17. Μουσικὰ Ἁγίας Μεγαλομάρτυρος Μαρίνης

Καλησπέρα.
Ψάχνω μουσικά κείμενα του εσπερινού και του όρθρου της Αγίας, μιας και στο Ναό που βρίσκομαι έχει καθιερωθεί να πανηγυρίζεται λαμπρώς.
Την προηγούμενη χρονιά είχαμε ψάλλει από την Κυψέλη του Στεφάνου.
Ευχάριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.
 
Παραθέτω το δοξαστικό των Αίνων επί τη βάση Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, που δούλεψα σήμερα. Αφιερωμένο σε σας και βοήθειά μας η Αγία Μεγαλομάρτυς Μαρίνα!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νίκο,συγχαρητήρια για την "καραμάνεια" σε ύφος και γραφή σύνθεση με τη νοηματικώς καίρια επιλογή των διατονικών θέσεων. Το μόνο που θα άλλαζα (πέρα από το ε -ξαν -θρω) θα ήταν η μουσική κατανομή στο "ψυχικών αλγηδόνων ελευθέρωσον". Υπάρχει επίσης ένα θέμα με το κείμενο, δηλαδή κάποια λόγια είναι διαφορετικά. Και πάλι μπράβο!
 
Νίκο,συγχαρητήρια για την "καραμάνεια" σε ύφος και γραφή σύνθεση με τη νοηματικώς καίρια επιλογή των διατονικών θέσεων. Το μόνο που θα άλλαζα (πέρα από το ε -ξαν -θρω) θα ήταν η μουσική κατανομή στο "ψυχικών αλγηδόνων ελευθέρωσον". Υπάρχει επίσης ένα θέμα με το κείμενο, δηλαδή κάποια λόγια είναι διαφορετικά. Και πάλι μπράβο!

Φίλε μου Γιώργο με τα καλά σου λόγια για όλους, τα συγχαρητήρια ανήκουν στον Κωνσταντίνο Πρωτοψάλτη. Τώρα όσον αφορά το μουσικό κείμενο, στο
ε - ξαν - θρω επέλεξα να διατηρήσω αυτό το χωρισμό που υπάρχει και στο Δοξαστάριο του Κων/νου, αδιαφορώντας τόσο αν είναι ορθός, όσο για την αποφυγή λαθών ορθοφωνίας αν κάποιος μπορούσε στην εκτέλεση του να το έλεγε εξ - αν - θρω το οποίο αν προσπαθήσεις να το πεις έτσι αμέσως χτυπάει άσχημα. Το κείμενο είναι επίσης από το Δοξαστάριο του Κων/νου, το οποίο συμπίπτει και με το κείμενο των Ελληνικών Λειτουργικών Κειμένων στο διαδίκτυο.
Να είσαι καλά!
 

Nikos

Member
Καλησπέρα.
Ψάχνω μουσικά κείμενα του εσπερινού και του όρθρου της Αγίας, μιας και στο Ναό που βρίσκομαι έχει καθιερωθεί να πανηγυρίζεται λαμπρώς.
Την προηγούμενη χρονιά είχαμε ψάλλει από την Κυψέλη του Στεφάνου.
Ευχάριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.


Εδώ http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=42788&postcount=15 στο τέλος υπάρχουν μουσικά χειρόγραφα του Β.Γούναρη.
 
Παραθέτω το δοξαστικό των Αίνων επί τη βάση Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, που δούλεψα σήμερα. Αφιερωμένο σε σας και βοήθειά μας η Αγία Μεγαλομάρτυς Μαρίνα!
Εδώ http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=42788&postcount=15 στο τέλος υπάρχουν μουσικά χειρόγραφα του Β.Γούναρη.

Ένα πάτημα στο thanks ή ένα γραπτό ευχαριστώ δεν νομίζω να φτάνει για την αμεση αυτή ανταπόκριση στο αίτημα μου.
Να είστε καλά από την καρδιά μου.
Αγαπητέ Nikolaos μόνο για τον κόπο σου και τον χρόνο που σπατάλησες, φέτος θα ψάλλουμε αυτό το δοξαστικό στους αίνους.
 
Να το ηχογραφήσεις φίλε μου. Σε ευχαριστώ και για τις επισημάνσεις σου.Εκ παραδρομής, στην αρχή της δεύτερης σελίδας λείπει μία απόστροφος με το "ε" από κάτω και στην αρχή της τρίτης σελίδας κάτω από το ίσον με το ψηφιστόν είναι "θε" και όχι "ευ" όπως κακώς μπήκε. Το ανεβάζω ξανά διορθωμένο για όποιον ενδιαφέρεται.
 

Attachments

  • DoxastikonAinonAgMarinas.pdf
    107.6 KB · Views: 1,099

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Στο μηναίο 17 Ιουλίου ως Δοξαστικό των αποστίχων δίδεται το "Εκ δεξιών του σωτήρος...", το δοξαστικό των στιχηρών της εορτής της Αγ.Κυριακής (7/7/χχ), όμως σε φυλλάδα ξεχωριστή της Αγίας που έχω, υπάρχει το "Μαρτυρικοίς παλαίσμασι..." σε ήχο πλ. δ'... Μήπως κάποιος συνάδελφος το έχει μελοποιημένο ή γνωρίζει που μπορώ να το βρώ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρω για την βοήθεια!!!
 

L.M

Μέλος
Χρειαζομαι πληρη την ακολουθια εσπερινου-ορθρου σε μουσικα για την προσεχη Τριτη και Τεταρτη.
 

Αgis

Μέλος
Μήπως κάποιος διαθέτει την πλήρη ακολουθία(Εσπερινός-Όρθρος) της Αγίας Μαρίνας;
Ευχαριστώ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βλέποντας το παρών θέμα, το ανωτέρω αίτημα, και λόγω και μη υπάρχουσας της πλήρους ακολουθίας της Αγίας σε μουσικά, και έχοντας βεβαίως και την πλήρη ακολουθία της Αγίας Μαρίνας σε κείμενο της οποίας επιμελήθηκε ο Πατήρ Μάξιμος εδώ , σκέφθηκα πως και του Αναβαθμισμένου Μελωδού συνεργούντος να την κάνω και να την αναρτήσω έγκαιρα και κατά τα γνωστά για κάθε ενδιαφερόμενο.
Πάτερ Μάξιμε!!!!!!!
Θερμές Ευχαριστίες για την Μεγίστη και Πολυχρόνια προσφορά Σας στο Ψαλτολόγιο και στους Ιεροψάλτες η οποία καλύπτει πολλές από τις ιεροψαλτικές μας ανάγκες, και κυρίως διότι μας αφιερώνετε σημαντικό κομμάτι τους χρόνου σας, γνωστού όντως πως ο χρόνος μας είναι η Ζωή μας.
Ενημερωτικά, τα ευχαριστήριά σας ανήκουν κυρίως στους Συναδέλφους τους κ.κ.Χρήστο Τσακίρογλου, Χαράλαμπο Τσερκέζη, Σωτήριο Γεκενίδη, και
Αλέξανδρο Γεκενίδη οι οποίου μας Δώρισαν το Μεγαλειώδες έργο της Ζωής των όπως το βλέπουμε εδώ
Ενημερωτικά θα αναρτηθεί και η πλήρης ακολουθία και της Αγίας Παρασκευής.
Χρόνια πολλά σε όλες τις εορτάζουσες, καθώς και στους συναδέλφους που Διακονούν Ναούς που πανηγυρίζουν
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
 

Attachments

  • 17-07-2014 Εσπερινός Αγίας Μαρίνας.pdf
    1.5 MB · Views: 545
  • 17-07-2014 Όρθρος Αγίας Μαρίνας.pdf
    3.8 MB · Views: 573
  • 17-07-2014 Εσπερινός.mel
    101.2 KB · Views: 45
  • 17-07-2014 Όρθρος.mel
    170.2 KB · Views: 30
Last edited:

tsitsikas georgios

Νέο μέλος
Καλησπέρα.
Ψάχνω μουσικά κείμενα του εσπερινού και του όρθρου της Αγίας, μιας και στο Ναό που βρίσκομαι έχει καθιερωθεί να πανηγυρίζεται λαμπρώς.
Την προηγούμενη χρονιά είχαμε ψάλλει από την Κυψέλη του Στεφάνου.
Ευχάριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.

Εσπερινός και όρθρος πλήρης στο μηνολόγιον του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Παύλου Φορτωμά. Αίνος και Ύμνος Γ Σεπτεμβρίου 39 ή 49
εντυπωσιακά
Τσίτσικας Γεώργιος
 

Σαμπάνης Ν.

Σαμπάνης Ν.
Καλησπέρα.
Ψάχνω μουσικά κείμενα του εσπερινού και του όρθρου της Αγίας, μιας και στο Ναό που βρίσκομαι έχει καθιερωθεί να πανηγυρίζεται λαμπρώς.
Την προηγούμενη χρονιά είχαμε ψάλλει από την Κυψέλη του Στεφάνου.
Ευχάριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.

Αδερφέ έχω φτιάξει ολόκληρο βιβλιαράκι για την πανήγυρη της Αγίας Μαρίνας οπότε όποτε θες στη δίνω !!Ξεκινάει από ανοιξαντάρια και σταματάει στο κοινωνικό.
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Όταν διακονούσα ως λαμπαδαρίος στην Αγία Μαρίνα Θησείο, έγραψα με τον υπολογιστή κάποια τροπάρια για την εορτή της αγίας. Δεν τα έχω ανάγκη πια, και τα ανεβάζω εδώ για όποιον τα θέλει και μπορεί να τα χρησιμοποιεί. Πρόκειται για το δοξαστικόν των αποστίχων (το αρχείο που "Agia Marina") και μερικά προσόμια.

-Γαβριήλ
 

Attachments

  • Agia Marina.pdf
    337.2 KB · Views: 248
  • Prosomion 2.pdf
    175.9 KB · Views: 144
  • Prosomion 4.pdf
    175.9 KB · Views: 96
  • Prosomion 6.pdf
    175.6 KB · Views: 90
  • Prosomion Apostichon 2.pdf
    178.9 KB · Views: 106

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού και του Όρθρου
της 17-07-2019 Εσπερινός και Όρθρος Αγίας Μαρίνης
τα οποία έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά​
 

Attachments

  • 17-07-2019 Εσπερινός Αγίας Μαρίνας.pdf
    1.9 MB · Views: 123
  • 17-07-2019 Όρθρος Αγίας Μαρίνας.pdf
    4.1 MB · Views: 166
  • 17-07-2019 Εσπερινός Αγίας Μαρίνας.mel
    121.8 KB · Views: 15
  • 17-07-2019 Όρθρος Αγίας Μαρίνας .mel
    187 KB · Views: 13

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel τα μουσικά κείμενα
της 17-07-2021 Εσπερινός & Όρθρος Αγίας Μαρίνας
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf & mel Κυριακών & καθημερινών Ιουλίου 2021 έχουν αναρτηθεί και Εδώ
& Ιουλίου & Καθημερινών
 

Attachments

  • 17-07-2021 Εσπερινός Αγίας Μαρίνας.pdf
    1.9 MB · Views: 89
  • 17-07-2021 Ορθρος Αγίας Μαρίνας.pdf
    4.1 MB · Views: 244
  • 17-07-2021 Εσπερινός Αγίας Μαρίνας.mel
    121.7 KB · Views: 6
  • 17-07-2021 Όρθρος Αγίας Μαρίνας .mel
    187.6 KB · Views: 13
Top