10. Μουσικὰ Ὁσίου Ἀρσενίου τοῦ Καππαδόκου

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Υπάρχει και το βιβλίο του αγιορείτου μοναχού Ανδρέου Θεοφιλόπουλου (είναι λίγο αργούτσικα τα μαθήματα) δεν ξέρω αν ενδιαφέρεσαι.
Όσο για την πλήρη ακολουθία (κ. Λάμπρου) την έχει εκδόσει το Ιερό Ησυχαστήριο ''Ευαγγελιστής Ιωάννης ο Θεολόγος'' στην Σουρωτή Θεσ/νίκης το 1993.
 
Last edited:

bstavropoulos

Μέλος
Ευχαριστώ για τα μαθήματα του όρθρου. Μήπως έχει κανείς τα ιδιόμελα του εσπερινού του Αγ Αρσενίου; Ευχαριστώ εκ του προτέρου.

Για πληροφορία σας, εδώ στο Σύδνεϋ έχουμε εκκλησάκι του Αγ Αρσενίου, που είναι μετόχιο της Μονής της Παντανάσσης. Η Μονή έχει αρκετά μεγάλο λείψανο του Αγίου, που το χάρισε στη Μονή ο Γέρων Παϊσιος. Ο π Παϊσιος είχε επισκεφθεί την Αυστραλία το 1979 περίπου.

Βασίλης
 
Τ

ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Guest
Ευχαριστώ για τα μαθήματα του όρθρου. Μήπως έχει κανείς τα ιδιόμελα του εσπερινού του Αγ Αρσενίου; Ευχαριστώ εκ του προτέρου.

Για πληροφορία σας, εδώ στο Σύδνεϋ έχουμε εκκλησάκι του Αγ Αρσενίου, που είναι μετόχιο της Μονής της Παντανάσσης. Η Μονή έχει αρκετά μεγάλο λείψανο του Αγίου, που το χάρισε στη Μονή ο Γέρων Παϊσιος. Ο π Παϊσιος είχε επισκεφθεί την Αυστραλία το 1979 περίπου.

Βασίλης

Αδερφε καλησπερα!
εισαι τυχερος!εχω μελοποιησει μονο τον εσπερινο με Δοξαστικο των Κεκραγαριων δικο μου. Τα κεκραγαρια ειναι του Σουρλατζη!
Το δοξαστικο επειδη δεν ειχα καποιο προγραμμα να το γραψω, το εχω κανει με μια γραμματοσειρα η οποια δεν εχει τους χαρακτηρες ποσοτητας.
καλη πανηγυρη!αναψε ενα κερακι και για μας!
 

Attachments

  • Arsen_Kapp_Eyag_Tsar.pdf
    12.2 MB · Views: 274
Last edited by a moderator:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ιδού και από μένα η ακολουθία του Αγίου Αρσενίου, μελοποιημένη τον καιρό που έψαλλα σε αγρυπνίες στην Μονή Πετράκη.

Για όλους, αλλά ιδιαιτέρως και για τον Βασίλη Σταυρόπουλο από την Αυστραλία, που σε κάποια εποχή δύσκολη για μένα μου συμπαραστάθηκε.

Γιάννης Αρβανίτης
 

Attachments

  • arsenios_kappadokhs_IArv.pdf
    518.7 KB · Views: 713
Last edited by a moderator:

Λιάκος Η

Μέλος
Να παρακαλέσω αν έχει κάποιος το Δόξα της λιτής του Οσίου ή και ολόκληρη τη λιτή και μπορεί ας τα αναρτήσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Να παρακαλέσω αν έχει κάποιος το Δόξα της λιτής του Οσίου ή και ολόκληρη τη λιτή και μπορεί ας τα αναρτήσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ένα ιδιόμελο της Λιτής υπάρχει στο αρχείο που ανέβασε πιο πάνω ο Ιω. Αρβανίτης.
 

Λιάκος Η

Μέλος
Ένα ιδιόμελο της Λιτής υπάρχει στο αρχείο που ανέβασε πιο πάνω ο Ιω. Αρβανίτης.

Το έχω δει ,σας ευχαριστώ, λέμε αυτό το ιδιόμελο στην είσοδο και στο τέλος της λιτής Δόξα και Νυν.
 

Papajone

New member
Σας ευχαριστούμε πολύ για τις ακολουθίες που ανεβάζετε. Διευκολύνουν πολύ τους ιεροψάλτες.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel τα μουσικά κείμενα
της 10-11-2022 Εσπερινός & Ορθρος του Ἁγίου Αρσενίου του Καππαδόκου
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf & mel Κυριακών Μεγάλων εορτῶν & καθημερινών ἐχουν αναρτηθεί και Εδώ του Νοεμβρίου 2022 & εδώ τοῦ Δεκεμβρίου
 

Attachments

  • 10-11-2022 Εσπερινός Αγίου Αρσενίου του Καπαδόκου.pdf
    2.2 MB · Views: 43
  • 10-11-2022 Ορθρος Αγίου Αρσενίου του Καπαδόκου.pdf
    4.2 MB · Views: 81
  • 10-11-2022 Εσπερινός Αγίου Αρσενίου του Καπαδόκου Κείμενα.mel
    150.7 KB · Views: 3
  • 10-11-2022 Ορθρος Αγίου Αρσενίου του Καπαδόκου.mel
    196.2 KB · Views: 5
Top