1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

frephraim

Παλαιό Μέλος
Σᾶς παραθέτω μιὰ ἱστοριούλα ἀπὸ τὸ καινούργιο βιβλίο τοῦ Γέροντα Ἐφραὶμ «Ὁ Γέρνοτάς μου Ἰωσὴφ ὁ Ἡσυχαστής»:

Ὁ Γέροντας Ἰωσήφ, καμιὰ φορὰ γιὰ νὰ ξεσκάσῃ "πείραζε" λίγο τὸν ἁπλούτσικο πατέρα Ἑρμόλαο. Κάποτε τοῦ εἶπε:
- Ἑρμόλαε, ξέρεις τοὺς ἤχους;
- Ἐγώ; Πὼς δὲν ξέρω! Ἄμα εἶναι ἴσιος, κάνω ἴσιο τὸ στόμα. Ἄμα εἶναι πλάγιος, κάνω πλάγιο τὸ στόμα μου!
 

eleftheriou

Ανδρέας Ελευθερίου
Ο ψάλτης διαβάζει το ένα μετά το άλλο μάθημα στο σπίτι του. Η γυναίκα του - που τίποτα δε λέει η κακομοίρα - ακούει, ακούει...
Ο ψάλτης έχει τη φαεινή ιδέα να τη ρωτήσει. Σου αρέσει; Είναι πλάγιος του πρώτου! Κι εκείνη απαντάει: Μακάρι να ήταν ο πλάγιος του τελευταίου αγάπη μου!
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω ένα Κείμενο που είχα γράψει το 1970, αλλά που εξακολουθεί να κάνει θραύση, όποτε και άν λέγεται.
 

Attachments

  • ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ.doc
    60.5 KB · Views: 184

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανεβάζω ένα Κείμενο που είχα γράψει το 1970, αλλά που εξακολουθεί να κάνει θραύση, όποτε και άν λέγεται.

Πράγματι κάνει θραύση. Μπορείτε να μας γράψετε κάπως ποιά είναι είναι τα (πραγματικά) περιστατικά πίσω από την ιστορία που τόσο γλαφυρά περιγράφετε;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανεβάζω ένα Κείμενο που είχα γράψει το 1970, αλλά που εξακολουθεί να κάνει θραύση, όποτε και άν λέγεται.

Αρχωντα
Τι μου θυμισες τωρα . Παμε 25 περιπου χρονια πισω . Συνεστιαση (αποκριες) του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου (επι προεδριας μου) στο κεντρο Πανοραμα . Ησουν επισημος προσκεκλημενος και σε μια καταμεστη αιθουσα , με τους ''μονολογους σου'' μας εκαμες να κυλιωμαστε στο πατωμα , κουστουμογραβανταρισμενοι οντες . Θυμασαι τι αμφιεση (αποκριες γαρ) ειχες ;
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Έτσι σας θέλουμε κ. Ιωαννίδη. Με τα κείμενά σας, τις ηχογραφήσεις σας, τις ωραίες διηγήσεις σας και φυσικά το ωραιότατο αυτό κείμενο που δέιχνει εκτός των άλλων και συγγραφικό ταλέντο. Εύχομαι ο Θεός να σας ευλογεί να συνεχίσετε την ιεροψαλτική διακονία με τον ίδιο ζήλο και αγάπη.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Πράγματι κάνει θραύση. Μπορείτε να μας γράψετε κάπως ποιά είναι είναι τα (πραγματικά) περιστατικά πίσω από την ιστορία που τόσο γλαφυρά περιγράφετε;

Φίλε μου, λίγο ως πολύ, περιγράφει προσωπική μου εμπειρία, παλαιότερη κατά 10 χρόνια. Εκείνο τον καιρό ήμουν διορισμένος Λαμπαδάριος ( συνολικά, εχρημάτισα 18 χρόνια σαν Λαμπαδάριος ), στον Άγιο Διονύσιο τον Αρεοπαγίτη.
Μπορούμε να πούμε, ότι οι βάσεις της Ιστορίας, έχει αληθινά στοιχεία.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αρχωντα
Τι μου θυμισες τωρα . Παμε 25 περιπου χρονια πισω . Συνεστιαση (αποκριες) του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου (επι προεδριας μου) στο κεντρο Πανοραμα . Ησουν επισημος προσκεκλημενος και σε μια καταμεστη αιθουσα , με τους ''μονολογους σου'' μας εκαμες να κυλιωμαστε στο πατωμα , κουστουμογραβανταρισμενοι οντες . Θυμασαι τι αμφιεση (αποκριες γαρ) ειχες ;

Εγώ Βαγγελάκη μου, δεν έχω ξεκουτιαθεί ακόμα, όπως κάτι άλλοι, όνομα δεν λέω για να μην κολαστώ. Παρίστανα τον Χομεϊνί και ανεβάζω και τα πειστήρια, εκ των οποίων η φωτογραφία του Χομεϊνί - διά του λόγου το ασφαλές - και η παρέα στο τραπέζι, για να θυμηθούμε κι αυτούς που βιάστηκαν να φύγουν. Το κείμενο για την AL KAIDA, είναι για να θυμηθείς τη γλώσσα, με την οποία σας τα έψαλλα τότε.
 

Attachments

  • AL KAIDA 2.doc
    38.5 KB · Views: 71
  • ΚΡΗΤΗ832.bmp
    1.1 MB · Views: 102
  • ΚΡΗΤΗ863.bmp
    1.1 MB · Views: 83

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εγώ Βαγγελάκη μου, δεν έχω ξεκουτιαθεί ακόμα, όπως κάτι άλλοι, όνομα δεν λέω για να μην κολαστώ. Παρίστανα τον Χομεϊνί και ανεβάζω και τα πειστήρια, εκ των οποίων η φωτογραφία του Χομεϊνί - διά του λόγου το ασφαλές - και η παρέα στο τραπέζι, για να θυμηθούμε κι αυτούς που βιάστηκαν να φύγουν. Το κείμενο για την AL KAIDA, είναι για να θυμηθείς τη γλώσσα, με την οποία σας τα έψαλλα τότε.

Δημητρακη μου
Κατ' αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για τον Δευτεροτοκο (Σακης=Διονυσιος [αγαπητοι φιλοι ο Αρχωντας εχει δεσμους με τα Επτανησα-Ιθακη , λογω σηζυγου] ) .
Απο τη συνεστιαση ειναι η φωτο με Χομεϊνι-Ιωαννιδης .
Η αλλη φωτο (για να δουμε και ποιοι ξεκουτιαναν) , ειναι απο αλλη φορα σε αλλη ταβερνα (οχι συνεστιαση) , που πηγαμε μια ψαλτοπαρεα να τα πουμε και να τα πιουμε . Για την ιστορια , απο αριστερα προς τα δεξια εικονιζονται : Δημητριος Επιτροπακης (αειμνηστος +1988) , Δημητριος Γιακουμακης , Στελιος Νανακης (αειμνηστος +1988) , Βαγγελης Λιναρδακης (ορθιος) , Δημητριος Ιωαννιδης , Κυριακος Ζαχαρενακης και Μανωλης Ανδρουλακης .

Αγαπητοι Φιλοι
Ο Αρχωντας εχει κατεβει αρκετες φορες στο Ηρακλειο , μονος ή οικογενειακως και εχει ψαλλει σε αρκετους ναους (Αγιος Μηνας , Παναγιτσα
Μασταμπα , Αγια Βαρβαρα) εχει δε τιμηθει σε ειδικη εκδηλωση απο τον ''Παγκρητιο Συλλογο Φιλων Βυζαντινης Μουσικης ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗΣ'' , προεδρος του οποιου ειναι ο συναδελφος Γιαννης Δαμαρλακης πρωτοψαλτης του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Του Αγιου Μηνα .
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Στον Άγιο Ελευθέριο Περιστερίου έχουν περάσει διάφορα "φυντάνια" ως αριστεροί ψάλτες που έχουν γράψει ιστορία και ακόμα τους θυμάται και τους σχολιάζει ο κόσμος. Στο παρελθόν σας έχω πει για τον αριστερό που φώναζε από το μικρόφωνο "βάλε ένα χεράκι κυρ Κώστα να πιάσουμε τον ήχο". :D

Πριν δυο τρεις δεκαετίες υπήρχε ένας αριστερός που έκλεινε το μάτι στις κοπέλες που παρακολουθούσαν τη λειτουργία. Ο κόσμος και ο ιερέας του κάναν συνεχώς παρατηρήσεις. Τελικά κατέληξε παντρεμένος με την κόρη της νεωκόρου! :D
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Δημητρακη μου
Κατ' αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για τον Δευτεροτοκο (Σακης=Διονυσιος [αγαπητοι φιλοι ο Αρχωντας εχει δεσμους με τα Επτανησα-Ιθακη , λογω σηζυγου] ) .

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου και αντεύχομαι , για ότι το καλύτερο.

Απο τη συνεστιαση ειναι η φωτο με Χομεϊνι-Ιωαννιδης .
Η αλλη φωτο (για να δουμε και ποιοι ξεκουτιαναν) , ειναι απο αλλη φορα σε αλλη ταβερνα (οχι συνεστιαση) , που πηγαμε μια ψαλτοπαρεα να τα πουμε και να τα πιουμε . Για την ιστορια , απο αριστερα προς τα δεξια εικονιζονται : Δημητριος Επιτροπακης (αειμνηστος +1988) , Δημητριος Γιακουμακης , Στελιος Νανακης (αειμνηστος +1988) , Βαγγελης Λιναρδακης (ορθιος) , Δημητριος Ιωαννιδης , Κυριακος Ζαχαρενακης και Μανωλης Ανδρουλακης .

Δεν σε παρεξηγώ. Φαίνεται ότι ή έχεις πρόβλημα με τα Ελληνικά, ή δεν τα πάς καλά με την ανάγνωση ( δεν είναι η πρώτη φορά άλλωστε που άλλα διαβάζεις και άλλο συμπέρασμα βγάζεις ) ή δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Για την φωτογραφία στην ταβέρνα, γράφω επί λέξει :" και η φωτογραφία στην ταβέρνα, για να θυμηθούμε αυτούς που βιάστηκαν να φύγουν γρήγορα", και ήταν από την πρώτη φορά που είχα έρθει κάτω για την χειροτονία ( αν θυμάσαι βέβαια ).. Ήταν τότε που τηνπάτησα με τους χοχλιούς. Τα θυμάσαι παλιόγερε;;;;;;;;
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Δημητρακη μου
Κατ' αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για τον Δευτεροτοκο

Σ' ευχαριστώ και αντεύχομαι για ότι το καλύτερο.

Η αλλη φωτο (για να δουμε και ποιοι ξεκουτιαναν) , ειναι απο αλλη φορα σε αλλη ταβερνα (οχι συνεστιαση) , που πηγαμε μια ψαλτοπαρεα να τα πουμε και να τα πιουμε . Για την ιστορια , απο αριστερα προς τα δεξια εικονιζονται : Δημητριος Επιτροπακης (αειμνηστος +1988) , Δημητριος Γιακουμακης , Στελιος Νανακης (αειμνηστος +1988) , Βαγγελης Λιναρδακης (ορθιος) , Δημητριος Ιωαννιδης , Κυριακος Ζαχαρενακης και Μανωλης Ανδρουλακης .

Δεν σε παρεξηγώ. Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που άλλα διαβάζεις, άλλα καταλαβαίνεις και άλλα γράφεις.Μετά από την διευκρίνηση για τις Απόκριες και τον Χομεϊνί, γράφω επί λέξει :"και η παρέα στο τραπέζι, για να θυμηθούμε κι αυτούς που βιάστηκαν να φύγουν". Τώρα πώς το συνέδεσες αυτό το κομάτι με τις Απόκριες και τον Χομεϊνί, ομολογώ ότι αυτό, μόνο εσύ θα μπορούσες να κάνεις κάτι τέτιο. Δεν πειράζει. Άλλωστε "......ου γαρ έρχεται μόνον".
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Πριν δυο τρεις δεκαετίες υπήρχε ένας αριστερός που έκλεινε το μάτι στις κοπέλες που παρακολουθούσαν τη λειτουργία. Ο κόσμος και ο ιερέας του κάναν συνεχώς παρατηρήσεις. Τελικά κατέληξε παντρεμένος με την κόρη της νεωκόρου! :D

Εγώ θυμάμαι άλλο περιστατικό σε κάποια πανήγυρη που ήμουν επισκέπτης και ο ψάλτης, νεαρός στα 20 κάτι, έστελνε συνεχώς μηνύματα με το κινητό-βλέπετε ήταν βραδάκι και ο συνάδελφος κανόνιζε τη συνέχεια! Δεν θα αντισταθώ στον πειρασμό να γράψω ότι ο συνάδελφος με εμέμθφη διότι στο "Φῶς ἱλαρόν" έκανα (όπως και 1-2 ιερείς) δεύτερη φωνή και μου έκανε ένα μίνι κήρυγμα περί της πατρώας μουσικής... Δηλαδή να στέλνουμε συνεχώς μηνύματα με το κινητό και να μας σχολιάζει το εκκλησίασμα συγχωρείται, η διφωνία μας πείραξε! Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στο αλεύρι! :rolleyes:
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δημητρακη μου
Κατ' αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για τον Δευτεροτοκο (Σακης=Διονυσιος [αγαπητοι φιλοι ο Αρχωντας εχει δεσμους με τα Επτανησα-Ιθακη , λογω σηζυγου] ) .

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου και αντεύχομαι , για ότι το καλύτερο.

Απο τη συνεστιαση ειναι η φωτο με Χομεϊνι-Ιωαννιδης .
Η αλλη φωτο (για να δουμε και ποιοι ξεκουτιαναν) , ειναι απο αλλη φορα σε αλλη ταβερνα (οχι συνεστιαση) , που πηγαμε μια ψαλτοπαρεα να τα πουμε και να τα πιουμε . Για την ιστορια , απο αριστερα προς τα δεξια εικονιζονται : Δημητριος Επιτροπακης (αειμνηστος +1988) , Δημητριος Γιακουμακης , Στελιος Νανακης (αειμνηστος +1988) , Βαγγελης Λιναρδακης (ορθιος) , Δημητριος Ιωαννιδης , Κυριακος Ζαχαρενακης και Μανωλης Ανδρουλακης .

Δεν σε παρεξηγώ. Φαίνεται ότι ή έχεις πρόβλημα με τα Ελληνικά, ή δεν τα πάς καλά με την ανάγνωση ( δεν είναι η πρώτη φορά άλλωστε που άλλα διαβάζεις και άλλο συμπέρασμα βγάζεις ) ή δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Για την φωτογραφία στην ταβέρνα, γράφω επί λέξει :" και η φωτογραφία στην ταβέρνα, για να θυμηθούμε αυτούς που βιάστηκαν να φύγουν γρήγορα", και ήταν από την πρώτη φορά που είχα έρθει κάτω για την χειροτονία ( αν θυμάσαι βέβαια ).. Ήταν τότε που τηνπάτησα με τους χοχλιούς. Τα θυμάσαι παλιόγερε;;;;;;;;

Ενταξει δεν ξεκουτιανες απλα χαλασανε οι τσιμουχες και χανεις λαδια (ενταξει καπου εκει κοντα ειμαι και εγω) .
Που τους θυμηθηκες τους χοχλιους (σαλιγκαρια)!!! Αλλα τα ηθελες και τα παθαινες , αφου ετρωγες οτι τρωγαμαι ολοι οι αλλοι μαζι . Μετα παρεδιδες το πνευμα και φωναζαμε τον γερανο για τα περαιτερω .
Μηπως θυμασαι καποια αλλη φορα ποσα κουνελια (κοκινιστα με πικαντικη σαλτσα) και ποσες σαλατες (σουπερ χωριατικες) εφαγες ; Καλα δεν μιλαμε για αρνι στην σουβλα (οβελια) καποιο μεσημερι Κυριακης του Πασχα , στην παραλια του Φοδελε (γενετειρα του ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ=Δομινικος Θεοτοκοπουλος) . Ευτυχως ειχες και το αμαξι (μαουνα) σου μαζι που ηταν στα κυβικα σου (υψος σχεδον ΔΥΟ μετρα και βαρος 1.. !!!) .
Βεβαι και θυμαμαι την χειροτονια (π. Μιχαηλ Παναουσης) και εχω και σχετικη ηχογραφηση , αλλα ειναι σε πομπινα (καρολι) και ποιος την φτιαχνει .
Τωρα αν εγω ειμαι παλιογερος , φαντασου τι ειναι καποιοι μεγαλυτεροι μου .
Να εισαι παντα καλα να ''τσακωνομαστε'' .
ΥΓ : Αγαπητοι Φιλοι του φορουμ μην δινετε σημασια στις κατα καιρους ''κοντρες'' μας με τον Αρχωντα . Ειναι μια κολωνια που κρατα σχεδον 30 χρονια . Τι να κανω ; Μου αρεσει να τον πειραζω , να τον ''αναβω'' (αντε μετα να τον σβυσεις) και να τα ακουω (οποίος μαζοχισμος !!!) , αλλα ειπαμε , τι να κανω . Μου ειναι αναγκαιο κακο .
 

sotiris93

Νέο μέλος
Τὸ εὐτράπελο:

Στὸν Ἁγ. Νικόλαο τὸν Ραγκαβᾶ, ἐνῶ μοιράζεται (ὅπως πάντα εὐλαβικὰ) τὸ ἀντίδωρο, πλησιάζει μιὰ κυρία καὶ λέει τοῦ παπᾶ: "Μπορεῖτε νὰ μοῦ δώσετε γωνία;" Βγαίνει ἐκτὸς ἐλέγχου ὁ παπᾶς (ἦταν καὶ κατακαλόκαιρο), ἀρχίζει νὰ φωνάζει: "ΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΦΟΡΟ, ΜΟΥΣΑΚΑ??"
 

EpifaniosP

Επιφάνιος Παπαντωνίου
Οι παπάδες πρέπει να είναι πολύ προσεχτικοί στο τρόπο που λενε τις εκφωνήσεις γιατί μπορεί να εννοηθει απ' αυτόν που ακούει άλλο πράγμα
Ελέησον ημας ο Θεος, κλπ... και οχι ... ο Θεο σκατα...
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα βεβαια...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Στο παρελθόν σας έχω πει για τον αριστερό που φώναζε από το μικρόφωνο "βάλε ένα χεράκι κυρ Κώστα να πιάσουμε τον ήχο". :D
Έγραψε!! :D:D
Ειδικά το τελευταίο ήτανε.........
Οι παπάδες πρέπει να είναι πολύ προσεχτικοί στο τρόπο που λενε τις εκφωνήσεις γιατί μπορεί να εννοηθει απ' αυτόν που ακούει άλλο πράγμα
Ελέησον ημας ο Θεος, κλπ... και οχι ... ο Θεο σκατα...
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα βεβαια...
Αυτό μου θύμισε κάτι, το οποίο όμως μετά είδα ότι το είχα γράψει στο πρώτο μου post στα Ευτράπελα. Κοιτάξτε το 4, για να δείτε τι μπορεί να προκληθεί αν ο ιερέας κάνει παύση του λόγου του σε διαφορετικό σημείο απ' αυτό που πρέπει...

Μπράβο ρε παιδιά, συνεχίστε, έχουμε ανάγκη αυτή την ανάπαυλα μετά τις ατζεμοκουρδοχιτζασκιαριές...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μπράβο ρε παιδιά, συνεχίστε, έχουμε ανάγκη αυτή την ανάπαυλα μετά τις ατζεμοκουρδοχιτζασκιαριές...

... και τις μαθη(μα)τοτραβεστίες....
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γράφτηκε γιά ἕνα ψάλτη:
Έχω όμως μια απορία και δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μου τη λύσει.
Και εδώ αλλά και όσες φορές τον έχω ακούσει να απαγγέλλει Απόστολο, στο Προοίμιο της περικοπής λέει:
π.χ. "Προς Ρωμαίους επιστολής,,,,,,, Παύλου το Ανάγνωσμα.

Ἕνας ἱερέας λέει:
Ὑπὲρ εὐκρασίας stop ἀέρων εὐφορίας stop τῶν καρπῶν τῆς γῆς...

Ἄν εὐχόμαστε γιά εὐφορία τῶν ἀέρων...
Θά μᾶς πάρει καί θά μᾶς σηκώσει...!!!


 
Status
Not open for further replies.
Top