09. Ο ήχος του Δοξαστικού της Αγίας Άννης

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στα εσπέρια της εννάτης Δεκεμβρίου και συγκεκριμένα στο Και νυν της Αγίας Άννης "Τὸ ἀπόῤῥητον τοῖς Ἀγγέλοις..." αναφέρεται ο Α΄ ήχος, όπως φαίνεται και από το μηναίο του Βαρθολομαίου του Κουτλουμουσιανού (1845)...
View attachment Μηναίο copy.jpg
... κάτι με το οποίο συμφωνεί και το Μηναίο της Αποστολικής Διακονίας. Όμως στα μουσικά βιβλία έχουμε Β΄ήχο, όπως φαίνεται από τα παρακάτω παραδείγματα:
View attachment Αυτόγραφος κώδικας Γρηγορίου.jpg
Δοξαστάριο Πέτρου (Κώδικας Γρηγορίου)

View attachment Εφέσιος.jpg
Δοξαστάριο Πέτρου Λαμπαδ. Πέτρου Εφεσίου.

View attachment Στέφανος.jpg
Μουσική Κυψέλη Στεφάνου.

View attachment Πανδέκτης.jpg
Μουσικός Πανδέκτης.

Ποιος έχει κάνει το λάθος στην προκειμένη περίπτωση;
 
Δεν ξέρω ποιος κάνει λάθος, αλλά εγώ εμπιστεύομαι πάντα τον Βουδούρη.
 

Attachments

  • 1.jpg
    375.2 KB · Views: 72
  • 2.jpg
    339 KB · Views: 29

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Νομίζω, πὼς τὸ Μηναῖο προηγεῖται τῶν μουσικῶν βιβλίων
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Νομίζω, πὼς τὸ Μηναῖο προηγεῖται τῶν μουσικῶν βιβλίων
Σύμφωνοι, αλλά όλοι ομαδικώς να κάνουν το ίδιο λάθος; Δεν μπορεί, κάπου θα το είδαν γραμμένο και αυτό είναι που με προβληματίζει... Καλά οι Πατριαρχικοί, αλλά και ο μουσικός Πανδέκτης;

Επίσης και το Δοξαστάριο του Κηλτζανίδη το έχει όπως τα παραδείγματα. Δεν λέω, όσοι έκαναν αντιγραφή εξήγηση ή διασκευή (...) στον Πέτρο το άφησαν σε αυτό τον ήχο. Θα μπορούσαν όμως να βάλουν μία υποσημείωση που να εξηγεί τι συμβαίνει (αν επαναλαμβάνω δεν το είχαν δει σε κάποιο μηναίο γραμμένο στον δεύτερο ήχο)... Μήπως ο κ. Θεοδωράκης έχει κάποιο μηναίο υπόψη του που να κάνει την διαφορά; Λέω τώρα εγώ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὸ Τυπικὸ τῆς Μ. Διονυσίου τὸ ἔχει σὲ β΄, ὅπως καὶ στὸν Α τόμο τοῦ Dimitrievskij, σελ. 333. Καὶ στῆὴς Μεσσήνης τὸ ἴδιο, σ.68.

Τοῦ μοιάζω λίγο τοῦ κ. Θεοδωράκη, ἔ;

 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


«Ἦχος β'» (τυπικὸ μ. Εὐεργέτιδος ια'-ιβ' αἰ. ἔκδ. Dmitrievskij τ. 1 σσ. 333, 334, τυπικὸ Μεσσήνης τοῦ ἔτους 1131 ἔκδ. M. Arranz σ. 68, χφφ. Μ. Λαύρας Γ-5 ΤΑΣ ιβ' αἰ. φ. 35v, Σινὰ 1095 ΤΑΣ ιβ' αἰ. φ. 52v, 1096 TΑΣ ιβ' αἰ. φ. 58r, Λειμῶνος 88 ΤΑΣ ιδ' αἰ. φ. 45v, 134 ΤΑΣ τοῦ ἔτους 1428-1429 φ. 47v, ἔντυπα ΤΑΣ κεφ. ιε', Πανθέκτη ἔκδ. 1817 τ. 1 σ. 673, τυπικὸ Κωνσταντίνου 1838 σ. 44).
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Τα παλαιά στιχηράρια (από αρχές 14ου αι και πρίν) που έχω δει το έχουν σε Β΄ ήχο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Όπως σημείωσα κι εδώ, σε α΄ήχο το έχει και το Δοξαστάριο του Νικολάου Σμύρνης, ενώ από τα Μηναία μόνο αυτό του Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου (έκδοση Ρώμης (1889, 1892) το έχει σε β΄ήχο.
 
Top