[Ανακοίνωση] 100 Βιβλία Βυζαντινής Μουσικής

frephraim

Παλαιό Μέλος
100ByzMusBks_lg.jpg

Μετὰ χαρᾶς σᾶς ἀνακοινώνω ἐκ μέρους τῆς Ἱ.Μ. Ἁγ. Ἀντωνίου ὅτι ἔχουμε δημιουργήσει ἕνα καινούργιο DVD ποὺ λέγεται "100 Βιβλία Βυζαντινῆς Μουσικῆς".

Αὐτὸ τὸ μοναδικὸ DVD περιέχει 100 κλασικὲς ἐκδόσεις καὶ χειρόγραφα Βυζαντινῆς μουσικῆς σὲ ἀρχεῖα σάρωσης PDF τὰ ὁποῖα μπορεῖτε νὰ δεῖτε μὲ ὁποιοδήποτε ὑπολογιστὴ καὶ νὰ τυπώσετε. Τὰ περισσότερα βιβλία εἶναι στὴν ἑλληνική, ἀλλὰ ὑπάρχουν καὶ μερικὰ στὴ σλαβωνικὴ καὶ στὴ ρουμανική. Μέσα στὴ θήκη βρίσκεται ὁ περιγραφικὸς κατάλογος τῶν περιεχομένων στὰ ἑλληνικὰ καὶ στὰ ἀγγλικά.

Πουλᾶμε αὐτὸ τὸ DVD γιὰ μόνο 29 δολλάρια, ἂν καὶ μερικοὶ ψάλτες μᾶς εἶπαν νὰ βάλουμε διπλάσια τιμή. Ἀποφασίσαμε νὰ κρατήσουμε τὴν τιμὴ χαμηλή, ἀφοῦ ὁ σκοπός μας εἶναι νὰ βοηθήσουμε ὅσο γίνεται περισσότερους ψάλτες νὰ ἔχουν πρόσβασι σ᾽ αὐτὰ τὰ ἀριστουργήματα τῆς ψαλτικῆς τέχνης.
 
Last edited by a moderator:

Eliasraft

Νέο μέλος
Συγκλονιστική η προσφορά του π. Εφραίμ (και) στην ψαλτική κοινότητα.

Εδώ βρίσκονται τα περιεχόμενα.

Πάνω από 90 βιβλία είναι στα ελληνικά. Υπερπλήρης βιβλιοθήκη, κατά τη γνώμη μου, με μόλις 29 δολλάρια!

Νομίζω ότι πρέπει όλοι να στηρίξουμε την προσπάθεια αυτή.

Ευχαριστούμε πολύ π. Εφραίμ!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πάτερ, θεός'χωρέσει και να σου δίνει υγεία να εργάζεσαι (και) για την ψαλτική. Ευχαριστούμε και για αυτή την εργασία σου.
 
Πάτερ σας αξίζουν όχι τα 23 ευρώ που ζητάτε περίπου, αλλά τα δεκαπλά 230 ευρώ, για το γεγονός πως είσαστε και μοναστήρι. Το πιστεύω αυτό και αν ήμουν κοντά σας εκεί θα έβρισκα από το υστέρημά μου και με πολύ χαρά θα σας έδινα.
Είδα και τα περιεχόμενα και είναι πραγματικά μια συλλογή που πρέπει να έχουμε όλοι.
Θέλω να γράψω όμως πως δε μου άρεσε που δεν δίδεται δωρεάν αυτό. Ναι σας αξίζουν πολλά όχι μόνο για αυτή την εργασία, αλλά για όλα που κάνετε τόσα χρόνια γύρω από τη βυζαντινή μουσική. Ωστόσο άλλο να δέχομαι προσφορές που γίνονται με αγάπη και άλλο να τις προκαθορίζω.

Υ.Γ. Θα σας παρακαλούσα αν γίνεται να έχουμε τη δυνατότητα να βάλουμε τα χρήματα σε ένα τραπεζικό λογαριασμό και να μας το στείλετε εσείς μετά το DVD στη διεύθυνση που θα σας πούμε. Προσωπικά το βρίσκω πιο εύχρηστο αυτό από το να συμπληρώνω φόρμες με χίλια δυο στοιχεία. Δηλαδή να υπάρχει κάπου ο λογαριασμός της τράπεζας, να βάλω εκεί τα χρήματα και μετά σας παίρνω τηλέφωνο ή σας στέλνω email πως την τάδε ημέρα και ώρα έβαλα αυτό το πόσό από το τάδε υποκατάστημα. Παρακαλω κοιτάξτε το και όταν δείτε πως τα χρήματα είναι μέσα στείλτε μου το DVD στην τάδε διεύθυνση με το όνομα τάδε.
Την ευχή σας
 

Eliasraft

Νέο μέλος
Θέλω να γράψω όμως πως δε μου άρεσε που δεν δίδεται δωρεάν αυτό.

Κ. Τσαγκαράκη επιτρέψτε μου αλλά είναι αγνωμοσύνη αυτό που λέτε. Θεωρώ ότι το αντίτιμο που όρισε το μοναστήρι είναι στοιχειώδες και πραγματικά προσιτό απ' όλους. Φυσικά αν θέλετε εσείς να δώσετε 230 ευρώ για αυτό το DVD δε θα σας εμποδίσει κανείς αλλά το να μην οριστεί κάποια τιμή πώλησης είναι εκτός κάθε λογικής.

Φιλικά,
Ηλίας Ρ.
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Σᾶς εὐχαριστῶ ὅλους γιὰ τὰ καλὰ λόγια σας. Ἀλλὰ οἱ εὐχαριστίες μας ἀνήκουν πιὸ πολὺ στὰ πολλὰ ἄτομα (πολλὰ τῶν ὁποίων εἶναι καὶ μέλη τοῦ φόρουμ μας) ποὺ μοῦ ἔδωσαν τὴν ἄδειά τους νὰ συμπεριλάβω τὰ σκαναρίσματά τους σ᾽ αὐτὴ τὴ συλλογή.

Θέλω να γράψω όμως πως δε μου άρεσε που δεν δίδεται δωρεάν αυτό.

Μακάρι νὰ ζούσαμε σὲ κόσμο ποὺ ὅλοι ἀπὸ πηγαία καὶ ἀνιδιοτελῆ ἀγάπη ἔκαναν ὅ,τι μποροῦσαν γιὰ τοὺς ἄλλους. Ἀλλὰ ἀφοῦ δὲν εἴμαστε σὲ τέτοια οὐτοπία, ὑπάρχουν καὶ χρήματα καὶ νόμοι, κτλ. Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι τὸ μοναστήρι μας ἔχει κάμποσα χρέη γιὰ ὅλα τὰ κτίρια καὶ παρεκκλήσια ποὺ κτίσαμε, ὁπότε χρειαζόμαστε τὰ χρήματα. Πάντως, ὅποιος δὲν θέλει νὰ ἀγοράσῃ αὐτὸ τὸ DVD μπορεῖ νὰ βρῇ τὰ περισσότερα ἀπὸ τὰ περιεχόμενά του δωρεὰν στὸ ἴντερνετ. Μόνο ποὺ θὰ πρέπῃ, ἀντὶ νὰ ξοδέψῃ 29 δολλάρια, νὰ ξοδέψῃ κάμποση ὥρα ψάχνοντας καὶ μαζεύοντάς τα.
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Υ.Γ. Θα σας παρακαλούσα αν γίνεται να έχουμε τη δυνατότητα να βάλουμε τα χρήματα σε ένα τραπεζικό λογαριασμό και να μας το στείλετε εσείς μετά το DVD στη διεύθυνση που θα σας πούμε...
Εὐχαρίστως μπορῶ νὰ σᾶς ἐξυπηρετήσω κι᾽ ἔτσι. Ὅποιος θέλῃ ἔτσι νὰ παραγγείλῃ τὸ DVD γιὰ τὸν ἑαυτόν του ἢ γιὰ κάποιον ἄλλον, ἂς μοῦ στείλῃ προσωπικὸ μήνυμα μὲ τὰ κατάλληλα στοιχεῖα, καὶ θὰ τοῦ πῶ τὸν ἀριθμὸ τῆς τράπεζάς μας, ἢ τὴ ταχυδρομική μας διεύθυνσι ἂν θὰ προτιμοῦσε νὰ πληρώσῃ μὲ ἐπιταγή.
 

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
Το DVD είναι πολύ αξιόλογο και πιστεύω δεν πρέπει να το χάσει κανείς. To πήρα πριν από 2 μήνες περίπου και είναι πραγματικά στολίδι για την ψηφιακή βιβλιοθήκη
 
Top