16. Aκολουθία Αγίας Μάρτυρος Μελιτινής

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
Σας επισυνάπτω το απολυτίκιο και το κοντάκιο της Αγίας Μάρτυρος Μελιτινής της οποίας η μνήμη της τιμάται στις 16 Σεπτεμβρίου εκάστου έτους. Το απολυτίκιο και το κοντάκιο αποτελούν πόνημα του μακαριστού γέροντος Γερασίμου Μικραγιαννανίτου . Να ευχαριστώ πάρα πολύ τον κύριο Θεόδωρο Τζουμελέκα για την ευγενική παραχώρηση στην κατοχή μου των ύμνων αυτών .
 

Attachments

  • Απολυτίκιον_Αγίας_Μάρτυρος_Μελιτινής.docx
    11.8 KB · Views: 163

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τό «Μελιτηνή» εἶναι βούληση τοῦ μακαριστοῦ;
Ἐπίσης καί τό «ἐγκαρτερτεροῦσα» θέλει διόρθωση.​
 

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
Τό «Μελιτηνή» εἶναι βούληση τοῦ μακαριστοῦ;
Ἐπίσης καί τό «ἐγκαρτερτεροῦσα» θέλει διόρθωση.​

ως προς το πρώτο ερώτημα δεν ξέρω να απαντήσω , ως προς τη δεύτερη συμβουλή θα γίνει η διόρθωση .
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Φυσικά και υπάρχει... Και εντελώς συμπτωματικά είναι η ίδια με αυτήν της Αγίας Ευφημίας στο Μηναίο. Το δε απολυτίκιο (ω του θαύματος!) το ίδιο με εκείνο της Αγίας Παρασκευής...:eek: Σύμφωνα δε με το εξαποστειλάριο, και η Αγία Μελιτηνή επικύρωσε τους όρους της Δ' Οικουμενικής Συνόδου!!!:oops:(n)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
@Saoki ἄν ἔχετε τήν καλωσύνη, ἐξηγήσατε πού βρήκατε αὐτό τό συμπίλημα (γιά νά μή χρησιμοποιήσουμε ἄλλες ἐκφράσεις), σύμφωνα καί μέ τήν προηγούμενη παρατήρηση τοῦ Γεν. Συντονιστοῦ @Panagiotis.
Παρακαλοῦμε νά μήν ἀναβαίνουν στό Ψ «ὅ,τι νἆναι» :mad:(n)

Ἐγώ διαμαρτυρήθηκα στή Διαχείριση καί στόν Συντονισμό, πῶς ἐγκρίθηκε τέτοιο μήνυμα ὡς 1ο!
Βέβαια δέν ἔγινε μέ κακή πρόθεση. Ἄλλωστε, ἄς ἀναρτῶνται κάποια πράγματα, γιά νά λαμβάνουν καί τόν δίκαιον ἔλεγχον!
Ἐνδεχομένως καλή πρόθεση ὐπῆρξε καί στόν @Saoki. Ὀφείλουμε ὅμως νά δηλώνουμε τήν πηγή καί τόν συνθέτη!!!
 

ant evan

New member
ακολουθία της αγιας μελετινής δεν βρήκα τίποτε στα κείμενα
 

Attachments

  • Μελιτηνή.docx
    17.4 KB · Views: 74
Top