17-01-2017 Κοινωνικό Εις Μνημόσυνον

ilias789

Μέλος
View attachment Κοινωνικό Εις Μνημόσυνον.mp3Σας Ανεβάζω το κοινωνικό Από την γιορτή του Μ.Αντωνίου το οποίο και αφιερώνω εις τον Ιερέα του χωριού μας κ. π. Αντώνιο Βακόπουλον και του ευχόμαστε εμείς οι ψάλτες της ενορίας του Χρόνια Πολλά !!! και Χρόνια Πολλά σε όλους τους Αντώνηδες...Στο αρχείο Ψάλλει η αφεντιά μου...:)
 

ilias789

Μέλος
Ευχαριστώ όλους όσους εσάς που είχα την τιμή να με ακούσετε να είστε όλοι σας καλά και πάντα Υγεία Χαρά και καλή διάθεση για την Εκκλησιαστική Μουσική μας...!!!:)

Αν και δεν πρόλαβα τον Όρθρο γιατί ξημεροβραδιάστηκα στην δουλειά του το μπουμπούνισα του πάτερ μας το κοινωνικό ...Δεν μου πήγαινε η καρδιά να λείπω στην ονομαστική του εορτή και επίσης έχω μεγάλη ευλάβεια στον Μ.Αντώνιο πράγμα που επίσης δεν με άφησε να μην πάω έστω και στην θεία Λειτουργία!!! Δόξα σοι ο Θεός ημών Κύριε Δόξα σοι!!!:)
 

ilias789

Μέλος
Εύχομαι να μην κατακρίνετε τον ρυθμό που την εκτελέσαμε ...Προσπαθήσαμε να την κάνουμε λιγάκι πανηγυρική και ρίξαμε μερικές σάλτσες ...λιγάκι πικάντικες:mad: αλλά αρκούσε που είχα απέναντί μου τον μπαμπά με τις γλυκές μελωδίες του...:)View attachment Δοξολογία σύντομη.mp3
 

ilias789

Μέλος
Εύχομαι σύντομα να συμψάλλουμε !!! ανεβάζω και ένα βίντεο εις μνήμην του μακαριστού και πολυαγαπημένου μας π. Θωμά που επισκέφτηκα στην τελευταία εορτή του απ.Θωμά να λέγει το αντί του άξιον εστί Θ'ώδής συγκινώντας μας όλους όσους ήμασταν εκεί...

" εις μνήμη του ήθελα να προσθέσω πως γνωρίσαμε την αδελφότητα των Θωμάδων αφότου κοιμήθηκε ο π.Κωνσταντίνος ο Μουρόπουλος ο εφημέριός μας ήταν μια μεγάλη απώλεια για το νησί μας ήταν ο πρώτος που μου δίδαξε τα προσόμια πως ψάλλονται και να παβουγαδίζω έπειτα τον βασικό ρόλο και πρωταγωνιστικό έπαιξαν ο γέρων Θωμάς που ότι προλάβαινα του το ρωτούσα και εκείνος μαζί με τον π. Φίλιππο μας τα έκαναν πιο απλά ... Αλλά δεν ήταν μοναδική σύμπτωσις γιατί τύχαινε να έχω νουνά μου την ανεψιά του Μακαριστού ηγούμενου (γνωστού από τον βίο του) Γαβριήλ του Διονυσιάτου όπου ο π. Φίλιππος έχει πολύ καλώς συντάξει σε βιβλίο του περί του βίου του Γέροντος..."
Όμως δεν είναι αυτό το θέμα μας ...Ο π. Θωμάς θα μας λείψει εν μέρη αλλά από άλλης πλευράς ...Ύπαγε εις την Χαράν του Κυρίου σου και να μας προστατεύεις σαν άγγελος πλέον από κει ψηλά στον παράδεισο που η Γλυκειά Παναγία μας σου φανέρωσε εις το όραμα που είδες μικρός και επισφραγισμένος με την ευλογία της Παναγίας μας πιστεύουμε πως είσαι στην αγκαλιά της...ΑμήνView attachment Π.Θωμάς Σε την Φαεινήν.zip
 
Top