1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Όχι μόνο έγραψες το 1000στό μήνυμα, αλλά τελείωσες και την... 100η σελίδα στα Ευτράπελα!!! Να δω ποιο άλλο θέμα θα φτάσει 100 σελίδες! Κι έχει ο Θεός... Μου φαίνεται αυτό το θέμα είναι ένα forum από μόνο του! Σιγά σιγά θα πρέπει να το χωρίζουμε και σε υποκατηγορίες! :D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αδικία, αδικία! Να παρέμβει η συντονιστική ομάδα, ο ΟΗΕ και η μη κυβερνητική οργάνωση για την διάσωση του σαλούβαρδου στη Μεσόγειο!!!
 
Όχι μόνο έγραψες το 1000στό μήνυμα, αλλά τελείωσες και την... 100η σελίδα στα Ευτράπελα!!! Να δω ποιο άλλο θέμα θα φτάσει 100 σελίδες! Κι έχει ο Θεός... Μου φαίνεται αυτό το θέμα είναι ένα forum από μόνο του! Σιγά σιγά θα πρέπει να το χωρίζουμε και σε υποκατηγορίες! :D

Μία από τις υποκατηγορίες του θέματος "Ευτράπελα(αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)" θαρρώ πώς είναι το "Ευτράπελα(αστείες καταστάσεις στο ψαλτολόγιον)"!!!:D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μία από τις υποκατηγορίες του θέματος "Ευτράπελα(αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)" θαρρώ πώς είναι το "Ευτράπελα(αστείες καταστάσεις στο ψαλτολόγιον)"!!!:D

:rolleyes:
Το οποίο σε έκτακτες μουσικολογικά περιστάσεις γίνεται έτσι :wink:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Κάτσε Κώστα να δεις ευτράπελο, όπου να ναι σχολάει ο Γενικός και θα στα διαγράψει τα μηνύματα!

Χθες ο γενικός κοιμήθηκε νωρίς νωρίς και ξύπνησε πριν λίγο, έτοιμος για ξεσκόνισμα, σφουγγάρισμα, λαϊκή κλπ. χαρούμενες εργασίες. Και πήρα και 2 διακηρύξεις να μελετήσω σπίτι. :mad::(
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Βρέθηκα σε βάπτιση στην οποία η λειτουργική συμπεριφορά των ιερέων με έκαναν να σκεφτώ το εξής: "Αν ποτέ σταλεί μητροπολιτική εγκύκλιος που θα επιτρέπει να λέγονται οι ευχές μαγνητοφωνημένες από κασετόσωνο, αυτοί αμέσως θα ρωτήσουν αν μπορούν να το βάλουν στο γρήγορο. Θα βαριούνται και να τα ακούν". Βάπτιση 6-6.45, καπάκι εσπερινός μόνο από τους ιερείς (τον άκουγαν και οι του συνεργείου στολισμού για τον επόμενο γάμο), γάμος 7.30μ.μ.

Υ.Γ. Επίσης για προβληματισμό: Σήμερα το πρωί ήρθε να με βοηθήσει φίλος που συνήθως δεν ανεβαίνει στο αναλόγιο, εκκλησιάζεται όμως ανελλιπώς τουλάχιστον για τα τελευταία 10 χρόνια που τον γνωρίζω από την αρχή του όρθρου. Στο τέλος μου είπε: "Τελικά από εδώ συμμετέχεις πιο καλάστ η λειτουργία άμα θέλεις. Ενώ όταν είσαι κάτω ως θεατής είναι αλλιώς."
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Βρέθηκα σε βάπτιση στην οποία η λειτουργική συμπεριφορά των ιερέων με έκαναν να σκεφτώ το εξής: "Αν ποτέ σταλεί μητροπολιτική εγκύκλιος που θα επιτρέπει να λέγονται οι ευχές μαγνητοφωνημένες από κασετόσωνο, αυτοί αμέσως θα ρωτήσουν αν μπορούν να το βάλουν στο γρήγορο. Θα βαριούνται και να τα ακούν". Βάπτιση 6-6.45, καπάκι εσπερινός μόνο από τους ιερείς (τον άκουγαν και οι του συνεργείου στολισμού για τον επόμενο γάμο), γάμος 7.30μ.μ.

Υ.Γ. Επίσης για προβληματισμό: Σήμερα το πρωί ήρθε να με βοηθήσει φίλος που συνήθως δεν ανεβαίνει στο αναλόγιο, εκκλησιάζεται όμως ανελλιπώς τουλάχιστον για τα τελευταία 10 χρόνια που τον γνωρίζω από την αρχή του όρθρου. Στο τέλος μου είπε: "Τελικά από εδώ συμμετέχεις πιο καλάστ η λειτουργία άμα θέλεις. Ενώ όταν είσαι κάτω ως θεατής είναι αλλιώς."

Kε Σωτηρη να σημειωσω αν θελετε κατι:
1.Γραφετε: 6-6:45 βαπτιση.Που ειναι το περιεργο;
Με τον πατερα μου κανουμε 40 λεπτα.:wink:
2.Λογικα 6:45-7:30 ο εσπερινος,παλι λογικος χρονος φαινεται,μιας και επακολουθουσε αλλο μστηριο.:wink:
Χθες,παραπιπτωντως, που εκτελουσα χρεη φωτογραφου :)cool:) το αφεντικο εφτιαχνε καμερες,studio flash,μηχανες,κλπ. και εγω με τον ιερεα του Ναου,καναμε τον εσπερινο πριν αρχισει το μυστηριο.καλο,ε; :D
Κακο ειναι φιλε μου αυτο;:wink:
Φιλικες οι παρατηρησεις,ετσι;!...:wink::)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Πρόσφατα πήγα σε πανηγύρι ναού όπου έψελνε ένας φίλος μου. Ο φίλος αυτός ήταν παρών, αλλά δε συμμετείχε στο ψαλτήρι. Αντίθετα το ψαλτήρι είχε αναλάβει ψάλτης καλεσμένος από άλλο ναό. Τον ρωτάω λοιπόν:
- Δεν ψέλνεις πια εδώ;
- Μπα, όχι πια. Έχω φύγει.
- Και ποιος ψέλνει εδώ τώρα;
- Με εντολή δεσπότη... η κυρά Μαριγούλα!!!
(το όνομα αλλαγμένο, καθώς δεν έχω κάτι προσωπικό με την ψάλτισσα)
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βασικά, αυτό κάθε άλλο παρά για γέλια είναι...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Βασικά, αυτό κάθε άλλο παρά για γέλια είναι...

Σωστός!!!! Για την κατάταξη του συμβάντος αυτού μάλλον πρέπει να ανοιχτεί ειδική ενότητα τύπου "Wall of Shame" όπως και σε άλλα fora. :mad:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Με τον τρόπο που έψαλλε άμουσος και φάλτσος ιερέας ένα μέλος, αν δεν έβλεπες το κείμενο θα άκουγες!
Μακάρι ων αφέθησαν αι ανομίες, και ων επεκαλύφθησαν αι αμαρτίες....:D:D:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;85237 said:
και ων επεκαλύφθησαν
(Ἄν καί δέν θέλω νά συμμετέχω σ᾿ αὐτό τό θέμα)​
Τό συνηθισμένο ἀπό ψάλτες εἶναι:
«...καὶ ὧν ἀπεκαλύφθησαν αἱ ἁμαρτίαι».


 
Last edited:

ΜΑΡΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στον εσπερινό για τους 318 πατέρες της Ά Οικουμενικής Συνόδου, ακούμε έκπληκτοι τον ιερέα να κάνει απόλυση και να λέει "...των 515 πατέρων της πρώτης Οικουμενικής Συνόδου...". Τον βρίσκω στο ιερό και του λέω. Μα πάτερ μου πως τους βρήκες 515 τους πατέρες, αφού 318 ήταν. "Παναγία μου" μου λέει. Ο επίτροπος φταίει που μου είπε ότι ο φούρνος της Εκκλησίας χωράει 515 μερίδες κλέφτικο (παραδοσιακό κρέας της Κύπρου) και μπέρδεψα τους Πατέρες με τις μερίδες!!!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αν δεν βρω, θα μείνω μέχρι το πανηγύρι (15 Δεκέμβρη) και μετά θα πάω για πρώτη φορά να κάνω Χριστούγεννα στο χωριό...:):):)

Τυχερέ! Ζηλεύω!

Παναγιώτη μην γελάς... έρχεται και η σειρά σου!:D:wink:

Για Χριστούγεννα στο χωριό, ε; Craciun la hoara! Τέλειο! :D:D:D
 

αντώνης καρκούλιας

Παλαιό μέλος
ακούστε και ένα ακόμα αληθινό ευτράπελο ..Το Σάββατο που μας πέρασε είχαμε βάπτιση και ο κόσμος λές και δεν είχε ξαναμπεί σε Εκκλησία φανταστείτε τον χαμό που γινόταν δεν άκουγα τις καταβασίες που έψαλλα ....τι θα γίνει με αυτά τα μυστήρια δεν ξέρω..
Κάποια στιγμή λοιπόν παρατήρησα στην διάρκεια του μυστηρίου κάποια παιδάκια που είχαν μπεί μέσα στην Εκκλησία με μπαλλόνια απο αέριο απο αυτά που βλέπουμε σαν στολισμό τα τελευταία χρόνια και ο Ιερέας αλλά και οι επίτροποι στον χαμό που γινόταν δεν πήραν είδηση, όταν βλέπω δύο μπαλλόνια να ανεβαίνουν και να κάθονται στα γένια του Παντοκράτορα .....καταλαβαίνεται λοιπόν όταν είπα μετά το μυστήριο στον Ιερέα ότι αύριο Κυριακή πρωί πρωί θα φέρω το αεροβόλο πως με κύτταξε ...!!

υσ.δεν το έφερα βέβαια έπεσαν μόνα τους μετά απο 4 μέρες...πρός γνώση και συμμόρφωση ...!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σε μερικά μέρη, οι άνθρωποι κοινωνούν των αχράντων μυστηρίων 3-4 φορές το χρόνο (κακώς βέβαια!).
Μια γυναίκα νεοφερμένη στην κωμόπολη κοινωνούσε κάθε Κυριακή...
Σε κάποια στιγμή, ο αριστερός ψάλτης βλέποντάς την να προσέρχεται για τη Θεία Κοινωνία, πετάει την ατάκα!
Πάλ' κοινουνάει αυτή; .... Αλκου-ουλικιά θα γέν'!:D:D:D
 
Status
Not open for further replies.
Top