1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νόμιζα ότι τις παραφράσεις τις βγάζετε από το μυαλό σας, μέχρι που χτες μου έτυχε ένα απίστευτο στον εσπερινό του Αγ. Φανουρίου:

αντί "εξέλαμψας λαμπρόν" -> "εξέλαμψας γαμπρόν"
...Καλά το λένε οι παλιοί ότι ο γάμος είναι μαρτύριο!!!



ΥΓ. Οφφίκιο για τον Άρχων Χιλίαρχο των Ευτραπέλων; Και γιατί όχι και για τον Άρχων των Ευτραπέλων (Άρχων = αυτός που έκανε την αρχή); Ενίσταμαι... :(:(:(

εξέλαμψας γαμπρόν! παραφθορά με νόημα αφού ο άγιος- σύμφωνα με την πεποίθηση ουκ ολίγων- φανερώνει και γαμπρούς...


Δ.
 
Δεκτή η ένστασις! Και προς ικανοποίησιν πάντων, να θεσπιστούν 2 οφφίκια. ΤΟ ΜΕΓΑ για τον κ. Σουλδάτο και το μικρόν για τον χιλιοστο-γράφο:D, εκτός και τη στήσει στην στήλη και πάρει το αίμα του πίσω γράφοντας ο ίδιος και το χιλιοστό... οπότε θα δικαιούται και τα δυο...:D

Ο Μέγας Χιλιονοτάριος λοιπόν(κατά το Πρωτονοτάριος)!!!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Άρχων ευτραπελόγιος και Μέγας ευτραπελογοθέτης είναι επίσης διαθέσιμα για τους ενιστα(γ)μένους.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
ο ίδιος βοηθός-παππούς ψάλτης λέει κάθε φορά τα εξής:

αντί "εκίσσησέ με" στο Ν ψαλμό, "εκίκκησέ με"

και στη στιχολογια των αινων, αντί "εν τω λάρυγγι", λέει "εν τω λαρύγγι"

και αντί "καθείλε δυνάστας" λέει "καθείλΑ"

κάθε φορά όμως!
 
Σε προχθεσινή βάπτιση ακούστηκε η εξής απόλυση:

"Ο εν Ιορδάνη υπό Ιωάννου βαπτισθήναι καταδεξάμενος δια την ημών σωτηρίαν, Χριστός ο αληθινός Θεός ημών, ταις πρεσβείαις της παναχράντου και παναμώμου αγίας αυτού Μητρός, του τιμίου, ενδόξου προφήτου, προδρόμου και Βαπτιστού Ιωάννου, των αγίων ενδόξων και πανευφήμων Αποστόλων, Νικολάου επισκόπου Μύρων της Λυκίας του θαυματουργού, ου το όνομα έλαβεν ο νεοφώτιστος, και πάντων των Αγίων, ελεήσαι και σώσαι ημάς ως αγαθός και φιλάνθρωπος."
 

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Σε προχθεσινή βάπτιση ακούστηκε η εξής απόλυση:

"Ο εν Ιορδάνη υπό Ιωάννου... Νικολάου επισκόπου Μύρων της Λυκίας του θαυματουργού, ου το όνομα έλαβεν ο νεοφώτιστος, και πάντων των Αγίων, ελεήσαι και σώσαι ημάς ως αγαθός και φιλάνθρωπος."

ΚΑΤΑΠΛΙΚΤΗΚΟ!!!!!
 

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Είχα ένα μνημόσυνο και ο Ιερέας διάβαζε τα ονόματα των κεκοιμημένων. Μετά από το τελευταίο όνομα διαβάζει "και των τέκων!" Σκάσαμε στο ψαλτήρι.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μετά από το τελευταίο όνομα διαβάζει "και των τέκων!" Σκάσαμε στο ψαλτήρι.

Χθές (Σύναξη των Αγίων Θεοπατόρων) σε τελεσθέν τρισάγιο ακούστηκε δύο φορές το και των τέκνων! (σε θυμήθηκα κ. Γιάννη). Ο ιερέας (νεώτατος) τα διάβαζε από το χαρτάκι που του έδωσαν...
Λάθος αποκλείεται γιατί η ενορίτισσα ήταν παρούσα στο τρισάγιο και θά ΄βαζε τις φωνές:mad: άν τα ονόματα ήταν ζωντανά.:D:D
Εκείνο που σκέφτηκα εγώ έχοντας υπόψη το ... συμβάν εν Αυστραλία, ήταν ότι μάλλον θα επρόκειτο για οικογένεια που .... ξεκληρίστηκε (ελπίζω ομαλώς:D) σε περίοδο πχ 100-200 ετών. Δηλ. σαν να μνημονεύσω παππού γιαγιά και αντί να γράψω ξεχωριστά τον πατέρα μου με τα 6 αδέρφια του, γράφω "παππού γιαγιάς ... και των τέκνων!:D και αν προσθέσω τους ανιόντες της μάνας μου θέλω Α4:D, οπότε ξανά-μανά παππού γιαγιάς και των τέκνων.:D:D
ΥΓ Είπα να βοηθήσω να φτάσουμε τα 1000, οπότε κ. Σουλδάτε επαγρύπνηση 24 ώρες το 24ωρο αν θέλεις το ... οφφίκιο!
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top