14. «ὁ τετραμερὴς λαὸς»

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
[FONT=&quot]Εκ του σημερινού κανόνος: (Δ' ωδή)

[/FONT]
Ἱερῶς προστοιβάζεται, ὁ τετραμερὴς λαὸς προηγούμενος,τῆς ἐν τύπῳ μαρτυρίου σκηνῆς,σταυροτύποις τάξεσι κλεϊζόμενος.

Τι σημαίνει αυτό "ὁ τετραμερὴς λαὸς"; Σε τι αναφέρεται αυτό; Μου έκανε εντύπωση σήμερα που το ψάλλαμε, και ενώ το ψάλλω χρόνια μόλις σήμερα το πρόσεξα. (βάλτε τώρα με το μυαλό σας τι προσεχτικός ψάλτης είμαι...)

Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀγαπητέ Βασίλη σ᾿ εὐχαριστοῦμε.
Εἶσαι τυχερός πού φτάνεις τήν δ΄ ᾠδή καί ἔρχεσαι σέ ἐπαφή μέ τόσο σημαντικά ποιήματα. Ἐμεῖς μέχρι τήν γ΄ καί πολύ εἶναι.
Ἄν καί θέλει ἀκόμη ψάξιμο, νομίζω, ὅτι τετραμερής λαός εἶναι ὁ λαός ὁ προερχόμενος ἀπό τά τέσσερα σημεῖα τοῦ ὁρίζοντος. Αὐτό ἔχει σχέση μέ τήν Π.Δ. καί τή σκηνή τοῦ μαρτυρίου, ὅπως θά δεῖς στό Παραλειπομένων Β΄, 1, 3 «καὶ ἐπορεύθη Σαλωμὼν καὶ πᾶσα ἡ ἐκκλησία εἰς τὴν ὑψηλὴν τὴν ἐν Γαβαών, οὗ ἐκεῖ ἦν ἡ σκηνὴ τοῦ μαρτυρίου τοῦ Θεοῦ, ἣν ἐποίησε Μωυσῆς παῖς Κυρίου ἐν τῇ ἐρήμῳ» καί σέ ὅλο τό κεφ. 1 καθώς καί τά λοιπά, ἀλλά κυρίως σχετίζεται μέ τόν τετραμερῆ Σταυρό τοῦ Κυρίου, τήν Ἐκκλησία Του ἀπ᾿ ὅλα τά μήκη καί πλάτη τοῦ κόσμου, σέ μία ὡραία παρομοίωση καί παραλληλισμό μέ τό θέμα τῆς ἡμέρας.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ε άμα δεν ψάλλαμε και στα μοναστήρια (είμαι Τρίπολη για Σαββατοκύριακο) τον κανόνα ολόκληρο...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ε άμα δεν ψάλλαμε και στα μοναστήρια (είμαι Τρίπολη για Σαββατοκύριακο) τον κανόνα ολόκληρο...
Σωστός καί καλή δύναμη!
Ἐμεῖς, ἄν καί δέν εἴμαστε μοναστῆρι, ἐχθές στό ἑσπερινό ὅλο τό Α΄ Κάθισμα τοῦ Ψαλτηρίου, καί σήμερα ὁ Ν΄ ἐμμελῶς καί προσκύνηση τοῦ εὐαγγελίου.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Όσο κι αν έψαξα δεν απαντάται πουθενά η φράση "τετραμερής" στην Παλαιά και Καινή διαθήκη.
Ισως ο ποιητής να εννοεί ότι ο λαός του Θεού είναι χωρισμένος στα τέσσερα μετά την βάπτιση ενώ οι άλλοι λαοί είναι τριμερείς (ψυχή, σώμα, πνεύμα) καθ εικόνα του Δημιουργού.
Οι ορθόδοξοι μετά το βάπτισμα είναι τετραμερείς γιατί λαμβάνουν τον σταυρό όχι για να τον σηκώσουν σαν βαρύ φορτίο (τον σήκωσε ο Χριστός για όλους) αλλά για να ελαφρώσει το φορτίο από τις επιθέσεις των εχθρών και το βάρος των παθών.
Ετσι ο άνθρωπος είναι χωρισμένος στα τέσσερα. Ψυχή, σώμα, πνεύμα, και Θεία Χάρη.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Οἱ ἑξακόσιες καὶ πλέον χιλιάδες τοῦ ἰσραηλιτικοῦ λαοῦ κατὰ τὴν πορεία του πρὸς τὴν γῆν τῆς ἐπαγγελίας ἦταν σταυροειδῶς συντεταγμένες (Ἀριθμῶν κεφ. β' καὶ ἁγίου Νικοδήμου Ἑορτοδρόμιον τ. 1 σ. 75-76).
 
Top