1962-09-30 Θ. Σ. - Χαρίλαος Ταλιαδώρος στην Αγ. Σοφία Θεσσαλονίκης

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Το συγκεκριμένο πολυχρόνιο δε νομίζω να έχει ανεβεί στο forum,αν και μεγάλο μέρος όλης της ηχογράφησης έχει κυκλοφορήσει από τον κ.Χρήστο Τσιούνη(εκτός από το πολυχρόνιο).Και μια παρατήρηση:Έχω παρατηρήσει πως είμαστε κάπως.....αλλεργικοί με τα πολυχρόνια που αναφέρονται σε βασιλείς.Δε νομίζω να κινδυνεύει το ίματζ μας αν ακούμε συνθέσεις που αναφέρονται σε πρόσωπα που έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί.Οι μουσικές αυτές συνθέσεις παρουσιάζουν εξαιρετικό ενδιαφέρον και είναι κρίμα να....θάβονται στο βωμό τάχα της προοδευτικότητας μας.Δεν θα θυσιάσουμε υπέροχες μουσικές γραμμές μόνο και μόνο επειδή είμαστε αλλεργικοί απέναντι σε παρελθόντα πολιτεύματα.
 

Attachments

  • 06 Θρασύβουλος Στανίτσας.mp3
    3.1 MB · Views: 508

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Ο αγαπητός κ.Χρήστος Τσιούνης κυκλοφόρησε με το υπ.αρ. 7 cd μέρος της ακολουθίας της 30-9-1962 με Στανίτσα και Ταλιαδώρο.Από την συγκεκριμένη ηχογράφηση είχα ανεβάσει το πολυχρόνιο πριν λίγο καιρό.Ανεβάζω λοιπόν την δοξολογία,τα ειρηνικά και την Α' Στάση των τυπικών(δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο cd όπως και το πολυχρόνιο φυσικά) που είναι εξαιρετικά και σπάνια.Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Δοξολογία Πέτρου λέγετος.MP3
    24.1 MB · Views: 558
  • Σήμερον σωτηρία-Ευλογημένη-Ειρηνικά-Ά Στάση Τυπικών.MP3
    26.7 MB · Views: 374

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Συγχώνευσα τα θέματα «Πολυχρόνιον στην Αγ. Σοφία Θεσσαλονίκης» και «Ο Στανίτσας στην Αγία Σοφία Θεσσαλονίκης» σε ένα, και άλλαξα τον τίτλο του θέματος.
Θα ήθελα κι εγώ να ευχαριστήσω τον κ. Δημήτρη για την προσφορά των πολύτιμων ηχογραφήσεων από το αρχείο του.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ο αγαπητός κ.Χρήστος Τσιούνης κυκλοφόρησε με το υπ.αρ. 7 cd μέρος της ακολουθίας της 30-9-1962 με Στανίτσα και Ταλιαδώρο.Από την συγκεκριμένη ηχογράφηση είχα ανεβάσει το πολυχρόνιο πριν λίγο καιρό.Ανεβάζω λοιπόν την δοξολογία,τα ειρηνικά και την Α' Στάση των τυπικών(δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο cd όπως και το πολυχρόνιο φυσικά) που είναι εξαιρετικά και σπάνια.Καλή ακρόαση.

Ευχαριστίες για την υποδειγματική αυτή εκτέλεση της Δοξολογίας του Πέτρου! Και οι δύο θυμίζουν έντονα το ύφος και την απόδοση του Άρχοντος Κων/νου Πρίγγου στη Χρυσοσπηλιώτισσα (6 Ιουλίου 1958).
 
Top