11. Ἀκολουθία Ὁσίου Εὐφροσύνου τοῦ μαγείρου

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Ψαχνω να βρω μια ακολουθια ή παρακληση για τον Άγιο Ευφρόσυνο τον μάγειρα ή οτι σχετικο υπαρχει. Αν γνωρίζει καποιος κάτι ας μου πει για αυτο το θεμα.

Αν θυμαμαι καλά στο εκθετήριο της Μονής του αγίου Παταπίου στο Λουτράκι είδα την ακολουθία να την εμπορεύονται. ίσως να την ζητούσες απο την μονή.:)
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ψαχνω να βρω μια ακολουθια ή παρακληση για τον Άγιο Ευφρόσυνο τον μάγειρα ή οτι σχετικο υπαρχει. Αν γνωρίζει καποιος κάτι ας μου πει για αυτο το θεμα.

Αν θυμαμαι καλά στο εκθετήριο της Μονής του αγίου Παταπίου στο Λουτράκι είδα την ακολουθία να την εμπορεύονται. ίσως να την ζητούσες απο την μονή.:)

Πράγματι έτσι είναι. Την έχω την ακολουθία. Στην αρχή είναι ο μικρός εσπερινός κατόπιν ο μεγάλος, μετά ο όρθρος και στο τέλος υπάρχει και παράκληση στον άγιο Ευφρόσυνο την εικόνα του οποίου την έχω δει ίσως και σε όλα αν δεν κάνω λάθος, τα μαγειρεία όσων μοναστηριών έχω επισκεφτεί, αλλά και σε κουζίνες πιστών ανθρώπων.
 

Attachments

  • img000.jpg
    2 MB · Views: 283
  • Agios Efrosinos o Mageiras.jpg
    1.1 MB · Views: 230

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Πράγματι έτσι είναι. Την έχω την ακολουθία. Στην αρχή είναι ο μικρός εσπερινός κατόπιν ο μεγάλος, μετά ο όρθρος και στο τέλος υπάρχει και παράκληση στον άγιο Ευφρόσυνο την εικόνα του οποίου την έχω δει ίσως και σε όλα αν δεν κάνω λάθος, τα μαγειρεία όσων μοναστηριών έχω επισκεφτεί, αλλά και σε κουζίνες πιστών ανθρώπων.


Δεν υπάρχει μοναστήρι στο Άγιον Όρος- ή κελλί στο οποίο να μην έχουν έστω και ένα μικρό εικονάκι του αγίου στον τοίχο, αλλά και στις κουζίνες των υπολοίπων μονών ο άγιος δεν λείπει..................................
Πρεσβεύει και ευλογεί με την χάρη του Αγίου Πνεύματος τα φαγητά που παραθέτουν από το περίσσευμα της αγάπης τους στους προσκυνητές οι πατέρες και μητέρες στο κάθε μοναστήρι
 

theok78

Μέλος
Με το αριθ.1211/31.10.2016 έγγραφό της η Ιερά Μητρόπολη Κορίνθου έδωσε την άδειά της, κατόπιν και της συμφώνου γνώμης της Ιεράς Μονής του Οσίου Παταπίου και του πονήσαντος την Ακολουθία κ. Χαραλάμπου Μπούσια, για την ανάρτηση της Ακολουθίας του Αγίου Ευφροσύνου στο "ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟ".

Θα ήθελα να ευχαριστήσω προσωπικά τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Κορίνθου κ.κ. Διονύσιο για την θερμή αποδοχή του αιτήματός μου καθώς επίσης και το Ηγουμενοσυμβούλιο της Ιεράς Μονής του Οσίου Παταπίου Λουτρακίου η οποία εξέδωσε την εν λόγω Ακολουθία.

Τέλος δεν πρέπει να παραλείψω τις ευχαριστίες μου προς τον κ. Χαραλάμπη Μπούσια, Μεγάλο Υμνογράφο της των Αλεξανδρέων Εκκλησίας, συντάξαντος την παρούσα Ακολουθία.

Κωνσταντινίδης Θεόδωρος
Ηράκλειο Κρήτης
 

Attachments

  • Εσπερινός - Όρθρος (Τμήμα α).pdf
    6.5 MB · Views: 320
  • Όρθρος (Τμήμα β).pdf
    3.9 MB · Views: 230
  • Παρακλητικός Κανών.pdf
    4.4 MB · Views: 192
Top