09-02-2014 Όρθρος Κυριακής, Απόδοσις Ὑπαπαντής, Τελώνου και Φαρισαίου. Ηχος πλ. δ΄ εωθινὸν ιαʹ για Τάμπλετ

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω για Τάμπλετ τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή 09/02/2014 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Καλόν μήνα και Ευλογημένο Τριώδιο σε όλους.
Διαδυκτιακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 09-02-2014 Τελώνου & Φαρισαίου Όρθρος ήχος πλ. δ΄ εωθ. ια.΄.pdf
    7.9 MB · Views: 934
  • 09-02-2014 Τελώνου & Φαρισαίου Όρθρος ήχος πλ. δ΄ εωθ. ια.΄.mel
    392.5 KB · Views: 83
Last edited:

zisis51

Νέο μέλος
Επισυνάπτω για Τάμπλετ τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή 09/02/2014 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Καλόν μήνα και Ευλογημένο Τριώδιο σε όλους.
Διαδυκτιακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
Βασίλης Κιαμηλίδης

Την Κυριακη 09/02/2014 που αρχιζει το Τριωδιο, Καταβασιες εχουμε της Υπαπαντης η της Κυριακης Τελωνου και Φαρισαιου;
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Συγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή αλλά είμαι νέος. ίσως το έχετε αναφέρει κάπου και δεν το έχω δει. από ποια βιβλία ή μάλλον ποιες είναι οι πηγές της φυλλάδας?
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Συγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή αλλά είμαι νέος. ίσως το έχετε αναφέρει κάπου και δεν το έχω δει. από ποια βιβλία ή μάλλον ποιες είναι οι πηγές της φυλλάδας?

Λογικά, τα Δίπτυχα και το Τυπικό του Γ.Βιολάκη, αλλά και η λογική...!!!
Αφού έχουμε απόδοση της εορτής της Υπαπαντής, της εορτής οι καταβασίες θα ψαλλούν...!!!

ΥΓ Και επειδή ρωτήσατε για τα βιβλία...!!! Παρακλητική, Μηναίο και Τριώδιο!!!
 
Last edited:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Την Κυριακη 09/02/2014 που αρχιζει το Τριωδιο, Καταβασιες εχουμε της Υπαπαντης η της Κυριακης Τελωνου και Φαρισαιου;

Συγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή αλλά είμαι νέος. ίσως το έχετε αναφέρει κάπου και δεν το έχω δει. από ποια βιβλία ή μάλλον ποιες είναι οι πηγές της φυλλάδας?


Ως προς τις καταβασίες όποια και να είναι η πηγή, της Υπαπαντής θα ψαλλούν.

(Τουλάχιστον ό, τι είδα εγώ ΤΜΕ, ΤΑΣ (κατ' αναλογίαν), ΤΡ, ΤΔ, ΣΤ, Δίπτυχα, ΗΟΠ, Εκκλησία Κύπρου, Μικρό Τυπικό, Τυπική διάταξις Παπαχρήστου).
 

nousias73

Νέο μέλος
Επισυνάπτω για Τάμπλετ τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή 09/02/2014 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Καλόν μήνα και Ευλογημένο Τριώδιο σε όλους.
Διαδυκτιακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
Βασίλης Κιαμηλίδης

κυριε βασιλη το αρχειο με το μελλος με τη προγραμμα ανοιγη σε pc
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... από ποια βιβλία ή μάλλον ποιες είναι οι πηγές της φυλλάδας?

Αν εννοείς από που είναι παρμένα τα μουσικά κείμενα, όπως κατάλαβα εγώ, αρμόδιος να μας πει ο κ. Βασίλης.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
κυριε βασιλη το αρχειο με το μελλος με τη προγραμμα ανοιγη σε pc

Είναι δύο αρχεία με το ίδιο περιεχόμενο. Το ένα σε pdf για να το βλέπουν όλοι. Το άλλο είναι αρχείο του προγράμματος "Μελωδός" , με το οποίο δημιουργήθηκε, για όποιον το έχει και θέλει να αλλάξει κάτι.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Συγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή αλλά είμαι νέος. ίσως το έχετε αναφέρει κάπου και δεν το έχω δει. από ποια βιβλία ή μάλλον ποιες είναι οι πηγές της φυλλάδας?
Τίποτε δεν έχει πιστή αντιγραφή από κάποια συγκεκριμένα βιβλία.
Από την επί 33 χρόνια μελέτη πάμπολλων βιβλίων. έχω καταλήξει από πολλά χρόνια σε επιλογές και προσαρμογές που έχουν έκταση μέχρι 1,5 οκτάβα, έχουν μουσικά τονισμένες τις λέξεις νοηματικά, και μελωδική μουσική πλοκή, για φωνητική ευκολία στην ψαλμώδηση των ύμνων.
Υπήρχαν παλαιότερα πολλά μουσικά ορθογραφικά σφάλματα (σήμερα είναι πολύ λιγότερα μεν αλλά υπάρχουν πάλι αρκετα) επειδή είμαι αυτοδίδακτος, και επειδή από τα χειρόγραφά μου που έψαλα δεν έδινα λόγω σε κανέναν, τώρα όμως με τις αναρτήσεις, κατανόησα την Μεγίστη ανάγκη και της μουσικής ορθογραφίας, και άρχισα να μελετώ και την μουσική ορθογραφία κατά δύναμη βεβαίως.
Πολλάκις ηθέλησα τη διακοπή των αναρτήσεων λόγω των πολλών μουσικών ορθογραφικών σφαλμάτων, αλλά συνεχίζω τις αναρτήσεις επειδή ζητούνται καθόσον διευκολύνουν και αρκετούς άλλους συναδέλφους Ιεροψάλτας.
Βασίλης
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Ασφαλώς και μπορεί να διδαχθούμε το ήθος και μέσω διαδικτύου...
Η απόδειξη σ' αυτό το μήνυμα του κ. Βασίλη, όπως βέβαια και σε άλλα πολλά, πολλών άλλων. Ευχαριστούμε... Καλό Τριώδιο σε όλους.
 
Top