16-10-2004 Συναυλία στα Δημήτρια

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω μια ηχογράφηση από το προσωπικό μου αρχείο. Αν και καθυστερημένα, την ανεβάζω σαν ευχαριστήριο κέρασμα για τη γιορτή μου, μιας και το είχα τάξει. Συγχωρέστε με, όμως τώρα βρήκα χρόνο να ασχοληθώ, έστω και μετά από 13 μέρες. Μακάρι να ήμουν στο Άγ. Όρος για να δικαιολογηθώ κάπως, καθότι εκεί ξημερώνει του Αγ. Ιωάννου...

Είναι η συναυλία που έδωσε στα Δημήτρια ο εν Αθήναις Σύλλογος Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως υπό τη διεύθυνση του τέως Άρχοντος Β' Δομεστίχου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας κ. Δημοσθένους Παϊκοπούλου. Τώρα, για το αν ήταν Σάββατο 16 ή Παρασκευή 15 Οκτωβρίου δεν είμαι σίγουρος, αλλά το θυμάμαι συνδυαστικά πως προηγήθηκε της Κυριακής 17 Οκτωβρίου που έχω κάποια άλλη ηχογράφηση. Νομίζω πάντως πως ήταν Σάββατο, γιατί ρώτησα τον Άρχοντα, τον οποίο και γνώρισα τότε, πού θα έψαλλε την Κυριακή.

Η εγγραφή έγινε με το Mini Disc μου. Το πρώτο μέρος γράφηκε αρκετά δυνατά και στο δεύτερο χαμήλωσα την ένταση. Ωστόσο, δε φαίνεται στην κυματομορφή του α' μέρους το κόψιμο στις άκρες (παραμόρφωση) γιατί χρειάστηκε να το ξαναψηφιοποιήσω, οπότε έγινε αναλογική μεταφορά του ήχου.

Θα ακούσετε στη συναυλία μέλη σπανιότατα, όπως το κράτημα «μισχάλι» του Μπερεκέτου σε λέγετο, το «Νυν αι δυνάμεις» του Ραιδεστινού κατά μίμησιν του «Γεύσασθε» Ιωάννου του Κλαδά σε α' 4φωνο, τον Πολυέλεο «Δούλοι Κύριον» του Γρηγορίου σε γ', το Κοινωνικό «Ευλόγησον τον στέφανον» του Κρητός σε α' κλπ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πλέον υπάρχει και βίντεο, τουλάχιστον για το πρώτο μέρος της εκδήλωσης!!! Το έπαιξε χθες το 4Ε και μόλις το ανέβασα στο youtube. Θα το δείτε παρακάτω.

Σε λίγο θα απομονώσω τον ήχο ώστε να έχουμε και το α' μέρος απαραμόρφωτο.

Ελπίζουμε και περιμένουμε να προβληθεί και το β' μέρος της εκδήλωσης!!!

 
Last edited:
Πλέον υπάρχει και βίντεο, τουλάχιστον για το πρώτο μέρος της εκδήλωσης!!! Το έπαιξε χθες το 4Ε και μόλις το ανέβασα στο youtube. Θα το δείτε παρακάτω.

Σε λίγο θα απομονώσω τον ήχο ώστε να έχουμε και το α' μέρος απαραμόρφωτο.

Ελπίζουμε και περιμένουμε να προβληθεί και το β' μέρος της εκδήλωσης!!!


Ποια χορωδία έψαλλε στα φετινά Δημήτρια; 'Εχει κανείς το βίντεο;
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα ανεβάζω. Μόνο, επειδή τα έκοψα σε 8 κομμάτια αντί των 6 που ήταν το α' μέρος στην προηγούμενη ανάρτησή μου, αν θέλετε αλλάξτε τα νούμερα στα κομμάτια του β' μέρους.
 

Attachments

  • 01 Πρόλογος.mp3
    6.5 MB · Views: 39
  • 02 Απολυτίκια.mp3
    5.8 MB · Views: 59
  • 03 ''Της γης συνταρασσομένης'', Ήχ. β'.mp3
    2.2 MB · Views: 40
  • 04 ''Σήμερον συγκαλείται ημάς'', Θρ. Στανίτσα, Ήχ. πλ. β'.mp3
    10.6 MB · Views: 45
  • 05 Καταβασίαι ''Σταυρόν χαράξας'', Ήχ. πλ. δ'.mp3
    12.5 MB · Views: 58
  • 06 ''Νυν αι δυνάμεις'', Γ. Ραιδεστινού, Ήχ. α' 4φωνος.mp3
    9 MB · Views: 51
  • 07 ''Άξιον εστίν'', Ι. Παλάση, Ήχ. δ' λέγετος.mp3
    5.2 MB · Views: 43
  • 08 Κράτημα ''Μισχάλι'', Π. Μπερεκέτου, Ήχ. δ' λέγετος.mp3
    9.3 MB · Views: 55
Top