11-17. Μουσικὰ Κυριακῆς τῶν Προπατόρων

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Σας παραθέτω το Δοξαστικό των Αίνων των Αγίων Προπατόρων είναι του Πέτρου του Λαμπαδαρίου αν έχω χρόνο κάποια στιγμή αύριο ίσως κάνω και κάποια άλλα για την κυριακή
 

Attachments

  • Δοξαστικό των Προπατόρων.pdf
    161.8 KB · Views: 1,404
Ἁπλῆ γραφή, μεγαλοπρεπής ἐκτέλεσις.
[FONT=&quot]Σ΄ ευχαριστούμε πολύ για το Δοξαστικό του Πέτρου [/FONT]
[FONT=&quot]Αν έχεις και κάτι άλλο από το δωδεκαήμερο του ,θα είναι ευπρόσδεκτο γιατί ο Πέτρος είναι για όλα τα λαρύγγια. [/FONT]
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Δύο δοξαστικά για αύριο.
Και κάτι άλλο.
Καλό ψάλσιμο.
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΠΑΤ.zip (.zip
    301.7 KB · Views: 339
  • ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΟΠΑΤΟΡΩΝ.doc
    12.8 MB · Views: 665
  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΚΥΡ. ΠΡΟΠΑΤ..doc
    925 KB · Views: 431

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Σας παραθέτω το απολυτίκιο για αύριο (των προπατόρων) σε λίγο θα ετοιμάσω και θα ανεβάσω και τα εξαποστειλάρια των αγίων και μπορεί και τα στιχηρά των αίνων.
 

Attachments

  • Απολυτικιο Προπατορων.pdf
    90.8 KB · Views: 594

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σας παραθέτω το Δοξαστικό των Αίνων των Αγίων Προπατόρων είναι του Πέτρου του Λαμπαδαρίου αν έχω χρόνο κάποια στιγμή αύριο ίσως κάνω και κάποια άλλα για την κυριακή
Και άρτια αισθητική του κειμένου έχετε φίλε, θερμά συγχαρητήρια...

Με όλη μου την ταπείνωση, και από το λίγο που σας έχω παρακολουθήσει νομίζω ότι έχετε μεγάλο χάρισμα από τον Θεό (κι άλλος έδώ έχει τέτοιο) και εύχομαι ολόψυχα να το αξιοποιήσετε προς δόξαν του και ωφέλεια δική μας. Και πάλι θερμότατα ευχαριστώ!
 
Last edited:

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Σε ένα έγγραφο,
το Απολυτίκιο, εξαποστειλάρια, στιχηρά τῶν αίνων και το Δοξαστικό για αύριο.

Υ.Γ
για οτιδήποτε παραλήψεις ή λάθη ενημερώστε με σας παρακαλώ προκειμένου να τα διορθώσω

καλό βράδυ!
 

Attachments

  • Κυριακή 13 Δεκ '09.pdf
    422.6 KB · Views: 1,017

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Σε ένα έγγραφο,
το Απολυτίκιο, εξαποστειλάρια, στιχηρά τῶν αίνων και το Δοξαστικό για αύριο.

Υ.Γ
για οτιδήποτε παραλήψεις ή λάθη ενημερώστε με σας παρακαλώ προκειμένου να τα διορθώσω

καλό βράδυ!

Ἀγαπητέ Διονύση,
Χάρηκα πού σέ εἶδα καί πάλι…
Τά γράφεις ὡραῖα, καί νά εἶσαι βέβαιος ὅτι μέ τό χρόνο θά βελτιώνονται συνεχῶς. Προχώρα ἀπτόητος………..:wink:
Μόνο πού στά μέλη φθάνουν στό παρά 5’’. Ἄν γινόταν νά ἦταν λίγο πιό νωρίς, ὥστε οἱ ἀποδέκτες νά μποροῦν νά ἐνημερωθοῦν ἔγκαιρα.
Σέ εὐχαριστῶ
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
να σαι καλά αγαπητέ Αθανάσιε για τα καλά σου λόγια.
λόγω του ότι οι υποχρεώσεις μου είναι αρκετές και δεν ήξερα αν θα έβρισκα χρόνο να κάτσω για να τα γράψω και γιαυτό δεν θέλησα να πω κάτι πριν 2-3 μέρες (αν και το είχα στο μυαλό μου να τα κάνω) που στο τέλος μπορεί να έβγαινα και ψέυτης:eek::wink: ευτυχώς όμως βρήκα λίγο ελευθερο χρόνο σήμερα και τα έγραψα.
κάλιο αργά παρά ποτέ, που λέμε:D:D
ωστόσο ζητώ συγνώμη από τα μέλη.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
ωστόσο ζητώ συγνώμη από τα μέλη.

Μη ζητάς συγγνώμη, το οτι έκατσες και μας τα ετοίμασες αρκεί...

Σ' ευχαριστούμε θερμά για το ζήλο και την προθυμία!
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
κάλιο αργά παρά ποτέ, που λέμε:D:D
ωστόσο ζητώ συγνώμη από τα μέλη.

Μέ ἐμβάλεις εἰς πειρασμόν, νά χρησιμοποιήσω καί ἐγώ μία παλαιά ἑλληνοπρεπέστατη παροιμία:
«Ἐκεῖ πού μας χρωστοῦσαν… μᾶς πῆραν καί τό γαΐδαρο»
Ἐμεῖς ὀφείλουμε ἕνα μεγάλο εὐχαριστῶ,…
Πρόσεξε, ὅμως ἐάν μας συνηθίσεις μέ τίς εὐγενικές αὐτές προσφορές σου θά μᾶς ἐθίσεις καί κάθε γιορτή, θά ἀναμένουμε τήν ἐμφάνισή σου :wink::D:D:D:cool:

Μέ ἀγάπη Χριστοῦ
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης
 
Last edited by a moderator:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Τελικά, απομαγνητοφωνήθηκε (από την εκτέλεση του Παν. Νεοχωρίτη) το υπέροχο αυτό δοξαστικό συνθέσεως Γεωργίου Ραιδεστηνού και παρουσιάζεται εκτός χρόνου (αλλ' εν τόπω). Ηχητικά υπάρχουν από Νεοχωρίτη εδώ κι από Τσαμκιράνη εδώ.

Η καταγραφή και δακτυλογράφηση έγινε από τον Βασ. Κιαμηλίδη, κάποιες διορθώσεις και αισθητική επιμέλεια από εμένα, ενώ οι περισσότερες διορθώσεις του μουσικού κειμένου από (ποιόν άλλο;) τον Δημ. Ζαγκανά.

Αν υπήρχε thanks splitter :)D) θα έδινα ποσοστά: Κιαμηλίδης 60%, Συμεωνίδης 10%, Ζαγκανάς 30%, αλλά είναι ένας άδικος κόσμος :D:eek::D

Ιδού λοιπόν!
 

Attachments

  • DoksastikonAinwnPropatorwn_GewrgiouRaidestinou.pdf
    154.7 KB · Views: 1,070

xrysafis

Μέλος
Το δοξαστικό ανήκει στον Νικόλαο και όχι στο Γεώργιο Ραιδεστηνό.
 

xrysafis

Μέλος
Πώς μπορείτε να το τεκμηριώσετε;


Ευχαριστώ,

Δ.

Μου το είπε μέλος του αναλογίου του κ. Νεοχωρίτη. Εσείς μπορείτε να τεκμηριώσετε ότι είναι του Γεωργίου Ρ.;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μου το είπε μέλος του αναλογίου του κ. Νεοχωρίτη. Εσείς μπορείτε να τεκμηριώσετε ότι είναι του Γεωργίου Ρ.;

Τ᾽ότι το είπε κάποιος δεν αρκεί. Χειρόγραφο (του) υπάρχει; Ή επειδή το έψαλε ο υιός του Γεωργίου Ραιδεστηνού αποδόθηκε σ᾽αυτόν (δηλ. τον Νικόλαο);
 

xrysafis

Μέλος
Τ᾽ότι το είπε κάποιος δεν αρκεί. Χειρόγραφο (του) υπάρχει; Ή επειδή το έψαλε ο υιός του Γεωργίου Ραιδεστηνού αποδόθηκε σ᾽αυτόν (δηλ. τον Νικόλαο);

Εσείς με βάση ποιο χειρόγραφο θεωρείτε ότι είναι του Γεωργίου;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εσείς με βάση ποιο χειρόγραφο θεωρείτε ότι είναι του Γεωργίου;

Αγαπητέ κε xrysafis,

Είναι πολύ πιθανόν να έχετε δίκιο και όντως το δοξαστικό να είναι του Νικολάου Ραιδεστηνού. Εφ' όσον όμως έχουμε ήδη την μαρτυρία του κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, η οποία προέρχεται από συνέντευξη του Μ. Τσαμκιράνη σε εκπομπή του Λ. Αγγελόπουλου, εσείς που την αμφισβητείτε θα πρέπει να μας φέρετε κάποια πειστήρια. Δεν έχει νόημα να επιστρέφετε μόνιμα τις ερωτήσεις που σας απευθύνονται. Είμαι σίγουρος πως οι συνάδελφοι, από ειλικρινές ενδιαφέρον (όπως κι εγώ) για την ταυτοποίηση της πάτρότητας του μαθήματος, σας ζητούν τεκμήρια και όχι για να αμφισβητήσουν τις προθέσεις ή την ειλικρίνειά σας.

Χάρης
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητέ κε xrysafis,

Είναι πολύ πιθανόν να έχετε δίκιο και όντως το δοξαστικό να είναι του Νικολάου Ραιδεστηνού. Εφ' όσον όμως έχουμε ήδη την μαρτυρία του κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, η οποία προέρχεται από συνέντευξη του Μ. Τσαμκιράνη σε εκπομπή του Λ. Αγγελόπουλου, εσείς που την αμφισβητείτε θα πρέπει να μας φέρετε κάποια πειστήρια. Δεν έχει νόημα να επιστρέφετε μόνιμα τις ερωτήσεις που σας απευθύνονται. Είμαι σίγουρος πως οι συνάδελφοι, από ειλικρινές ενδιαφέρον (όπως κι εγώ) για την ταυτοποίηση της πάτρότητας του μαθήματος, σας ζητούν τεκμήρια και όχι για να αμφισβητήσουν τις προθέσεις ή την ειλικρίνειά σας.

Χάρης

Αγαπητέ Χάρη,

Αν μου επιτρέπεις, να συμπληρώσω τα εξής: Κάθε χρόνο εδώ και πολλά χρόνια ο Άρχων Λ. Αγγελόπουλος στην εκπομπή του στην ΕΡΑ 2 ( και αλλού) ''Από την ορθόδοξη και ανατολική μουσική παράδοση'' που πλέον δε μεταδίδει νεώτερες εκπομπές, την Κυριακή των Προπατόρων είχε την ηχογράφηση του Ματθαίου Τσαμκιράνη από ηχοληψία που κατείχε ο ίδιος ο κ. Αγγελόπουλος. Με αρκετή επιφύλαξη, αναφέρω ότι σε κάποιο φεστιβάλ στους Δελφούς ο μακαρίτης Ματθαίος Τσαμκιράνης ( περί το 82 ;) έψαλλε το συγκεκριμένο κομμάτι. Σε εκείνο το φεστιβάλ έψαλε και ο Λ. Σφήκας χερουβικό Α΄ήχου του μαθητή του Γ. Ραιδεστηνού και δασκάλου του Γ. Βινάκη, αντίγραφο του οποίου έδωσε σε δυτικό μουσικολόγο.

Ο Λ. Αγγελόπουλος ( ή ο Κ. Αγγελίδης παλιότερα, και ο εορτάσων αύριο Γ. Κυριακάκης πρόσφατα) όλοι μιλούσαν για σύνθεση Γεωργίου Ραιδεστηνού. Επιφυλάσσομαι να παραθέσω κάποιες από τις εν λόγω ηχογραφήσεις. Τέλος, ο ίδιος ο Ματθαίος Τσαμκιράνης σε ηχογράφηση με διάφορους ύμνους ( Τον ήλιον κρύψαντα, Το όμμα της καρδία μου, Μη της φθοράς, Άξιόν εστι, Ευαγγέλιο Εσπερινού Αγάπης Αραβιστί κ.α.) που είχε κυκλοφορήσει τη δεκαετία του 80 νομίζω ότι περιλαμβάνει και το εν λόγω μάθημα, όπου προτάσσει και ένα μικρό προλογικό. Αν δεν απατώμαι το χαρακτηρίζει ως σύνθεση Γεωργίου Ραιδεστηνου. Σε παλιότερη πρόχειρη αναζήτησή μου προς εντοπισμό του μουσικού κμν σε έντυπη έκδοση το αποτέλεσμα παρέμεινε άκαρπο, αλλά με ξένισε το γεγονός ότι παρόμοια δοξαστικό του Γεωργίου Ραιδεστηνού της Κυριακής μετά τα Χριστούγεννα υπάρχει στο Εν Άνθος του Κυριαζίδη ( πιθανόν μαζί και με το Δοξαστικό των Αίνων της Κυριακής προ των Χριστουγέννων), ενώ απουσιάζει το ομόλογό του δοξαστικό των προπατόρων.

Θεωρώ απίθανο ο προσεκτικότατος και σε τέτοια ζητήματα Λ. Αγγελόπουλος να έκανε αυτή την συγγνωστή όμως ταύτιση πατέρα ( Γεωργίου) και υιού ( Νικολάου). Υποθέτω ότι το έπραξε στηριζόμενος είτε στην πληροπφορία που δίνει ο ίδιος ο Μ. Τσαμκιράνης στο προλογικό της ηχογράφησης που ανέφερα, είτε στην παρουσίαση στους Δελφούς ( από όπου μάλλον και η ηχογράφηση Αγγελόπουλου και κ. Λιναρδάκη).

Ταύτα,

Δ.
 
Last edited:
Top