11. Ἀκολουθία Παναγίας Ἄξιόν ἐστιν

Ευθύμιος

Παλαιό Μέλος
Επειδή στην ενορία μου για πρώτη φορά φέτος θα εορταστεί η Παναγία "Αξιον Εστί", και επειδή μου το ζήτησε ο ψάλτης της ενορίας (αν και πολύ νωρίς), μηπως κάποιο μέλος θα μπορούσε να πει που μπορώ να βρώ την ακολουθία αυτή της Παναγίας (σε βιβλίο,σε ιστοσελίδα,οτιδήποτε); Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

yuemm

Μέλος
Καλημέρα,
μπορεί κανείς να "ανεβάσει" την ακολουθία της Παναγίας "Άξιον εστίν" (εν τω Άδειν) - εφ'όσον φυσικά δεν υπάρχει εμπόδιο πνευματικών δικαιωμάτων ;

Ευχαριστώ.
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
σε κάποια σημεία τα γράμματα ιν είναι ψ. Στις πρώτες 3 σειρές του α τροπαρίου μικρου εσπερινού 2 λέξεις δεῦτε ᾄσμασι μέλψωμεν και δεῦτε συμψάλωμεν.
Στο τελευταιο στιχηρό της λιτής προ του δοξαστικοῦ. Ἄξιόν ἐστι ψάλλειν σοι (εδώ ψάλλειν ὄχι ψάλλει).Στην ζ ωδή α κανών α τροπάριο¨(ειρμός) χαίροντες ἔψαλλον.Στη ζ΄ωδή β κανών τρίτο τροπάριο η λέξη ἀντίληψις. η ωδή α κανών τροπάριο 3 η λέξη ὑπερυψοῦν. . η ωδή α κανών τροπάριο 4 η λέξη ὑπερυψῶμεν. η΄ωδή α κανών τροπάριο 5 η λέξη ἔψαλτο. αίνοι στιχηρό 3 η λέξη εινάλθη είναι ἐψάλη.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
σε κάποια σημεία τα γράμματα ιν είναι ψ. Στις πρώτες 3 σειρές του α τροπαρίου μικρου εσπερινού 2 λέξεις δεῦτε ᾄσμασι μέλψωμεν και δεῦτε συμψάλωμεν.
Στο τελευταιο στιχηρό της λιτής προ του δοξαστικοῦ. Ἄξιόν ἐστι ψάλλειν σοι (εδώ ψάλλειν ὄχι ψάλλει).Στην ζ ωδή α κανών α τροπάριο¨(ειρμός) χαίροντες ἔψαλλον.Στη ζ΄ωδή β κανών τρίτο τροπάριο η λέξη ἀντίληψις. η ωδή α κανών τροπάριο 3 η λέξη ὑπερυψοῦν. . η ωδή α κανών τροπάριο 4 η λέξη ὑπερυψῶμεν. η΄ωδή α κανών τροπάριο 5 η λέξη ἔψαλτο. αίνοι στιχηρό 3 η λέξη εινάλθη είναι ἐψάλη.
Ἐγώ ἀπλῶς ἀντέγραψα. Ἔχετε δίκιο καί μάλιστα βρῆκα πολύ περισσότερα. Τό «ἐψάλθη» τό ἄφησα γιατί συναντᾶται 3 (τό λιγότερο) φορές. Καί στό τελευταῖο ἀπόστιχο νομίζω εἶναι «ψάλλει».
Δεῖτέ τα πάλι καί μᾶς λέτε.
Σημ.: Τά ἀρχεῖα τά ἀνέβασα ἐκ νέου.


 
Top