15. Μουσικὰ Ὁσίων Παύλου Θηβαίου & Ἰωάννου Καλυβίτου

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Στό συννημένο ἀρχεῖο θά βρεῖτε μελοποιημένα ἀπό μένα τό δοξαστικό τῆς λιτῆς σέ πλάγιο τοῦ πρώτου καί τό ἰδιόμελο μετά τόν Ν΄ ψαλμό σέ πλάγιο τοῦ δευτέρου τοῦ Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Καλυβίτου.

Ἐπίσης, ἔγραψα μουσικῶς τίς α΄, γ΄ καί θ΄ ᾠδές τοῦ κανόνος τοῦ ὁσίου Παύλου Θηβαίου, διότι παρουσίαζαν μεγάλες δυσκολίες. Ἀκολούθησα τό "νέον εἱρμολόγιον" τοῦ κυρ-Ἀποστόλη Παπαχρήστου, διότι οἱ εἱρμοί αὐτοί δέν ὑπῆρχαν στά παλαιά εἱρμολόγια.

Υ.Γ. Παρακαλῶ κρίνεται ἐπιεικῶς τήν προσπάθεια. Σίγουρα ὑπάρχουν ὀρθογραφικά λάθη, ὅποιος θέλει ἀς μέ βοηθήσει νά τά διορθώσω. Εὐχαριστῶ!
 

Attachments

  • μουσικά μέλη 15ης Ιανουαρίου.pdf
    4.5 MB · Views: 463

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μπράβο, Λεωνίδα! ιδαιτέρως μου άρεσε ο σωστός τονισμός της λέξης "εσμέν" (και η χρήση του υφέν! :D)

Μια μικρή μου διαφωνία (ως προς τη μελοποίηση) είναι η "αποκοπή" της λέξης "Ιωάννη" στο στιχηρό μετά τον Ν' ψαλμό.

Και πάλι μπράβο! Και βοήθειά σου ο άγιος. Και προσεύξασθε και υπέρ ημών!
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Γιά τήν ἀγρυπνία πού ἐτελέσθη ἐφέτος στήν ἱερά μονή Εἰσοδείων τῆς Θεοτόκου Μυρτιᾶς ὁ μουσικολογιώτατος ἱερέας π. Χρῆστος Μουσελίμης μελοποίησε τά δοξαστικά τῶν ἀποστίχων τοῦ ἑσπερινοῦ καί τῶν αἴνων.

Ἔχει μεγάλο τάλαντο ὁ πατήρ, γι' αὐτό καί τά μέλη χαρακτηρίζονται ἀπό πρωτοτυπία, ἔντεχνες θέσεις. Μάλιστα τά καλλιγραφεῖ μέ τήν πέννα του καί μᾶς τά παραδίδει ἔγχρωμα. Ὅ,τι καλύτερο, δηλαδή. Τόν εὐχαριστοῦμε θερμότατα.

Θά τά βρεῖτε στήν ἀνανεωμένη ἱστοσελίδα τοῦ Συλλόγου ἱεροψαλτῶν μέ ἕδρα τό Ἀγρίνιο.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ευχαριστίες στον Λεωνίδα και τον π. Χρήστο για τις μελοποιήσεις τους! Θα μας είναι πολύ χρήσιμες αυτές τις μέρες σε μια τοπική πανήγυρη στο Κυρτωμάδω Χανίων.

Το μόνο που λείπει μουσικά από την ακολουθία Ιωσήφ του Υμνογράφου (εδώ) για τον Άγιο Ιωάννη τον Καλυβίτη είναι το δοξαστικό των εσπερίων στιχηρών. Ελλείψει άλλης επιλογής, μουτζούρωσα κι εγώ δυο κόλλες χαρτί, όπως συνηθίζει να λέει γνωστό μέλος του Ψ, ώστε να μην αυτοσχεδιάζουμε στον εσπερινό. Το ανεβάζω, όπως είναι προχειρογραμμένο, όσο προλαβαίνουμε ακόμη, μήπως το χρειαστεί και κανείς άλλος.
 

Attachments

  • Οσίου Ιωάννου Καλυβίτου [Ιωσήφ] - Δοξαστικόν Εσπερίων - ΜΓΛ.pdf
    61.7 KB · Views: 158
Ευχαριστίες στον Λεωνίδα και τον π. Χρήστο για τις μελοποιήσεις τους! Θα μας είναι πολύ χρήσιμες αυτές τις μέρες σε μια τοπική πανήγυρη στο Κυρτωμάδω Χανίων.

Το μόνο που λείπει μουσικά από την ακολουθία Ιωσήφ του Υμνογράφου (εδώ) για τον Άγιο Ιωάννη τον Καλυβίτη είναι το δοξαστικό των εσπερίων στιχηρών. Ελλείψει άλλης επιλογής, μουτζούρωσα κι εγώ δυο κόλλες χαρτί, όπως συνηθίζει να λέει γνωστό μέλος του Ψ, ώστε να μην αυτοσχεδιάζουμε στον εσπερινό. Το ανεβάζω, όπως είναι προχειρογραμμένο, όσο προλαβαίνουμε ακόμη, μήπως το χρειαστεί και κανείς άλλος.

Μιχαλάκη!!! να μουτζουρώνεις πιο συχνά!
 

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Στό συννημένο ἀρχεῖο θά βρεῖτε μελοποιημένα ἀπό μένα τό δοξαστικό τῆς λιτῆς σέ πλάγιο τοῦ πρώτου καί τό ἰδιόμελο μετά τόν Ν΄ ψαλμό σέ πλάγιο τοῦ δευτέρου τοῦ Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Καλυβίτου.

Ἐπίσης, ἔγραψα μουσικῶς τίς α΄, γ΄ καί θ΄ ᾠδές τοῦ κανόνος τοῦ ὁσίου Παύλου Θηβαίου, διότι παρουσίαζαν μεγάλες δυσκολίες. Ἀκολούθησα τό "νέον εἱρμολόγιον" τοῦ κυρ-Ἀποστόλη Παπαχρήστου, διότι οἱ εἱρμοί αὐτοί δέν ὑπῆρχαν στά παλαιά εἱρμολόγια.


αγαπητέ κύριε Λεωνίδα καλημέρα
ευεργετούμενος από την ανάρτηση της μουσικής καταγραφής του κανόνος του Αγίου Παύλου σκέφτηκα να σας εκφράσω τις ευχαριστίες μου καθαρογράφοντας το αρχείο σας το οποίο σας επισυνάπτω
σας εύχομαι
Καλά Χριστούγεννα
Καλό και Ευλογημένο το 2017
 

Attachments

  • Μουσικά μέλη τῆς 15ης Ἰανουαρίου.pdf
    510.5 KB · Views: 126
Last edited by a moderator:
Top