13. Μουσικά Αγίων Ευστρατίου, Αυξεντίου, Ευγενίου, Μαρδαρίου και Ορέστου

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω τα μουσικά κείμενα "εις τους Αίνους" στιχηρά ιδιόμελα των Αγίων Ευστρατίου,Αυξεντίου,Ευγενίου,Μαρδαρίου και Ορέστου για τημ Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου:
1)"Την πεντάριθμον χορείαν...",
2)"Ρητορικοίς έπεσιν...",
3)"Τον εν τη θεία σοφία αναφανέντα φιλόσοφον...",
4)"Στεφανούσθωσαν παρ'ημών εγγωμίοις...".
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:
Ἀνεβάζω τὴν ἀκολουθία τῶν Ἁγίων Εὐστρατίου, Ὀρέστου, Αὐξεντίου, Εὐγενίου καὶ Μαρδαρίου. Περιλαμβάνει ὅλα τὰ Δοξαστικά, τὰ Καὶ νῦν, τὸ Πεντηκοστάριον καὶ τὰ ἰδιόμελα τοῦ Ὄρθρου.
 

Attachments

  • Ακολουθία Αγίου Ευστρατίου και των συν αυτώ.pdf
    153.3 KB · Views: 578

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Καλησπέρα,

Ψάχνω μουσικά κείμενα για τα εξής δύο θεοτοκία (μη-προεόρτια) που περιλαμβάνονται στο Μηναίο. Μήπως βρίσκονται στην Παρακλητική του π. Δοσιθέου; Δεν το έχω διαθέσιμο αυτή τη στιγμή.

Καὶ νῦν... Θεοτοκίον
Χαῖρε ἡ Πύλη τοῦ Θεοῦ, χαῖρε Πανάχραντε Παρθένε Ἁγνή, χαῖρε Δέσποινα καὶ προστασία τοῦ κόσμου, χαῖρε τεῖχος καὶ καταφυγή, καὶ σκέπη τοῦ γένους ἡμῶν.

Ἢ Σταυροθεοτοκίον
Καθορῶσα πάλαι τὸν Ἀμνὸν ἑαυτῆς, ἡ Παρθένος Μήτηρ καὶ πανάμωμος Κόρη, Σταυρῷ ἀνυψούμενον, ἐβόα δακρύουσα· Οἴμοι Υἱέ μου! πῶς θνῄσκεις, Θεὸς φύσει ὢν ἀθάνατος;
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Καλησπέρα,

Ψάχνω μουσικά κείμενα για τα εξής δύο θεοτοκία (μη-προεόρτια) που περιλαμβάνονται στο Μηναίο. Μήπως βρίσκονται στην Παρακλητική του π. Δοσιθέου; Δεν το έχω διαθέσιμο αυτή τη στιγμή.

Καὶ νῦν... Θεοτοκίον
Χαῖρε ἡ Πύλη τοῦ Θεοῦ, χαῖρε Πανάχραντε Παρθένε Ἁγνή, χαῖρε Δέσποινα καὶ προστασία τοῦ κόσμου, χαῖρε τεῖχος καὶ καταφυγή, καὶ σκέπη τοῦ γένους ἡμῶν.

Ἢ Σταυροθεοτοκίον
Καθορῶσα πάλαι τὸν Ἀμνὸν ἑαυτῆς, ἡ Παρθένος Μήτηρ καὶ πανάμωμος Κόρη, Σταυρῷ ἀνυψούμενον, ἐβόα δακρύουσα· Οἴμοι Υἱέ μου! πῶς θνῄσκεις, Θεὸς φύσει ὢν ἀθάνατος;

Βρισκω το "χαιρε" για τεταρτες και Παρασκευες δεν ειναι στου Δοσιθεου....
ελπιζω να βοηθησα....
 

Attachments

  • Χαιρε πυλη του θεου πλ.α θεοτοκιον.pdf
    168.6 KB · Views: 60

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Για το Σταυροθεοτοκιο--
Φαινεται οτι δεν λεγεται πουθενα αλλου απο αυτη την ημερα;...:confused:Αν ξερει κανεις διαφορετικα ισως βοηθησει.
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Ενδιαφέρον... έχω ψάξει παντού (στα Μηναία, στη Παρακλητική, και αλλού) και βρήκα το Θεοτοκίον αυτό (το Καθορῶσα πάλαι) μόνο τη 13η Δεκεμβρίου.

Μήπως βρίσκεται στα βιβλία του π. Παπαγίαννη;

-Γαβριήλ
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Για το Σταυροθεοτοκιο--
Φαινεται οτι δεν λεγεται πουθενα αλλου απο αυτη την ημερα;...:confused:Αν ξερει κανεις διαφορετικα ισως βοηθησει.

Πιστεύω ότι, με την βοήθεια του Θεού, βρέθηκε η λύση για την απορία μου.

Ἢ Σταυροθεοτοκίον
Καθορῶσα πάλαι τὸν Ἀμνὸν ἑαυτῆς, ἡ Παρθένος Μήτηρ καὶ πανάμωμος Κόρη, Σταυρῷ ἀνυψούμενον, ἐβόα δακρύουσα· Οἴμοι Υἱέ μου! πῶς θνῄσκεις, Θεὸς φύσει ὢν ἀθάνατος.

Δεν ταιριάζει πολύ ωραία το τροπάριον... Μακαρίζομέν σε; :)

Μακαρίζομέν σε

Καθορῶσα πάλαι
τὸν Ἀμνὸν ἑαυτῆς, (θέλει μικρή αλλαγή εδώ που καταβαίνει στον Πα)
ἡ Παρθένος Μήτηρ
καὶ πανάμωμος Κόρη,
Σταυρῷ ἀνυψούμενον, ἐβόα δακρύουσα·
Οἴμοι Υἱέ μου! πῶς θνῄσκεις,
Θεὸς φύσει ὢν ἀθάνατος.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πιστεύω ότι, με την βοήθεια του Θεού, βρέθηκε η λύση για την απορία μου.
Ἔχεις δίκιο. Ὅπως τό Σταυροθεοτοκίον στήν Παρακλητική, Τετάρτη πρωΐ.

Δόξα... Καὶ νῦν... Σταυροθεοτοκίον.
Μακαρίζομέν σε.
ς ἀμνόν σε Λόγε, ἡ Ἀμνὰς καὶ Παρθένος, πρὸς σφαγὴν χωροῦντα, καθορῶσα ἐβόα· Ὢ ξένου τολμήματος! πῶς ἄνομοι σφάττουσι τὸν τοὺς ἀνθρώπους ζωοῦντα; Μέγα σου Υἱέ μου τὸ ἔλεος!

Μήπως βρίσκεται στα βιβλία του π. Παπαγιάννη;
Μόνον τό Θεοτοκίον ἔχει καί ὄχι τό Σταυροθεοτοκίον.

 
Last edited:
Top