1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Τώρα το καλοκαίρι, παιδιά, μου έτυχαν αρκετά ευτράπελα!...

- Σε εορτάζοντα Ι. Ναό προ καιρού, ένας σχετικά ηλικιωμένος και εμπειρικός ψάλτης, παράφρασε την φράση: ''...άρσεν και θήλυ...'' σε ''...άρσεν και θηλή...''!!....
Μου κόπηκαν τα γόνατα από το γέλιο!....:D

- Την προπερασμένη Κυριακή, ο αριστερός μου είπε: ''...κατέπλυνεν αυτάς...'' αντί ''...κατέπληττεν αυτάς...'' !....

- Λίγο αργότερα στο συναξάρι:
''....των Αγίων μ' μαρτύρων... Το μ', όπως ξέρουμε, φανερώνει τον αριθμό 40... Ε, ο ευλογημένος, όταν εφτασε σ' εκείνο το σημείο, δεν είπε τεσσαράκοντα αλλα σκέτο... μη...μαρτύρων!...

Ενας Θεός ξέρει πως ξεκίνησα τις καταβασίες!....:D
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μου,
συνάδελφοι συμψαλτολόγοι, συμψαλτολογιώτατοι, συμψαλτολογιομουσικώτατοι και συμψαλτολογιομουσικολογιώτατοι,
εύχομαι πρωτίστως καλή κι ευλογημένη εκκλησιαστική χρονιά.

Δεν συνηθίζω να γράφω συχνά στο φόρουμ, αν δεν έχω κάτι να πω, αλλά καθημερινώς παρακολουθώ όσον μοι δυνατόν. Πολύ χαίρομαι και τούτην τη στήλη των ευτράπελων. Πολλά είναι χαριτωμένα και νόστιμα.

Σήμερα, όμως, νοιώθω την ανάγκη να παρακαλέσω για κάτι. Ο Κύριος και οι Πατέρες λένε να σκεπάζουμε τις αδυναμίες των άλλων και όχι να τις προβάλλουμε και να τις περιπαίζουμε. Ας μη θεωρούνται στο εξής ευτράπελα, παρακαλώ, και ας μη δημοσιεύονται λάθη φραστικά, τα οποία πραγματοποιούν αδελφοί μας απλούστεροι και ίσως λιγότερο εγγράμματοι κάποιων άλλων. Το γεγονός μου φαίνεται αήθες και σε τίποτε άλλο δεν εξυπηρετεί, από το να προβάλλουμε την δική μας δήθεν ανωτερότητα έναντι άλλων, οι οποίοι ίσως ήδη έχουν γευτεί εδώ την Βασιλεία του Χριστού, παρά την ολιγογραμματοσύνη τους ή την αδυναμία οράσεως ή ό,τι άλλο. Βέβαια, με την εδώ διαπόμπευσή τους λαμβάνουν άμεσα μισθό εν ουρανοίς, αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτές οι προθέσεις των ευτραπελολογούντων και ευτραπελοσυγγραφόντων.
Από την άλλη πλευρά, ψάχνοντας - ψάχνοντας στο Ψαλτολόγιο, όλο και πέφτεις πάνω σε "μαργαριτάρια" πολλών εξ ΗΜΩΝ, οι οποίοι θεωρούμε ότι ευρισκόμαστε στο απυρόβλητον, αλλά το ασφαλές ΜΟΝΟΝ του Κυρίου...

Αν, τώρα, νομίζετε ότι δεν έχω κανένα λόγο ή δικαίωμα να υποβάλω αυτην την παράκληση εδώ, ζητώ συγγνώμη. Αν φοβείσθε δε ότι θα φτωχύνει η στήλη των ευτράπελων από την απουσία τέτοιων κουτσομπολιών, προσφέρομαι να δημοσιεύω εγώ τα δικά μου φραστικά λάθη, τώρα, μάλιστα, που η πρεσβυωπία μου αυξήθηκε επικίνδυνα και τα πολυεστιακά μου αργούν...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Προτείνω νέο θέμα: "Η μεγαλύτερη γκάφα που έκανα μέχρι στιγμής στο αναλόγιο".
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Και επίσης...
μία στήλη όπου να συγκεντρώνονται φραστικές αβλεψίες, όχι χάριν εμπαιγμού, αλλά προς διόρθωση και αποφυγή λαθών, με την ένδειξη:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ: (επί παραδείγματι) Μηναίον και ΟΧΙ Μηνιαίον
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
κ. Καραγκούνη πιστεύω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι αβλεψίες γράφονται "για να γελάσουμε", και ίσως, και για προσοχή την άλλη φορά, όχι για εμπαιγμό.

Εξ' άλλου, σε όλες ανεξαιρέτως τις αβλεψίες που δημοσιεύθηκαν στο εν λόγω θέμα, δεν αναφέρεται το όνομα του...καλλιτέχνη.
 
Και κανω εγω την αρχη του αυτοσαρκασμου..........Καποτε πριν χρονια μετα το ''Εξαιρετως'',μοναδικος ων ψαλτης κ προφανως ευρισκομενος για κλασμα του δευτερολεπτου αλλου για αλλου,κοπαναω ενα ''ΑΜΗΝ'' κ καθομαι κατω!!!Για περισσοτερο απο 30'' νεκρικη σιγη μεσα [ηταν κ μνημοσυνο],φανταστειτε το!!Οποτε ερχεται σφαιρα ο νεωκορος,σταλμενος φυσικα απ τον ιερεα,και μ εβγαλε απ το...κωμα!Απ την ταραχη κ την ξεφτιλα μου ειπα το ''Αξιον εστιν'' το πολυ σε 20''...............
 

ΠΜΧ

...
Και κανω εγω την αρχη του αυτοσαρκασμου..........Καποτε πριν χρονια μετα το ''Εξαιρετως'',μοναδικος ων ψαλτης κ προφανως ευρισκομενος για κλασμα του δευτερολεπτου αλλου για αλλου,κοπαναω ενα ''ΑΜΗΝ'' κ καθομαι κατω!!!Για περισσοτερο απο 30'' νεκρικη σιγη μεσα [ηταν κ μνημοσυνο],φανταστειτε το!!Οποτε ερχεται σφαιρα ο νεωκορος,σταλμενος φυσικα απ τον ιερεα,και μ εβγαλε απ το...κωμα!Απ την ταραχη κ την ξεφτιλα μου ειπα το ''Αξιον εστιν'' το πολυ σε 20''...............

:D:D:D

Αφήστε! Κατά απόλυτη αντιστοιχία, και εγώ φέτος απάντησα στο "Ειρήνη πάσι", Δόξα Σοι Κύριε δόξα Σοι!

Το καλό με αυτά τα παθήματα, όπως αναφέρει κι ο κ. Μαμάης, είναι ότι γίνονται μαθήματα...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αυτά είναι απλά πταίσματα. Ακούστε ένα σημερινό, στο γεννέσιο της Θεοτόκου.

Στον όρθρο, μετά τις ωδές α' και γ' και τα μεσώδια καθίσματα, αν υπάρχει χρόνος βάζω επιπλέον κανόνα, τον οποίο έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση (ψαλτά εννοείται, όχι διαβαστά) για λόγους που φεύγουν εκτός θέματος. Μάλιστα επιδιώκω να τα πω όλα ένα κλικ γρηγορότερα για να ψαλλεί κανόνας.

Είχαμε λοιπόν χρόνο και αντί να συνεχίσω με τις ωδές δ' - στ' πριν το συναξάριο ή έστω μόνο την στ' ωδή το αφήνω, αίτηση, συναξάριο κτλ και μετά αρχίζω η' ωδή. Μη ρωτάς το γιατί....(λαϊκό άσμα)

Στα μισά της ωδής μια φωνή μέσα μου λέει "ρε μεγάλε, πότε θα ψάλλεις - αν ψάλλεις - τις καταβασίες" ;

Μη πω τι λύση "επινοήθηκε" (γιατί να βρεθεί αδύνατον)

Έχω πέσει σε χειρότερα λάθη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στα μισά της ωδής μια φωνή μέσα μου λέει "ρε μεγάλε, πότε θα ψάλλεις - αν ψάλλεις - τις καταβασίες" ;

Μη πω τι λύση "επινοήθηκε" (γιατί να βρεθεί αδύνατον)

Έχω πέσει σε χειρότερα λάθη.
Λάθος; Μετά τήν συμπλήρωση τῆς η΄ (γιά σήμερα) ψάλλονται οἱ καταβασίες! (ΤΜΕ, Προθεωρία, σελ. 55. Πρβλ. καί σελ. 46 καί 49)
Γιά πές τους νά μάθουν... :cool:

http://analogion.com/forum/showthread.php?p=154466#post154466
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=218695#post218695

ΥΓ. (Εὐτράπελο) Κι ἐγώ παρανάγνωσα τό μήνυμά σου: μια φωνή από μέσα μου λέει... (ἐννόησα τό ἱερό...) :D (Νά γιατί χρειάζεται καί τό πολυτονικό :rolleyes:)

 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Απίστευτο...

Παραλίγο να τα κάνω όλα τόσο σωστά....

Ευχαριστώ π. Μάξιμε.

ΥΓ. Οι ιερείς μας είναι καλοί και σχεδόν ποτέ δεν επεμβαίνουν (από το ιερό) στα του αναλογίου.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν διακονούσα σε κάποιο άλλο ναό, μας είχαν δώσει ένα τεράστιο κομποσχοίνι με 100 κόμπους για να ... μετράμε τα "Κύριε ελέησον".... και η χασμωδία πήγαινε σύννεφο, γιατί α) δεν ψάλλονται τα 100, και β) ο τελετάρχης ιερεύς σηκωνόταν γρήγορα.
Τώρα που πάτησα τα τρίτα -ήντα και η φωνή έχει πιάσει ... πάτο:D (χαμηλότερος ευκρινής φθόγγος μου ο κάτω ΝΗ:D σήμερα εφάρμοσα μια νέα τεχνική:D...
Ξεκινούσα τα "Κύριε ελέησον" με το μικρόφωνο σε σχεδόν επαφή με το στόμα για να ακούγονται, από τον κάτω ΝΗ (της υπάτης) και φτάνοντας στον Νη της μέσης, συνέχιζα την ανάβαση μέχρι τον Νη' της νήτης και κατέληγα στον Βου κανονικά για να συνεχίσω με το έγχρονο τριπλό "Κύριε ελέησον".... Βέβαια 100 δεν ήταν αλλά σίγουρα έφταναν τα ... 25... Και δεν μου είπε κανείς τίποτε....
Εκπτώσεις:D:D:D
 
Δεν είναι επίκαιρο, και δεν θυμάμαι αν το είχα ξαναγράψει, αλλά το θυμήθηκα τώρα. Όρθρος Μεγάλης Τρίτης, στο "Ὁ Νυμφίος ὁ κάλλει ὡραῖος" το "τὴν δυσείμονά μου μορφήν" εψάλλη "τὴν δεισιδαίμονά μου μορφήν". Άντε να ψάλλεις δοξαστικό μετά...
 

ixadin

Ηχάδιν
Τη ... του μηνός μνήμην επιτελούμε της Αγίας και Οικονομικής Στ΄ Συνόδου :rolleyes::confused:
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Τη ... του μηνός μνήμην επιτελούμε της Αγίας και Οικονομικής Στ΄ Συνόδου :rolleyes::confused:

Ναι, δεν κόστισε πολλά, ήταν νηστεία....
 
  • Like
Reactions: BSP

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Λίαν πρωί και ο Αναγνώστης δίπλα μου διαβάζει......
.....
Εκύκλωσάν με ωσεί ύδωρ όλην τὴν ἡμέραν, περιέσχον με .... άμμο.... :D:D
Και η απάντησή μου...
Τσιμέντο μην έχει κι όλα οκ....!! :D:D:p
Ευτυχώς δεν το άκουσε... Ακόμα εξάψαλμο θα λέγαμε!!! :p:D:D
 

ixadin

Ηχάδιν
Μέγαν εύρατo εν τοις κινδύνοις [βλέπω με την πλάγια όραση να περπατάει μια κατσαρίδα στο πάτωμα] σε υπέρμαχον η οικουμένη [... :cool: ...] αθλοφόρε τα έθνη τροπούμενον [με το φαράσι στα σκουπίδια]

Μεγάλη η χάρη σου Άγιε μου!
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Διήγηση του πατέρα μου με επιβεβαίωση από τη μάνα μου.
Καρλόβασι, δεκαετία του '50....
Στο δεξιό ψαλτήρι του Ναού που έψαλλε ο πατέρας μου, πήγαινε κάποιος βοηθός εγνωσμένων αντιβασιλικών φρονημάτων...
Όταν ο πατέρας μου άρχιζε τον πολυχρονισμό των βασιλέων Παύλου και Φρειδερίκης, ο βοηθός ψιθυριστά μή ακουόμενος από το εκκλησίασμα ισοκρατούσε λέγοντας: «Αιωνία η μνήμη!».:D
Ο πατέρας μου δεν μπόρεσε να συγκρατήσει το γέλιο του, (ομοϊδεάτης γαρ:D) με αποτέλεσμα να εκνευριστεί η ... πεθερά του:mad: (ούσα βασιλόφρων), η οποία στο τέλος της λειτουργίας πήγε στην επιτροπή και ζήτησε να διώξουν τον ψάλτη επειδή γελούσε στον πολυχρονισμό!!!!
Όπως γνωρίζετε, πεθερά του πατέρα μου ήταν η ... γιαγιά μου:D!!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!

Καλά ε; Φοβερό! Πού το ξετρύπωσες φίλε;

Και το ωραίο είναι, ότι βρίσκεται κοντά στα μέρη μου και έχει τύχει και το έχω αντικρίσει το νησί αυτό, πολλές φορές! Μάλλον κάτι με τραβούσε προς τα εκεί...:wink:

Τελικά, τίποτα δεν είναι τυχαίο!...:wink::D
 
Status
Not open for further replies.
Top