12. Ἀκολουθία Ὁσίου Παϊσίου τοῦ Ἁγιορείτου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Μετά τήν ἀναγραφή στό Ἁγιολόγιο τῆς Ὀρθοδόξου Ἐκκλησίας τοῦ μοναχοῦ Παϊσίου Ἁγιορείτου, ἀπό παλαιότερο θέμα ξεχωρίσθηκαν ἐξ ἀντιγραφῆς τά ἐνδιαφέροντα μηνύματα. Ἐκ τοῦ παλαιοτέρου ἀποσυρθέντος θέματος α) μιά ποιητική συλλογή στή δημοτική τοῦ π. Στυλιανοῦ Μακρῆ, Δρος Θ., Πρωτοπρεσβυτέρου τοῦ Οἰκουμενικοῦ Θρόνου, δέν ἀφορᾶ στή θεματολογία τοῦ Ψ καί β) οἱ διορθωτικές προτάσεις τοῦ κ. Κ. Λάμπρου στήν ἀκολουθία τοῦ ἁγίου Ἐδέσσης μᾶλλον ἐλήφθησαν ὑπόψιν σέ νέα ἀνάρτηση στήν προηγούμενη ἱστοσελίδα.​
 

Ματθαίος1

Αναγνώστης
Μετά απο αρκετές ώρες έκανα ένα εικονογραφημένο pdf και όσο μπορούσα σε λιγότερες σελίδες την ακολουθία του Γέροντος Παϊσίου υπο του Σεβ Μητροπολίτου Εδέσσης κ. Ιωήλ μαζί με τον Παρακλητικό κανόνα και τα μουσικά κείμενα.
Στην ακουλουθία που υπάρχει απο τον ιστότοπο της Ι.Μ Εδέσσης στην Θεία Λειτουργία λέει το Ευαγγέλιο του Αγίου Σάββα 6 Δεκεμβρίου, είναι 5 Δεκεμβρίου και το έχω διορθώσει.
 

Attachments

  • Ακολουθία Οσίου Παϊσίου Αγιορείτου με μουσκ? παράρτημα1.pdf
    2.1 MB · Views: 1,540
Ακόμα ένας Παρακλητικός Κανόνας Του Οσίου Παϊσίου Ποιήμα του Δρ. Χαραλάμπη Μπούσια που μου έστειλε πρόσφατα.
 

Attachments

  • ΠΑΪΣΙΟΣ ΟΣΙΟΣ ΑΘΩΝΙΤΗΣ ΠΑΡΑΚΛΗΣΙΣ ΔΙ ΕΝΤΕΡΑ.doc
    59.5 KB · Views: 405

papadakis

Μέλος
εαν υπαρχει η παρακληση που ψαλλανε οι αδερφές στη Σουρωτη μετα την αγιοκαταταξη..
πρεπει να ειναι εκδοςεις Σταμουλη..
την εχουν γραψει οι ίδιες
 
Στην Αγρυπνία που έγινε στα Γιαννιτσά έψαλλαν του Σεβ Μητροπολίτου Εδέσσης Ιωήλ, αυτή που σας έχει επισυνάψει σε παραπάνω post.

Και στον Αγιο Αθανασιο Τριφυλίας&Ολυμπιας ψάλαμε τα πάντα από την ακολουθία του Μητροπολίτου Εδέσσης Ιωηλ (χοροστατουντος του Σεβασμιωτάτου Κ.Κ.Χρυσοστόμου
 
Μετά απο αρκετές ώρες έκανα ένα εικονογραφημένο pdf και όσο μπορούσα σε λιγότερες σελίδες την ακολουθία του Γέροντος Παϊσίου υπο του Σεβ Μητροπολίτου Εδέσσης κ. Ιωήλ μαζί με τον Παρακλητικό κανόνα και τα μουσικά κείμενα.
Στην ακουλουθία που υπάρχει απο τον ιστότοπο της Ι.Μ Εδέσσης στην Θεία Λειτουργία λέει το Ευαγγέλιο του Αγίου Σάββα 6 Δεκεμβρίου, είναι 5 Δεκεμβρίου και το έχω διορθώσει.

Προσπαθώ να τυπώσω και είναι κλειδωμένο για εκτύπωση. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Προσπαθώ να τυπώσω και είναι κλειδωμένο για εκτύπωση. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Ηλία!!!!!!! Μόνον ο Δημιουργός, διότι όλες οι λειτουργίες του αρχείου φαίνεται πως είναι κλειδωμένες.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ηλία!!!!!!! Μόνον ο Δημιουργός, διότι όλες οι λειτουργίες του αρχείου φαίνεται πως είναι κλειδωμένες.

Δες μια "ξεκλείδωτη", στο συνημμένο Αρχείο.

Υ.Γ.: Με την επιφύλαξη, ότι θα πρέπει να περιμένουμε και την επίσημη έγκριση της Εκκλησίας!
 

Attachments

  • Ακολουθία Οσίου Παϊσίου Αγιορείτου με μουσκ- παράρτημα1 (1) (2)(full permission).pdf
    2.1 MB · Views: 913

Ματθαίος1

Αναγνώστης
Δες μια "ξεκλείδωτη", στο συνημμένο Αρχείο.

Υ.Γ.: Με την επιφύλαξη, ότι θα πρέπει να περιμένουμε και την επίσημη έγκριση της Εκκλησίας!

Δικό μου λάθος είχα 2 ακολουθίες και ανέβασα κατα λάθος την κλειδωμένη.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δικό μου λάθος είχα 2 ακολουθίες και ανέβασα κατα λάθος την κλειδωμένη.
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανάρτησή σας.
Ερώτημα!!!!!!
Τελικά θα ανεβάσετε την ξεκλείδωτη, ή να αρκεσθούμε σε αυτήν που ανέβασε ο κ. Νεκτάριος Κούγιας, η οποία ξεκλειδώθηκε από τον κ. Κούγια ή στείλατε εσείς την ξεκλείδωτη δική σας, και την ανέβασε???
Και πάλι σας ευχαριστώ.
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Δες μια "ξεκλείδωτη", στο συνημμένο Αρχείο.

Υ.Γ.: Με την επιφύλαξη, ότι θα πρέπει να περιμένουμε και την επίσημη έγκριση της Εκκλησίας!


Στη Λεμεσό εψάλει η ακολουθία του Μητροπολίτου Ιωήλ.


Τα μουσικά κείμενα δεν είναι και τόσο καθαρά. Αν υπάρχει δυνατότητα καλύτερου σκαναρίσματος θα είναι ευχής έργο.

Ο Όσιος βοήθεια μας.
 
Top