15. Μουσικὰ Κοιμήσεως τῆς Θεοτόκου

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μία υπενθύμιση του θέματος για όσους ενδιαφέρονται. Στα μηνύματά μου με μουσικά αρχεία, πρόσθεσα και τα αρχεία mel. Για την περίπτωση να τύχει η εορτή ημέρα Κυριακή (όπως φέτος), παραθέτω τα προβλεπόμενα από το ισχύον τυπικό.
Τα αναστάσιμα από το Αναστασιματάριο του Ιωάννου Πρωτοψάλτου, έχει ανεβάσει ο κυρ Βασίλης, με την δακτυλογράφηση του Σάββα Παπαδόπουλου εδώ.

Καλή δύναμη σε όλους.
 

Attachments

  • ΤΜΕ Βιολάκη 1.jpg
    62.5 KB · Views: 127
  • ΤΜΕ Βιολάκη 2.jpg
    351.5 KB · Views: 94
Last edited:
Τό ἄλλο πού ἤθελα νά παρατηρήσω εἶναι ὅτι στόν Ἅγιον Ὄρος, χάριν ἐναλλαγῆς, ψάλλεται στά πεντηκοστάρια Καὶ νῦν, Ταῖς τῆς Παναχράντου... (ΣΤ, σ. 575, ὑπ. 1076).

Αξίζει νομίζω να αναφερθεί ότι και η παράδοση της Πόλης, όπως καταγράφεται από τον Απόστολο Κώνστα το Χίο εδώ, συμφωνεί με την αγιορείτικη (ΕΒΕ 1869 φ32).
 

aposapostolopoulos

Απόστολος Αποστολόπουλος
Άκουγα εχθές την ηχογράφηση, του Εσπερινού της εορτής της Κοιμήσεως της Θεοτόκου με τον Μέγιστο Αθ. Παναγιωτίδη, που ανέβασε ο κ. Στεφούλης εδώ. Πραγματικά με εντυπωσίασε και με συγκίνησε ο αείμνηστος με την εκτέλεση των προσομοίων. Έκατσα λοιπόν και κατέγραψα τα προσόμοια κατ' εκτέλεσιν του Αειμνήστου Αθ. Παναγιωτίδη και σας τα προσφέρω. Αφιερώνω δε την καταγραφή στον κ. Στεφούλη, στους καλούς φίλους Δημήτρη Σκρέκα, Νικόλαο Μάννη, Σταύρο Παναγιώτη Μανιάτη και στους αγαπητούς Γεώργιο Μ. και Κων/νο Μπουσδέκη. Πιστεύω να πλησίασα, έστω και ελάχιστα, στον τρόπο εκτέλεσης του Πρωτοψάλτου.
 

Attachments

  • Προσόμοια Εσπερινού Κοιμήσεως της Θεοτόκου, Αθ. Παναγιωτίδη.pdf
    242.7 KB · Views: 1,449
Last edited by a moderator:

filomousos

Παλαιό Μέλος

Attachments

  • Προσόμοια.PDF
    453.6 KB · Views: 810
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τα του εσπερινού προσόμοια ''μελοποιηθέντα παρά του εν Βλάγκα Γεωργίου του Ρύσιου '' .
Πηγή: Μουσική Μέλισσα Θ.Π.Π.Φ. τ. Γ΄ (ιδιόμελάριον) Κοβεντάρειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης.
Σχετική αναφορά στο φόρουμ.

Και οφείλει να επαινεθεί το μεράκι κ η φροντίδα των νεαρών και πολυτάλαντων φίλων, μουσικολογιώτατων και καλλιφωνότατων Κωνσταντίνου Μπουσδέκη και Κωνσταντίνου Φωτόπουλου που με τη χορωδία εν Ψαλτηρίω μας έχουν δώσει τα δύο τελευταία προσόμοια στην ιστοσελίδα τους, αλλά και σε ψηφιακό δίσκο με ύμνους της εορτής της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, Εν μνημείω τίθεται. Βλέπε εδώ και εδώ.

Δ.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Τα του εσπερινού προσόμοια ''μελοποιηθέντα παρά του εν Βλάγκα Γεωργίου του Ρύσιου '' .
Πηγή: Μουσική Μέλισσα Θ.Π.Π.Φ. τ. Γ´ (ιδιόμελάριον) Κοβεντάρειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης.
Σχετική αναφορά στο φόρουμ.

Ευχαριστίες. Ενδιαφέρον έχει κ το Δοξαστικό των Αποστίχων της Αποδόσεως (22 Αυγούστου εσπέρας, σσ. 181-184), σύνθεση κατά μίμηση του "Σε τον αναβαλλόμενον" παρά Βενιαμίν Συνάδων. :wink:
 
Τα του εσπερινού προσόμοια ''μελοποιηθέντα παρά του εν Βλάγκα Γεωργίου του Ρύσιου '' .
Πηγή: Μουσική Μέλισσα Θ.Π.Π.Φ. τ. Γ΄ (ιδιόμελάριον) Κοβεντάρειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης.
Σχετική αναφορά στο φόρουμ.

Και παρακάτω έχει και το "Θεαρχίω" παρά Ρυσίου.
Έχω όμως μία υπόνοια ότι τόσο τα προσόμοια, όσο και το οκτάηχο δοξαστικό είναι του Αντωνίου Λαμπαδαρίου-τα οποία μετέγραψε στη Νέα Γραφή ο μαθητής του και κληρονόμος των χειρογράφων του Γεώργιος Ρύσιος. Αν κάποιος τα βρει από Αντώνιο σε παλαιά γραφή να το δει λίγο (η Πέργαμος έχει πολύ Αντώνιο).
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ιδιόμελα (δοξαστικά) από τη λιτή της εορτής και από το Δοξαστάριο του Παναγ. Κηλτζανίδου, χρησιμοποιούμενα και ως μεθέορτα (Κυριακή μετά την εορτήν).
 

Attachments

  • «Η των ουρανών..»-«Άσατε λαοί..».pdf
    601.3 KB · Views: 431
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: atk

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Το Δοξαστικό των Αίνων της εορτής σε μέλος Π. Φιλανθίδη το οποίο το κοκκίνισα λίγο. Όμως έχω προσέξει πως σε ένα σημείο στις πανηγύρεις οι Δανιηλαίοι το αλλάζουν. Μήπως ξέρει κανείς περισσότερα; το τμήμα ...."αιθερίους διήρπαζον και κοσμικώς διεσπαρμένους" το ψάλλουν από κάπου αλλού και όχι από αυτό το κείμενο. Έχω και ηχητικό, αλλά εντάξει εδώ το θέμα είναι διαφορετικό, ας μη το μπερδεύουμε, απλά αν κάποιος ξέρει κάτι μόνο. Τίποτα άλλο.
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • DojastikoAinonKoimiseosFilanthidi.pdf
    325.9 KB · Views: 543

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το Δοξαστικό των Αίνων της εορτής σε μέλος Π. Φιλανθίδη το οποίο το κοκκίνισα λίγο. Όμως έχω προσέξει πως σε ένα σημείο στις πανηγύρεις οι Δανιηλαίοι το αλλάζουν. Μήπως ξέρει κανείς περισσότερα; το τμήμα ...."αιθερίους διήρπαζον και κοσμικώς διεσπαρμένους" το ψάλλουν από κάπου αλλού και όχι από αυτό το κείμενο. Έχω και ηχητικό, αλλά εντάξει εδώ το θέμα είναι διαφορετικό, ας μη το μπερδεύουμε, απλά αν κάποιος ξέρει κάτι μόνο. Τίποτα άλλο.
Ευχαριστώ.

Ανέβασε το ηχητικό. Πάντως κατά το έθος ψάλλει ο δεξιός χορός Δόξα Εσπερίων από τον Ιάκωβο ( εναλλάξ με τον αριστερό) και Δόξα Αίνων από τον Φιλανθίδη. Υποπτεύομαι ότι πρόκειται για απλοποίηση της δεινής θέσης του Φιλανθίδη.

Δ.
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ανέβασε το ηχητικό. Πάντως κατά το έθος ψάλλει ο δεξιός χορός Δόξα Εσπερίων από τον Ιάκωβο ( εναλλάξ με τον αριστερό) και Δόξα Αίνων από τον Φιλανθίδη. Υποπτεύομαι ότι πρόκειται για απλοποίηση της δεινής θέσης του Φιλανθίδη.

Δ.

Το ηχητικό αυτό είναι στο συνημμένο Δημήτρη. Το δοξαστικό των αίνων της εορτής της κοιμήσεως της Θεοτόκου από την πανήγυρη στην ιερά μονή Ιβήρων αγίου όρους. Με την ευκαιρία αυτή, από την ίδια ηχογράφηση ανέβηκε πριν λίγο και ηχητικό με το αργό απολυτίκιο που συνοδεύεται με το κείμενό του, αν και δεν δείχνει καθαρό από λάθος μου, από το "Μουσικόν Απάνθισμα" εδώ:
 

Attachments

  • 05 - CD3 - Dojastiko Ainon (Same as Track 04).mp3
    8.5 MB · Views: 174
  • ApolitikionArgoKoimiseos01.png
    ApolitikionArgoKoimiseos01.png
    933.2 KB · Views: 447
  • ApolitikionArgoKoimiseos02.png
    ApolitikionArgoKoimiseos02.png
    892.3 KB · Views: 279
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το ηχητικό αυτό είναι στο συνημμένο Δημήτρη. Το δοξαστικό των αίνων της εορτής της κοιμήσεως της Θεοτόκου από την πανήγυρη στην ιερά μονή Ιβήρων αγίου όρους. Με την ευκαιρία αυτή, από την ίδια ηχογράφηση ανέβηκε πριν λίγο και ηχητικό με το αργό απολυτίκιο που συνοδεύεται με το κείμενό του, αν και δεν δείχνει καθαρό από λάθος μου, από το "Μουσικόν Απάνθισμα" εδώ:

Ευχαριστώ αδελφέ ανώνυμε. Κατά πρώτον δεν ακούω καθαρά Δανιηλαίους. Κατά πάσα πιθανότητα στο δοξαστικό διευθύνει ο π. Αντίπας κ ελάχιστα ακούω τον π. Δαμασκηνό με τον π. Θεοδόσιο. Τον γ. Δανιήλ δεν τον ακούω. Κάποια φωνή του μοιάζει στο νεεεε φέλαι (αλλά δεν είμαι σίγουρος). Πιθανότατα ο π. Αντίπας είχε μαζί του κάποια προσαρμογή των δεινών θέσεων στις συλλαβές (είτε δική του, είτε από τον μακαρίτη Αβραάμ Ευθυμιάδη, θα μπορούσε να είναι και σύντμηση του Ιεροθέου πρώην Φιλοθεϊτου, ή κάποιου άλλου): ''αιθερίους διήρπαζον και κοσμικώς διεσπαρμένους ομοχώρους παρέστησαν τω αχράντω σου σώματι'' αφού στη συνέχεια επανέρχονται στο κείμενο του Φιλανθίδου.

Δ.
 
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Το Δοξαστικό των Αίνων της εορτής σε μέλος Π. Φιλανθίδη το οποίο το κοκκίνισα λίγο. Όμως έχω προσέξει πως σε ένα σημείο στις πανηγύρεις οι Δανιηλαίοι το αλλάζουν. Μήπως ξέρει κανείς περισσότερα; το τμήμα ...."αιθερίους διήρπαζον και κοσμικώς διεσπαρμένους" το ψάλλουν από κάπου αλλού και όχι από αυτό το κείμενο. Έχω και ηχητικό, αλλά εντάξει εδώ το θέμα είναι διαφορετικό, ας μη το μπερδεύουμε, απλά αν κάποιος ξέρει κάτι μόνο. Τίποτα άλλο.
Ευχαριστώ.

Aγαπητοί φiλοι χαίρετε! Φέτοs με αξίωσε η Παναγία μαs να ψάλλω το Δόξα των αίνων σε μέλοs Π.φιλανθίδη.Η συγκεκριμένη θέση-γραμμή δεν είναι και η ''στριφνότατη''.Στο διήρπαζον στο -η-(εδώ είμαστε στο ύψοs του φθόγγου ΓΑ)μπαίνει η χρωματική φθορά του φθόγγου ΔΙ για να κατέβουμε χρωματικά καταλήγονταs στον(κάτω) ΖΩ,αφού η φθορά του ΔΙ μπήκε στο ΓΑ.Τέσσεριs φωνέs επάνω με την μαλακή χρωματική φθορά του ΔΙ στον ΓΑ δουλέυουμε μαλακή κλίμακα(όλο δεύτερο ήχο).Το ισοκράτημα απ'το '' και κοσμικώs έωs το παρέστησαν'' και πριν το ναααααν θα δηλωθεί ωs ΓΑ.Ενώ στο -ναααααα αν-τηs λέξηs παρέστησαν βάζει την διατονική φθορά του ΓΑ όπου εκεί πλέον το ισοκράτημα είναι ΖΩ εναρμόνιο. ΥΓ. Χθεs το βράδυ όλο το ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ φλέγονταν από αγρυπνίεs με δυνατά μαθήματα κύρίωs στην ΙΒΗΡΩΝ και στο ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ.. Βοήθειά μαs η ΠΑΝΑΓΙΑ.ΕΙΠΩΜΕΝ!
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Δόξα Κοιμήσεως μέλος Θεμιστοκλή Γεωργιάδη - δυνατό κομμάτι ......
 

Attachments

  • TH AΘΑΝΑΤΩ ΣΟΥ ΚΟΙΜΗΣΕΙ- ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ.pdf
    280.5 KB · Views: 602

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Δόξα Κοιμήσεως μέλος Θεμιστοκλή Γεωργιάδη - δυνατό κομμάτι ......

Εδώ σε ηχητική εκτέλεση από τον μακαριστό π Παντελεήμωνα Κάρτσωνα .....


http://agiotokos-kappadokia.gr/2011/12/20/παναγιάριον-ύμνοι-αφιερωμένοι-στην-π/

Με χαρά βλέπω ότι οι φωτογραφίες του γέροντα που πρώτος εγώ κ ορισμένοι ακόμα φίλοι ανεβάσαμε εδώ στο Ψαλτολόγιον έχουν ανέβει κ σε άλλες σελίδες .....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Top