1957 Αίνοι Μεγάλης Τετάρτης (Προφήτης Ηλίας Χρυσουπόλεως [Σκουτάρι])

99,9% από την Κωνσταντινούπολη. Το άγνωστον είναι πότε, πού (σε ναό ή σε οικία) και ποιος ο αριστερός.
 

Attachments

  • 01 Track 1.wma
    7.1 MB · Views: 1,004

Shota

Παλαιό Μέλος
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;50984 said:
99,9% από την Κωνσταντινούπολη. Το άγνωστον είναι πότε, πού (σε ναό ή σε οικία) και ποιος ο αριστερός.

Ο αριστερός μοιάζει κάπως τον Πρίγγο, αλλα φυσικά δεν είναι.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε για την πολυτιμώτατη ηχογράφηση !!

Πρόκειται μάλλον για δεύτερη ακολουθία, όπου ο αείμνηστος Άρχων Στανίτσας (προσκληθείς) ψάλλει με τον τέως Δομέστικό του (και τα μάλα "πριγγίζοντα") Δημοσθένη Παϊκόπουλο (πρβλ. εδώ κ εδώ).

ΥΓ. Ας γίνει διόρθωση του παρόντος θέματος επί το ακριβέστερον. Πχ "Στανίτσας-Παϊκόπουλος, Αίνοι Μ.Τετάρτης (Κπολη)"
 
Last edited:

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Ευχαριστούμε για την πολυτιμώτατη ηχογράφηση !!

Πρόκειται μάλλον για δεύτερη ακολουθία, όπου ο αείμνηστος Άρχων Στανίτσας (προσκληθείς) ψάλλει με τον τέως Δομέστικό του (και τα μάλα "πριγγίζοντα") Δημοσθένη Παϊκόπουλο (πρβλ. εδώ κ εδώ).

ΥΓ. Ας γίνει διόρθωση του παρόντος θέματος επί το ακριβέστερον. Πχ "Στανίτσας-Παϊκόπουλος, Αίνοι Μ.Τετάρτης (Κπολη)"

Δημήτρη αποκλείεις να ψάλει αριστερά ο Καρακάσης;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Σύμφωνα με τη μαρτυρία του κ.Παϊκόπουλου, ο αείμνηστος Λαμπαδάριος (τότε) Θρ.Στανίτσας προσκλήθηκε να ψάλλει το Τροπάριο της Κασσιανής στην ενορία του Προφήτου Ηλία στη Χρυσούπολη (Σκουτάρι, τουρκιστί Üsküdar) Κπόλεως.
Στην εκκλησία αυτή εκτελούσε τότε χρέη α΄ ιεροψάλτου ο 28χρονος κ.Παϊκόπουλος. Η επίδραση του Πρίγγου στον τρόπο του ψάλλειν είναι έκδηλη (αν και δεν είχε χρηματίσει ακόμη Δομέστικος στο Πατριαρχείο).

Ας σημειωθεί πως μετά από μερικούς μήνες (τον μήνα Σεπτέμβριο) μετέβη στο Πατριαρχείο για να αναλάβει τη θέση του Β΄ Δομεστίκου μετά την παραίτηση του επί δεκαετία διατελέσαντος Δομεστίκου του Λαμπαδαρίου Στανίτσα, κ.Πετρόχειλου.

Οι Άρχοντες Πρωτοψάλτης και Λαμπαδάριος της ΜΧΕ καλούνταν συνήθως να ψάλλουν σε δεύτερη ακολουθία τους Χαιρετισμούς και το Τροπάριο της Κασσιανής.
Εν προκειμένω, η ακολουθία του Όρθρου της Μ.Τετάρτης ξεκινούσε στις 4.30-5μμ στο Πατριαρχείο. Στις ενορίες της Αρχιεπισκοπής Κπόλεως ξεκινούσε στις 6.30μμ. Στην Σκούταρι ξεκίνησε στις 7μμ ώστε να προφθάσει ο Στανίτσας να ψάλλει από τους Αίνους και εξής. Τελούντες εν αναμονή του Άρχοντος, έψαλαν δύο και τρεις φορές τους Κανόνες του Όρθρου...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και η ακολουθία ήταν λίγη ώρα μετά από την κλασική ηχογράφηση Πρίγγου - Στανίτσα του 1957! Είναι συγκινητικό να ιχνηλατείς τις περιόδους εκείνες! Την ίδια χρονολόγηση μου έκανε και ο κ. Παππάς. Με πληροφόρησε, μάλιστα, πως στη μορφή αυτή είναι λίγο βαρύς ο ήχος και χάνει στροφές.

Ευχαριστούμε θερμότατα Δημήτρη για την προσφορά του τόσο σπάνιου αυτού ντοκουμέντου!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;50984 said:
99,9% από την Κωνσταντινούπολη. Το άγνωστον είναι πότε, πού (σε ναό ή σε οικία) και ποιος ο αριστερός.

Να ευχαριστήσω κ εγώ με τη σειρά μου για αυτό το μοναδικό ντοκουμέντο. Τα υπόλοιπα κομμάτια εάν υπάρχουν ( Δοξαστικά Αίνων, Απόστιχα, και Δοξαστικό) θα ακολουθήσουν σε άλλο μήνυμα;

Δ.
 
Last edited:

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Καλημέρα!! Ωραία πράγματα μαθαίνουμε. Πράγματι οι ηχογραφήσεις παίρνουν άλλη αξία όταν "ντύνονται" με το ιστορικό πλαίσιο, πόσο μάλλον ζωντανές αφηγήσεις μια εποχής που πέρασε μια και καλή. Περιμένουμε και τα υπόλοιπα (ελπίζω πως υπάρχουν). Να 'σαι καλά βρε Δημήτρη, ευχαριστούμε.
 
Δεν ξέρω αν έχει κάποιος κάτι άλλο. Εγώ έχω το Δόξα (Η αμαρτωλός) και το Και νυν (Η βεβυθισμένη) των Αίνων, τα οποία θα αναρτήσω προσεχώς.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο κ. Παππάς μου είπε πως κι εκείνος μόνο τους Αίνους έχει.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Και δεν μας τα ανεβάσατε εξ αρχής ; Έπρεπε να σας...τα βγάλουμε με το τσιγκέλι ; :D:D

ΥΓ. Υπόψιν πως μερικά μέλη του Ψαλτολογίου περιμένουν σαν τα πεινασμένα λιοντάρια να "κατασπαράξουν" το Δόξα και το Και νύν. Αν δεν είστε "ανήρ επιθυμιών", αναρτήστε τα το συντομότερο !! :eek:

Δεν ξέρω αν έχει κάποιος κάτι άλλο. Εγώ έχω το Δόξα (Η αμαρτωλός) και το Και νυν (Η βεβυθισμένη) των Αίνων, τα οποία θα αναρτήσω προσεχώς.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Έχω ψάλλει στον Προφήτη Ηλία στο Σκούταρι. Θαυμάσιος Ναός!!!:) Είναι τέτοια η ακουστική του Ναού που ούτε συζήτηση για μικρόφωνο. Και ο ψίθυρος ακούγετε
 
Last edited:
Top