19. Ἀκολουθία Ἁγίου Μάρκου τοῦ Εὑγενικοῦ

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Διαβάζω ὅτι «εκοιμήθη στις 23 Ιουνίου του 1445, αμέσως δε μετά τιμήθηκε ως άγιος. Ο πρώτος μετά την άλωση Οικουμενικός πατριάρχης Γεννάδιος Σχολάριος με συνοδική πράξη όρισε (1456) ως ημέρα εορτασμού της μνήμης του την 19 Ιανουαρίου και συντάχθηκε ειδική ακολουθία. Η απόφαση αυτή επιβεβαιώθηκε και με νεώτερη συνοδική πράξη (1734)».
Ἠ Ἀνέμη ἔχει αὐτήν τήν ἀκολουθία «ποιηθείσα μεν υπό Νικοδήμου του Αθωνίτου, επιθεωρηθείσα δε υπό Ν. Λογάδου, νυν πρώτον τύποις εκδίδοται παρά του πανοσιωτάτου αρχιμανδρίτου Σαμουήλ Εν Κωνσταντινουπόλει: Πατριαρχικόν Τυπογραφείον, 1834».
Ἀκολουθία τοῦ ἁγίου Μάρκου ἐποιήθη καί ὑπό τοῦ μακαριστοῦ π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτου πού ἐκδόθηκε στάς Ἀθήνας τῷ 1964. Δημοσιεύει αὐτήν ὁ Ἱ. Ν. Ἁγ. Μάρκου Εὑγενικοῦ Πατησίων, ἐδῶ.
Ἐπίσης ἀκολουθία τοῦ ἁγίου ὑπάρχει καί στίς ὑπό τοῦ μακαριστοῦ π. Γεωργίου Ρήγα ἐκδοθεῖσες ἀκολουθίες ἁγίων.

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Διαβάζω ὅτι «εκοιμήθη στις 23 Ιουνίου του 1445, [...] με συνοδική πράξη όρισε (1456) ως ημέρα εορτασμού της μνήμης του την 19 Ιανουαρίου
Εἶδα κι αὐτή τήν ἀνακοίνωση (χωρίς βέβαια νά ἀναφέρεται σέ συναξαριστή).
Γνωρίζει κανείς μέ ποιό σκεπτικό ὁρίσθηκε ἡ 19η Ἰανουαρίου ὡς ἡμέρα μνήμης;


 
Εἶδα κι αὐτή τήν ἀνακοίνωση (χωρίς βέβαια νά ἀναφέρεται σέ συναξαριστή).
Γνωρίζει κανείς μέ ποιό σκεπτικό ὁρίσθηκε ἡ 19η Ἰανουαρίου ὡς ἡμέρα μνήμης;



Πάτερ Ευλογείτε!
Στο βιβλίο "ΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙ ΜΥΡΙΩΝ-Ο Άγιος Μάρκος ο Ευγενικός και οι αγώνες του" Δημητρίου Παναγόπουλου (Αθήνα αχ),στη σελίδα 131 γράφει:<<...οι δε συγγενείς αυτού και πας ο λαός αποφάσει συνοδική ετέλουν ετήσιον εορτήν εν τω Γαλατά τη 19η Ιανουαρίου,ως σημειοί και ο Ιεροσολύμων Νεκτάριος εν τω θ΄τμήματι του Συνταγματίου αυτού σελ.185 και 186.>>
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ;116531 said:
Πάτερ Ευλογείτε!
Στο βιβλίο "ΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙ ΜΥΡΙΩΝ-Ο Άγιος Μάρκος ο Ευγενικός και οι αγώνες του" Δημητρίου Παναγόπουλου (Αθήνα αχ),στη σελίδα 131 γράφει:<<...οι δε συγγενείς αυτού και πας ο λαός αποφάσει συνοδική ετέλουν ετήσιον εορτήν εν τω Γαλατά τη 19η Ιανουαρίου,ως σημειοί και ο Ιεροσολύμων Νεκτάριος εν τω θ΄τμήματι του Συνταγματίου αυτού σελ.185 και 186.>>
Εὐχαριστῶ πολύ.
Τό αὐτό διαβάζω καί στόν Μέγα Συναξαριστή Ματθαίου Λαγγῆ.
Ἔχω καί τό βιβλίο τοῦ κ. Νικολάου Βασιλειάδη.
Δέν ἐξηγεῖται ὅμως ποιός ὁ λόγος τῆς ἐπιλογῆς αὐτῆς τῆς ἡμερομηνίας.

 
Last edited:

vasilis24

Νέο μέλος
Χαιρετώ άπαντας τους Ψάλτες και Ψαλτολόγους,

είναι το πρώτο μου μήνυμα στο Ψαλτολόγιο που μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο μιας και είμαι στο πρώτο έτος της σπουδής μου στην ψαλτική την οποία έχω ήδη τόσο αγαπήσει. Λοιπόν νομίζω ότι βρήκα την απάντηση στην απορία σας π. Μάξιμε στο site ''Ορθόδοξος Συναξαριστής''
Την πρώτη ακολουθία προς τιμήν του Αγίου Μάρκου συνέθεσε ο αδελφός του, Ιωάννης ο φιλόσοφος. Κατ' αρχάς η μνήμη του εορταζόταν στις 23 Ιουνίου αλλά ο Πατριάρχης Γεννάδιος Σχολάριος, το 1456 μ.Χ., όρισε διά συνοδικής πράξεως, να εορτάζεται η μνήμη του στις 19 Ιανουαρίου, ημέρα προφανώς της ανακομιδής του λειψάνου του αγίου και ταφής αυτού στην μονή του Λαζάρου στον Γαλατά.



ΥΣ. Κάθε παρατήρηση για τυχόν λάθη στη σύνταξη του μηνύματος καλοδεχούμενη.
 
Top