1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Στο "Ελέησόν με" σήμερα παραλείφθηκε το τελευταίο γράμμα μιας λέξης και ακούστηκε λίγο περίεργα. Μαντεύετε ποιο;
"Ιδού γάρ εν ανομίαις συνελήφθην και εν αμαρτίαις εκίσσησε με η... μύτη μου"!!!
 
Ρωτάει ένας μαθητής έναν άλλο μαθητή:
Κατάλαβες την παραγωγή των ήχων;
Να σε ρωτήσω πριν σου απαντήσω; του λέει ο άλλος.
Ναι ρώτα.
Τι σου αρέσει καλύτερα ο πρώτος ήχος ή το κοντοσούβλι;
Σκέφτεται λίγο και απαντά: Το κοντοσούβλι.
Τότε του λέει ο άλλος: Ποιός είναι ο πλάγιός του;
τέσσερις σούβλες κάτω.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Προσωπική εμπειρία σε διακοπές στη Μήλο πριν αρκετά χρόνια.
Σε κάποιο ναό μικρό εξυπηρετούσε στο ψαλτήρι κάποιος ο οποίος δεν ήταν και Αϊντάιν. Φαινόταν ότι είχε κάποιο προβληματάκι. Σε τρισάγιο ακούω το αλισμόνητο: "Εις την καταπακτή σου Κύριε όπου οι Άγιοί σου αναπαύονται....". Δεν πίστεψα στα αυτιάμου μέχρι που μου το επιβεβαίωσε καιη σύζηγός μου η οποία ήταν παρούσα.
 
  • Like
Reactions: BSP

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η ομιλία ιερέως τινός ήταν η τελευταία στο Ναό που υπηρετούσε, γιατί είχε πάρει μετάθεση. Καθώς δεν είχε ρητορική δεινότητα, ε! δεν ήταν και ότι το καλύτερο...
Στο καφενείο, μεταξύ των άλλων που ακούστηκαν κάποιος από την παρέα, βαθύς γνώστης της γλώσσης μας (φιλόλογος), είπε: «Σήμερον ηκούσαμεν και τον αποχωρητήριον λόγον του μετατεθέντος πατρός ... (δείνα).:D:D:D
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σημερινό. Από βοηθό ψάλτη.

Ὑμνοῦντος, τὴν φωτοφόρον μνήμην σου, Μάρτυς Παράνομε (!!), φωτιστικαῖς τοῦ Πνεύματος αὐγαῖς, τὴν καρδίαν μου φώτισον,...

:rolleyes:
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
σήμερα έρχεται μια κυρία, κλαίουσα στον Ιερέα και του λέει:
" πάτερ μου να μου κάνετε ένα τρισάγιο για το κοριτσάκι μου..."
"ναι κυρία μου, γράψτε το όνομα σε ένα χαρτί, κι έρχομαι..."

Δίνει στον Ιερέα το χαρτί με το όνομα.... ο Ιερέας του ρίχνει μια ματιά πριν ξεκινήσει, και διαβάζει με έκπληξη: "Φόξη"
Γυρνά στην κλαίουσα κυρία με απορία..."Κυρία μου, τι όνομα είναι αυτό;;; "Φόξη" την λέγανε την κόρη σας;;;;":confused::confused::confused:
Και η απάντηση: "Δεν ήταν η κόρη μου πάτερ...η ΣΚΥΛΙΤΣΑ μου ήταν....:eek::eek::eek::eek::eek::p

όπως καταλαβαίνετε φυσικά... το τρισάγιο δεν έγινε...ποτέ :D:D:D:D:D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: BSP
σήμερα έρχεται μια κυρία, κλαίουσα στον Ιερέα και του λέει:
" πάτερ μου να μου κάνετε ένα τρισάγιο για το κοριτσάκι μου..."
"ναι κυρία μου, γράψτε το όνομα σε ένα χαρτί, κι έρχομαι..."

Δίνει στον Ιερέα το χαρτί με το όνομα.... ο Ιερέας του ρίχνει μια ματιά πριν ξεκινήσει, και διαβάζει με έκπληξη: "Φόξη"
Γυρνά στην κλαίουσα κυρία με απορία..."Κυρία μου, τι όνομα είναι αυτό;;; "Φόξη" την λέγανε την κόρη σας;;;;":confused::confused::confused:
Και η απάντηση: "Δεν ήταν η κόρη μου πάτερ...η ΣΚΥΛΙΤΣΑ μου ήταν....:eek::eek::eek::eek::eek::p

όπως καταλαβαίνετε φυσικά... το τρισάγιο δεν έγινε...ποτέ :D:D:D:D:D

Συνάδελφε μου θύμισες το εξής ανέκδοτο:
"Ο Μήτσος ζούσε στην Αγγλία πάνω από το εστιατόριό του μαζί με τον αγαπημένο του σκύλο τον Σταύρο για συντροφιά. Μία μέρα ο Σταύρος πέθανε και ο Μήτσος πήγε στον τοπικό παπά και του είπε: «Πάτερ, ο σκύλος μου ο Σταύρος πέθανε. Θα μπορούσατε να κάνετε ένα τρισάγιο για το καημένο το ζωντανό; τον είχα σα γιό μου.»

Ο πάτερ Νικόλαος έγνεψε αντιφατικά: «φοβάμαι πως όχι. Δεν τελούμε λειτουργίες για ζώα στην εκκλησία. Αλλά υπάρχει μία Αγγλικανική εκκλησία στο επόμενο τετράγωνο. Θεός ξέρει σε τι πιστεύουν αυτοί. Ίσως να κάνουν κάτι για τον σκύλο σου.»

Ο Μήτσος είπε: «θα πάω αμέσως, πάτερ. Λέτε £5.000 να αρκούν ως δωρεά για τη λειτουργία;»

Οπότε ο πάτερ Νικόλαος αναφώνησε: «Κύριε ελέησον! Βρε μήτσο, γιατί δε λες τόση ώρα πως ο σκύλος ήταν ελληνορθόδοξος;»".
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Γεγονός από την ενορία μας.
Πριν κανά δυό χρόνια ένας παπουδάκος ηληκίας 93 τότε, ο οποίος ερχόταν στην εκκλησία κάθε μέρα πρωί απογεύμα με τα πόδια από το σπίτι του ασχέτως καιρικών συνθηκών μπήκε μέσα στο ιερό να διακονήσει γιατί δεν υπήρχε κάποιος άλλος. Ήταν πρωί και έπρεπε να δώσει το θυμιατήρι. Ανάβει το καρβουνάκι και πάει να βάλει λιβάνι. Βλέπει κάτω στο πάτωμα σε μια γωνίτσα σε αλουμινόχαρτο κάτι που έμοιαζε με λιβάνι που παρέπεσε. Το σηκώνει και το βάζει στι θυμιατό. Βγαίνει ο ερέας θυμιατίζει κανονικά. Τελειώνοντας η Λειτουργία ο ιερέας πλησιάζοντας τον πάγκο που ακουμπούν τα καρβουνάκια βλέπει με τ'εκπλήξεως το ποντικοφάρμακο που είχε βάλει το προηγούενο βράδυ να έχει τποθετηθεί στη θέση του λιβανιού. Του έρχεται αμέσως στο νου η παράξενη μυρωδιά του "λιβανιού" και συνειδητοποιεί τι είχε συμβεί. Τρέχει στο σπίτι του παπού να τον ειδοποιήσει τουλάχιστον να πλείνει τα χέρια του.....
Από τότε εξαφανίσθηκαν και οι αόρατοι ποντικοί.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν έχει άμεση σχέση με τα ψαλτικά, αλλά έχει με την διδασκαλία της μουσικής, συν ότι είναι και φρέσκο-φρέσκο (την Παρασκευή έγινε).

Στο (μουσικό) σχολείο όπου κάνω μάθημα (Β.Μουσικής) σε ένα τμήμα της Α' γυμνασίου που θα είχα μάθημα μαζί του αργότερα συνέβη το εξής:

Μπαίνει για μάθημα η συνάδελφος της φυσικής, και κάνει μάθημα για τις μονάδες μέτρησης. Οπότε τους λέει π.χ. κιλά για το βάρος, ώρες για το χρόνο, χιλιόμετρα για την απόσταση και λίτρα για τα υγρά.

Στιχομυθία:

Καθηγήτρια: Το καταλάβαμε;
Τάξη: Ναι-ναι...
Καθηγήτρια: Ωραία. Για να δω τι καταλάβατε... Σε τι μετράμε π.χ. το κρασί;
Μαθητής: Σε κιλά.
Καθηγήτρια: Μα δεν είπαμε πριν ότι για τα υγρά χρησιμοποιούμε τα λίτρα;
Μαθητής: Μα δεν παραγγέλνουμε π.χ. μισό κιλό κρασί;
Καθηγήτρια: Ναι αλλά είναι λανθασμένη έκφραση. Έπρεπε να λέμε μισό λίτρο κρασί. Είναι σαν να πηγαίνεις στον μπακάλη και να του λες "δώσε μου μια...ώρα ζάχαρη". Ένα κιλό ζάχαρη θα του ζητήσεις, όχι μια ώρα. Είναι λάθος μονάδα μέτρησης.
Μαθητής: Δεν ξέρω για σας, εμείς πάντως μετά έχουμε μια ώρα Ζάχαρη!!!! (τους είχα μάθημα την επόμενη ώρα)

Κόκκαλο η καθηγήτρια!:p
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Στο Αναλόγιο είναι "ανοιγμένη" η Θ. Λειτουργία του Γεωργιάδη.
Βέβαια δεν ξέρω αν γνωρίζει τι και τι περιέχει μέσα, το βιβλίο αυτό, αλλά πάντως, το κουβαλάει πάντα μαζί του και το "ανοίγει" κάθε φορά μπροστά του. (νοιώθει φαίνεται ασφαλής!!!!).
Γιατί τα λέω όλα αυτά, θα καταλάβετε....
Κυριακή, προχθές, πλαγίου του Δ'
Είμαστε στα Λειτουργικά. Αφού, υποτίθεται:rolleyes:, έφθασε μέχρις εκεί "βλέποντας" το βιβλίο και γυρίζοντας τις σελίδες του, φθάνει στη σελίδα όπου υπάρχουν τα Λειτουργικά του Κων. Πρίγγου.
Τελειώνοντας, τα.. Κύριε ελέησον...., γυρίζει στον κύριο που στέκονταν δίπλα του και λέει: " Τι γράφουν ονόματα εδώ;;;; Και δείχνει το όνομα του Κων.Πρίγγου, αφού τα ίδια είναι όλα!!!!!!!:eek::eek:
Τι εννούσε;;;;;;
Έψελνε τα εισοδικά, αλλά όμως, "κοιτούσε" τα Λειτουργικά του Πρίγγου, γιαυτό δικαιολογημένα ο άνθρωπος, σου λέει, τι τα ξαναγράφουν και βάζουν ονόματα μπροστά;;;;:p:p
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
πάλι καλά κ. Ελένη μου, στην περίπτωση που αναφέρετε το είχε τουλάχιστον όρθιο ανοιχτό...
Ο... "πρωτοψάλτης" του χωριού της μητέρας μου, έψαλε κάποτε το ενδιάτακτο Εωθινό. [ντεμέκ "από μέσα",:wink:] παραθεωρώντας μια μικρή λεπτομέρεια: το βιβλίο ήταν ανοιγμένο απ' την ανάποδη....:eek::eek::eek::eek::D:D:D:p:wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αμ! το άλλο;
γεννηθέdα ου ποιηθέdα, κατελθόdα... σαρκωθέdα... ενανθρωπήσαdα... σταυρωθέdα... και παθόdα και ταφέdα και αναστάdα ... και ανελθόdα....
Άμα λάχει να 'ούμ'!:D:D Τέ'ς πάν' δηλαδή!

Συμπλήρωση:"δι ου τα πάdα εγένετο" το ξέχασα!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σε όσους εφευρίσκουν, θεσπίζουν , δικαιολογούν κανόνες που τις περισσότερες φορές είναι μάλλον αποκυήματα ημιμάθειας, εν οις ενίοτε ίσως και ο γράφων
αφιερώνω το άσμα...

Δ
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλος ναός που να έχει τόσο μεγάλη σχέση με το χώρο του ποδοσφαίρου: :D:D:D

1. Οι οκτώ άγιοι που φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφία είναι δωρεά διαφόρων μελών του διοικητικού συμβουλίου της ομάδας του Ιωνικού. Μάλιστα, η πάνω αριστερά αγιογραφία αναφέρει "Δέησις ΠΑΕ ΙΩΝΙΚΟΥ", ενώ κάποιες από τις υπόλοιπες αναφέρουν μέλη της οικογένειας Κανελλάκη. Ο προϊστάμενός μου βλέπετε τυγχάνει προσωπικός φίλος του Προέδρου και θαμώνας της κερκίδας. "Φήμες" λένε ότι οργανώνει τους νέους της κερκίδας να φωνάζουν συνθήματα χωρίς να βρίζουν! :D:D:D
http://www.agioseleytherios.gr/agioseleytherios/photos/agele102.jpg


2. Παλιότερα είχαμε προπονητή στην ομάδα ποδοσφαίρου του κατηχητικού τον πιστό ενορίτη και αναγνώστη Διαμαντή Γεωργούλια, καθηγητή ΤΕΦΑΑ, άλλοτε προπονητή των νέων της ΑΕΚ και δεξί χέρι του Μπάγιεβιτς. Δυστυχώς όμως πλέον προπονεί τη Χαλκίδα και δεν τον βλέπουμε συχνά.


* Όσοι έχετε την περιέργεια να δείτε την αγιογραφία της ΠΑΕ Ιωνικού, περάστε μια βόλτα την άλλη Δευτέρα ή Τρίτη από το πανηγύρι του ναού... να παίξουμε μπαλίτσα! :D:D:D
Πληροφορίες εδώ: http://www.agioseleytherios.gr/
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
* Όσοι έχετε την περιέργεια να δείτε την αγιογραφία της ΠΑΕ Ιωνικού, περάστε μια βόλτα την άλλη Δευτέρα ή Τρίτη από το πανηγύρι του ναού... να παίξουμε μπαλίτσα! :D:D:D
Πληροφορίες εδώ: http://www.agioseleytherios.gr/

Εγώ θέλω να έρθω στη ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αγαπητοι συνάδελφοι (...και όχι μόνο..:))..
Ιδού ένας τρόπος που προτέινω.....για να ''λέγονται'' τα ευτράπελα...

πιστεύω είναι ποιο άμμεσος....
 

Attachments

  • εχω ψήσει.mp3
    689.3 KB · Views: 115
  • ...γατα.mp3
    196.9 KB · Views: 95

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χθεσινό.
Σε μια νυχτερινή σύναξη πολλών γνωστών και φίλων κάποιου χωριού ο ιερέας για να μην σκανδαλίσει συνειδήσεις (λόγω νηστείας), πήρε και αυτός τις μπριζολίτσες του και τα κοψιδάκια του και πήγε σε μία γωνία έξω για να τα φάει με την ησυχία του...βγαίνει κάποιος για να πάει στο "μέρος" και πέφτει πάνω στον ιερέα (οι γωνίες προσφέρονται και για "μέρος" γαρ). Τον ρωτάει λοιπόν "τι κάνεις πάτερ μου εδώ έξω μέσα στο κρύο"? και απαντάει ο απλοϊκός εκέινος άνθρωπος "καθαρίζω τα κόκκαλα για τον σκύλο"!!!:eek::D:eek::D
Ομολογώ πως δεν το έχω ξανακούσει έτσι...:eek:
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
...Εξιστόριση (χθεσινή) απο σχετικά μεγάλο στην ηλικία ψάλτη:
...στην εποχή του λοιπόν(πριν 30-40 χρόνια δηλ...) το γραφείο κηδειών εκτός από το να ανόιξει τον τάφο , να ντυσει τον νεκρο ,και όλα τα σχετικά.....έπρεπε να κατασκευάσει και την κάσα...
...ένας λοιπόν Ναυπλιώτης θέλοντάς να κατεβάσει το κόστος χρησιμοποιησε ...ελαφρυ ξύλο.....και λίγα καρφιά....
Ετοιμος λοιπόν για το event....φοράει το ''κορακισιο'' λιγδωμένο μαύρο κοστούμι του ειδικό για τέτοιες περιπτώσεις .....γιατί ξέχασα να σας πω πως θα τον κουβαλησει κιολα....
Ξεκινα έτσι η πομπή για το νεκροταφείο...
...στο δρόμο αρχίσαν τα τριξήματα...γριτσ-γρουτσ-γριτσ-γρουτσ....το φέρετρο άρχιζε και πετσικάριζε (βαρύς ο συγχωρεμένος).......
.....εξαίφνης ....ακούγετε μια φωνή......
-ΣΤΟΠ.....ήταν ο νεκροθαυτης -κουβαλητης...
..βγάζει από τη τσέπη σφυράκι.. και καμμια δεκαριά προκες και τις βάζει στομα ...και αρχίζει τουκ-τουκ-τουκ.....το έκανε καινούργιο.....
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Προχθες του Αγ. Σπυρίδωνος:
Είχαμε δυο μνημόσυνα και μια αρτοκλασία στο ναό και ο κόσμος ήταν πολύς. Κάποιος από τους βοηθούς μου που είχα, ο οποίος έρχεται σε εμένα πολύ αραιά, μόλις άρχισα να ετοιμάζω το κοινωνικό , άρχισε να μου αραδιάζει ένα σωρό δικαιολογίες με σκοπό να με αποτρέψει να ψάλλω το κοινωνικό, όπως π.χ. ο κόσμος δεν το καταλαβαίνει, τα τροπάρια του αγίου θα ακουστούν καλύτερα, εμείς στο ναό δεν το ψάλλουμε ποτέ κ.λπ. τέτοια. Συγχρόνως όμως, ολοκληρώνοντας τις σκέψεις του, τελείωσε και ένας άλλος μόνιμος βοηθός μου την ψαλμώδηση του ‘’Εις Άγιος’’ που του είχα δώσει να πει. Δεν είχα καταλάβει όμως ότι το μικρόφωνό μου ήταν ανοιχτό (και λίγο δυναμωμένο) και περίπου δυο δευτερόλεπτα μετά του λέω με λίγο ύφος: ‘’Ναι, καλά όλα αυτά που μου λες, αλλά τώρα θα ψάλλουμε κοινωνικό!!! Το οποίο ασφαλώς και ακούστηκε μεγαλοπρεπέστατα από τα καινούργια ηχεία του ναού:eek::eek::eek:
Τα περίπου διακόσα άτομα που ήταν πάγωσαν και άρχισαν να με κοιτάνε περίεργα, αλλά… δεν κατάφερα ποτέ να μάθω τι μπορεί να σκεφτήκανε.:D
Υ.Γ. Πάντως τα τυχερά έπεσαν κανονικά και μπορώ να πω ότι ήταν και καλά. Αρά μάλλον δεν επηρέασε σε κάτι όλο αυτό. :D:D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Φαίνεται πως οι τεθλιμμένοι συγγενείς ήταν οπαδοί του Κοινωνικού :)

Ποιος είπε ότι η επιμονή και η εμμονή στην παράδοση δεν ανταμείβεται; :D:D:D
 
Status
Not open for further replies.
Top