14 χρόνια χωρίς τον Σ. Περιστέρη

Status
Not open for further replies.
Όλα σας τα μηνύματα διακατέχονται από οπαδισμό και φανατισμό .
Σας τα έγραψε σωστά , ο κ. Αετόπουλος , ο κ. Μπουλμπουτζής , ο κ. Λευκόπουλος (ο και συντονιστής ) και άλλοι αλλά...
Το ιστολόγιο που παραπέμπετε , δεν ξέρω βέβαια αν είναι δικό σας , υπό την έννοια ότι σας ανήκει .
Σας εκφράζει όμως απόλυτα .
Κουράσατε (αν δεν το καταλάβατε ..)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Υπάρχει μια περιοχή της παράδοσης που βρίσκεται επέκεινα του ύφους. Είναι απροσπέλαστη για πολλούς (όπως μάλλον και για μένα), διότι απαιτεί πολλή γνώση, μουσικοψαλτική παιδεία, ώριμα αισθητήρια, και το κυριότερο, αρετή. Αλλά μακάριοι όσοι γεύτηκαν τους καρπούς της.

Ποια είναι αυτή;
Να είσαι ωδειακός στις προτιμήσεις, αλλά να μπορείς να χαίρεσαι το ψάλσιμο του Στανίτσα γιατί αποπνέει το αυτό εκκλησιαστικό ψαλτικό ήθος.
Ή να είσαι πατριαρχικός, αλλά να μπορείς να χαίρεσαι το ψάλσιμο του Περιστέρη, γιατί αποπνέει το αυτό εκκλησιαστικό ψαλτικό ήθος.
Να θαυμάζεις χωρίς να μυθοποιείς και η ψαλτική σου άποψη (που οφείλεις να έχεις) να μην εμποδίζει εξ ορισμού τα πνευματικά σου αισθητήρια να θέλγονται από την ετερότητα, όταν αυτή διαπνέεται από τις ίδιες αναλλοίωτες αρχές με τις δικές σου.

Όσο αυτή η ("επέκεινα") περιοχή της παράδοσης είναι απροσπέλαστη από τους περισσότερους από εμάς, τόσο θα βλέπουμε παρόμοιες ανωφελείς αντεγκλήσεις σε δημοσίους διαλόγους ή και στην ψυχή μας για το "Τίς ἄρα μείζων ἐστὶν".
 

erotafios

Νέο μέλος
Όλα σας τα μηνύματα διακατέχονται από οπαδισμό και φανατισμό .
Σας τα έγραψε σωστά , ο κ. Αετόπουλος , ο κ. Μπουλμπουτζής , ο κ. Λευκόπουλος (ο και συντονιστής ) και άλλοι αλλά...
Το ιστολόγιο που παραπέμπετε , δεν ξέρω βέβαια αν είναι δικό σας , υπό την έννοια ότι σας ανήκει .
Σας εκφράζει όμως απόλυτα .
Κουράσατε (αν δεν το καταλάβατε ..)

Κ Καλπακίδη τα διαδικτυακα forums ειναι ανοιχτα σε καταθεση απόψεων και ανταλλαγή ιδεών..Δεν νομιζω οτι έχω στείλει τοσα μνμ ωστε να κουρασα .Αν θεωρειτε οτι η καταθεση καποιων αποψεων που ενοχλουν κουραζει τοτε εχετε δίκιο..
μιλατε εξ ονοματος πολλων ομως σαν να αντιπροσωπευετε το ''όλο'' εδω..
Δεν κατηγορησα κανενα απο τους κυριους που αναφερετε και βεβαιως μπορει να εχουνκαι δικιο.Την αποψη μου εγραψα ,δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη.
Αφου κουρασα τον αρχοντα του Forum παυω...
 
Last edited by a moderator:

Να θαυμάζεις χωρίς να μυθοποιείς
θα βλέπουμε παρόμοιες ανωφελείς αντεγκλήσεις σε δημοσίους διαλόγους ή και στην ψυχή μας για το "Τίς ἄρα μείζων ἐστὶν".

Στην πρώτη φράση βρίσκεται το resume .
Αυτό υπονόησα και εγώ και οι προλαλήσαντες.
Με ενόχλησε αυτή η μυθοποίηση , η υπερβολή και ο φανατισμός.
Όσον αφορά το δεύτερο ( Τίς ἄρα μείζων ἐστὶν), εσύ φίλε Γιώργο , ήσουν ο εισηγητής του θέματος της ψηφοφορίας-μιας πρόσφατης δημοσκόπησης για τον καλύτερο ψάλτη. Αλλά και στο θέμα για τον καλύτερο της Θεσσαλονίκης (μεταξύ των παλαιών ) , θα θυμάσαι την τοποθέτησή μου .
Εγώ ήμουν και είμαι κατά.
 
Last edited:
Κ Καλπακίδη τα διαδικτυακα forums ειναι ανοιχτα σε καταθεση απόψεων και ανταλλαγή ιδεών..Δεν νομιζω οτι έχω στείλει τοσα μνμ ωστε να κουρασα .Αν θεωρειτε οτι η καταθεση καποιων αποψεων που ενοχλουν κουραζει τοτε εχετε δίκιο..
μιλατε εξ ονοματος πολλων ομως σαν να αντιπροσωπευετε το ''όλο'' εδω..
Δεν κατηγορησα κανενα απο τους κυριους που αναφερετε και βεβαιως μπορει να εχουνκαι δικιο.Την αποψη μου εγραψα ,δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη.
Αφου κουρασα τον αρχοντα του Forum παυω...

Η επανάληψη κουράζει .
Η εμμονή κουράζει.
Το να κωφεύεις κουράζει.
Και το να ειρωνεύεσαι επίσης .
Ειδικά όταν το κάνεις ανωνύμως.
 
Last edited by a moderator:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όσον αφορά το δεύτερο ( Τίς ἄρα μείζων ἐστὶν), εσύ φίλε Γιώργο , ήσουν ο εισηγητής του θέματος της ψηφοφορίας-μιας πρόσφατης δημοσκόπησης για τον καλύτερο ψάλτη.
Για τους καλύτερους ψάλτες διορθώνω.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει αντίφαση, γιατί δεν υπάρχει σχέση ανάμεσα στα δύο. Είναι άλλο να πασχίζεις να βγάλεις τον δικό σου καλύτερο από τους άλλους και άλλο να μοιράζεσαι με την κοινότητα κριτήρια και εμπειρίες για το τι θεωρείς καλό ψάλσιμο. Το δεύτερο ήταν ο σκοπός της δημοσκόπησης. Δεν πρότεινα
gallop, ούτε ψαλτικά καλλιστεία, αλλά σφυγμομέτρηση που θα οδηγούσε σε σοβαρά συμπεράσματα ή και συζήτηση γύρω από ψαλτικές αρχές στο σύγχρονο ψαλτικό γίγνεσθαι.
(μάλιστα προσπάθησα με εκτενέστατα μηνύματα να δείξω αυτή την ιδιαιτερότητα, αλλά δεν έγινα καθόλου κατανοητός, όπως μου αποδεικνύεται ξανά, και γι' αυτό εγκατέλειψα την προσπάθεια).

Η άποψή μου παραμένει, για να επανέλθω στο θέμα που συζητάμε, ότι αν φύγουμε από την έννοια του ύφους ως τεχνικής και αναχθούμε στο ύφος ως ήθος είναι δύσκολο να μη μας αρέσει και ο Στανίτσας και ο Περιστέρης (άσχετα με το τι αγαπάμε, ψάλλουμε, διδάσκουμε, ακολουθούμε και γενικά θεωρούμε πιο σωστό).
 

erotafios

Νέο μέλος
Η επανάληψη κουράζει .
Η εμμονή κουράζει.
Το να κωφεύεις κουράζει.
Και το να ειρωνεύεσαι επίσης .
Ειδικά όταν το κάνεις ανωνύμως.

Για το μονο που εχετε δίκιο κατα την προσωπικη μου αποψη είναι για το θεμα της ανωνυμιας..Για ολα τα υπολοιπα που με εγκαλειτε επιτρεψτε μου να σας πω οτι δεν εχουν καμια σχεση με την διαδικτυακη μου συμπεριφορα στο forum.
Πραγματι η ανωνυμια κουραζει ,αλλά εσεις οι φανατικα θρησκευομενοι ειστε avalaible 24 ωρες το 24ωρο να στειλετε στην πυρα οποιο τολμησει να εχει διαφορετικη αποψη απο την συστημικο και κυριαρχο πλαισιο ιδεολογιας.
Εκφραζω παντα προσωπικες μου αποψεις και δεν διεκδικω το αλαθητο.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το Ψαλτολόγιον γενικώς (και ο γράφων ειδικώς, όπως προκύπτει από τις κατά καιρούς δημοσιεύσεις μου) σέβονται τη μνήμη του Σπυρ. Περιστέρη και το έργο του.

Ωστόσο το παρόν θέμα εκτροχιάστηκε και για το λόγο αυτό κλειδώνεται.

Παρακαλώ για πιστή εφαρμογή των κανόνων του φόρουμ, τους οποίους εγγραφόμενοι όλοι αποδεχτήκαμε. Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 
Status
Not open for further replies.
Top