1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

ixadin

Ηχάδιν
Και όμως το είπα:

(το εφύμνιο του κανόνα των Εισοδείων)

Υπεραγία Θεοτόκε σώσον Αμήν

:p
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
το Σάββατο, σε ιδιωτική Θ. Λειτουργία, ο "βοηθός" που μου ζήτησε να διαβάσει τον Εξάψαλμο:

"Κύριε ίνα τι επλύθησαν οι θλίβοντές με....":eek::eek::eek::eek:
:confused::confused::confused::D:D:D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δύο σημερινά από έναν βοηθό:
1) Στις καταβασίες (αντί δοξολογούμεν σε Φιλάνθρωπε) αξιολογούμεν σε φιλάνθρωπε.
2) Στα Αντίφωνα της Εορτής των Εισοδίων ( αντί Ἡγίασε τὸ σκήνωμα αὐτοῦ ὁ ὕψιστος) Ἡγίασα τὸ σκήνωμα αὐτοῦ ὁ ὕψιστος
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Απέσυρα μερικά πρόσφατα μηνύματα σχετικά με ποίημα που αποσύρθηκε από το Βαγγέλη (Σολδάτο). Βαγγέλη, θα σε παρακαλέσω να είσαι προσεκτικός στο εξής με τα "πικάντικα" που δημοσιεύεις κατά καιρούς στο φόρουμ. Ευχαριστώ.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αφήνω μόνο αυτό "Κρείττον Γαμείν ή πυρούσθαι" Α Κορ 7,9
Όσοι ενδιαφέρονται να διαβάσουν κι εγώ ξανα πάλι την τόσο κατατοπιστική προς Κορινθίους επιστολή.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αυτά για μένα (και για άλλους όπως βλέπεις) είναι θλιβερά και όχι ευτράπελα. Προφανώς κάποια πράγματα τα βλέπουμε διαφορετικά σε αυτό το θέμα και γιαυτό θα παρακαλέσω ξανά να σταματήσει εδώ και τώρα αυτή η συζήτηση και να μην στείλετε άλλα τέτοιου είδους μηνύματα εδώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στο φόρουμ έχουν θέση όσοι εκφράζουν τη διαφορετικότητά τους με σεβασμό προς αυτούς που τους διαβάζουν.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τότε δίνουμε διαφορετική σημασία στην λέξη "σεβασμός". Για μένα σεβασμός είναι να λέω την αλήθεια να είμαι όσο γίνεται δίκαιος και να αποδέχομαι τα πάθη μου και τα πάθη των συνανθρώπων μου και να τα συγχορώ. Να μην χαηδεύω τα αυτιά κανενός και ότι σκέφτομαι το εκφράζω ευθέως χωρίς κανένα φόβο.

Συγγνώμη που επεμβαίνω απρόσκλητος! Συνηθίζουν να ισχυρίζονται πολλοί πως στη δημοκρατία τα αδιέξοδα είναι σχεδόν ανύπαρκτα, αλλά συμπληρώνω πως στην εκκλησιαστική δημοκρατία υπάρχουν όρια. Όσοι είναι μέσα στα πράγματα, αναλόγως προς την κρίση τους, βλέπουν τί συμβαίνει. Το να μη δημοσιοποιείς το κακό δε σημαίνει και ότι το εγκρίνεις. Ένας σοφός, ηθικός και ενάρετος (όχι ηθικιστής) ιεράρχης, μακαριστός, έγραφε στο ημερολόγιό του- τον έζησα και μαρτυρώ για τη βιοτή του: '' Όλα τα βλέπω, όλα τα ακούω, αλλά είναι ωσάν να μη βλέπω και να μη ξέρω τίποτα, για το καλόν της εκκλησίας''. Σε προβληματίζει αυτό; Η εκκλησία είναι μητέρα όλων, αλλά τους αμαρτωλούς τους δέχεται ως δυνάμει μετανοημένους. Μην το ξεχνάμε ποτέ αυτό! Και γω διαφωνώ με τον (αυτο)αποκλεισμό του Μιχαλάκη, αλλά είναι δύσκολο να γίνει διαφορετικά. Και ξέρεις, Βαγγέλη, πως εγώ γράφω ό,τι σκέφτομαι, δε χαϊδεύω αυτιά. Όμως οφείλουμε να παραδεχτούμε πως ειδικά ο Δημήτρης κάνει ένα τεράστιο έργο με το ψαλτολόγιον. Μην το τορπιλίζουμε ( πρώτα για μένα μιλάω) με τις εκκεντρικότητές μας. Και κάτι τελευταίο, όλοι κανονικά αγωνιζόμαστε. Μην κοιτάς, και μην κρίνεις ούτε όσους τα καταφέρνουν, ούτε όσους λουφάρουν... Κοίτα τη δική σου αμαρτωλότητα και μόνο...

Εν Χριστώ κ αγάπη,
Δ.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Πιστεύω έχεις δίκιο Δημήτρη και Δημήτρη και σας ευχαριστώ. Δεν είναι ωραίο να παραμένουν δημοσιευμένα ες αεί αυτά. Σημασία έχει να αλλάξουμε και να μάθουμε να λειτουργούμε εκκλησιαστικά. Ο στόχος μας άλλωστε δεν είναι να θίγουμε πρόσωπα αλλά να εντοπίζει ο καθένας τα λάθη του πρώτα και να βοηθά τους αδελφούς του να τα εντοπήσουν κι αυτοί. Ότι μου έχουν κάνει τους το συγχωρώ και να με συγχωρέσουν κι αυτοί.

ΥΓ Το ποιματάκι του crister πάντως δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά ήταν πολύ πετυχημένο :D
όποιος είναι περίεργος ας μου το ζητήσει :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πιστεύω έχεις δίκιο Δημήτρη και Δημήτρη και σας ευχαριστώ. Δεν είναι ωραίο να παραμένουν δημοσιευμένα ες αεί αυτά. Σημασία έχει να αλλάξουμε και να μάθουμε να λειτουργούμε εκκλησιαστικά. Ο στόχος μας άλλωστε δεν είναι να θίγουμε πρόσωπα αλλά να εντοπίζει ο καθένας τα λάθη του πρώτα και να βοηθά τους αδελφούς του να τα εντοπήσουν κι αυτοί. Ότι μου έχουν κάνει τους το συγχωρώ και να με συγχωρέσουν κι αυτοί.

ΥΓ Το ποιματάκι του crister πάντως δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά ήταν πολύ πετυχημένο :D
όποιος είναι περίεργος ας μου το ζητήσει :)


Κι ο Πανούσης λέει πράματα πετυχημένα ενίοτε, και με (όχι πολύ άσχημο) χιούμορ, αλλά δε δημοσιεύονται όχι μόνο εδώ, αλλά και αλλού εύκολα...

αυτό λέω εγώ...

Και για να αντιγράψω:

Πολλοὺς ἔβλαψεν εὐτραπελία· ἀπὸ γὰρ γνώμης διεκπεσοῦσα παιζούσης
καιρία πληγὴ γέγονεν τοῖς διαπαιχθεῖσιν, καὶ βραχείᾳ τέρψει τῶν
ἐπιτυχόντων μεγάλας ἔτεκεν ἔχθρας τῶν σπουδαίων. ἣν παντὶ μὲν
ἔμφρονι παραφυλακτέον, ἄρχοντι δὲ μάλιστα τῶν ἄλλων, ὅτι καὶ χυδαῖον
καὶ καταφρονεῖσθαι μᾶλλον ἢ χαριεντίζεσθαι παρασκευάζει.

Μ. Φωτίου, Επιστολές, 1. 1086-1090.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Κι ο Πανούσης λέει πράματα πετυχημένα ενίοτε, και με (όχι πολύ άσχημο) χιούμορ, αλλά δε δημοσιεύονται όχι μόνο εδώ, αλλά και αλλού εύκολα...

αυτό λέω εγώ...

Το τραγούδι "Νεοέλληνας" Τα λέει όλα μακάρι να διδαχθούμε από τον "σαλό" Πανούση και να ξαναβρούμε την ρωμιοσύνη μας. Να ξαναπάει το παπάκι στη ποταμιά λοιπόν. Να μπολιάσουμε νεραντζιές για να υπάρχουν κοντούλες λεμονιές και στα Σάλωνα να ξαναρχίσουν οι χωροί και τα γλέντια τα επαρχιώτικα. Να ανθίσει ξανά η λουλουδιασμένη ιτιά. Όσο για την παπαλάμπραινα είναι ελεύθερη να κάνει ό τι θέλει! :)
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
...

Πολλοὺς ἔβλαψεν εὐτραπελία· ἀπὸ γὰρ γνώμης διεκπεσοῦσα παιζούσης
καιρία πληγὴ γέγονεν τοῖς διαπαιχθεῖσιν, καὶ βραχείᾳ τέρψει τῶν
ἐπιτυχόντων μεγάλας ἔτεκεν ἔχθρας τῶν σπουδαίων. ἣν παντὶ μὲν
ἔμφρονι παραφυλακτέον, ἄρχοντι δὲ μάλιστα τῶν ἄλλων, ὅτι καὶ χυδαῖον
καὶ καταφρονεῖσθαι μᾶλλον ἢ χαριεντίζεσθαι παρασκευάζει.

Μ. Φωτίου, Επιστολές, 1. 1086-1090.

Ευχαριστώ!!! δεν το ήξερα το συγκεκριμένο! :D
Νά λοιπόν που βγήκε αληθινός ο Φώτιος :wink:
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Κάτι έγραψε παλαιότερα ο Ιωάννης Αχιλλιάς :rolleyes:για ψάλτη που λέει σε κάθε ήχο απήχημα "άγια". Για του λόγου το αληθές, ακούστε το επισυναπτόμενο ηχητικό. Άγια = πλάγιος του τετάρτου.
Αν θέλετε, μπορώ να φέρω και σ' άλλους ήχους απηχήματα. Πάντα "άγια" όμως. Για να μη νομίζουν μερικοί μουσικολόγοι ότι τα ξέρουν όλα. :D
 

Attachments

  • άγια = πλάγιος δ'.mp3
    347.9 KB · Views: 112

ixadin

Ηχάδιν
Αν θέλετε, μπορώ να φέρω και σ' άλλους ήχους απηχήματα. Πάντα "άγια" όμως.

Σε παρακαλώ να το κάνεις. Το κοινό θα σε λατρεψει.

Για κάποιο καιρό έψελνα σε εκκλησία μόνος μου και με βοηθούσε μια κυρία, ώρα της καλή. Χριστούγεννα Μ. Σαρακοστή, Μεγαλοβδομάδα, Πάσχα, τα πάντα. Το τι έλεγε ήταν απόλαυση. Είχα την ιδέα να γράψω ένα Νέο Ειρμολόγιο και Νέο Στιχηράριο. (π.χ. οι διπλές καταβασίες Θεοφανείων και Πεντηκοστής όλες σκληρό χρώμα ή όλες σε μαλακό ή όλες σε λέγετο ή όλες σε βαρύ)

Πολλές φορές ήθελα να πάω σπίτι και να γράψω π.χ. το δογματικό του ήχου του πλ. δ΄ σε πλ. α΄ επειδή το δοξαστικό των εσπερίων ήταν σε αυτόν τον ήχο. Αλλά πάντα δεν μου έβγαινε με τίποτα:mad::eek::D
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κάτι έγραψε παλαιότερα ο Ιωάννης Αχιλλιάς :rolleyes:για ψάλτη που λέει σε κάθε ήχο απήχημα "άγια". Για του λόγου το αληθές, ακούστε το επισυναπτόμενο ηχητικό. Άγια = πλάγιος του τετάρτου.
Αν θέλετε, μπορώ να φέρω και σ' άλλους ήχους απηχήματα. Πάντα "άγια" όμως. Για να μη νομίζουν μερικοί μουσικολόγοι ότι τα ξέρουν όλα. :D

Όπως "τη βρίσκει" κανείς Λεωνίδα... :D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μόλις χτες μου έλεγε ένα φίλος ψάλτης ότι ο αριστερός του τον άκουγε να σιγοψυθυρίζει μερικές φορές το ΔΙ-ΓΑ-ΒΟΥ-ΠΑ-ΝΗ για να πιάσει πλ. δ' και του είπε σε μια φάση: "Ρε συ, δίκιο έχεις, ωραίο κόλπο, θα το κάνω κι εγώ!". Κι από τότε, ό,τι ήχο και να θέλει να πει λέει πρώτα το ΔΙ-ΓΑ-ΒΟΥ-ΠΑ-ΝΗ!!! Η πλάκα είναι όμως ότι του βγαίνει κι αρχίζει σωστά (από ένστικτο ίσως) σε όλους τους ήχους κι ευγνωμονεί και το δεξιό του που του το έμαθε!!
 

ixadin

Ηχάδιν
Σήμερα στο πανηγύρι του Ναού μας ξεκινώ να πώ το κοντάκιο του Αγίου: .... τὸ Εὐαγγέλιον πληρώσας, ἔθηκας τὴν ψυχήν σου και εγώ λέω τὴν κεφαλήν σου ὑπὲρ λαοῦ σου μου το υποδεικνύον το λάθος το ψιλομπαλώνω και συνεχίζω παρακάτω ἔσωσας τοὺς ἀθώους έλα ντε που δεν μου κάθεται καλά και λέω τοὺς ἀθέους ἐκ τοῦ θανάτου· διὰ τοῦτο ἡγιάσθης, ὡς μέγας μύστης Θεοῦ τῆς χάριτος.

Άντε τώρα να σε ακούσει ο άγιος ..... :cool:
 
Status
Not open for further replies.
Top