17. Ἀκολουθία Ἁγίας Μεγαλομάρτυρος Μαρίνης

George

Ιεροψάλτης
Ψάχνω την Ασματική Ακολουθία της Αγίας Μαρίνας 17 Ιουλίου.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Παρουσιάζει «ἐνδιαφέρον» ἡ ἀκολουθία τῆς ἁγίας Μαρίνης στό Μηναῖο, ὅπως καί ἄλλες καί τό ἔχουμε θίξει.
Ἰδιόμελα λιτῆς στόν ἑσπερινό, δύο κανόνες στόν ὄρθρο, ἐξαποστειλάρια καί αἶνοι.

Κοίταξα στό Ναό καί ἔχουμε ἐκδοθεῖσα ἀκολουθία ἀπό τόν Ἱερό Ναό Ἁγ. Μαρίνης Θησείου (ὁδ. Αγ. Μαρίνης 1, 118 51 Αθήνα, τηλ. 210.34.63.783) ποίημα –στίς ἀναγκαῖες συμπληρώσεις– τοῦ μακαριστοῦ π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτου.

Τήν ὑπάρχουσα ἀκολουθία τοῦ Μηναίου, εὔκολα μποροῦμε νά τήν συμπληρώσουμε:
— Στό Καὶ νῦν, τῶν κεκραγαρίων, Παρῆλθεν ἡ σκιὰ τοῦ νόμου, ἤ ἄν εἶναι Σάββατον ἤ Κυριακή ἑσπέρας, τοῦ ἐνορδίνου ἤχου.
Ἀναγνώσματα τά συνήθη τῶν μαρτύρων.
— Στό διαδίκτυο βρῆκα τρία ἀπολυτίκια .
Τά δύο πρῶτα εἶναι γνωστά σ’ ὅλους μας καί ψάλλονται σέ ἦχο πλ. α’. κατά τό «Συνάναρχον Λόγον…»
Μνηστευθείσα τω Λόγω Μαρίνα ένδοξε, των επίγειων την σχέσιν πάσαν κατέλιπες, και ενήθλησας λαμπρώς ως καλλιπάρθενος· τον γαρ αόρατον εχθρόν, κατεπάτησας στερρώς, οφθέντα σοι Αθληφόρε. Και νυν πηγάζεις τω κόσμω, των ιαμάτων τα χαρίσματα.

Τοῦ ἐχθροῦ τάς ἐνέδρας ῥύμῃ διέφυγες, καί αὐτῷ προσπλακεῖσα ὑπερηκόντισας καί ἐκ Θεοῦ τήν δαψιλῆ χάριν ἀπείληφας ἀποσοβεῖν ἐκ τῶν πιστῶν, νόσους τάς λυμαινώδεις, διό πρέσβευε τῷ Κυρίῳ ὑπέρ ἡμῶν, Μαρίνα, ἔνδοξε.​
Τό τρίτο, ψάλλεται σέ ἦχο α’, κατά τό «Τῆς ἐρήμου πολίτης...».
Πατρός σου ἀσεβοῦς ἀπεστράφης τά εἴδωλα, καί τοῦ Ὀλυβρίου τυράννου τήν ὀφρῦν κατεπάτησας, Μαρίνα πολύαθλε, σεμνή, ῥωσθεῖσα δυνάμει τοῦ Σταυροῦ, ἀνδρικῶς τήν τοῦ φανέντός σοι κεφαλήν συντρίβεις πολεμήτορος· Δόξα τῷ σέ δοξάσαντι Χριστῷ, Δόξα τῷ σέ στεφανώσαντι, Δόξα τῷ ἐνεργοῦντι διά σοῦ πᾶσιν ἰάματα.​

Καθίσματα στιχολογιῶν καί πολυελέου ἀπό τήν ἀκολουθία τῆς ἁγίας Παρασκευῆς στό Μηναῖο καί ἐδῶ.
Εὐαγγέλιον ὄρθρου «τῶν δέκα παρθένων» καί πεντηκοστάριον ἰδιόμελον τό γ΄ τῆς λιτῆς. Ἦχος β'. Ὡς ἀλάβαστρον μύρου.


 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Να ζητησω και εγω κατι
Μπορει καποιος να ανεβασει μια πληρη ακολουθια (εννοω τα κειμενα) της Αγιας Μαρινας ; Θα με εξυπηρετουσε πολυ . Ευχαριστω .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Να ζητησω και εγω κατι
Μπορει καποιος να ανεβασει μια πληρη ακολουθια (εννοω τα κειμενα) της Αγιας Μαρινας ; Θα με εξυπηρετουσε πολυ . Ευχαριστω .
Ἄν ἐννοεῖτε, κυρ-Βαγγέλη, τά κείμενα τοῦ Μηναίου, ὑπάρχουν ἐδῶ.
Ἄν ἐννοεῖτε μιά πλήρη ἀκολουθία, ὅπως ἔχει ἐκδοθεῖ ἀπό τόν Ἱερό Ναό Ἁγ. Μαρίνης Θησείου (πού προανέφερα), σκαναρισμένη, δέν μποροῦμε νά τό κάνουμε.
Ἄν ἐννοεῖτε νά διαμορφώσουμε ἐμεῖς τήν ἀκολουθία τοῦ Μηναίου μέ συμπληρώσεις πού προανέφερα (καί μποροῦμε νά συμμαζέψουμε ἀπό ἄλλες ἀκολουθίες τοῦ Μηναίου) καί νά τήν ἀνεβάσουμε σέ doc, γιά σᾶς θά τό κάνουμε.

Σημ.: Παρομοίαν συμπλήρωσιν (τώρα πρόσεξα) προτείνει ὁ π. Κων. Παπαγιάνης στό ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΥΠΙΚΟΥ, σελ. 552.


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
π. Μάξιμος;41824 said:
Ἄν ἐννοεῖτε, κυρ-Βαγγέλη, τά κείμενα τοῦ Μηναίου, ὑπάρχουν ἐδῶ.
Ἄν ἐννοεῖτε μιά πλήρη ἀκολουθία, ὅπως ἔχει ἐκδοθεῖ ἀπό τόν Ἱερό Ναό Ἁγ. Μαρίνης Θησείου (πού προανέφερα), σκαναρισμένη, δέν μποροῦμε νά τό κάνουμε.
Ἄν ἐννοεῖτε νά διαμορφώσουμε ἐμεῖς τήν ἀκολουθία τοῦ Μηναίου μέ συμπληρώσεις πού προανέφερα (καί μποροῦμε νά συμμαζέψουμε ἀπό ἄλλες ἀκολουθίες τοῦ Μηναίου) καί νά τήν ἀνεβάσουμε σέ doc, γιά σᾶς θά τό κάνουμε.

Σημ.: Παρομοίαν συμπλήρωσιν (τώρα πρόσεξα) προτείνει ὁ π. Κων. Παπαγιάνης στό ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΥΠΙΚΟΥ, σελ. 552.



Πατερ Ευχαριστω .
Εννοω μια πληρη ακολουθια οπως αυτη του μηναιου αλλα και με τα καθισματα
(οχι παραπομπες) και τα τα του Ν' ψαλμου . Επισης για απολυτικιον θα ηθελα ''Του εχθρου τας παγιδας ..... '' σε Πλ.Αο . Και ει δυνατον ολα αυτα σε pdf .
Zηταω (μαλλον) πολλα ;
ΥΓ : Αν μπορουσε να μπει και ο κανωνας της Θεοτοκου (τουλαχιστον Αη και Γη ωδη πριν τις αντιστοιχες ωδες της Αγιας) .
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πατερ Ευχαριστω .
Εννοω μια πληρη ακολουθια οπως αυτη του μηναιου αλλα και με τα καθισματα
(οχι παραπομπες) και τα τα του Ν' ψαλμου . Επισης για απολυτικιον θα ηθελα ''Του εχθρου τας παγιδας ..... '' σε Πλ.Αο . Και ει δυνατον ολα αυτα σε pdf .
Zηταω (μαλλον) πολλα ;
ΥΓ : Αν μπορουσε να μπει και ο κανωνας της Θεοτοκου (τουλαχιστον Αη και Γη ωδη πριν τις αντιστοιχες ωδες της Αγιας) .
Ἰδού κ. Λιναρδάκη! Γιά σᾶς πού κοπιάζετε τόσο!
Μέ τήν α΄ καί γ΄ ᾠδές τῶν κανόνων.
Γιά pdf δέν ξέρω, ἀλλά καί ἔτσι θά σᾶς βολέψει.

 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΜΑΡΙΝΗΣ.doc
    91.5 KB · Views: 860
  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΜΑΡΙΝΗΣ.pdf
    101.3 KB · Views: 1,376
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ἰδού κ. Λιναρδάκη! Γιά σᾶς πού κοπιάζετε τόσο!
Μέ τήν α΄ καί γ΄ ᾠδές τῶν κανόνων.
Γιά pdf δέν ξέρω, ἀλλά καί ἔτσι θά σᾶς βολέψει.


Πατερ
Αυτο ακριβως ηθελα . Ευχαριστω παρα πολυ . Νομιζω σας εχω πει , οτι στην ενορια εχουμε και δευτερο μικρο ναο που τιμαται επ' ονοματι της Αγιας Μαρινας .
Λειτουργειται καθε Κυριακη . Στην πανηγυρη , πηγαινουμε οι ψαλτες της Αγιας Βαρβαρας και ψαλλουμε .
Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ἰδού κ. Λιναρδάκη! Γιά σᾶς πού κοπιάζετε τόσο!
Μέ τήν α΄ καί γ΄ ᾠδές τῶν κανόνων.
Γιά pdf δέν ξέρω, ἀλλά καί ἔτσι θά σᾶς βολέψει.

Ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν για πολλά χρόνια αριστερός στον Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Εκάλης που πανηγυρίζει και της Αγίας Μαρίνης. Μάλιστα ο εν λόγω ναός είναι πιο γνωστός σαν Αγία Μαρίνα Εκάλης.
Επισυνάπτω το απολυτίκιο που λέγαμε όχι μόνο στη μνήμη της αγίας, αλλά και σε κάθε λειτουργία. (Χειρόγραφο, γιατί το πληκτρολόγιο και το πολυτονικό είναι για μένα πονοκέφαλος).:rolleyes::(
Πάτερ Μάξιμε, επειδή το έγραψα από μνήμης, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τη στίξη. Επίσης η λέξη οφλημάτων θέλει ψιλή ή δασεία; (Κοντεύουμε ακόμα και εμείς οι παληοί να ξεχάσουμε τη γλώσσα μας).
Αυτή η βαρεία στο "προκατάλαβε" πως βρέθηκε εκεί;:D
 

Attachments

  • Απολυτίκιον Αγ. Μαρίνης.jpg
    153.7 KB · Views: 436

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν για πολλά χρόνια αριστερός στον Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Εκάλης που πανηγυρίζει και της Αγίας Μαρίνης. Μάλιστα ο εν λόγω ναός είναι πιο γνωστός σαν Αγία Μαρίνα Εκάλης.
Επισυνάπτω το απολυτίκιο που λέγαμε όχι μόνο στη μνήμη της αγίας, αλλά και σε κάθε λειτουργία. (Χειρόγραφο, γιατί το πληκτρολόγιο και το πολυτονικό είναι για μένα πονοκέφαλος).:rolleyes::(
Πάτερ Μάξιμε, επειδή το έγραψα από μνήμης, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τη στίξη. Επίσης η λέξη οφλημάτων θέλει ψιλή ή δασεία; (Κοντεύουμε ακόμα και εμείς οι παληοί να ξεχάσουμε τη γλώσσα μας).
Αυτή η βαρεία στο "προκατάλαβε" πως βρέθηκε εκεί;:D

Το αυτόν και εδώ από τη Συλλογή Καμαράδου (1938)- με κάποια λάθη όμως...

Δ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

Γιά pdf δέν ξέρω, ἀλλά καί ἔτσι θά σᾶς βολέψει.
Την ανεβάζω σε pdf με διορθωμένο το απολυτίκιο

ΥΓ Πολύ καλή δουλειά π. Μάξιμε.
 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΗΣ (διορθ).pdf
    74.4 KB · Views: 892
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν για πολλά χρόνια αριστερός στον Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Εκάλης που πανηγυρίζει και της Αγίας Μαρίνης. Μάλιστα ο εν λόγω ναός είναι πιο γνωστός σαν Αγία Μαρίνα Εκάλης.
Επισυνάπτω το απολυτίκιο που λέγαμε όχι μόνο στη μνήμη της αγίας, αλλά και σε κάθε λειτουργία.
Κύριε Γιάννου,
Δύο ἀπό τά ἀπολυτίκια πού ἔγραψα παραπάνω ὅτι τά βρῆκα εὔκολα στό δίκτυο, εἶναι ἀπό τήν ἱστοσελίδα τοῦ Ἱ. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου - Ἁγίας Μαρίνας Ἐκάλης καί συγκεκριμένα ἐδῶ. Λυπᾶμαι πού Ναοί δέν συνεχίζουν τήν παράδοση πού εἶχαν. Ἐκτός ἄν δέν τό ἔχουν καταχωρήσει καί ὄντως τό ψάλλουν· κάτι ἀπίθανο. Τό ἀπολυτίκιο σωστά τό γράψατε.

ΥΓ Πολύ καλή δουλειά π. Μάξιμε.
Καί ἡ δική σου καί σ᾿ εὐχαριστοῦμε. Αὐτά συνήθως τά κάνω (εἶναι κάτι σάν τά φυλλάδια τοῦ ὄρθρου τῶν Κυριακῶν), γιά νά τά ἔχουν ἕτοιμα καί νά μήν γίνεται μπέρδεμα.
__________________________________

Ἐκεῖνο πού ἤθελα νά ἐπισημάνω —ἄν καί τό ἔχουμε θίξει κάπου (ἴσως ἀνοίξω καί νέο θέμα στούς Κανόνες)· τό γράφει καί ὁ π. Παπαγιάννης κάπου στό ΣΤ— εἶναι τό ἑξῆς πού παρατήρησα στήν ἀκολουθία τῆς ἁγίας στό Μηναῖο καί ἐπιβεβαιώνει αὐτό.
Ὁ προηγούμενος τοῦ κανόνος ἑορταζομένων ἁγίων κανών τῆς Θεοτόκου, δέν εἶναι ἀπαραίτητο πάντα νά εἶναι ὁ τῆς μικρᾶς παρακλήσεως, ἀλλά καί κάποιος ἄλλος κανών τῆς Θεοτόκου, ὁμόηχος τοῦ (α΄) κανόνος. Τέτοιοι —ἐκτός καί τοῦ μεγάλου παρακλητικοῦ πού συγκαταλέγεται σ᾿ αὐτήν τήν ἐπιλογή— ὑπάρχουν στήν Παρακλητική σέ ὅλους τούς ἤχους τήν Τετάρτη καί τήν Παρασκευή.
Στήν προκειμένη περίπτωση τῆς ἁγίας Μαρίνης τό Μηναῖο γράφει: Οἱ Κανόνες· πρῶτον ὁ τῆς Θεοτόκου· Ἀνοίξω τὸ στόμα μου. Τί σημαίνει αὐτό; Ὅτι ὁ β΄ κανών τῆς ἁγίας (τοῦ δ΄ ἤχου) εἶναι ὁ παλαιότερος καί ἡ ὁδηγία ἔμεινε, προκειμένου νά ψαλλεῖ ὁμόηχος κανών τῆς Θεοτόκου καί συγκεκριμένα ὁ τῆς Ἀκαθίστου (ἄν δέν ἐννοεῖ τῆς Παρασκευῆς τοῦ δ΄ ἤχου ἀπό τήν Παρακλητική). Τώρα πού ὁ α΄ κανών εἶναι Ἦχος πλ. δ'. Ὑγρὰν διοδεύσας, κι ἐγώ προέταξα τόν τῆς μικρᾶς παρακλήσεως.

__________________________________

Βρῆκα καί τήν Παράκληση τῆς ἁγίας Μαρίνης.


 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
[SIZE="3"

[TAB][/TAB]__________________________________

[TAB][/TAB]Βρῆκα καί τήν [URL="http://www.pigizois.net/latreia/paraklitikoi_kanones/paraklitikos_kanon_agias_marinas.doc"]Παράκληση τῆς ἁγίας Μαρίνης[/URL].
[/SIZE]

Πατερ
Πολλες Ευχαριστιες και για την παρακληση της Αγιας Μαρινης .
Τωρα για να κλεισει το παζλ (το δικο μου) μενουν ο βιος της Αγιας Μαρινης και ο βιος και η παρακληση της Αγιας Βαρβαρας .
Την Ευχη Σας .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τωρα για να κλεισει το παζλ (το δικο μου) μενουν ο βιος της Αγιας Μαρινης και ο βιος και η παρακληση της Αγιας Βαρβαρας .
Την Ευχη Σας .
Τοῦ Κυρίου· νά εἶστε καλά!
Ὁ βίος τῆς ἁγίας Μαρίνης ἀπό τόν Ἱ. Ν. Ἁγίας Μαρίνας Ἐκάλης
http://www.fosilaron.gr/index.php/biosasmarinas
καί ἀπό τόν Ἱ. Ν. Ἁγίας Μαρίνας Ἡλιουπόλεως Ἀττικῆς
http://www.agmarina.gr/ο-βίος-της-αγίας-μαρίνας

 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Υπάρχει και στην Ανέμη, αρκετά παλιό (1894), αλλά εκτενέστερο (αν δεν σας πειράζουν τα παλιά φύλλα και η καθαρεύουσα).
 

Attachments

  • Βίος Αγίας Μαρίνης.pdf
    3.9 MB · Views: 338

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Οπως με πληροφορησε '' ..ο τα παντα πληρων ..'' Χρηστος Τσακιρογλου , ο εν αναλογιω καλος συναδελφος Δημητρης Δασκαλακης (υιος ιερεως) καθηγητης
φιλολογος-θεολογος , παρετηρησε οτι το απολυτικιον της Αγιας Μαρινης ''Του εχθρου τας παγιδας ..'' , δεν αντιστοιχουσε ακριβως με το αυτομελον (καλουπι) ''Τον συναρχον λογον ..'' . Ετσι και για να υπαρχει πληρη αντιστοιχηση , συμπληρωσε στο απολυτικιο της Αγιας , τις λεξεις : παντα κινδυνον δεινον .

Παραθετω το σχετικο παραδειγμα , οπως μου το εστειλλε ο αγαπητος Χρηστος
τον οποιο θερμα ευχαριστω :

Του εχθρου τας ενέδρας / τον συνάναρχον λόγον
ρύμη διέφυγες / Πατρί και Πνεύματι
και αυτώ προσπλακείσα / τον εκ παρθένου τεχθέντα
υπερηκόντισας (κατάληξη στον Νη' και όχι στον κε) / εις σωτηρίαν ημών
και Θεού την δαψιλή / ανυμνήσωμεν πιστοί
χάριν απέιληφας / και προσκυνήσωμεν
αποσοβείν εκ των πιστών / ότι ηυδόκησε σαρκί
πάντα κίνδυνον δεινόν / ανελθείν εν τω σταυρώ
και νόσους τας λυμαινώδεις / και θάνατον υπομείναι
διό πρέσβευε κτλ...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τήν ἀνήρτησα πάλιν τήν ἀκολουθία στό #6 μέ διορθωμένο τό ἀπολυτίκιο.
Ἄς κάνει τό ἴδιο καί ὁ Γιῶργος Μ. στό pdf στό #10.

Παραθέτω καί τό ἕτερον (προσόμοιον) ἀπολυτίκον (σέ πολυτονικό), ποίημα Γερασίμου, γιά τούς ἐνδιαφερομένους. Δέν μποροῦσα νά τό προσθέσω στήν ἐργασία.

Ἀπολυτίκιον. Ἦχος πλ. α΄. Τὸν συνάναρχον Λόγον. Γερασίμου.
Μνηστευθεῖσα τῷ Λόγῳ, Μαρίνα ἔνδοξε, τῶν ἐπιγείων τὴν σχέσιν πᾶσαν κατέλιπες, καὶ ἐνήθλησας λαμπρῶς ὡς καλλιπάρθενος· τὸν γὰρ ἀόρατον ἐχθρὸν, κατεπάτησας στεῤῥῶς, ὀφθέντα σοι ἀθληφόρε. Καὶ νῦν πηγάζεις τῷ κόσμῳ, τῶν ἰαμάτων τὰ χαρίσματα.​


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τήν ἀνήρτησα πάλιν τήν ἀκολουθία στό #6 μέ διορθωμένο τό ἀπολυτίκιο.
Ἄς κάνει τό ἴδιο καί ὁ Γιῶργος Μ. στό pdf στό #10.
εντάξει πάτερ, το βράδυ θα το κάνω.

Να σημειώσω εν παρενθέσει ότι και τα δύο απολυτίκια αναφέρουν το περιστατικό που στάθηκε κεντρικό στην άθλησή της αγίας (και γι' αυτό υπάρχει και στην εικόνα της), δηλαδή τη σωματική πάλη με τον διάβολο, γεγονός που την καθιστά αρχέτυπο του γυναικείου ηρωϊσμού, όπως τονίζει και η υμνολογίας της ημέρας (ήταν μόλις 15 ετών!).
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Όσον αφορά στην συμπλήρωση του Απολυτικίου από τον κ. Δασκαλάκη, να προσθέσω ότι ασχολείται χρόνια με την υμνογραφία, όχι ως παρατηρητής, αλλά και παραγωγικά. Όπως είδα, ούτως ή άλλως οι φιλόλογοι και οι Θεολόγοι του forum παρατήρησαν το ορθό της συμπλήρωσης και αυτό είναι μία ανακούφηση, διότι πρέπει η αλήθεια να είμαστε πολύ προσεκτικοί με αυτά τα ζητήματα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ανεβάζω την Παράκληση της αγίας σε pdf, σε πολυτονικό κείμενο και κάπως μορφοποιημένο, για να είναι πιο ωραίο. Ο πολυτονισμός και ως ένα σημείο η διόρθωση (επίπονη δουλειά) έγινε από τον domesticus, τον οποίο θερμότατα ευχαριστώ. Τα λαθάκια που σίγουρα θα έχουν μείνει βαρύνουν εμένα.

ΥΓ Νομίζω ότι θα συμφωνούσε ο π. Μάξιμος και ο domesticus να το αφιερώσουμε από κοινού στον κ. Λιναρδάκη, που θα ψάλει την αγία μεθαύριο. (Ευτυχώς προλάβαμε...)
 

Attachments

  • paraklitikos_kanon_agias_marinas πολυτ.pdf
    411.1 KB · Views: 474
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όσον αφορά στην συμπλήρωση του Απολυτικίου από τον κ. Δασκαλάκη, να προσθέσω ότι ασχολείται χρόνια με την υμνογραφία, όχι ως παρατηρητής, αλλά και παραγωγικά. Όπως είδα, ούτως ή άλλως οι φιλόλογοι και οι Θεολόγοι του forum παρατήρησαν το ορθό της συμπλήρωσης και αυτό είναι μία ανακούφηση, διότι πρέπει η αλήθεια να είμαστε πολύ προσεκτικοί με αυτά τα ζητήματα.
Καί βέβαια δέν ἦταν ἐσφαλμένη αὐτή ἡ εὔστοχη συμπλήρωση. Ἀλλά θέλω νά παρατηρήσω –καί δέν τό ἔγραψα τότε– ὅτι συμβαίνει κάποιες φορές σέ νεώτερα ἀπολυτίκια πάνω στό Τὸν συνάναρχον Λόγον ἤ στό Τοῦ λίθου σφραγισθέντος καί Τῆς ἐρήμου πολίτης νά παρατηρεῖται μιά ἔλλειψη, χωρίς νά εἶναι ἐμφανής ἤ νά ἀποβαίνει εἰς βάρος τῆς ἐκτελέσεως.

Ἀλλά μήν ἀγχώνεσαι! Πρός τί ἡ ἀνακούφιση...;;;


 
Top