλη ηχογραφηση . Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να την ανεβασω σιγα-σιγα (σε δοσεις) οποτε βρισκω χρονο .
Ρωτω λοιπον και εγω τον κ. Σαπουντζη , μηπως εχει ολοκληρη την ακολουθια
ετσι καθαρογραμμενη σαν τα κομματια που ανεβασε ;

ΒΕΒΑΙΩΣ και αξίζει, Κε Βαγγέλη. Σας παρακαλώ, εάν έχετε την καλοσύνη, μπορείτε να την ανεβάσετε; Τουλάχιστον τον Εσπερινό, και ότι άλλο λείπει από αυτά που ανέβασε ο Κος Σαπουντζής; Έτσι για να ολοκληρωθή η Κυριακή....

Σας υπενθυμίζω το εξής: οποσδήποτε οι "καλές" ηχογραφήσεις είναι προτιμότερες, αλλά και αυτές που δεν είναι και τόσο καλές (αλλά ακούγωνται) είναι επίσης χρήσημες. Για εμάς που "μελετάμε" τα ψαλλόμενα, και οι θωρηβώδες ηχογραφήσεις αποτελούν ένα "μάθημα" από το οποίο ΚΑΤΙ θα μάθουμε. Οπότε, μην φοβάσθε παιδιά.... ανεβάζετε αράδα!

Απόστολος
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αγαπητοί φίλοι, βρήκα σε κασσέτα ένα κειμήλιο που μας λείπει από το "ψαλτολόγιο". Είναι η γνωστή ηχογράφηση Κυριακής Ορθοδοξίας 1963 στο Φανάρι, που αποσπάσματά της βάζει κάθε χρόνο στην εκπομπή του ο κ. Λυκ. Αγγελόπουλος. Το εν λόγω κομμάτι μου έδωσε φίλος πρωτοψάλτης και χοράρχης εξ Αγρινίου.

Επειδή, λοιπόν, οι προηγούμενοι ύμνοι έχουν ανεβεί πριν μήνες εδώ, σας παραθέτω το τμήμα "Άγιος, Άγιος..." (Μεγάλου Βασιλείου) έως το "Επί σοι χαίρει...".
 

Attachments

  • Άγιος, Άγιος... έως Επί σοι χαίρει.mp3
    11.1 MB · Views: 602
Χριστός ανέστη! Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσον τα δύο δοξαστικά του εσπερινού της Κυριακής της Ορθοδοξίας που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΣΜΚ είναι του ιδίου έτους με την ηχογράφηση της Θ. Λειτουργίας (1963). Επίσης ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν ολόκληρη την θ. Λειτουργία εάν σώζονται το χερουβικόν, τον κοινωνικόν ή κάτι άλλο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Χριστός ανέστη! Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσον τα δύο δοξαστικά του εσπερινού της Κυριακής της Ορθοδοξίας που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΣΜΚ είναι του ιδίου έτους με την ηχογράφηση της Θ. Λειτουργίας (1963). Επίσης ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν ολόκληρη την θ. Λειτουργία εάν σώζονται το χερουβικόν, τον κοινωνικόν ή κάτι άλλο.
Σώζονται και είναι καταπληκτικά! Δυστυχώς, όμως, το έχω από άλλο μαγνητόφωνο με πολλή βαβούρα στον ήχο, κάπως σαν αυτά της Μ. Εβδομάδος του '63. Αν δεν τα βρω καθαρά, όπως αυτά που ανέβηκαν, θα τα ανεβάσω από εκεί. Λίγη υπομονή, όμως!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χριστός ανέστη! Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσον τα δύο δοξαστικά του εσπερινού της Κυριακής της Ορθοδοξίας που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΣΜΚ είναι του ιδίου έτους με την ηχογράφηση της Θ. Λειτουργίας (1963). Επίσης ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν ολόκληρη την θ. Λειτουργία εάν σώζονται το χερουβικόν, τον κοινωνικόν ή κάτι άλλο.

Τελικα καποιος φιλος μου εστειλλε ΟΛΟΚΛΗΡΗ (Εσπερινος-Ορθρος-Λειτουργια)
την ηχογραφηση και ακουγεται αρκετα καλα . Θα συνενοηθω μαζι του και αν ειναι θα την ανεβασω εν καιρω . Το χερουβικο ειναι 18' και το κοινωνικο 16'.
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Όταν βρίσκω χρόνο ανεβάζω κανένα βιντεάκι στο youtube :D.

Από την παραπάνω ηχογράφηση ο N' ψαλμός και τα ιδιόμελα του τριωδίου. Το οπτικό μέρος από πρόσφατη ακολουθία στον πατριαρχικό ναό.

http://www.youtube.com/watch?v=gDv2HlpirDg
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Όταν βρίσκω χρόνο ανεβάζω κανένα βιντεάκι στο youtube :D.

Από την παραπάνω ηχογράφηση ο N' ψαλμός και τα ιδιόμελα του τριωδίου. Το οπτικό μέρος από πρόσφατη ακολουθία στον πατριαρχικό ναό.

http://www.youtube.com/watch?v=gDv2HlpirDg


Καλημέρα!!! Αυτή η πατέντα με το youtube είναι πολύ χρήσιμη. Και μόνο που η μηχανή αναζήτησης ανακτά δεδομένα υπο τον όρο "Πρίγγος" "Στανίτσας" "Πατριαρχείο" κ.λ.π. είναι σημαντικό. Πόσο μάλλον όταν ακούγονται οι "ιερές" φωνές των Αρχόντων. Συνέχισε το uopload. Εν καιρώ οι εμφανίσεις θα αυξηθούν, είμαι βέβαιος.

"Καλή προσπάθεια σε όλους"
 
Top