09. Μουσικὰ Ἁγίου Νεκταρίου Πενταπόλεως

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χαίρετε όλοι, ένας φίλος ψάλτης μου ζήτησε εάν υπάρχουν μελοποιημένα τα ιδιόμελα και δοξαστικά του Αγ. Νεκταρίου. Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ πολύ εκ μέρους του.

Η ακολουθία (κείμενο) υπάρχει στο

http://glt.xyz/texts/Nov/StNec.uni.htm
 
Last edited by a moderator:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Από αρκετούς:
α) Γ. Κακουλίδη (πλήρης ακολουθία)
β) Π. Φορτωμά (πλήρης ακολουθία)
γ) Εμμ. Σουργιαδάκη-δοξαστικά & ιδιόμελα
δ) Γέροντα Δοσίθεο-δοξαστικά & ιδιόμελα
 

ixadin

Ηχάδιν
Ιδού τα δοξαστικά του εσπερινού σε αργό μέλος από τον γ. Μελέτιο Συκιώτη. Βασικά μου τα έδωσε το εξαίρετο μέλος του φόρουμ xrth και εγώ πριν χρόνια τα επληκτρογράφησα στον Η/Υ.

Έχω επίσης γραμμένα τα απόστιχα προσόμοια του εσπερινού σε αργό δρόμο (Χαίροις ασκητικών) αλλά δεν ξέρω από ποιον και πώς ήρθαν στον υπολογιστή μου:cool:

Δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω ότι είναι αντίδωρο σε όσους μοχθούν (ήγουν ανεβάζουν), διότι είναι ξένα κόλλυβα...
 

Attachments

  • Αγίου Νεκταρίου.pdf
    308.8 KB · Views: 2,892

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Χαίρετε όλοι, ένας φίλος ψάλτης μου ζήτησε εάν υπάρχουν μελοποιημένα τα ιδιόμελα και δοξαστικά του Αγ. Νεκταρίου. Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ πολύ εκ μέρους του.

Η ακολουθία (κείμενο) υπάρχει στο

http://www.analogion.net/glt/texts/Nov/StNec.uni.htm

Μουσικόν Μηνολόγιον π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη, τόμος Γ'-Νοέμβριος. Πλήρης η ακολουθία μελοποιημένη, από το πρώτο προσόμοιο μέχρι και το κοινωνικό.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χαίρετε όλοι, ένας φίλος ψάλτης μου ζήτησε εάν υπάρχουν μελοποιημένα τα ιδιόμελα και δοξαστικά του Αγ. Νεκταρίου. Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ πολύ εκ μέρους του.

Η ακολουθία (κείμενο) υπάρχει στο

http://www.analogion.net/glt/texts/Nov/StNec.uni.htm

Επισυνάπτω τα 2 ιδιόμελα του Όρθρου (μετά τον Ν΄ψαλμό και το Δοξαστικό των αίνων) από το Μουσικόν Μηνολόγιον Νοεμβρίου του αοιδίμου Γεωργίου Αντωνίου Σύρκα (αιωνία αυτών η μνήμη), όπου υπάρχει σχεδόν ολόκληρη η ακολουθία.
Δημήτριε, εάν θέλεις και κάτι άλλον γράψε συγκεκριμένα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Νοέμβριοσ θ΄Αγ. Νεκταρίου Ιδιομελα όρθρου.pdf
    329.8 KB · Views: 1,874

Leonidas Pittos

Νέο μέλος
Α) Έχει μελοποιησει ο π. Μελέτιος Συκιώτης ολόκληρη την ακολουθία του Αγίου Νεκταρίου;

Β) Μήπως έχει κανένα μέλος και τα ιδιόμελα και το δοξαστικό της Λιτής;

Γ) Τελευταία, μήπως γνωρίζει κανείς ποιά κείμενα χρησιμοποίησε ο Λ. Αγγελόπουλος στην ταινία του εσπερινού του Αγίου;

Λεωνίδας Πίττος
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Β) Μήπως έχει κανένα μέλος και τα ιδιόμελα και το δοξαστικό της Λιτής;

Λεωνίδας Πίττος

Δια τον ζήλον σου και την Χάριν του Αγίου επισυνάπτω ιδιόμελα και το δοξαστικό της Λιτής.
Είναι από το Δοξαστάριο του Δοσιθέου Μοναχού Κατουνακιώτου, εκδόσεως της γνωστής Ιεράς Μονής Αγίων Κυπριανού και Ιουστίνης Φυλή Αττικής.
 

Attachments

  • Ιδιόμελα Λιτής Αγ. Νεκταρίου Δοσιθέου Μοναχού Κατουνακιώτου.pdf
    1.2 MB · Views: 1,200

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Εκ του μηναίου Νοεμβρίου του π. Κων/νου Παπαγιάννη
 

Attachments

  • Δοξαστικό αίνων Αγ. Νεκταρίου.pdf
    192.1 KB · Views: 1,361

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Να δώσω κι εγω την προσφορά μου για τον Άγιο Νεκτάριο.

(Επειδή φοβήθηκα μη βγεί μεγάλο αρχείο, δεν τα σκανάρισα έγχρωμα. Τα μελοποίησα περί το '86-87 και είχαν βγεί τότε και σε κασέτα. Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη. Πριν 1-2 χρόνια τα άκουσα και σε μια πανήγυρη που μεταδιδόταν στο ραδιόφωνο. Δεν ξέρω ποιοί έψαλλαν).
 

Attachments

  • IArv-Akolouthia Ag Nektariou.pdf
    421.8 KB · Views: 2,077

Πυργάκης

Νέο μέλος
Ενόψει της επερχομένης εορτής του Αγίου Νεκταρίου, επισυνάπτω σειρά μαθημάτων από την ακολουθία του Αγίου, που τόνισα ως ελάχιστη ευχαριστήριο προσφορά προς τον Άγιο για τις ευεργεσίες του.
Στο τευχίδιο περιλαμβάνονται τα παρακάτω μαθήματα:

1. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ (σύντομον)
2. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ (μέτριον)
3. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ (μέγιστον)
4. ΙΔΙΟΜΕΛΟΝ ΤΗΣ ΛΙΤΗΣ (μέγιστον)
5. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΗΣ ΛΙΤΗΣ (μέτριον)
6. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΗΣ ΛΙΤΗΣ (μέγιστον)
7. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΙΧΩΝ (σύντομον)
8. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΙΧΩΝ (μέτριον)
9. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΙΧΩΝ (μέγιστον)
10. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΩΝ ΑΙΝΩΝ (σύντομον)
11. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΩΝ ΑΙΝΩΝ (μέτριον)
12. ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΤΩΝ ΑΙΝΩΝ (μέγιστον)
13. ΟΚΤΑΗΧΟΣ ΕΚΛΟΓΗ ΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΑΣ
14. ΚΑΛΟΦΩΝΙΚΟΣ ΕΙΡΜΟΣ «ΝΑΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ»
15. ΚΑΛΟΦΩΝΙΚΟΣ ΕΙΡΜΟΣ «ΡΟΔΟΝ ΚΑΘΑΠΕΡ ΗΔΥΠΝΕΥΣΤΟΝ»
16. ΚΑΛΟΦΩΝΙΚΟΣ ΕΙΡΜΟΣ «ΝΟΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΟΦΩΣΙΝ»
17. ΚΑΛΟΦΩΝΙΚΟΣ ΕΙΡΜΟΣ «ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ ΠΑΝΤΟΙΩΝ»
18. ΑΡΓΟΝ ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓΙΟΝ ΝΕΚΤΑΡΙΟΝ «ΣΗΛΥΒΡΙΑΣ ΤΟΝ ΓΟΝΟΝ»

Μακάρι ο Άγιος να πρεσβεύει για όλους μας.
 

Attachments

  • Συλλογή μαθημάτων από την ακολουθία του Αγίου Νεκταρίου.pdf
    487.7 KB · Views: 1,701

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μπορεῖ κάποιος νά ἀνεβάσει τό ἀπολυτίκιο τοῦ Ἁγίου Νεκταρίου σέ μουσική σημειογραφία;
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ενόψει της επερχομένης εορτής του Αγίου Νεκταρίου, επισυνάπτω σειρά μαθημάτων από την ακολουθία του Αγίου, που τόνισα ως ελάχιστη ευχαριστήριο προσφορά προς τον Άγιο για τις ευεργεσίες του.

Σήμερα έπεσε στην αντίληψή μου η συλλογή αυτή με τις πολύ όμορφες μελοποιήσεις. Συγχαρητήρια τόσο για τις συνθέσεις, όσο και για την ευγενή προσφορά.
Ευχαριστούμε,

Τ.Μ.
 

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
Μπορει καποιος εαν υπαρχει το δοξαστικο των αποστοιχων στο μηναιο του Καραμανη να το ανεβασει?
 

frouxi

Παλαιό Μέλος
Το δοξαστικο του εσπερινου, η λιτή, το δοξαστικο των αποστίχων,το ιδιομελο μετά το ευαγγέλιο και το δοξαστικο των αινων από την ανέκδοτη ακολουθία του Αγ.Νεκταριου ποιηθεισα υπό Παύλου μοναχού Κυπριου-πρώην χοζεβιτου. Μελοποιημένη υπό του Αρχιμ. Παντελεήμων Τσαλαγκα της Ι.Μ.Αναλήψεως Δυο βουνών Φθιωτιδος.
 

Attachments

  • Agiou Nektariou.pdf
    9.9 MB · Views: 637
Το δοξαστικο του εσπερινου, η λιτή, το δοξαστικο των αποστίχων,το ιδιομελο μετά το ευαγγέλιο και το δοξαστικο των αινων από την ανέκδοτη ακολουθία του Αγ.Νεκταριου ποιηθεισα υπό Παύλου μοναχού Κυπριου-πρώην χοζεβιτου. Μελοποιημένη υπό του Αρχιμ. Παντελεήμων Τσαλαγκα της Ι.Μ.Αναλήψεως Δυο βουνών Φθιωτιδος.

Μπορεί να ανέβει και η ακολουθία;
 
Top