13. Μουσικά Ἁγίων Ἀποστόλων Ἀκύλα καὶ Πρισκίλλης

ΠΜΧ

...
Καλησπέρα σας!

Καθώς δεν κατάφερα να εντοπίσω στο διαδίκτυο μουσικά για την ακολουθία των Αγίων, σκέφτηκα να καθίσω να μελοποιήσω σταδιακά όσα Ιδιόμελα υπάρχουν σε αυτήν, ώστε να είναι δυνατή η από κοινού ψαλμώδηση αυτών.

Ξεκινώ επισυνάπτοντας το δοξαστικό των αποστίχων των Αγίων.
Ευελπιστώ πριν αλλάξει ο μήνας να επισυνάψω και των κεκραγαρίων.

Να αναφέρω, βέβαια, ότι με βοήθησαν πολλοί εκλεκτοί φίλοι (εκ Ψαλτολογίου: Ιωάννης Μπουλμπουτζής και Γιώργος Μ, και πολλοί από αδελφούς και φίλους εκτός αυτού).

Η συγγραφή έγινε με το πρόγραμμα του κ. Παπαδόπουλου "Μουσικά Κείμενα".
Η ακολουθία των αγίων μπορεί να εντοπιστεί σε διάφορους ιστοτόπους, αλλά και στο Ψαλτολόγιο.

Υγ: Οποιαδήποτε παρατήρηση και διόρθωση (θεωρητική, ορθογραφική κλπ) είναι ευπρόσδεκτη!
 

Attachments

  • doxastiko apostixwn.docx
    19.1 KB · Views: 24
  • doxastiko apostixwn.pdf
    134.7 KB · Views: 58
Last edited:

ΠΜΧ

...
Καλησπέρα σας!
Αναρτώ και τα τρία δοξαστικά της εορτής (Εσπερινού και Όρθρου).

Να επισημάνω ότι σίγουρα έχουν σωρεία λαθών, καθώς είμαι ακόμα πολύ... νέος στην ορθογραφία.
Οπότε, αν παρατηρήσετε κάποιο λάθος, σας παρακαλώ να μου το υποδείξετε, να διορθώνομαι σιγά σιγά.
(Δυστυχώς δεν έχω προλάβει ακόμα να τα σκανάρω με το BZQ, για ορθογραφικές υποδείξεις...)

Μία ακόμα επισήμανση: Το δοξαστικό των στιχηρών των κεκραγαρίων είναι αρκετά "εξωπαραδοσιακό" όπως μου ανέφεραν και διάφοροι φίλοι μου. Επιφυλάσσομαι να γράψω άλλο, σε πρώτη ευκαιρία.
 

Attachments

  • Doxastika_Agioi Akylas kai Priskilla.docx
    52.9 KB · Views: 26
  • Doxastika_Agioi Akylas kai Priskilla.pdf
    172.7 KB · Views: 74
Top