17. Μουσικὰ Ὁσίου Ἀντωνίου τοῦ Μεγάλου

Ευλογείτε! Παρακαλώ μήπως υπάρχουν μελοποιημένα τα στιχηρά προσόμοια(Εσπερινού κ Ορθρου) απο την ακολουθία του Αγίου Αντωνίου του μεγάλου;
Είναι ανάγκη λόγω πανηγυρεως.Ευχαριστώ!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ευλογείτε! Παρακαλώ μήπως υπάρχουν μελοποιημένα τα στιχηρά προσόμοια(Εσπερινού κ Ορθρου) απο την ακολουθία του Αγίου Αντωνίου του μεγάλου;
Είναι ανάγκη λόγω πανηγυρεως.Ευχαριστώ!

Εδώ είναι τα δοξαστικά της εορτής του Αγίου μελοποίηση επί το πανηγυρικώτερον από τη μετριότητά μου http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=23740&postcount=1
επισυνάπτω και τα υπόλοιπα που έχω καταγράψει...
Βέβαια από το Κύριε εκέκραξα και κάτω, είναι τα του δεξιού χορού:(...
(Ο άρχων με ... χαιρέτησε;:D)
 

Attachments

  • ΕΞΩΦΥΛΛΟ.pdf
    68.3 KB · Views: 688
  • ΠΡΟΣΟΜΟΙΑ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΑΓ ΑΝΤΩΝΙΟΥ.pdf
    126.3 KB · Views: 1,127
  • APOSTICA PROSOMOIA AGIOU ANTWNIOU.pdf
    44.6 KB · Views: 690
  • Απολυτικιον του αγιου Aντωνιου.pdf
    112.2 KB · Views: 866
  • κεκραγάριο βαρέως.pdf
    152.7 KB · Views: 478
  • Στιχολογία ηχος βαρύς.pdf
    151.3 KB · Views: 432
  • Απόστιχα βαρύς.pdf
    116.9 KB · Views: 454
  • Στιχηρα αναστάσιμα βαρύς.pdf
    120.6 KB · Views: 482
Last edited:
Εδώ είναι τα δοξαστικά της εορτής του Αγίου μελοποίηση επί το πανηγυρικώτερον από τη μετριότητά μου http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=23740&postcount=1
επισυνάπτω και τα υπόλοιπα που έχω καταγράψει...
Βέβαια από το Κύριε εκέκραξα και κάτω, είναι τα του δεξιού χορού:(...
(Ο άρχων με ... χαιρέτησε;:D)

Σας ευχαριστώ πολύ! Ο Θεός δια πρεσβειών του Αγίου Αντωνίου να σας έχει
καλά!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τα άσχετα ισοκρατήματα στους στίχους των προσομοίων είναι στοιχεία της γραμματοσειράς ΒΖ ΧΡΟΝΟΣ που χάθηκε από τον υπολογιστή (δεν ξέρω πώς) και τα αντικατέστησε με ... τα άσχετα ισοκρατήματα που υπήρχαν στη θέση των πλήκτρων της χρονικής αγωγής (χύμα Χ με δίγοργο και Χ με γοργό για την εντελή κατάληξη εκάστου στίχου Παρακαλώ να διορθώσετε.
Τα Αναστάσιμα γράφτηκαν προ ολίγων ημερών με virtual psaltika του φίλου μας κ. Μανουσιάκη τον οποίο ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...
Καλό ψάλσιμο και ο Άγιος βοήθειά μας!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ πολύ! Ο Θεός δια πρεσβειών του Αγίου Αντωνίου να σας έχει
καλά!

Περιμένουμε ηχητικό οπωσδήποτε! Διαφορετικά, θα τα αποσύρω ... του χρόνου!:D
ΥΓ. Διορθώστε και το δεύτερο αναστάσιμο του βαρέος "Την έγερσιν του Δημιουργού" γράφτηκε δυο φορές αντί "την αίνεσιν την αγγελικήν"
(Όποιος βιάζεται σκοντάφτει!) Συγνώμη!
ΥΓ2. Αποσύρω το ... συγνώμη! Τα διόρθωσα:D!
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Έπρεπε να ολοκληρώσω τη δουλειά, και όχι μισή, για να ... πλερωθώ:D!!!
Διαβάστε τα καλά όμως! Μη πιάσω κανένα αδιάβαστο, έτσι;:(
 

Attachments

  • ΠΡΟΣΟΜΟΙΑ ΑΙΝΩΝ ΑΓ ΑΝΤΩΝΙΟΥ.pdf
    46.6 KB · Views: 744
  • DOXASTIKON TWN AINWN TOU AGIOU ANTWNIOU.pdf
    73.1 KB · Views: 742
Last edited by a moderator:

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Έπρεπε να ολοκληρώσω τη δουλειά, και όχι μισή, για να ... πλερωθώ:D!!!
:(

Φίλτατε Νίκο, εἶναι ἐξαίρετα,( ὅπως πάντα, ἐξ άλλου), καί κρίνεσαι ἄξιος νά λάβης τά…ψαλτικά σου.:D:D:D:D
«Τῆς συνθέσεως κατέλαβες τήν ἀκρόπολιν…»
 
Περιμένουμε ηχητικό οπωσδήποτε! Διαφορετικά, θα τα αποσύρω ... του χρόνου!:D
ΥΓ. Διορθώστε και το δεύτερο αναστάσιμο του βαρέος "Την έγερσιν του Δημιουργού" γράφτηκε δυο φορές αντί "την αίνεσιν την αγγελικήν"
(Όποιος βιάζεται σκοντάφτει!) Συγνώμη!
ΥΓ2. Αποσύρω το ... συγνώμη! Τα διόρθωσα:D!

Νικόλαος Γεωργιάδης Πρωτοψάλτης Ι. Ν. Αγ. Αντωνίου Σβορώνου Κατερίνης
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=11697
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Σύνδεσμος αντιγραφής ηχογράφησης και μετακίνηση δύο μηνυμάτων.
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓ. ΑΝΤΩΝΙΟΥ- ΓΙΑΝΝΟΥ.rar
    2.5 MB · Views: 295
Last edited by a moderator:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αγαπητοί φίλοι του Ψαλτολογίου, παραθέτω στην αγάπη σας μια συλλογή μουσικών κειμένων (μαζί με στοιχεία τυπικού) που ετοιμάστηκε για την ψαλμώδηση από χορού σε αγρυπνία προς τιμήν του Αγίου Αντωνίου (σε μη πανηγυρίζοντα ναό), αξιοποιώντας σχεδόν αποκλειστικά υλικό που υπάρχει εδώ στο Ψαλτολόγιο. Τμήματα από την συλλογή των 175 σελίδων ίσως φανούν χρήσιμα εν όψει της εορτής, γι' αυτό και την μοιράζομαι. Συγχωρέστε μου τα όποια λάθη πιθανόν υπάρχουν. Αν κάτι μπορεί να διορθωθεί, θα εκτιμούσα σχόλια και υποδείξεις. Για μία ακόμη φορά, θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου για τις πολύτιμες συνεισφορές τους στην κοινότητα, χωρίς τις οποίες δεν θα ήταν εύκολη η συγκέντρωση του υλικού.

Το συνημμένο .zip αρχείο, όταν αποσυμπιεστεί, θα δώσει έναν φάκελο με 57 αρχεία στη σωστή σειρά. Όποιος ενδιαφέρεται για όλο το υλικό μαζεμένο σε ένα μόνο PDF αρχείο μπορεί να το κατεβάσει από εδώ.
 

Attachments

  • AgrypniaAgiouAntwniou.zip
    34.5 MB · Views: 232
Last edited:

svivaldi

Κόσσυβας Σπύρος
Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω άν έχει κάποιος φυλλάδα για τον μεγάλο Εσπερινό και τον Όρθρο του Αγ.Αντωνίου (17/1 )
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ήμουν σίγουρος πως την είχα δει στη σελίδα του melodos.com αλλά τώρα πάω στην Ιανουάριο και δε μου την εμφανίζει.
.... Να βρήκα τον όρθρο εδώ: https://melodos.com/bibliothiki/?p=2495
Πολλές ευχαριστίες στον κ. Βασίλη
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω άν έχει κάποιος φυλλάδα για τον μεγάλο Εσπερινό και τον Όρθρο του Αγ.Αντωνίου (17/1 )

Στο προηγούμενο μήνυμα ( #12) ο Εσπερινός, ο Όρθρος και η Θ. Λειτουργία.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πέραν των εξαίρετων και πληρέστατων υπαρχόντων ακολουθιών, και επειδή την έκανα που την έκανα, την επισυνάπτω για τυχόν ενδιαφερόμενα μέλη.
Χρόνια πολλά και ο Αγιος Βοηθός στον κόσμο άπαντα.
 

Attachments

  • 17-01-2015 Όρθρος Αγίου Αντωνίου του Μεγάλου.pdf
    3.7 MB · Views: 400
  • 17-01-2015 Όρθρος Αγίου Αντωνίου του Μεγάλου.mel
    165.9 KB · Views: 43

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εδώ είναι τα δοξαστικά της εορτής του Αγίου μελοποίηση επί το πανηγυρικώτερον από τη μετριότητά μου http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=23740&postcount=1
επισυνάπτω και τα υπόλοιπα που έχω καταγράψει...
Βέβαια από το Κύριε εκέκραξα και κάτω, είναι τα του δεξιού χορού:(...
(Ο άρχων με ... χαιρέτησε;:D)

Έπρεπε να ολοκληρώσω τη δουλειά, και όχι μισή, για να ... πλερωθώ:D!!!
Διαβάστε τα καλά όμως! Μη πιάσω κανένα αδιάβαστο, έτσι;:(

http://analogion.com/forum/showthread.php?p=199994#post199994
Είπα να ξαναγράψω τα εν θέματι δοξαστικά με το σύστημα γραφής του κ. Παπαδόπουλου (ΜΚ) (εξασκούμενος και ... γηράσκων, αεί διδασκόμενος και διορθούμενος(;)).
Ο λόγος ήταν τα μικρά στοιχεία του πεζού κειμένου, και με την ευκαιρία έγινε και μια ... ψιλοαναθεώρηση της νέας καταγραφής σε σχέση με την αρχική...
Πιστεύω ότι κάτι καλό προέκυψε...
Επισυνάπτονται και στις δύο μορφές αρχείων για οποιαδήποτε χρήση...
Τώρα αν σε κάποιον αρέσει περισσότερο το ... αρχαίο:D, ε! δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας!!!:D
Θεωρώ περιττό να απευθύνω πρόσκληση για την εορτή του Αγίου... Όσοι πιστοί προσέλθετε και είστε ευπρόσδεκτοι....
Το ψαλτήρι λίγο μας τα χαλάει γιατί είναι πολύ περιορισμένης χωρητικότητας...:(
Ν
Εὐχαριστοῦμε!
Μέ τό καλό!
Καλή πανήγυρη!​
 

Thanasis

Θανάσης Δήμος
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση. Επιτρέψτε μου δύο διορθώσεις μετά από μια γρήγορη ματιά. 1. Ουρανοδρομω αντί ουρανοδραμω. 2.Στην 2η σελίδα, 2η σειρά, προτελευταία συλλαβή (ταξιαρχιαις) χρειάζεται ανάβαση 3 φωνών ή εναλλακτικά στην ίδια σελίδα στην 1η σειρά στην τελευταία συλλαβή κεντήματα αντί αποστρόφου, όπως το έχει ο αγαπητός Βασίλης Κιαμηλίδης στο μήνυμα 16.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα της Κυριακής 17-01-2016 Εσπερινός και Όρθρος Κυριακής Ήχος πλ. δ΄ εωθ. ια΄ τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επίσης επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013
Χρόνια πολλά και Ευλογημένα σε όλες και όλους που έχουν τα ονομαστήρια των και στον κόσμο άπαντα που διακονεί Ιερούς Ναούς που Πανηγυρίζουν
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 17-01-2016 Εσπερινός Κυριακής Ήχος πλ. δ΄ .pdf
    2.5 MB · Views: 366
  • 17-01-2016 Όρθρος Κυριακής Ήχος πλ. δ΄ εωθ. ια΄.pdf
    5.5 MB · Views: 2,374
  • 17-01-2016 Εσπερινός Κυριακής Ήχος πλ. δ΄ .mel
    130.2 KB · Views: 40
  • 17-01-2016 Όρθρος Κυριακής Ήχος πλ. δ΄ εωθ. ΙΑ΄.mel
    219.3 KB · Views: 38
Last edited:
Top