15. Μουσικὰ Κοιμήσεως τῆς Θεοτόκου

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν το Δοξαστικό των Αποστίχων της Κοιμήσεως:"Σε την αγνώς τεξαμένην" , που παρατίθενται παραπάνω, μπορούμε να το ψάλλουμε, αντί αυτού που εμπεριέχει το μηναίον και σε επερινό μη πανηγυρίζοντος Ιερού Ναού, παρόλο που δεν εγγράφεται στο Μηναίο; Επειδή μονάχα, στο Πανηγυρικό Εσπερινό της Εκατονταπυλιανής στην Πάρο του άκουσα και μου άρεσε πάρα πολύ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

jonn

Π.Ιωαννης
Aπάντηση προς την παραπάνω ερώτηση,από που λένε το δοξαστικό οι πατέρες. οι Πατέρες ξεκινάνε φιλανθίδη απο το "αιθερίους" λένε απο τον ιάκωβο και απο το "οι και κηδεύσαντες" επιστρέφουν φιλανθίδη...
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ανεβάζω το Δοξαστικό των αίνων της εορτής όπως το έψαλλα φέτος. Είναι μια μίξη θέσεων των αείμνηστων Θρ. Στανίτσα κ' Αθ. Καραμάνη.
 

Attachments

  • Δοξαστικό αίνων Κοιμήσεως Θεοτόκου.pdf
    70.1 KB · Views: 469

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν το Δοξαστικό των Αποστίχων της Κοιμήσεως:"Σε την αγνώς τεξαμένην" , που παρατίθενται παραπάνω, μπορούμε να το ψάλλουμε, αντί αυτού που εμπεριέχει το μηναίον και σε επερινό μη πανηγυρίζοντος Ιερού Ναού, παρόλο που δεν εγγράφεται στο Μηναίο; Επειδή μονάχα, στο Πανηγυρικό Εσπερινό της Εκατονταπυλιανής στην Πάρο του άκουσα και μου άρεσε πάρα πολύ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Δείτε αυτό το θέμα και μάλλον θα απαντηθεί η ερώτησή σας.:wink: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=1238
 

anggeosef

Άγγελος Σέφκας
Υπάρχει περίπτωση, να έχει κάποιος τα αργά προσόμοια των αίνων και να μπορεί να τα δημοσιεύσει για όλους;;;:)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πέραν των Εξαίρετων υπαρχόντων αναρτήσεων Μεγάλων Διδασκάλων, και αφού τα έκανα που τα έκανα για Τάμπλετ, επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού και του Όρθρου της 15-08-2014 και για Τάμπλετ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Επίσης Επισυνάπτω τα αρχεία και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Καλή Παναγιά σε άπαντα τον κόσμο.
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού.
 

Attachments

  • 15-08-2014 Εσπερινός.pdf
    3 MB · Views: 904
  • 15-08-2014 Όρθρος.pdf
    5.4 MB · Views: 769
  • 15-08-2014 Εσπερινός.mel
    133.2 KB · Views: 78
  • 15-08-2014 ?ρθρος & τα της εορτής.mel
    200.4 KB · Views: 65
...

Στὸ ἰδιόμελο τῶν ἀποστίχων "Τὴν πάνσεπτόν σου Κοίμησιν...", στὴν 6η γραμμή, στὴν λ. "ἡμῶν", κάτω ἀπὸ τὸ μων, νὰ τεθεῖ ἀντὶ ἴσου ὀλίγον.
 

Attachments

  • Κοίμησις Θεοτόκου τελικόν.pdf
    290.1 KB · Views: 608
Last edited by a moderator:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς

Ἕνα διαφορετικό, ἀλλά καί παραδοσιακό "Θεαρχίῳ νεύματι..." θά βρεῖτε ἐδῶ. Γενικῶς στή σειρά αὐτή γίνεται καλή ἐργασία.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μήπως έχει κανείς τα αργά προσόμοια του εσπερινού της Κοιμήσεως της Θεοτόκου; Ευχαριστώ!
Ένα από τα πρώτα πράγματα που έσπευσα να κάνω, μόλις έμαθα πως κυκλοφόρησαν μουσικά βιβλία του μοναδικού αείμνηστου δασκάλου της ψαλτικής Σ. Καρά ήταν να προμηθευτώ όσα περισσότερα μπορούσα με βάση την οικονομική μου δυνατότητα. Το μηναίο του Αυγούστου με τους δύο τόμους ήταν το πρώτο πράγμα που αγόρασα από το βιβλιοπωλείο της αποστολικής διακονίας στο κέντρο της Αθήνας. Είναι τόσες γιορτές και πανηγυράκια αυτό το μήνα που αξίζει με το παραπάνω. Για μένα πρόκειται για ανεκτίμητης αξίας έργο και πολύ βοηθητικό για όσους θέλουν πραγματικά να μάθουν ψαλτική. Εύχομαι να υπάρχει ακόμα απόθεμα.
 
Έχει κανείς συνάδελφος το Δοξαστικό του Εσπερινού από Γεωργιάδη; Θα το ψάλει ο δεξιός εφέτος και καλό είναι αν και δεν μου το έστειλε να το έχω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Έχει κανείς συνάδελφος το Δοξαστικό του Εσπερινού από Γεωργιάδη; Θα το ψάλει ο δεξιός εφέτος και καλό είναι αν και δεν μου το έστειλε να το έχω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ποιου Γεωργιάδη?? Γιατί είναι και πολλοί..!!:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τουλάχιστον τρεις, με πλούσιο συγγραφικό έργο.
Τριαντάφυλλος, Θεοδόσιος και Ελευθέριος.

κ Θεμιστοκλής, βεβαίως, βεβαίως...
 
Top