12. Μουσικὰ Ἁγίου Σπυρίδωνος Τριμυθοῦντος

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τα Δοξαστικά της εορτής, μπορείτε να τα βρείτε από το Δοξαστάριο του Πέτρου Λαμπαδαρίου (έκδοση Πέτρου Εφεσίου) ή από την έκδοση του Παναγιώτου Κηλτζανίδου του ίδιου έργου. Τα βιβλία αυτά υπάρχουν εδώ.
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω για όσους ενδιαφέρονται από του Σύρκα & Φορτωμά.
 

Attachments

  • Αγίου Σπυρίδωνος.rar
    10.4 MB · Views: 1,110
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για τις δικές μου προσωπικές ανάγκες ολοκλήρωσα τον εσπερινό του Αγίου Σπυρίδωνος με τον Μελωδό και τον επισυνάπτω σε pdf, και σε Μελωδό.
Προβληματίστηκα λόγω των ορθογραφικών μου μουσικών λαθών αν θα τον ανεβάσω ή όχι, διότι δεν θέλω να προσβάλω το Ψαλτολόγιο.
Τελικά κατέληξα να τον ανεβάσω διότι τα σημερινά μου μουσικά λάθη είναι λιγότερα από τα παλαιότερα.
Σύντομα όταν ολοκληρώσω και τον όρθρο θα τον ανεβάσω.
Την όλη ακολουθία την αφιερώνω
εις Μνημόσυνον Αιώνιον του Μακαριστού μας Ευαγγέλου Λιναρδάκη καθόσον πλησιάζει και ο χρόνος για το Ετήσιο Μνημόσυνό του.
 

Attachments

  • Εσπερινός 12 Δεκεμβρίου.pdf
    3.9 MB · Views: 1,483
  • 01 Εσπερινός 12-12-2011 .mel
    79.9 KB · Views: 192

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για τις δικές μου προσωπικές ανάγκες ολοκλήρωσα και τον Όρθρο του Αγίου Σπυρίδωνος με τον Μελωδό και τον επισυνάπτω σε pdf, και σε Μελωδό.
Την όλη ακολουθία την αφιερώνω εις Μνημόσυνον Αιώνιον του Μακαριστού μας Ευαγγέλου Λιναρδάκη καθόσον από πέρυσι σαν σήμερα ψάλλει πλέον εις την Άνω Ιερουσαλήμ μαζί με όλους τους αείμνηστους Φίλους Του. Αιωνία Σου η Μνήμη Φίλτατε Ευάγγελε, και Καλόν Παράδεισο.
 

Attachments

  • 02 Όρθρος 12 Δεκεμβρίου .pdf
    7.1 MB · Views: 1,351
  • 02 Όρθρος 12 Δεκεμβρίου .mel
    161.8 KB · Views: 146

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
Θα ηθελα εαν καποιος εχει σε μορφη pdf να ανεβασει την ακολουθια του Αγιου Σπυριδωνος ειτε τα λογια μονο η ακομα καλυτερα μελοποιημενη εαν υπαρχει αυτην που εχουν τα μηναια στο ΤΕΛΟΣ οχι αυτη που υπαρχει στις 12 Δεκεμβριου.Ευχαριστω!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Για τις δικές μου προσωπικές ανάγκες ολοκλήρωσα και τον Όρθρο του Αγίου Σπυρίδωνος με τον Μελωδό και τον επισυνάπτω σε pdf, και σε Μελωδό.
Την όλη ακολουθία την αφιερώνω εις Μνημόσυνον Αιώνιον του Μακαριστού μας Ευαγγέλου Λιναρδάκη καθόσον από πέρυσι σαν σήμερα ψάλλει πλέον εις την Άνω Ιερουσαλήμ μαζί με όλους τους αείμνηστους Φίλους Του. Αιωνία Σου η Μνήμη Φίλτατε Ευάγγελε, και Καλόν Παράδεισο.

Κύριε Βασίλη,

πολλά ευχαριστώ!! έψαχνα τον εσπερινό και τον βρήκα στο συννημένο αρχείο σας!
Ο Θεός να σας δίνει φώτιση και δύναμη να προσφέρετε στην κοινότητα μας!
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω πλήρη Εσπερινό & Όρθρο και για το Τάμπλετ, ( σημειώνω πως ήδη υπάρχουν σε Α4) τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ μόνον.
Φίλος με ενημέρωσε πως εκτυπώνει 4 σελίδες αυτού σε μία σελίδα Α4, και έτσι έχει μικρό κόστος διότι ο αριθμός των σελίδων μειώνεται δια 4, ( π.χ. 100 σελ. σε 13 φυλλα) και έτσι εξυπηρετείται.
Δοκίμασα και εγώ και με ικανοποίησε αρκετά.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013
Το ίδια αρχεία σε pdf καθώς και το αρχείο σε Μελωδό τα ανέβασα παράλληλα και στην Βιβλιοθήκη του φόρουμ του Μελωδού στην δ/νση εδώ , από όπου μπορεί να τα κατεβάσει ο κάθε ενδιαφερόμενος με τον γνωστό τρόπο, δεξί κλικ και αποθήκευση, και χωρίς καμμία άλλη προϋπόθεση εγγραφής σύνδεσης κλπ κλπ.
Με τον τρόπο αυτό εξυπηρετούνται στο κατέβασμα αυτών των αρχείων και οι ''επισκέπτες" του Ψαλτολογίου
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013
Σας ευχαριστώ πολύ.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 12-12-2013 Εσπερινός .pdf
    2.4 MB · Views: 537
  • 12-12-2013 Όρθρος .pdf
    4.9 MB · Views: 507
  • 12 12-12-2013 Εσπερινός.mel
    145.6 KB · Views: 44
  • 12 12-12-2013 Όρθρος .mel
    252.3 KB · Views: 35
Last edited:

seniko

Δημήτριος Βασιλείου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα.
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει πουθενά μελοποιημένη η ακολουθία του Αγίου αυτή >>http://voutsinasilias.blogspot.gr/2009/12/12.html ??
Την βρίσκω σαν σπάνια και στο https://docs.google.com/document/d/1_IwBbi8IK7MB_6MdotBlVKpHOWJ3ERiJDVaYvVTLfr8/edit?pli=1 ως ΔΘ106 και όχι μουσικά και τελειωμένη!

Ἐκδόσεις ἀπὸ ἔτους 1699 ἕως καὶ 1901 ἐδῶ.

 
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου το Δοξαστικό του Αγίου που είναι στο τέλος του μηναίου της Αποστολικής Διακονίας "Λαμπρά και Χαρμόσυνος" σε ήχο Πλάγιο του Δευτέρου

Ευχαριστώ πολύ
 

Attachments

  • Ακολουθεία Αγίου Σπυρίδωνα.pdf
    1.6 MB · Views: 349
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού και του Όρθρου της
12-12-2016 Του Αγίου Σπυρίδωνος για Τάμπλετ,
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Χρόνια πολλά και Ευλογημένα σε όλες και όλους που έχουν τα Ονομαστήρια των και διακονούν Ιερούς Ναούς που πανηγυρίζουν.​
 

Attachments

  • 12-12-2016 Εσπερινός Αγίου Σπυρίδωνος.pdf
    4.3 MB · Views: 166
  • 12-12-2016 Όρθρος Αγίου Σπυρίδωνος.pdf
    5.3 MB · Views: 196
  • 12-12-2016 Εσπερινός Πανυγηρικός.mel
    186.8 KB · Views: 8
  • 12-12-2016 Όρθρος με τις νέες κλίμακες.mel
    204.2 KB · Views: 8
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα
της 12-12-2018 Εσπερινός και Όρθρος Αγίου Σπυρίδωνος για Τάμπλετ
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
 

Attachments

  • 12-12-2018 Εσπερινός Αγίου Σπυρίδωνος.pdf
    4.5 MB · Views: 96
  • 12-12-2018 Όρθρος Αγίου Σπυρίδωνος.pdf
    5.3 MB · Views: 126
  • 12-12-2018 Εσπερινός Πανυγηρικός.mel
    186.8 KB · Views: 9
  • 12-12-2018 Όρθρος Αγίου Σπυρίδωνος.mel
    204.1 KB · Views: 13

nikolaos taprantzhs

Ιεροψάλτης
Επισυνάπτω την Ακολουθία Εσπερινού της εορτής του Αγίου Σπυρίδωνος.
Ως δοξαστικό έχει τεθεί το οκτάηχο της Ασματικής Ακολουθίας του Εσπερινού υπό Σπυρίδωνος Παπαγεωργίου,εκδόσεων Μ.Σαλίβερου,Αθήνα 1901.
Η πλειονότητα των μουσικών κειμένων έχει γραφεί με το πρόγραμμα Μουσικά Κείμενα.
 

Attachments

  • ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ 2018.pdf
    7.7 MB · Views: 293

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα
της 12-12-2019 Εσπερινός και Όρθρος Αγίου Σπυρίδωνος
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
 

Attachments

  • 12-12-2019 Εσπερινός Πανυγηρικός.pdf
    4.2 MB · Views: 99
  • 12-12-2019 Όρθρος Αγίου Σπυρίδωνος .pdf
    5.4 MB · Views: 134
  • 12-12-2019 Εσπερινός Πανυγηρικός.mel
    186.6 KB · Views: 6
  • 12-12-2019 Όρθρος Αγίου Σπυρίδωνος .mel
    213.3 KB · Views: 5
Top