1959-10-11 Κυριακή των Αγίων Πατέρων ήχος βαρύς (Αθήνα - Χρυσοσπηλιώτισσα)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Οταν εβαπτισθηκα μου εδωσαν τα ονοματα Ευαγγελος-Μηνας (με αυτη την σειρα) . Αν και χρησιμοποιω μονο το Βαγγελης , δεν παυει να εορταζω αυριο εορτη του Αγιου Μηνα πολιουχου Ηρακλειου (ειναι ο αγαπημενος και προστατης μου αγιος) . Σαν εορτιο ''δωρακι'' μου προς το φορουμ , επισυναπτω ηχογραφηση Θειας Λειτουργιας Κυριακης Βαρεως ηχου και των Αγιων Πατερων , το ετος 1959 στον Ιερο Ναο Χρυσοσπηλιωτισσας Αθηνων .
Ψαλλει ο παρεπιδημων τοτε αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας . Απολαυστε τον .
ΥΓ : Στον παρων μηνυμα επισυναπτω το Αον μερος και στο αμεσως επομενο μηνυμα μου το Βον μερος .
 

Attachments

  • Αον ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ(1959 Χρυσοσπηλιωτισσα)=Κυριακη Βαρεως & Πατερων.ZIP
    11.5 MB · Views: 1,217

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω και το Βον μερος .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • Βον ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ(1959 Χρυσοσπηλιωτισσα)=Κυριακη Βαρεως & Πατερων.ZIP
    11.3 MB · Views: 934
  • Περιεχωμενα.jpg
    32.5 KB · Views: 446

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Επειδή μου έκανε εντύπωση η ημερομηνία και επειδή δεν γνωρίζω, μπορεί κάποιος να αναφέρει ΠΟΤΕ υπάρχει η παλαιότερη χρονολογικά ηχογράφηση βυζαντινής μουσικής, όποια και αν είναι αυτή;

Ευάγγελε, σίγουρα θα ξέρεις...

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Έγραψα εδώ ορμώμενος από το "1959" του μηνύματος.
 
Από αυτές που κυκλοφορούν, προφανέστατα είναι αυτές του Ναυπλιώτη. Πρέπει να είναι γύρω στα 1911-12, διότι έχω εις χείρας μου (δυστυχώς σε κασσέτα) έναν ημιτελή πολυχρονισμό του Πατριάρχου Ιωακείμ. Ο Ιωακείμ ο Γ΄ πέθανε το 1912, λίγο μετά την απελευθέρωση της θεσσαλονίκης, εάν δεν απατώμαι. Εάν η ηχογράφηση ήταν επί πατρριαρχίας άλλου αρχιερέως, φαντάζομαι ότι θα είχε τον δικό του πολυχρονισμό.
 
Αγαπητέ κύριε Βαγγέλη ευχαριστούμε για το ωραίο "κέρασμα" που μας δώσατε! Εύχομαι ο άγιος Μηνάς να σας έχει πάντοτε υπό την προστασία του και να σας χαρίζει υγεία και δύναμη!
Κύριε Κωστόπουλε νομίζω ότι το ερώτημά σας πρέπει να αναπτυχθεί σε ξεχωριστό θέμα γιατί έχει ιδιαίτερη αξία. Εγώ προσωπικά την παλαιότερη ηχογράφηση που έχω είναι κάποιοι δίσκοι του Ναυπλιώτη 78 στροφών (αν δεν απατώμαι πρέπει να είναι του 1914).
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητοι Φιλοι
Οταν εβαπτισθηκα μου εδωσαν τα ονοματα Ευαγγελος-Μηνας (με αυτη την σειρα) . Αν και χρησιμοποιω μονο το Βαγγελης , δεν παυει να εορταζω αυριο εορτη του Αγιου Μηνα πολιουχου Ηρακλειου (ειναι ο αγαπημενος και προστατης μου αγιος) . Σαν εορτιο ''δωρακι'' μου προς το φορουμ , επισυναπτω ηχογραφηση Θειας Λειτουργιας Κυριακης Βαρεως ηχου και των Αγιων Πατερων , το ετος 1959 στον Ιερο Ναο Χρυσοσπηλιωτισσας Αθηνων .
Ψαλλει ο παρεπιδημων τοτε αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας . Απολαυστε τον .
ΥΓ : Στον παρων μηνυμα επισυναπτω το Αον μερος και στο αμεσως επομενο μηνυμα μου το Βον μερος .

Μηνά χρόνια πολλά και καλά για την ονομαστική σου εορτή ως προς και το δεύτερο στη σειρά βαπτιστικό σου Όνομα,εύχομαι ο Αγιος Μηνάς ο και προστάτης και πολιούχος της πόλεως Ηρακλείου να σε προστατεύει πάντα και να πρεσβεύει υπερ ημών και υμών.Καλή συνέχεια στο forum όπου ως στύλος ακλόνητος και άξιος συντονιστής προσφέρεις πλούσιες τις δωρεές σου.
 
Κ. Κωστόπουλε, ασφαλώς και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ηχογραφήσεις του 19ου αιώνος. Ετόνισα όμως το "από αυτές που κυκλοφορούν", διότι εγράφη στο ψαλτολόγιον ότι υπάρχουν ηχογραφήσεις του Βιολάκη ή και του Ψάχου.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Διαβάστε αυτό το ενδιαφέρον άρθρο

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;19423 said:
Κ. Κωστόπουλε, ασφαλώς και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ηχογραφήσεις του 19ου αιώνος. Ετόνισα όμως το "από αυτές που κυκλοφορούν", διότι εγράφη στο ψαλτολόγιον ότι υπάρχουν ηχογραφήσεις του Βιολάκη ή και του Ψάχου.

Να είστε καλά, ευχαριστώ για την ενημέρωση.
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Κ. Κωστόπουλε, ασφαλώς και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ηχογραφήσεις του 19ου αιώνος. Ετόνισα όμως το "από αυτές που κυκλοφορούν", διότι εγράφη στο ψαλτολόγιον ότι υπάρχουν ηχογραφήσεις του Βιολάκη ή και του Ψάχου.

Μυθολογια! Και εγω ειχα ακουσει οτι την δεκαετια του '70 και '80, διαφοροι Πρωτοψαλτες πηγαν στην Γερμανια, Γαλλια, Αγγλια και Αμερικη, στις παλαιες Φωνογραφικες εταιριες να ψαξουν για δισκους. Πριν την δεκαετια του '40, ολοι οι δισκοι τυπωνοντουσαν στο εξωτερικο. Τωρα νομιζω οτι ειναι απιθανο το να βρηκαν, γιατι εταιριες αναμιχθηκαν, η τεχνολογια πηγε μπροστα, αλλες εταιριες εκλεισαν, και οι Πολεμοι καταστρεψαν πολλα.
"Ισως" να βρισκονται μεταγενεστερες ηχογραφησεις Σμυρνιων και Αθηναιων πρωτοψαλτων, αλλα τιποτα Πατριαρχικο προ του Ναυπλιωτου. Φυσικα ομως η ερευνα ειναι αναγκαια ωστε να ειμαστε και 100% σιγουροι.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ἀγαπητέ μας κ.Λιναρδάκη καὶ ἐγὼ μὲ τὴν σειρᾶ μου νὰ σᾶς εὐχηθῶ ἔτη πολλά καὶ νὰ σᾶς εὐχαριστήσω γιὰ τὰ τόσα ὡραία ποὺ μᾶς προσφέρετε.

Γιὰ τὸ θέμα τῶν ἠχογραφήσεων (μήν παραξενευτείτε) εἴχα ἀκούσει πρὸ μηνῶν ὄτι ὐπάρχουν ήχογραφήσεις τοῦ Γ. Βιολάκη τέλη τοῦ 19ου αἰ. (1890 περίπου)
Δέν ξέρω λεπτομέρειες. Ἄκουσα ποὺ τυχόν βρίσκονται, ἀλλὰ λόγω τῆς ἀβεβαιότητός μου, ἄς μὴν τὸ ἀναφέρω.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ο Αριστομένης Καλυβιώτης αναφέρει ("Οι ηχογραφήσεις δίσκων στη Θεσ/νίκη 1903-1912", Περιοδικό "Συλλογές", Αθήνα 1994) ότι η πρώτη ηχογράφηση τραγουδιού με ελληνικά λόγια πιθανόν να έγινε στην Αμερική το 1896 από τον τραγουδιστή Μιχάλη Αραχτίντζη. Μια εργασία που δημοσιεύτηκε στην Αμερική το 1990 (Richard Spottswood) πιστοποίησε την ύπαρξη αυτής της ηχογράφησης στη Ν. Υόρκη από την εταιρεία "Berliner". Οι δίσκοι που κυκλοφόρησαν τότε ήταν επίπεδοι, διαμέτρου 7, τυπωμένοι μόνο από τη μία πλευρά. `Ηταν συνολικά 8 με αριθμούς καταλόγου από 1001 ώς 1008 και ρεπερτόριο ελλ. δημοτικά και 'αστικά' τραγούδια. Ο τελευταίος ηχογραφήθηκε στη Ν. Υόρκη το Μάιο του 1896 και τουλάχιστον 4 από αυτούς είχαν ελλ. λόγια. Σύμφωνα πάλι με τον Ηλία Βολιότη Καπετανάκη («Ελλήνων Μούσα Λαϊκή»), το 1898-99 ο ελληνιστής Χέρμπερτ Περνό ηχογράφησε σε κυλίνδρικούς «δίσκους» ελλ. δημοτικά τραγούδια, (που κυκλοφόρησαν σε παρτιτούρες στο Παρίσι το 1903). Επίσης, τον Μάιο του 1900, ο William Sinkler Darby (μηχανικός της αγγλικής Εταιρείας "The Gramophone Company") ηχογράφησε στην Κων/πολη ελληνικά και τουρκικά τραγούδια. Έκανε συνολικά 176 εγγραφές που όλες τους κυκλοφόρησαν σε δίσκους διαμέτρου 7. Οι ηχογραφήσεις ελλ. τραγουδιών από την ίδια Εταιρεία συνεχίστηκαν κανονικά ώς το 1914. Γύρω στο 1901, ο Έλντριντζ Τζόνσον ίδρυσε στην Αμερική τις Εταιρείες "Victor" και "Zonophon", εκ των οποίων η 2η έκανε αμέσως ηχογραφήσεις σε χώρες της Ευρώπης. Στις τότε ηχογραφήσεις της στην Ιταλία (Μιλάνο) έχουν εντοπιστεί ελλ. τραγούδια. Τέλος, ελλ. τραγούδια ηχογράφησαν στην Κων/πολη το 1904 η Εταιρεία "Odeon" και το 1905 οι Εταιρείες "Beka" και "Favorite".

από το "Λεξικό της Ελληνικής Μουσικής"
του Τ. Καλογερόπουλου
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Γιὰ τὸ θέμα τῶν ἠχογραφήσεων (μήν παραξενευτείτε) εἴχα ἀκούσει πρὸ μηνῶν ὄτι ὐπάρχουν ήχογραφήσεις τοῦ Γ. Βιολάκη τέλη τοῦ 19ου αἰ. (1890 περίπου)
Δέν ξέρω λεπτομέρειες. Ἄκουσα ποὺ τυχόν βρίσκονται, ἀλλὰ λόγω τῆς ἀβεβαιότητός μου, ἄς μὴν τὸ ἀναφέρω.

Δηλαδή μπορεί να υπάρχουν τελικά (αβέβαιο) και του ΙΘ΄ αιώνος ηχογραφήσεις, όπως ρώτησα και εχθές...
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Θα μπορούσε κάποιος (π.Μάξιμος, Γιάννης) να υπολογίσει την ακριβή ημερομηνία της εν λόγω ηχογράφησης ; Ευχαριστώ.

Δεδομένα : Ήχος βαρύς, Ε' Εωθινό, Καταβασίες "Ανοίξω το στόμα μου".
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

11 Ὀκτωβρίου 1959

ΥΓ. Τά ὑπόλοιπα τά εἶπες καί βοήθησες πολύ καί ἔχουν ἔτσι ἀκριβῶς. Σημειωτέον ὅτι τό Πάσχα τῷ 1959 ἦταν 3 Μαΐου.


 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Παραδίδω 2 Ηχογραφήσεις ''αληθινού'' Κων/νου Πρίγγου!Δεν ξέρω την χρονολογία και τον ναό.Θα μπορούσε κανείς να μου λύσει την απορία?
Ευχαριστώ!
 

Attachments

  • Δοξαστικό Αγίων Πατέρων ήχος πλ.Νη.mp3
    2.2 MB · Views: 215
  • Μακαρισμοί.mp3
    1 MB · Views: 146
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΝΙΚΟΣ Π.;100807 said:
Παραδίδω ως δώρο σε όλα τα μέλη του ψαλτολογίου 2 Ηχογραφήσεις ''αληθινού''
Κων/νου Πρίγγου!Δεν ξέρω την χρονολογία και τον ναό.Θα μπορούσε κανείς να μου λύσει την απορία?
Ευχαριστώ!

Ο καλύτερος ,σύμφωνα με δήλωση του Πρίγγου, μαθητής του είναι... το 1959 στην Χρυσοσπηλιώτισσα.
 
Last edited:

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Έχω ρωτήσει πάρα πολλούς έμπειρους από ακούσματα και μου έχουν πει ότι είναι Πρίγγος σε νεαρή ηληκία!!
 
Top