19. Ἀκολουθία Ἁγίου Ἱερομάρτυρος Ἰωάννου τῆς Σάντα-Κρούζ

Ευθύμιος

Παλαιό Μέλος
Στο http://kyrigma.blogspot.com/p/blog-page_6716.html βρήκα εσπερινό και όρθρο του Αγίου νεομάρτυρος Ιωάννου της Σαντα Κρουζ Αμερικής (+19 Μαΐου 1985) αγνώστου υμνογράφου (τουλαχιστον δεν αναφερεται εδώ). Παρόμοια περιπτωση με τον Άγιο Φιλούμενο τον Αγιοταφίτη (1979)
 

nektar

νεοαρχάριος
Συνημμένως, ἡ πλήρης ἀκολουθία καὶ ὁ Παρακλητικὸς Κανών, ἀπὸ βιβλιαράκι ἐκδόσεως τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ἁγίου Νικολάου Ἄνδρου, ἐπὶ τοῦ ὁποίου πρὸ πολλῶν ἐτῶν ἐξασκεῖτο στὴν γραφὴ ὁ ἀνεψιός μου Γιώργης, τότε πρωτοετὴς τοῦ δημοτικοῦ...

Σὺν τοῖς ἄνω, ὁ Κανὼν τοῦ Ὄρθρου φέρει ἀκροστοιχίδα τήνδε· Ἰωάννην μέλπω, Ν(ί)κος Μουσελᾶς. Ἰσιδώρας. Ἡ παράκλησις δὲ ἔχει τὸ αὐτὸ ἀπολυτίκιον, ὁπότε εἶναι μᾶλλον καὶ τὰ δύο πονήματα, ἐκ τῶν πρωτολείων, τῆς πολυσεβάστου μου Ἰσιδώρας Μοναχῆς Ἁγιεροθεϊτίσσης.

Στὸ πρῶτο μήνυμα ὁ σύνδεσμος ἀναφέρεται σὲ μερικὴ ἐκλογὴ ἀπὸ τὴν ἀκολουθία μὲ τὰ στιχηρὰ τοῦ μικροῦ καὶ τὰ ἀπόστιχα τοῦ μεγάλου ἑσπερινοῦ, ἐνῷ στὸν ὄρθρο συμπεριελήφθησαν μόνον α´ & γ´ ᾠδαὶ τοῦ κανόνος.

Στοιχεῖα περὶ τοῦ Νέου Ἱερομάρτυρος Ἰωάννου τῆς Σάντα-Κροὺζ (θαυμασία πόλις - τὴν ἐπισκεπτόμουν τακτικότατα κατὰ τὴν παραμονή μου στὸ Stanford), ἐδῶ κι ἐδῶ.
 

Attachments

  • 05_19_agios_ieromartys_nikolaos_neos_santa_kroyz_[isidwra].pdf
    11.5 MB · Views: 549
  • new_martyr_father_john_karastamatis1.jpg
    38.2 KB · Views: 98
  • new_martyr_father_john_karastamatis2.jpg
    373.1 KB · Views: 89
  • new_martyr_father_john_karastamatis3.jpg
    11.9 KB · Views: 287

romios1

Active member
Κάποιες σκέψεις:
Ὁ πατὴρ Ἰωάννης δὲν εἶχε καταταγῆ σὲ ἁγιολόγιο τῆς Ἐκκλησίας ἐπισήμως. Μέχρι σήμερα, στὴν Καλιφόρνια, ἡ αἰτία τοῦ θανάτου του παραμένει μυστήριο. (Χωρὶς νὰ ἀρνοῦμαι τὴν πιθανότητα νὰ εἶναι αὐτὸς ἅγιος.) Εἶναι γνωστὸ ὅτι ὑπῆρχαν γραφὲς 666 μὲ τὸ αἷμα του, νομίζω στοὺς τείχους τῆς Ἐκκλησίας του. Ἀλλὰ οἱ ἴδιοι οἱ Καλιφορνέζοι δὲν μεταδίδουν τὴν φήμη του (τὴν μνήμη του) ὡς ἁγίου...
 
Top