1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
[Σημείωμα συντονιστή] Κάποια μηνύματα εκτός θέματος μεταφέρθηκαν εδώ
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Εσπερινός κάποιου Αγίου, σε μια Ενορία που υπηρετούσα... Ψάλλω δεξιά με τον κ. Κωνσταντίνο που ερχόταν τακτικά να βοηθήσει... Φορά γυαλιά υπερμετρωπίας και έχει υψώσει χαρακτηριστικά το κεφάλι προκειμένου να βλέπει τι ψάλλει στο ψηλό σχετικά αναλόγιο (καθότι ψηλό παιδί εγώ...:D:p)

Είμαστε στα Απόστιχα... Εκείνη τη στιγμή βγαίνει ο Προϊστάμενος και τον πλησιάζει, και ενώ αυτός ψάλλει, τον κοιτάζει πολύ κοντά και ερευνητικά και του λέει με αμίμητο ύφος... " Ὡραίο λείψανο θα κάνετε κ. Κωνσταντίνε! Τι θεωρία, τι ύφος! "

Ο κ. Κωνσταντίνος συνεχίζει απτόητος, μια που μάλλον δεν τον έχει ακούσει καλά. Εγώ έχω ήδη αρχίσει να πνίγω τα γέλια μου όσο μπορώ, ευτυχώς δεν έχουμε κόσμο...

Η χαριστική βολή έρχεται μετά από λίγα δευτερόλεπτα... " Τα γυαλιά να σας τα βάλουμε μαζί; Θα κρύβουνε και τη μύτη όσο να πεις... Προσθέτουνε και κύρος!!! ":eek:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Άλλο ένα τώρα που είμαι "ζεστός" ... :)

Ήταν καλοκαίρι στην Αγία Αικατερίνη Πλάκας, και είχαμε γάμο. Έψαλλε ο Λαμπαδάριος, εγώ καθόμουν στα καθίσματα των Επιτρόπων. Πιο δίπλα μερικές κυρίες του Φιλοπτώχου. Εκείνη τη στιγμή μπαίνει και κάθεται δίπλα μου η κ. Αιμιλία (μακαρίτισσα πλέον, ο Θεός να την αναπαύσει) η οποία τότε ήταν ήδη 93 ετών περίπου...

Μετά από λίγο, και έχοντας φτάσει στα στέφανα ακούγεται ο ιερέας να εκφωνεί "Στέφεται ο δούλος του Θεού Χ την δούλη του Θεού Ψ...."

Χαμογελαστή η κα Αιμιλία γυρίζει και μας λέει... "Δίδυμα βαφτίζει; ..... Αχ τι ωραία, και είχαμε καιρό να βαφτίσουμε δίδυμα....." :rolleyes:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Γιαγιά συν-ψάλλει το "του δείπνου σου":

Του δείπνου σου του μυστικού....
σήμερον Υιέ Θεού....
κοινωνόν με ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πρακτικός πλην ζηλωτής Ιεροψάλτης, γνώστης Απολυτικίων....

"... Ἁχ ναι, τι ωραίο το Απολυτίκιο του Αγίου Ελευθερίου, Ιερέων ποτήρι κατακοσμούμενος...."
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ακούστηκε τη φετινή Μ. Εβδομάδα από αγαπητό ηλικιωμένο βοηθό, διαβάζοντας τον Απόστολο της Αγάπης κατά το Ευχέλαιο της Μ. Τετάρτης.

"καὶ ἐὰν ψοφήσω πάντα τὰ ὑπάρχοντά μου ... ἀγάπην δε μη εχω, ουδέν ωφελούμαι".
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Και από κάποιο Λαμπαδάριο από τα παλιά "και επιβεβηκώς επί πώλον όνου υιόν υποβρυχίου""
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Απο αφηρημάδα μου την Μεγάλη Βδομάδα: "...αντίστα ο Θεός" αντί "ανάστα ο Θεός". Πάλι καλά που δεν είχαμε και κανέναν αναρχικό να το ακούσει...
***​
Και ένα προσόμοιο λεγόμενο κατα παράδοσιν σε εορταζόμενο ψάλτη υπο των υπολοίπων ψαλτών που παρευρίσκονται στην γιορτή του:

Κατα το "Τις υμάς καλέσωμεν" ήχος πλ. Δ΄

Τί σε (π.χ. Δημητράκην -αγαπητέ συντονιστή μη το πάρεις προσωπικά) καλέσωμεν
μουσικόν της καραβάνας,
ψάλτην του γλυκού νερού,
που κοιτάζεις το βιβλίον
και τα λες στα κουτουρού,
Ιμάμην των χοτζάδων προεξάρχοντα,
χαχάμην τψν μποχώρηδων εξάρχοντα,
αμανετζήν ηχηρότατον,
και μπατακτσήν οχληρώτατον.
Μας λίγωσες απ την γλύκα
τας ψυχάς ημών.​
:):):)

Νομίζω το είχε πάρει ο Κόντογλου απο τον Παπαδιαμάντη και έτσι διαδόθηκε. Εκτός αυτού, ο Λυκούργος Πετρίδης, έχει ολόκληρο βιβλίο με προσόμοια και ιδιόμελα σε συγκεκριμένους ψάλτες. Αν το έχει κανείς ας το βγάλει στη φόρα. Χριστός Ανέστη.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Μας λίγωσες απ την γλύκα
τας ψυχάς ημών. .

Αληθώς ανέστη ο Κύριος!

1. ετέρα -πιο πικρόχολη -εκδοχή της τελευταίας φράσεως του προσομοίου: ".... ενέπλησας αηδίας τας ψυχας ημων....":mad:

2. Συπμπληρωματικά καταθέτω, ότι το..."κοινωνόν με Χαράλαμπε", τό χω ζήσει κι εγώ...

Τελειώνοντας τη Θ. Λειτουργία σε παραλιακό εκκλησάκι- παράρτημα του Μητροπολιτικού Ναού, με πλησιάζει η ολιγογράματη πλην ευλαβέστατη νεωκόρισσα και με ρωτά....

"Δε μου λες παιδάκι μου, να σε ρωτήσω....Γιατί κάθε φορά που κοινωνάμε, ψέλνουμε στον Αγιο Χαράλαμπο????:confused:
Εγώ άνοιξα το στόμα μου μια σπιθαμή, κ περίμενα εξηγήσεις....:eek:

"Μα καλά παιδάκι μου! εσύ δεν έλεγες πριν από λίγο ψαλτά:"... κοινωνόν με Χαράλαμπε?????":eek::confused:

3. Έχω δει σε χειρόγραφο, αντίγραφο συναδέλφου, το (εξυμνητικό καθαρά, κ καθόλου σκωπτικό) "απολυτίκιο" του Θ. Στανίτσα ποιηθέν υπό Λ. Πετρίδη...

Χωρίς να θέλω να μειώσω τον γίγαντα Στανίτσα και χωρίς να θέλω να πω ότι ο Πετρίδης δεν το έγραψε και με μια -αφαντη βέβαια- ανάλαφρη διάθεση, μήπως βιαζόμαστε να "αγιοποιήσουμε" ανθρώπους???

(η αλήθεια βέβαια είναι ότι κι εγώ θα ήθελα να δω από περιέργεια αυτή τη "Συλλογή Απολυτικίων".....)

4. και μιας κ είναι σήμερα η μνήμη του Αγ. Χριστοφόρου προστάτη -εκτός όλων ημών των υπολοίπων, και - των οδηγών, ας πω κάτι σχετικό με το.... "ιερέων ποτήρι"... :D που το άκουσα από οδηγό ταξί...:

Καθώς με παρέλαβε από Εκκλησία και θεωρώντας συνακόλουθα ότι είμαι "σχετικός" με το αντικείμενο, αποφάσισε να ανοίξει μαζί μου θρησκευτική συζήτηση....

Μεταξύ άλλων μου είπε: "εγώ δεν πάω Εκκλησία την Κυριακή... δεν μπορώ ρε φίλε μου...το μεροκάματο βλέπεις... Αλλά τη ημέρα που γιορτάζουμε εμείς οι ταξιτζήδες δεν τη χάνω ποτέ!"
"Δηλαδή???"
(Ζήτησα εξηγήσεις, εγώ ο άσχετος κ αφελής...)

"Δηλαδή στις 15 Δεκέμβρη φίλε μου!"
"Του αγίου Ελευθερίου??" επιμένω -αφελώς- εγώ...
"Ναι βρε φίλε μου! Δεν έχεις ακούσει και το τροπάρι του που λέει: " Ελευθέριε σωφέρ, καθαιρέτα του Σατάν???":confused:

κράτησα με κόπο τα γέλια μου....

κι όταν συνήλθα, φυσικά του εξήγησα τι συμβαίνει...
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
"Δηλαδή στις 15 Δεκέμβρη φίλε μου!"
"Του αγίου Ελευθερίου??" επιμένω -αφελώς- εγώ...
"Ναι βρε φίλε μου! Δεν έχεις ακούσει και το τροπάρι του που λέει: " Ελευθέριε σωφέρ, καθαιρέτα του Σατάν???":confused:

κράτησα με κόπο τα γέλια μου...
κι όταν συνήλθα, φυσικά του εξήγησα τι συμβαίνει...


Φαντάσου σοκ ο άνθρωπος μετά από τόσα χρόνια!!! Αλήθεια πλέον, κάθε πότε να πήγαινε εκκλησία μετά από αυτή την αποκάλυψη; :) :D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αν και είναι "παπαδικό", ωστόσο είναι καλό ευτράπελο, οπότε τολμώ να το γράψω...

Σε φίλο μου ιερέα, πάει μια κυρία και του ζητά επιτακτικά να της διαβάσει μια ευχή...

- Για ποιο λόγο θέλετε να σας διαβάσω ευχή;
- Έχω πονοκέφαλο πάτερ!
- Να πάρετε Depon! Τι το περάσατε το ευχολόγιο;;;

Κάποια άλλη του ζήτησε να διαβάσει μια ευχή στα εγγονάκια της για να ακούνε τη μαμά τους.... :eek:

Η αλήθεια είναι ότι κατά καιρούς έχω κι εγώ γίνει μάρτυρας τέτοιων καταστάσεων όπου λόγω υπερβολικής και παράλογης πλέον ευσέβειας, άγνοιας, ή και δεισιδαιμονίας ακόμα, πιστοί (κυρίως γυναίκες) ζητάνε απίστευτα πράγματα από ιερείς προκειμένου να ξορκίσουν το κακό, να γίνει καλά η κόρη, να παντρευτεί ο γιός, να πετύχει το παιδί στις εξετάσεις, να βγάλει γρασίδι ο κήπος:p ...

Βέβαια φταίνε και μερικοί ιερείς, π.χ. κάποτε γινόταν σκοτωμός σε κάποιο ναό, για στυλό που είχαν ευλογηθεί εν όψει εξετάσεων.... Τέλος πάντων, άλλο θέμα αυτό ... :rolleyes:
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
κάποτε γινόταν σκοτωμός σε κάποιο ναό, για στυλό που είχαν ευλογηθεί εν όψει εξετάσεων....

:):):) Πολύ καλό! :):):)

Μου θυμίζει τα χάρτινα γαντάκια στην Πάτρα, που τα πουλάγαν (5 ευρώ νομίζω) λέγοντας ότι είναι ευλογημένα από την κάρα θαυματουργού Αγίου - ιατρού... :) Ευτυχώς είχε βρεθεί ένας σοβαρός θεολόγος να τους σταματήσει.

Να σκεφτούμε και άλλες τέτοιες ιδέες να βγάλουμε και εμείς κανά φράγκο:
α) ευλογημένα μπρελόκ για τα κλειδιά του αυτοκινήτου που να σου εγγυώνται θέση στάθμευσης
β) ευλογημένες κόπιες των Windows που δεν κολλάνε ποτέ
γ) ευλογημένες φωτοβολίδες για το Euro 2008
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
:):):) Πολύ καλό! :):):)

Μου θυμίζει τα χάρτινα γαντάκια στην Πάτρα, που τα πουλάγαν (5 ευρώ νομίζω) λέγοντας ότι είναι ευλογημένα από την κάρα θαυματουργού Αγίου - ιατρού... :) Ευτυχώς είχε βρεθεί ένας σοβαρός θεολόγος να τους σταματήσει.

Να σκεφτούμε και άλλες τέτοιες ιδέες να βγάλουμε και εμείς κανά φράγκο:
α) ευλογημένα μπρελόκ για τα κλειδιά του αυτοκινήτου που να σου εγγυώνται θέση στάθμευσης
β) ευλογημένες κόπιες των Windows που δεν κολλάνε ποτέ
γ) ευλογημένες φωτοβολίδες για το Euro 2008


....

δ) ευλογημένες λάμπες που θα δείχνουν το φως το αληθινό ώστε να μελετά το παιδί για τις εξετάσεις (μαζί με 3 λάμπες ένα ευλογημένο στυλό δώρο)
ε) ευλογημένες ιαματικές σαγιονάρες για τα σπασμένα μπουκάλια στις παραλίες

και φυσικά για όλους εμας....

στ) ευλογημένες παρτιτούρες Β.Μ. οι οποίες δεν ψάλλονται ποτέ λάθος!


(φιρί φιρί πάμε για να φάμε κανένα σβήσιμο από το Δημήτρη:D... Ελπίζω να συμμερίζεται το απογευματινό χιούμορ και τις επιχειρηματικές μας ανησυχίες:))
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Και ένα σαρδάμ το οποίο ελπίζω να μην κάνω εγώ φέτος!
Μ. Εσπερινός των Αγίων Κωνσταντίνου & Ελένης και ο ψάλτης ψάλλει το δοξαστικό "Πλουσίων δωρεών". Ως εδώ καλά. Στη φράση "υπό Σιλβέστρου ιερέως" έψαλλε "υπό Σιλβέστερ" (του Σταλόνε άραγε; του γατούλη από τα καρτούν;;) :d:d:d
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Να σκεφτούμε και άλλες τέτοιες ιδέες να βγάλουμε και εμείς κανά φράγκο:
α) ευλογημένα μπρελόκ για τα κλειδιά του αυτοκινήτου που να σου εγγυώνται θέση στάθμευσης
β) ευλογημένες κόπιες των Windows που δεν κολλάνε ποτέ
γ) ευλογημένες φωτοβολίδες για το Euro 2008
Τα μπρελόκ δεν με ενδιαφέρουν διότι δεν οδηγώ. Ενδιαφέρομαι όμως για ευλογημένες κάρτες απεριορίστων διαδρομών που εγγυώνται ότι το λεωφορείο φτάνει στην ώρα του και δεν το χάνεις (ειδικά κυριακές και εορτές!) :D:D:D

Τα Windows που αναφέρεις θα είναι αυθεντικά ή μαϊμού; :rolleyes:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Την ηρωική εποχή που εργαζόμουν στο ναό του κοιμητηρίου φίλος ιεροψάλτης γειτονικού ναού μου ζήτησε να τον αντικαταστήσω στα μυστήρια κάποιο απόγευμα Κυριακής αφού αυτός προτίμησε να το περάσει στην παραλία. :cool:

Σε κάποια από τις βαπτίσεις μια από τις γιαγιάδες του βρέφους διαμαρτυρήθηκε εντόνως στον ιερέα διότι στην βάπτιση έψαλλε ο ψάλτης του νεκροταφείου (μεγάλη γρουσουζιά)! :eek:

Φυσικά ο ιερέας την "έστειλε" όσο πιο ευγενικά μπορούσε, υπενθυμίζοντάς της ότι στον ίδιο ναό που έγινε η βάπτιση είχαν τελεσθεί το πρωί αρκετά μνημόσυνα και ότι ο ίδιος σαν ιερέας τελούσε αδιακρίτως όλες τις τελετές.

Και μη χειρότερα! :)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Σε κάποια από τις βαπτίσεις μια από τις γιαγιάδες του βρέφους διαμαρτυρήθηκε εντόνως στον ιερέα διότι στην βάπτιση έψαλλε ο ψάλτης του νεκροταφείου (μεγάλη γρουσουζιά)! :eek:

Μηπώς αντί για "Μακάριοι ων αφέθησαν" άρχισες από συνήθεια τους μακαρισμούς της κηδείας; :)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Οι γιαγιάδες είναι μεγάλος μπελάς στα βαφτίσια... Κάποτε έψαλλα τις Καταβασίες του Σταυρού συνοδεία γιαγιάς (προφανώς με κάποιο πρόβλημα στην ακοή) η οποία προσπαθούσε να ηρεμησει το μωρό που έκλαιγε φωνάζοντας συνέχεια με απίστευτα ακριβή ρυθμό επανάληψης αλλά και ένταση πολλαπλάσια αυτής του κλάματος του μωρού "Θοδωρήηηηηη... Θοδωρήηηηηη... Θοδωρήηηηηη... Θοδωρήηηηηη... Θοδωρήηηηηη... Θοδωρήηηηηη... Θοδωρήηηηηη..." Μέχρι που τελικά το έντυσαν :eek:

Κάποτε μια άλλη χτυπιόταν μπροστά στην κολυμβήθρα να λαδώσουν παντού και καλά το παιδί "για να είναι τυχερό" (είναι συνήθης ατάκα για γιαγιάδες αυτή σε βαφτίσια...) Όταν τελικά είδε ότι δεν εισακούγεται ανέλαβε η ίδια δράση και επιμελήθηκε να λαδώσει το... στόμα του μωρού (μέσα-έξω...) με τα δάχτυλά της με αποτέλεσμα το μωρό να κάνει εμετό... Ένα βαφτίσι μούρλια.... :D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έχω ακούσει το παρακάτω:

Μεγάλη βδομάδα σε χωριό, διαβάζει ο ψάλτης κ σε κάποιο σημείο λέει: "Ο Υιός του Θεού κ Λόγος..."

Πάνω στο "Λόγος", στο "ο" έχει πέσει κερί κ έχει κάνει τρυπούλα. Φτάνοντας σε αυτό το σημείο ο ψάλτης λέει: "Ο Υιός του Θεού..........ΚΑΙ ΛΑΓΟΣ"

Βγαίνει ο παπάς απο την ωραία Πύλη κ ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος:
-Που τον είδες το λαγό?
-Έχει τρύπα το βιβλίο.
-Τι? Απο τη τρύπα βγήκε ο λαγός?
-(κτλ κτλ)
 
Status
Not open for further replies.
Top