1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.
Οι ταααα (οπς μισό, να αλλάξω το status μου στο FB, να ενημερώσω τους followers: Χερουβικός σε α' ήχο, αυτοσχεδιασμός [γκλιν]) Χερουβιιιμ

https://youtu.be/ZEcz4R9KI00?t=27s


Κακώς μπήκε στα ευτράπελα. Είναι πολύ πιο αξιοπρεπές άκουσμα από τα πολυφωνικά ακούσματα των Σλαύων, και φυσικά όχι τόσο ευτράπελο όσο το θέαμα των εν Ελλάδι μεικτών χορωδιών "Πρωτοψαλτάδων".
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Για γέλια και για κλάματα η όλη εικόνα και το αισθητικό αποτέλεσμα .
Τι να σχολιάσεις ;
Τα led που παρατηρησε ο φιλος μου ο Καραγιαννακης ,την προκλητική και ιταμή στάση στο αναλόγιο που δεν συνάδει σε εκκλησία ,την αλόγιστη και μη διακριτική χρήση της ηλεκτρονικής τεχνολογίας ,την χρήση των μικροφώνων ...τι ; ...
Εχει ξεφύγει η κατάσταση .
Οχι εκεί μόνο ...
Κι εδώ...
Ακολουθούν κατα πόδας και ημέτεροι αρχιμανδρίτες ...
http://youtu.be/NK4PAnh0gco
Έχουν ξεφύγει ...
Ποιος ξέφυγε κι από που;
Ή γνωμη μου είναι πως όπως παντού και στα πάντα, έτσι και στα αναλόγια με το πέρασμα του χρόνου εμφανίζεται κάποια μικροτερη ή μεγαλύτερη διαφοροποίηση τόσο στο άκουσμα όσο και στην εικόνα, αλλα αυτά είναι εξωτερικά στοιχεία τα οποία ασφαλώς και δε μπορούν να μας δείξουν τίποτα άλλο βαθύτερο.
 
Ποιος ξέφυγε κι από που;
Ή γνωμη μου είναι πως όπως παντού και στα πάντα, έτσι και στα αναλόγια με το πέρασμα του χρόνου εμφανίζεται κάποια μικροτερη ή μεγαλύτερη διαφοροποίηση τόσο στο άκουσμα όσο και στην εικόνα, αλλα αυτά είναι εξωτερικά στοιχεία τα οποία ασφαλώς και δε μπορούν να μας δείξουν τίποτα άλλο βαθύτερο.
Είπα να μην το συνεχίσω το θέμα εφ όσον σκανδαλίζει ,αλλα από την άλλη δεν μπορω τον δήθεν ευσεβισμό και τον στρουθοκαμηλισμό .
Αν δεν βλέπετε την "εκτροπή" ,δεν φταίω εγώ....
Ή στραβός είν ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε....
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ποιος ξέφυγε κι από που;
Ή γνωμη μου είναι πως όπως παντού και στα πάντα, έτσι και στα αναλόγια με το πέρασμα του χρόνου εμφανίζεται κάποια μικροτερη ή μεγαλύτερη διαφοροποίηση τόσο στο άκουσμα όσο και στην εικόνα, αλλα αυτά είναι εξωτερικά στοιχεία τα οποία ασφαλώς και δε μπορούν να μας δείξουν τίποτα άλλο βαθύτερο.

Διαφοροποίηση;:eek:

Βαπτίζεις τὴν μετατροπὴ δύο ψαλτῶν ἑντὸς ἀκολουθίας σὲ τραγουδιστὲς πίσταςκαὶ ψαλτικῶς καὶ ἐμφανισιακῶς καὶ κινητικῶς καὶ σὲ ὅλα τὰ ἐπίπεδα, ἁπλὴ διαφοροποίηση;:eek: Ἁπλὰ ἐξωτερικὰ στοιχεία; :eek:

Εἴδαμε δύο ἀκραία ἐπιδεικτικοὺς συναδέλφους νὰ μετατρέπουν τὸ ἀναλόγιο σὲ πάλκο μὲ λειτουργία ντουέτο, μὲ προκλητικὴ παρουσία καὶ λειτουργία ἠχοσυσκευῶν, ποὺ προσωπικὰ μοῦ δημιούργησαν ἀμφιβολία ἄν «ἔψαλλαν» οἱ ἴδιοι ζωντανά ἤ ἦταν playback.

Τὶ νὰ πῶ συνάδελφε; Ἔχουν ἐκλείψει τελικὰ οἱ ἐπαγγελματίες στὸ χῶρο μας, ποὺ νὰ σέβονται τὸν χῶρο καὶ τὸν τρόπο ποὺ βγάζουν τὸ ψωμί τους καὶ ὄχι τὴ μόστρα τους ἢ τὸ ἄχτι τους ...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πήγαμε χθες απόγευμα με τη κόρη στις κούνιες και έβαλα ένα λουλούδι στο αυτί μου για να παίξουμε. Μετά πήγαμε κατευθείαν στη προηγιασμένη.

Κατά την ανάγνωση του "Υψώσω σε Κύριε ο Θεός μου" διαπίστωσα ότι το λουλούδι βρισκόταν ακόμα στο αυτί μου. Ένας ευλογημένος δε βρέθηκε να μου το πει, ή δεν κοιτάει κανένας το ψάλτη.

Γαρύφαλλοοο στ' αυτίιιιιι, και τσαχπινιά στο Δόοοοοξα (των εσπερίων, που ήταν και ωραίο).
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ξεκίνησα ως αριστερός....η ζωή με έκανε δεξιό....

ΥΓ. Για "ψάλτης" δε λέμε;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πρόσφατα έψαλα σε κηδεία. Ήμασταν πάνω από το μνήμα και ο παπάς έλεγε τις καθιερωμένες τελευταίες ευχές. Τότε χτυπάει δυνατά το κινητό του χοράρχη! Πρώτο φάουλ, αλλά όχι το καθοριστικό, το οποίο ήρθε αμέσως μετά: γιατί πηγαίνοντας να το σηκώσει, αντί να πατήσει το πλήκτρο κανονικής ακρόασης (ήταν από τα παλιά κινητά-μπακατέλες), πατάει την... ανοιχτή ακρόαση! Τότε ακούγεται ακόμα δυνατότερα μια γυναικεία φωνή: "Χρήστοοοοοο!!!". Αυτός βέβαια μετά κακολογούσε τη γυναίκα του, που σκέφτηκε να τον πάρει τέτοια ώρα, όμως του είπα ότι το φάουλ ήταν δικό του, που δεν έβαλε στο αθόρυβο το κινητό και η χορωδία, που συγκέντρωσε τα βλέμματα όλων, ήμασταν σα να μας άνοιξε η γη να μας καταπιεί, μετά απ' αυτό!

ΥΓ Σε μεταγενέστερη κηδεία, με την ίδια σχεδόν χορωδιακή σύνθεση, λέω ασυναίσθητα στους συναδέλφους, όταν μπήκαμε στο κοιμητήριο: "Παιδιά, βάλτε στο αθόρυβο τα κινητά". Μετά από λίγο, και ενώ πάλι ο παπάς διάβαζε τις τελικές ευχές, γυρνούν όλοι σε μένα, δείχνοντάς μου το χοράρχη να κρατάει το κινητό και μου λένε: "τον έσωσες!". Ήταν πάλι η γυναίκα του!! :eek:
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Μεγάλη Πέμπτη βράδι ἀπόστιχα. Κούραση. Στὸ τελευταῖο ἀπόστιχο πρὶν τὸ Δόξα, λέει ὁ ἀριστερός μου:

Ἐπὶ ξύλου βλέπουσα, κρεμάμενον Χριστέ, σὲ τὸν πάντων Κτίστην καὶ Θεόν, ἡ σὲ ἀσπόρως τεκοῦσα, ἐβόα, πικρῶς· Υἱέ μου, ποῦ τὸ κάλλος ἔδυ τῆς μορφῆς σου; οὐ φέρω καθορᾶν σε, ἀδίκως σταυρούμενον· σπεῦσον οὖν ἀνάστηθι, ὅπως ἴδω κᾀγώ, σοῦ τὴν ἐκ νεκρῶν, τετραήμερον ἐξανάστασιν!

Τά ‘δα ὅλα νὰ κρατηθῶ, νὰ ἀρχίσω τὸ δοξαστικό!
 

svivaldi

Κόσσυβας Σπύρος
Εχω έναν ηλικιωμένο ο οποιός είναι μαθητης του Καραμάνη και τον άφησα να πει το τροπάριο της Κασσιανη το αργό του Καραμάνη.
Έχω ενναν άλλο ηλικιωμένο που κάνει ισοκράτημα και μου λέει: Καλά, ολόκληρα 28 λεπτά κράτησε το τροπάριο της "ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ"?? που είναι γραμμένο το τροπάριο αυτό.και του απαντάω: Είναι αμέσως μετα το τροπάριο του Βύρωνα!!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ο αριστερός μου είπε σε κάποιον εσπερινό της Μ. Εβδομάδας,δεν θυμέμαι σε ποιον: ''...των κ-ορέων διελεύσονται ύδατα...''

Ωραία,λέω... Ωρα να δούμε και κοριούς να κάνουν...μπάνιο!... :D
 

G_Lagouros

Νέο μέλος
Από την ακολουθία του Μ. Κανόνος
Σε την παιδοκτόνον και παρθένον..
Αλίμονο μας :D :D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
τελευταίο στιχηρό ιδιόμελο του εσπερινού του παραλύτου. Σε παρένθεση αυτό που ειπώθηκε.

Ήχος α'
Ἄταφος νεκρὸς ὑπάρχων ὁ Παράλυτος (Ο ΠΑΡΑΚΛΗΤΟΣ),..... ὅτι ἡ κλίνη μου τύμβος (ΤΟΜΟΣ) μοι ἐγένετο.....οὐ χρῄζω τῆς Προβατικῆς (ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗΣ) κολυμβήθρας...

Μην ήταν και κανένα ακόμα που δε θυμάμαι...
 
Status
Not open for further replies.
Top